Recenze Sigma 24-70mm f/2,8 DG DN Art pro Sony FE

Martin Čiháček

Martin Čiháček • 01. 12. 2020

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Výborný obrazový výstup
  • Rychlý a spolehlivý AF
  • Tichý chod AF motorku
  • Utěsnění proti prachu a vlhkosti
  • Zoom Lock funkce
  • Programovatelné AFL tlačítko

Co se nám nelíbí

  • Váha

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky zachycené s pomocí Sigma 24-70 mm f/2,8 DG DN Art pro Sony FE od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Sigma 24-70 mm f/2,8 DG DN Art pro Sony FE v Galerii

Snímky zachycené s pomocí Sigma 24-70 mm f/2,8 DG DN Art pro Sony FE

Představení Sigma 24-70 mm f/2,8 DG DN Art pro Sony FE

Představení Sigma 24-70 mm f/2,8 DG DN Art pro Sony FE

Není tomu dávno, co přední výrobce objektivů třetích stran začal soustředit svou výrobu na bajonet typu Sony E a L-Mount. Myslím, že skoro ani není potřeba připomínat, jak dominantní je řada ART od Sigmy na dnešním trhu Foto a Video techniky. Kromě pevných objektivů se tak přidává postupně do portfolia seznam kvalitních zoom “sklíček”  schopných konkurovat nativním objektivům. Jedním z nich je nový univerzál Sigma 24-70 mm f/2,8 DG DN Art pro Sony E a L-Mount. Ve hře tedy máme třetí 24-70 mm f/2,8. 

Fyzické zpracování

Na první pohled velmi sympatický design a skvělé provedení. Objektiv je v porovnání s konkurencí trochu těžší, ale za to působí velmi pevně a bytelně. Líbí se mi také kvalitnější provedení sluneční clony. Nově přibylo programovatelné tlačítko AFL. Oceňuji také LOCK zarážku pro blokaci objektivu, nestane se tedy, že by se objektiv samovolně vysouval. I když mi váha objektivu trochu vadí, rozměry jsou relativně kompaktní oproti nativnímu 24-70 mm GM. Objektiv tak sedí parádně do ruky a skvěle vyvažuje.

Technické okénko

Objektiv je utěsněn proti prachu a vlhkosti. To je za mě dost podstatná věc, která by dnes měla být standardně u objektivů tohoto typu. Je zkonstruován z 19 členů v 15 skupinách. Uvnitř objektivu nalezneme 8 nízkodisperzních optických členů. Konkrétně 2 SLD členy a 6 FLD členů. Přibyla také nová technologie antireflexních vrstev “Nano Porous Coating”, díky které objektiv ještě lépe eliminuje nežádoucí odlesky a tzv. “prasátka”. Díky 11lamelové cloně se také může Sigma 24-70 mm pyšnit velmi příjemným bokehem. Objektiv váží 835 g a podle mého zjištění je to jediný mínus tohoto objektivu. Průměr pro přidání filtrů je 82 mm. 
Testování 

Osobně mě nejvíce zajímalo porovnání rychlosti a spolehlivosti AF s konkurencí. Jelikož jsem měl možnost zkusit i GM verzi od Sony a jsem majitelem Tamronu 28-75 mm, bylo porovnávání velmi jednoduché. Překvapilo mě, že Sigma fakt výborně pracuje a AF je rychlý a tichý. Naprosto srovnatelný s GM od Sony.

Přesnost ostření je rovněž skvělá. V Sigmě si dali záležet. Obrazový výstup má typické barvy ARTové řady, a tak nějak si říkám, že ubrat pár gramů, jedná se doopravdy o zázrak. Jako video nadšenci se mi také líbí příjemný chod MF kroužku. Objektiv se skvěle chová také v protisvětle. 

Hodnocení a závěr

Objektiv mě mile překvapil. V tomto záhadném trojúhelníku univerzálních objektivů pro Sony FE se Sigma 24-70 mm f/2,8 DG DN Art představila výborně. Osobně bych ji umístil na druhé místo jako schopného konkurenta GM řadě. Pokud tedy hledáte univerzální objektiv pro vaši Sony bezzrcadlovku a zároveň chcete cenově výhodný objektiv, Sigma bude přesně to pravé pro vás. Ve škole bych dal určitě 1+, jinak hodnotím 10/10.

Hodnocení zákazníků (3)

Hodnocení zákazníků (3)

5

Ověřený zákazník
Vojtěch Kapounek, 21.10.2020

5

Ověřený zákazník
Martin Král, 09.07.2020

5

Úžasný objektiv, skvělá kresba a ostrost.

Ověřený zákazník
Kamil Žemlička, 16.06.2020

5

Parametry

Parametry

Sigma 24-70mm f/2,8 DG DN Art pro Sony FE je nově navržený objektiv s univerzálním rozsahem od společnosti Sigma. jedná se o standardní zoom objektiv s výbornou světelností pro bezzrcadlové kamerové systémy a je k dispozici v provedení Sony E-mount a EF-mount. Sigma 24-70mm F2.8 nabízí nejlepší výkon ve své třídě díky sofistikovanému optickému designu, který poskytuje vysoké rozlišení v celém rozsahu zoomu.

Objektiv

Typ bajonetu Sony E, Sony FE
Optický zoom 2,9 x
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 24-70
Minimální ohnisková vzdálenost 24 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 70 mm
Světelnost objektivu zoom 2,8
Světelnost objektivu - nejkratší ohnisko (F) 2,8
Světelnost objektivu - nejdelší ohnisko (F) 2,8
Maximální clona (F) 22
Konstrukce objektivu 19 členů / 15 skupin
Stabilizátor optický Ne
Crop faktor 1 x
Typ slunecní clony LH876­-04 (součást balení)
Délka objektivu 123 mm
Počet lamel clony 11
Vhodný pro žánr Krajina, Interiéry, Architektura, Portréty, Reportáže, Fashion / Glamour, Street foto, Koncerty, Produkty
Rozdělení podle ohniska Univerzální
Vhodný pro formát snímače Full Frame
Typ objektivu Zoom

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 18 cm

Obecné

Nadstandardní záruka 4 roky

Fyzikální specifikace

Hmotnost 835 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu SI 578965
Značka Sigma

Filtry

Průměr filtru 82 mm

Zobrazit parametry