Recenze Sigma 150mm f/2,8 EX DG OS HSM Macro pro Nikon

Luděk Bouška

Luděk Bouška • 21. 08. 2013

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Velmi dobrá kvalita fotek i na nízkých clonách
  • Vynikající bokeh
  • Kvalitní zpracování
  • Integrovaná stativová objímka
  • Použitelný na velké i malé snímače
  • Účinný stabilizátor
  • Přepínač omezení zaostřovacích vzdáleností

Co se nám nelíbí

  • Není utěsněn proti vnikání prachu a vlhkosti
  • Relativně vyšší hmotnost

Představení Sigma 150mm f/2,8 EX APO DG OS HSM Macro pro Nikon

Představení Sigma 150mm f/2,8 EX APO DG OS HSM Macro pro Nikon

Makroobjektiv Sigma 150mm f/2,8 EX DG OS HSM Macro určitě velice ocení všichni, kteří potřebují dosáhnout co možná největšího zvětšení z větších vzdáleností. A také ti, kdož chtějí u makrofotografií dosáhnout maximálně rozostřeného pozadí.

Konstrukce objektivu Sigma 150mm f/2,8 EX DG OS HSM Macro je velice solidní. Samotné tělo objektivu působí velice kompaktně, najdete na něm jen příjemně široký zaostřovací prstenec a přepínače AF, stabilizátoru a omezovače ostření. No je pravda, že by ty přepínače mohly být o trošku drobnější, nebo, že by alespoň nemusely tolik vyčnívat. Ale to je naprostá maličkost, při focení v zimě, kdy máte oblečené rukavice, to je naopak výhoda. Vzhledem k relativně vyšší hmotnosti je velmi užitečná stativová objímka, tu ocení především majitelé lehčích těl přístrojů u kterých by mohlo hrozit vylomení bajonetu právě vlivem hmotnosti objektivu. Jen ten poměrně velký aretační šroub trochu brání přístupu k přepínačům, ale to také není nic zásadního. Ostření probíhá uvnitř objektivu, takže se nic nevysouvá a ani neotáčí. Tato vlastnost velice přispívá k v podstatě neměnnému vyvážení. Velmi dobře, tedy rychle a tiše funguje i autofokus, ale přiznám se, že jsem při focení v naprosté většině ostřil ručně. Ostatně u makrofotografie tento způsob zaostřování převažuje. Dobře funguje i stabilizátor, ale na makrofotku je to stejně málo. Tak jako tak budete potřebovat buď stativ a nebo blesk. Ale když nebudete ostřit úplně na blízko, stabilizátor určitě oceníte.

Obrazový výkon mě velice potěšil. Jak můžete vidět na několika ukázkových snímcích, je především ostrost skutečně prvotřídní. Další velice silnou stránkou je velmi dobře korigovaná chromatická aberace a především velice příjemný bokeh, tedy vzhled rozostřeného pozadí. Právě bokeh považuji za jednu z nejsilnějších stránek tohoto objektivu. Na fullframe přístroji se díky tomu dá použít i na portrét, ale na APS-C tělech je těch 150mm (po přepočtu cca 225mm) přece jen už celkem dost. Při zaclonění na ta nejvyšší clonová čísla už dochází ke změkčení kresby díky difrakci. To se ale týká clon cca f/22 a výš.

Ohnisko 150mm je pro makroobjektiv vynikající hlavně na focení hmyzu, nemusíte být tak blízko, abyste dosáhli požadovaného detailu. Ale třeba na květiny mi těch 150mm přišlo už hodně, lépe se mi fotilo s ohniskem 105mm. Kromě jiného i proto, že je znatelně lehčí.

Hodnocení zákazníků (1)

Hodnocení zákazníků (1)

5

Vynikající objektiv, jsem velmi spokojen, rychlé a tiché ostření, velice dobře funguje i OS, mohu vřele doporučit.

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Pavel, Jablonec nad Nisou, 19.12.2014

5

Parametry

Parametry

Záruka 4 roky! Výkonný makro-objektiv s velkým přiblížením (pevné ohnisko 150mm full-frame, cca 270mm APS-C ekv.). Tento objektiv s výbornou světelností f2,8 má navíc poměr makro zvětšení 1:1 což je vynikající právě pro tento žánr. Vhodný je ale i na portréty nebo reportáže.

Objektiv

Typ bajonetu Nikon F, Nikon F (AF-P kompatibilní)
Minimální ohnisková vzdálenost 150 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 150 mm
Světelnost pevného objektivu 2,8
Maximální clona (F) 22
Konstrukce objektivu 19 členů / 13 skupin
Stabilizátor optický Ano
Délka objektivu 150 mm
Počet lamel clony 9
Vhodný pro žánr Makro / Detail, Zvířata, Produktová fotografie
Rozdělení podle ohniska Teleobjektiv
Vhodný pro formát snímače Full Frame

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 38 cm

Obecné

Nadstandardní záruka 4 roky

Fyzikální specifikace

Průměr filtru 72 mm
Hmotnost 1150 g

Ostatní

Číslo produktu SI 106955
Značka Sigma

Zobrazit parametry