Recenze Sigma 28-70 mm f/2,8 DG DN Contemporary pro Sony E

Andrea Škrabalová

Andrea Škrabalová • 01. 04. 2021

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • Kompaktní, lehký objektiv s dobrou konstrukcí
 • Rychlé a tiché automatické zaostřování
 • Plynulé a tiché automatické ostření videa
 • Hmotnost do 500 g

Co se nám nelíbí

 • Vinětace
 • Při fotografování zblízka není dostatečná ostrost

Představení Sigma 28-70 mm f/2,8 DG DN Contemporary pro Sony E

Představení Sigma 28-70 mm f/2,8 DG DN Contemporary pro Sony E

Tak se přiznejte! Kdo netrpělivě čekal na novou Sigma 28-70/2.8 DG DN Contemporary Sony E? Protože já teda rozhodně ano! Můžu upřímně říct, že jsem byla mile překvapena, hned jak se mi objektiv dostal do ruky. 

Sigma 28-70 mm f/2,8 DG DN Contemporary pro Sony E

První věc, oproti Sigma 24-70 mm 2.8 Art je tu jasně znatelný rozdíl v rozměrech a hmotnosti objektivu. Contemporary je o 365g lehčí a zhruba o jednu třetinu menší. Což je skvělá zpráva pro ty, jenž se nechtějí tahat s velkým a těžkým objektivem, ale zároveň chtějí skvělou kvalitu a jako bonus nízké clonové číslo. Člověka hned napadne, jak to ty holky a kluci ze Sigmy udělali?

Můžu Vás ubezpečit v tom, že se opravdu snažili. Sigma představila novou kombinaci optických vrstev a konstrukčních prvků, díky nimž je tento standardní zoom dobře vybaven pro použití v široké škále fotografických prostředí. 

Sigma 28-70 mm f/2,8 DG DN Contemporary pro Sony E

Na první omak mohou dojmy trochu kazit plastové prvky jako ostřící zoom kroužek a podobné. Není to však na povrchu tak černé. Nejedná se totiž o běžný plast, ale o speciální polykarbonát zvaný Termálně Stabilní Kompozit (TSC). Ten zaručí, že se jednotlivé díly nesmršťují ani neroztahují vlivem teploty a zajišťují plynulou operaci. Ovládání kroužků je plynulé, příjemné a nenese s sebou neduhy levných plastových těl. Obrovskou výhodou je pak už výše zmíněná hmotnost. 

Kresba je někde na pomezí mezi ekvivalentním sklem od Tamronu a G-Master objektivu od Sony. Prakticky s sebou tento objektiv nese výhody obou těchto konkurentů s minimem nevýhod. Pokud pro vás byla 28-75 až moc levná, plastová či křehká a G-Master 24-70 zase až moc drahý nebo zbytečný, tak je pro vás nová Sigma ideální, zlatá střední cesta! 


Rychlost ostření je parádní, nikdy zbytečně neloví. Krokový ostřící motor je tichý, svižný a skvělý pro video. 9 lamel clony tvoří líbivý bokeh a umožňuje zaclonění až na f/22. Chromatická aberace není vůbec problémová a velmi snadno udržitelná. 

Sigma 28-70 mm f/2,8 DG DN Contemporary pro Sony E

Celkově na mne tato nová Sigma působila moc příjemně a rozhodně splnila má očekávání. Nemyslím si, že by kdejaký nadšenec nebo profík litoval, když si ji pořídí. Sama si možná vyměním svůj Sony 24-70 f4 za tento kousek. Rozměry a hmotnost se mi prakticky nezmění, ale světelností si polepším. 
 

Popis a parametry

Popis a parametry

SIgma 28-70mm f/2,8 DG DN Contemporary redefinuje standardní zoom pro bezzrcadlovky svou kombinací optického výkonu, pevné f/2,8 clony a lehkého, kompaktního těla. Design nové 28-70mm f/2,8 DG DN Contemporary je založen na existující 24-70mm F2.8 DG DN | Art, ale s ohniskem začínajícím až na 28mm, což tělo objektivu výrazně zmenšuje a zlehčuje při zachování prvotřídního optického výkonu. V duchu konceptu Contemporary řady zachovávajícího vyvážení mezi optickou kvalitou a rozměry, tento nový tento nový objektiv zaručí výsledky profesionální kvality v malém těle, vhodném ke každodennímu užívání. Dále inženýři Sigma představili novou kombinaci vrstev na čočkách a strukturálních prvků, které dělají tento standardní zoom plně vybavený pro použití v široké škále fotografovaných prostředí.

Vynikající stavba a provedení

S důrazem na optimální kompaktnost a portabilitu je tělo Sigmy 28-70mm f/2,8 DG DN Contemporary stavěno z převážně lehkých dílů. I když se zpravidla tvrdí, že je těžší zajistit přesnost ve výrobě při použití plastových dílů, na provedení 28-70mm f/2,8 DG DN Contemporary toto nemělo vliv a kvalita zůstala zachována nekompromisní.

Je tomu tak proto, že byl k výrobě použit polykarbonát zvaný TSC (Thermally Stable Composite - Tepelně Stabilní Kompozit), který má vlastnosti v ohledu se smršťováním při změnách teploty srovnatelné s hliníkem. Toto umožňuje snížit rozdíly při smršťování a roztahování materiálů i v prostředích s rapidně se měnícími teplotami. Použití polykarbonátu k výrobě zoom a ostřícího kroužku může způsobit, že se jejich ovládání může zdát méně prémiové, ale s opatrným zacházením a precizním zpracováním těchto dílů v kombinaci s adekvátním promazáním kroužky je přesné ovládání a vysoce kvalitní pocit zajištěn.

Co umožňuje dosáhnout těchto precizně vyrobených dílů a této prémiové estetiky jsou impozantně vysoké standardy a nekompromiskí kontrola kvality v továrně Sigma Aizu. 

28-70mm f/2,8 DG DN Contemporary nabízí nové a vylepšené fotografické zážitky pro fotografy, kteří pro své bezzrcadlovky požadují zoom objektivy s velikou clonou. Prémiový a intuitivní design zajišťuje, že užívání objektivu fotografa upoutá a že vyprodukuje neuvěřitelné výsledny na obrazovém snímači jeho fotoaparátu.

Další vlastnosti

Konstrukce objektivu je složena z šestnácti členů ve dvanácti skupinách se dvěmi FLD členy, dvěmi SLD členy a třemi asférickými členy.

 • Interní ostření krokovým motorem
 • Kompatibilní s vysokorychlostním autofokusem
 • Kompatibilní s optickou korekcí na bázi objektivu (V závislosti na těle fotoaparátu)
 • Nano Porézní coating
 • Super Multi-Layer coating
 • Přední člen potažen vrstvou odpuzující vodu a mastnotu
 • Přepínač ostřicích režimů
 • Podpora DMF, AF+MF
 • Odolnost proti prachu a dešti
 • Design minimalizující odlesky a ghosting
 • Každý objektiv prochází proprietárním Sigma měřícím systémem MTF
 • Clona z devíti lamel
 • Vysoce precizní a odolný bajonet

Objektiv

Typ bajonetu Sony E, Sony FE
Optický zoom 2,5 x
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 28-70
Minimální ohnisková vzdálenost 28 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 70 mm
Světelnost objektivu zoom 2,8
Světelnost objektivu - nejkratší ohnisko (F) 2,8
Světelnost objektivu - nejdelší ohnisko (F) 2,8
Maximální clona (F) 22
Konstrukce objektivu 16 členů / 12 skupin
Stabilizátor optický Ne
Typ slunecní clony V balení
Délka objektivu 102 mm
Počet lamel clony 9
Vhodný pro žánr Krajina, Interiéry, Architektura, Portréty, Reportáže, Fashion / Glamour, Street foto, Koncerty, Produkty
Rozdělení podle ohniska Základní
Vhodný pro formát snímače Full Frame
Typ objektivu Zoom

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 19 cm

Obecné

Nadstandardní záruka 4 roky

Fyzikální specifikace

Hmotnost 470 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu SI 592965
Značka Sigma

Filtry

Průměr filtru 67 mm

Zobrazit popis a parametry