Recenze Sigma 24-70 mm f/2,8 DG DN II Art pro Sony E

Matouš Jílek

Matouš Jílek • 22. 05. 2024

Hodnocení

Hodnocení

Nová řada 24-70 mm f/2.8 je dle mého velmi zdařilý nástupce, kterému se daří navázat na kvality a vlastnosti předchozí generace a ještě je posunout o jeden až dva krůčky vpřed. Příjemnější ergonomie, snížená váha, nebo přidané ovládací prvky. Druhá generace je za mě velmi povedený kus, který díky své velmi dobré konstantní světelnosti a univerzálnímu rozsahu poslouží velmi širokému spektru fotografů, kterým nabídne velmi kvalitní kresbu, ostrost, ostření, nebo odolnost vůči počasí.

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • obrazový výstup
 • rychlé ostření
 • více ovládacích prvků
 • ergonomie

Co se nám nelíbí

 • vyšší hmotnost

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Sigma 24-70 mm f/2,8 DG DN II Art pro Sony E od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Sigma 24-70 mm f/2,8 DG DN II Art pro Sony E v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí Sigma 24-70 mm f/2,8 DG DN II Art pro Sony E

Představení Sigma 24-70 mm f/2,8 DG DN II Art pro Sony E

Představení Sigma 24-70 mm f/2,8 DG DN II Art pro Sony E

Rodina Artových objektivů od Sigmy se letos rozrostla o dalšího člena, a to o nový zoom 24-70 mm s konstantní světelností f/2,8, respektive o jeho druhou generaci, která navazuje na svého staršího bratra, který Sigma na trh uvedla v roce 2017. První generace přinesla celou řadu kvalit, kterými se mnohdy dotahovala i na konkurenční optiku jako je například řada G master, a to za výrazně nižší cenu. Nabízí se tedy otázka. Podařilo se Sigmě navázat na předchozí úspěch?

Co je nového?

Na první pohled se nová Sigma od té staré nijak extra neliší. Velikostně je sice nová sigma o něco málo menší a lehčí, ale především velikost je prakticky totožná. Druhá generace je o pár milimetrů kratší a o něco málo tenčí. Díky tomu nová řada zhubla o celých 100 gramů.

Dostáváme se tak k největším změnám. Druhá generace nově nabízí ovládání clony přímo přes objektiv. V konstantním rozsahu f/2,8-22. Pokud vám, ale více vyhovuje ovládání přes tělo foťáku nemusíte se obávat. Objektiv umožňuje uzamknutí ovládacího kotouče přes tlačítko na pravé straně. Objektiv nabízí dva různé režimy chodu kotouče pro ovládání clony. Fotograf si může pomocí tlačítka po levé straně nastavit, zda bude chod kotouče plynulý, nebo bude skákat po jednotlivých hodnotách. Za mě jednoznačně vítaná funkce.

Přibylo i další tlačítko pro AFL (uzamknutí AF). Nově je tlačítko nejen na straně ale i na vrchní straně objektivu, díky čemuž je užívání této funkce i při focení na výšku pohodlnější. Přibyl zámek kotouče pro změnu ohniskové vzdálenosti. Oba se nacházejí na levé straně z boku. Naopak na objektivu zůstává přepínač AF/MF, kotouč pro manuální ostření a nikam nezmizela ani ochrana proti prachu a vodě.

Jak to funguje dohromady?

Druhá generace je dle mého úspěšným nástupcem předchozí generace. Sigma se poučila a na již velmi dobrém objektivu provedla několik změn k lepšímu. Ovládací prvky díky zapuštění do těla nepřekáží a 24-70 se velmi pohodlně drží a fotografovi při manipulaci s objektivem nic nepřekáží.

Obraz je rovněž fantastický. Ostrostí a kresbou se může srovnávat s tou nejsilnější konkurencí podobně jako její starší bratr. Sigma nabízí skvěle proostřený obraz, jak ve středu, tak i na okrajích bez výrazných odchylek při různých ohniskových vzdáleností a odlišných clonách. Během používání jsem nezaregistroval, že by objektiv výrazně vinětoval a ani s chromatickou aberací jsem problémy neměl. Autofokus je neskutečně rychlý, efektivní a prakticky neslyšitelný.

Jediným škraloupem je tak na celkovém dojmu váha. Sice nám druhá generace zhubla o celých 100 gramů, což na první pohled nepůsobí, jako výrazné množství, ale při celodenním používání rozdíl s největší pravděpodobností poznáte. Ačkoli mně osobně váha potíže nedělala, dokážu si představit, že pro řadu lidí, kteří mají například slabší a tenčí zápěstí může vyvážení a váha objektivu dělat problémy.

Megapixel videorecenze Sigma 24-70 mm f/2,8 DG DN II Art pro Sony E

Megapixel videorecenze Sigma 24-70 mm f/2,8 DG DN II Art pro Sony E

Popis a parametry

Popis a parametry

Objektiv Sigma 24-70 mm f/2,8 DG DN II Art přináší revoluční výkon a flexibilitu pro kreativní fotografii i video. Nový HLA motor a 5 asférických prvků zajišťuje tomuto modelu vynikající optický výkon v celém rozsahu zoomu. Kompaktní rozměry a nízká hmotnost činí z tohoto objektivu ideálního společníka nejen na cesty. Sigma 24-70 mm f/2,8 DG DN II Art nabízí minimální zaostřovací vzdálenost 17 cm a maximální poměr zvětšení 1 : 2,7. Tento zoom je všestranný a snadno použitelný výkonný nástroj, který umožní fotografům i filmařům rozvinout jejich tvůrčí potenciál.

Model Sigma 24-70 mm f/2,8 DG DN II Art byl značně vylepšen oproti svému předchůdci. Objektiv je vybaven nejnovějšími dostupnými technologiemi značky SIGMA, od designu po výrobu, což z něj dělá vysoce výkonný nástroj pro fotografy a filmaře, kteří chtějí rozšířit své kreativní možnosti. Tento objektiv s lineárním HLA motorem pro automatické zaostřování přináší více než trojnásobnou maximální rychlost pohonu oproti předchozímu modelu.

Vysoký optický výkon

Díky použití 6 skleněných FLD prvků, 2 skleněných SLD prvků a 5 asférických čoček, které efektivně potlačují různé typy aberací v celém rozsahu zoomu, nabízí tento objektiv vysokou ostrost po celé ploše obrazu. Sigma 24-70 mm f/2,8 DG DN II Art se zvýšeným vykreslovacím výkonem vytváří krásný bokeh efekt. Objektiv navíc přináší vynikající schopnost přiblížení s minimální zaostřovací vzdáleností 17 cm a maximální poměr zvětšení 1 : 2,7. To jistě oceníte při komponování detailních záběrů nebo při fotografování ve stísněných prostorech, kde je obtížné získat dostatečný odstup od fotografovaného objektu. Použitím pokročilé simulační technologie došlo do značné míry k eliminaci odlesků a duchů, což zajišťuje, že objektiv vykresluje bohaté, vysoce kontrastní výsledky. Vysoká odolnost vůči protisvětlu umožňuje pořizovat jasné a ostré snímky za jakýchkoli světelných podmínek. Tento objektiv byl navržen tak, aby potlačoval dech při zaostřování, což oceníte obzvlášť při záznamu videa. 

Vynikající kvalita provedení

Tělo objektivu Sigma 24-70 mm f/2,8 DG DN II Art je o 7% menší a o 10% lehčí než jeho předchůdce, což z něj činí ideálního společníka během cestování a pro fotografování venku. Kromě toho byla vylepšena ergonomie díky přidání clonového kroužku a dvou tlačítek AFL, kterým lze přiřadit řadu funkcí. Navzdory zmenšení rozměrů a přidaným funkcím si objektiv zachovává proslulou kvalitu provedení s nekompromisně přesnou a robustní konstrukcí. Konstrukce je navržena tak, aby byla odolná proti prachu a stříkající vodě, a má povrchovou úpravu odpuzující vodu a olej. Objektiv je také vybaven přepínačem zámku zoomu, který zabraňuje nechtěnému vysunutí tubusu pod vlastní vahou. 

Balení obsahuje:

 • Pouzdro
 • Sluneční clonu objektivu LH878-05
 • Přední krytku LCF-82 III
 • Zadní krytku LCR II
   

Obecné

Úroveň produktu Profesionál a výkon

Ostření

Manuální ostření Ano
Minimální zaostřovací vzdálenost 17 cm

Obrazový snímač

Formát snímače 2/3
Crop faktor 1 x

Objektiv

Typ bajonetu Sony E, Sony FE
Optický zoom 2,9 x
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 24-70
Minimální ohnisková vzdálenost 24 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 70 mm
Světelnost objektivu (nejkratší ohnisko) 2,8
Světelnost objektivu (nejdelší ohnisko) 2,8
Maximální clona (F) 22
Konstrukce objektivu 19 členů / 15 skupin
Stabilizátor obrazu Ne
Typ sluneční clony LH878-05 (součást balení)
Délka objektivu 122,2 mm
Počet lamel clony 11
Vhodný pro žánr Krajina, Architektura / Interiér, Portréty, Reportáže, Móda, Street foto, Koncerty, Produktová fotografie, Svatební fotografie, Video
Rozdělení podle ohniska Univerzální
Vhodný pro formát snímače Full Frame
Typ objektivu Zoom

Fyzikální specifikace

Průměr filtru 82 mm
Hmotnost 735 g
Odolnost Utesnění proti prachu a vlhkosti

Ostatní

Číslo produktu SI 57A965
Značka Sigma
Nadstandardní záruka 4 roky

Zobrazit popis a parametry