Recenze Sigma 18-35mm f/1,8 DC HSM Art pro Canon

Martin Lukeš

Martin Lukeš • 03. 01. 2014

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • výborná světelnost po celé délce ohniska
  • kontrola nad hloubkou ostrosti
  • plynulý chod
  • precizní zpracování
  • široký úhel záběru

Co se nám nelíbí

  • kratší rozsah ohniska
  • pouze na snímače APC-S
  • nemá stabilizátor

Představení Sigma 18-35mm f/1,8 DC HSM Art pro Canon

Představení Sigma 18-35mm f/1,8 DC HSM Art pro Canon

V roce 2013 představil přední výrobce objektivů společnost Sigma, zcela novou modelovou řadu označenou přívlastkem ART. Jak již samotný název napovídá, jde o objektivy určené spíše pro kreativní a uměleckou tvorbu. Tato nová řada objektivů se vyznačuje především velmi dobrou světelností, perfektní kresbou a precizním konstrukčním zpracování.

Novým přírůstkem do rodiny ART je zoomový objektiv s proměnnou ohniskovou vzdáleností a fixní světelnosti. 

Sigma 18-35mm f/1,8 DC HSM Art

Jak už technické označení objektivu, jde v podstatě světový unikát. Jedná se v podstatě o jediný sériové vyráběný objektiv typu zoom, s fixní světelností f/1,8 po celé délce ohniska. Většina podobných objektivů má světelnost f/2,8 a více. Sigma 18-35mm spadá do kategorie širokoúhlých objektivů, jehož ohnisko po přepočtu na kinoflim odpovídá zhruba 27-52,5mm (29-56mm u Canonu).

Samotné ohnisko tedy udává hlavní účely použití tohoto objektivu. Lze s ním velmi dobře fotografovat širokoúhlé scény, jako jsou interiéry, architektura, nebo krajina, dále reportáže a dokumentární záběry a díky světelnosti i ty v horších světelných podmínkách a dokonce ho na delší ohnisko lze využít na portrétní fotografii, právě kvůli clonovému číslu a malé hloubce ostrosti.Na úvod je potřeba upozornit, že jde o objektiv, který není určen pro plný formát snímače Full Frame, a lze ho použít pouze na snímačích typu APS-C.  Sigma v současné době nabízí verzi se čtyřmi bajonety pro digitální zrcadlovky Canon, Nikon, Pentax,Sony. Bajonet je samozřejmě kovový.

Pokrytí „pouze“ malého snímače, je v podstatě asi jediný vážnější „nedostatek“ tohoto objektivu. Ve všech ostatních směrech, dělá čest svému výrobci a v podstatě vychází i velmi dobře co se týče poměru cena/výkon.

Světelnost není zdaleka jedinou výhodou tohoto produktu. Další předností je například ultrazvukový pohon automatického ostření HSM. Díky němu je ostření AF nejen velmi tiché, rychlé a přesné, ale lze ho použít i na levnějších digitálních zrcadlovkách, které nejsou vybaveny vlastním pohonem autofokusu. Velkou výhodou je také vnitřní zoom. Objektiv tedy během změny ohniska nemění svou velikost a nerotuje ani jeho přední člen, což ocení všichni, kdo pracují s nějakým filtrem. Pro upevnění filtrů slouží přední závit s průměrem 72mm.Rozsah clonového čísla objektivu je f/1,8 až f/16 a samotnou clonu tvoří 9 lamel, což dává fotografiím opravdu hezký bokeh. Optickou konstrukci tvoří 17 členů, uspořádaných do 12 skupin.  Nejkratší zaostřovací vzdálenost je 28cm od roviny snímače, což je zhruba 16cm od předního optického členu.

V ceně je „vějířová“ sluneční clona, obě standardní krytky a měkké transportní pouzdro. Stejně jako na všechny objektivy Sigma, platí i na tento prodloužená záruka 4 roky. Pokud shrneme všechny tyto vlastnosti a parametry Sigmy 18-35mm nezbývá než uznat, že společnost Sigma je v současné době patrně největším konkurentem originálních objektivů a její kvalita i sláva navíc stále roste.

Parametry

Parametry

Níže uvedené informace načítáme od nových produktů v e-shopu. Některé parametry, typu obsah balení, jazyky v menu apod. se proto mohou lišit.

Objektivy řady Art nabízí nejvyšší úroveň zprocování obrazu a je dokonalým nástrojem pro profesionální fotografii. Sigma 18-35mm F1.8 DC HSM je první zoomový objektiv se světelností f/1.8. Jedná se o naprosto výjimečný objektiv. Je vhodný i na focení za horšího světla, umožňuje flexibilní práci s hloubkou ostrosti, díky vysoké světelnosti a zoomu se jedná o velmi univerzální objektiv.

Objektiv

Typ bajonetu Canon EF-S
Optický zoom 2 x
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 29-56
Minimální ohnisková vzdálenost 18 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 35 mm
Světelnost objektivu zoom 1,8
Světelnost objektivu - nejkratší ohnisko (F) 1,8
Světelnost objektivu - nejdelší ohnisko (F) 1,8
Maximální clona (F) 16
Konstrukce objektivu 17 členů / 12 skupin
Stabilizátor optický Ne
Crop faktor 1,6 x
Typ sluneční clony LH780-06 (součást balení)
Délka objektivu 121 mm
Počet lamel clony 9
Vhodný pro žánr Krajina, Architektura / Interiér, Portréty, Reportáže, Street foto, Koncerty
Rozdělení podle ohniska Širokoúhlý
Vhodný pro formát snímače APS-C
Typ objektivu Zoom

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 28 cm

Obecné

Nadstandardní záruka 4 roky

Fyzikální specifikace

Průměr filtru 72 mm
Hmotnost 810 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Ocenění DP Review - Gold award
Značka Sigma

Zobrazit parametry