Recenze Sigma 35 mm f/2 DG DN Contemporary pro L mount

Ondřej Vachek

Ondřej Vachek • 04. 03. 2021

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Stavba
  • Materiály
  • Kresba
  • Clonový kroužek
  • Kovová clona
  • Rozměry
  • Hmotnost
  • Odolnost

Co se nám nelíbí

  • Sundávání přední krytky při nasazené sluneční cloně

Představení Sigma 35 mm f/2 DG DN Contemporary I series pro L mount

Představení Sigma 35 mm f/2 DG DN Contemporary I series pro L mount

   Sigma 35 mm f/2 DG DN Contemporary pro Sony FE

Když jsem několik let nazpět četl o nové L alianci Sigmy, Panasonicu a Leicy, byl jsem trochu skeptický. Moje částečné nadšení doprovázela myšlenka, že ještě nějakou dobu potrvá, než si mne tento nový kus opravdu získá. Brzy na to začal Panasonic vydávat skvělé full-frame fotoaparáty řady S, kterým však chybělo ono slibované sklo. Postupem času se situace zlepšovala.

Panasonic vypustil do světa své objektivy, Leica se držela svého a Sigma pomalu a jistě adaptovala své stávající těla na bezzrcadlovky. Pořád se však jednalo o velké a těžké zrcadlovkové objektivy s trochu delším upevněním bajonetu pro kompenzaci vzdálenosti mezi zadním členem objektivu a jeho upevnění. V dnešní době je to už však mnohem zajímavější příběh, nové Sigma objektivy jsou designovány přímo pro full-frame bezzrcadlovky. Minulý měsíc světlo světa spatřila nová I série objektivů pro Fotoaparáty s bajonety L a Sony E.

Sigma 35 mm f/2 DG DN Contemporary pro Sony FE

Vlastnosti a fyzické zpracování

Jsou to relativně malé a lehké objektivy s prvotřídní celokovovou konstrukcí. Každý detail je precizně zpracován a i ten nejmenší ovládací prvek funguje na jedničku. Mou nejoblíbenější vlastností je zahrnutý clonový kroužek přímo na těle objektivu. Je pevný, jasně rozdělený a ne příliš snadno pohyblivý. Na opačné straně od plně otevřené clony nabízí polohu A, kdy předá kontrolu clony fotoaparátu. Skok mezi posledním clonovým číslem a automatikou je však delší než zbylé odrážky, a tak je šance na nechtěné přepnutí minimální.

Sluneční clona je celá z jednoho kusu kovu, není však přehnaně těžká. Celý objektiv působí pevně, solidně a kvalitně. Utěsnění proti dešti a prachu je pak už jen třešnička na dortu. Jedinou výtku bych měl u přední krytky. Ačkoliv je design čistý a magnetický systém upevnění inovativní, nebylo možné krytku sundat, pokud byla na objektivu nasazena clona. To fotografa stojí drahocenný čas. Stačil by menší výkroj na straně pro lepší uchopení.

Sigma 35 mm f/2 DG DN Contemporary pro Sony FE

Testování, hodnocení a závěr

Sigma 35 mm f/2 DG DN | Contemporary má ideální ohniskovou vzdálenost na dokumentární, street nebo třeba krajinářskou práci. Není moc široký, ani moc dlouhý a kresba objektivu je slušná. V rozích je stále dostatek detailů a aberace je ve zvládnutelném množství. S vinětací se prakticky během focení nesetkáte a bokeh efekt je líbivý, aniž by narušoval scénu. Stále lze získat pěkné oddělení subjektu od pozadí a barevné podání je stejné jako u ostatních objektivů řady I.

Barvy jsou zobrazeny na snímači přesně, nic neobvyklého nevyniká, což opravdu usnadňuje následující úpravy. Kontrast mezi zaostřenými objekty a rozostřeným pozadím je slabší, ale stále zřetelný. Rychlost ostření je slušná a nezaregistroval jsem, že by byl někdy ostřící systém fotoaparátu zpomalován pohybem členů objektivu. Na rychlé fotografování při street fotografii mi bohatě stačil. 

Je to zkrátka parádní portrétní a dokumentární "sklo" pro kohokoliv, kdo chce na svůj full-frame Panasonic nebo Sony fotoaparát objektiv, který je kvalitně vyroben, funguje rychle, spolehlivě a vydrží i horší povětrnostní podmínky. 

Parametry

Parametry

Nová řada Sigma I series představuje nový fotografický zážitek. Prémiové kompaktní objektivy s pevným ohniskem pro bezzrcadlovky. Nový 35mm objektiv s clonou f/2 má 10 členů v 9 skupinách. Zorný úhel představuje 63,4° a minimální clona je f/22. Objektiv je vhodný pro full-frame snímače a s váhou 325 gramů se jedná o kompaktnější objektiv.

Objektiv

Typ bajonetu L mount
Optický zoom 1 x
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 35
Minimální ohnisková vzdálenost 35 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 35 mm
Světelnost pevného objektivu 2
Světelnost objektivu - nejkratší ohnisko (F) 2
Světelnost objektivu - nejdelší ohnisko (F) 2
Maximální clona (F) 22
Konstrukce objektivu 10 členů / 9 skupin
Stabilizátor optický Ne
Crop faktor 1 x
Typ slunecní clony LH636-01 (součást balení)
Délka objektivu 65,4 mm
Počet lamel clony 9
Vhodný pro žánr Krajina, Portréty, Reportáže, Fashion / Glamour, Street foto, Koncerty
Rozdělení podle ohniska Základní
Vhodný pro formát snímače Full Frame
Typ objektivu Pevné ohnisko

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 27 cm

Fyzikální specifikace

Hmotnost 325 g

Ostatní

Číslo produktu SI 347969
Značka Sigma

Filtry

Průměr filtru 58 mm

Zobrazit parametry