Recenze Sigma 60-600 mm f/4,5-6,3 DG DN OS Sports pro Sony E

Lucie Drietomská

Lucie Drietomská • 27. 01. 2023

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • Ostrost
 • Utěsnění proti vlhkosti a prachu
 • Výkonná optická stabilizace
 • Rychlé ostření
 • Integrovaná Arca Swiss destička ve stativové patce
 • Zámek proti vysunutí při transportu, možný uzamknout na každém ohnisku
 • Tiché ostření vhodné pro video

Co se nám nelíbí

 • Vyšší váha
 • Nižší světelnost
 • 105mm filtr
 • Odlesky u focení v protisvětle
 • Omezení sériového snímání na fotoaparátech Sony

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Sigma 60-600 mm f/4,5-6,3 DG DN OS Sports pro Sony E

Představení Sigma 60-600 mm f/4,5-6,3 DG DN OS Sports pro Sony E

Představení Sigma 60-600 mm f/4,5-6,3 DG DN OS Sports pro Sony E

Nástup do nového roku 2023 byl plný zajímavých novinek z fotografického světa. Jednou z nich je i lednové představení nového objektivu od Sigmy, v rozsahu 60-600 mm: Sigma 60-600 mm f/4,5-6,3 DG DN OS Sports. Jedná se o super teleobjektiv vyrobený speciálně pro bezzrcadlovky, nyní dostupný pro bajonety Sony E (E-mount) a Sigma L (L-mount). Objektiv jsem měla možnost testovat pro bajonet L-mount s tělem Panasonic Lumix DC-S1R. Jak test dopadl, se dočtete níže. 

Nový teleobjektiv od Sigmy | Megapixel

Ostření

Jak již označení Sport napovídá, ostření je velmi rychlé a přesné. Díky optické konstrukci navržené pro bezzrcadlovky objektiv netrpí na front nebo back focus. Byla jsem mile překvapena, že i když jsem měla testovací verzi objektivu, už tady ostřící motorky hravě přeskočili z jednoho foceného zvířete na druhé a umožnili mi tak zachytit všechen ruch uprostřed focených zvířat. Velice oceňuji velmi tichý chod objektivu při samotném ostření, co objektiv předurčuje k tomu, aby byl ideálním pomocníkem nejednoho kameramana točícího divokou přírodu. Líbí se mi, že ostření s Panasonicem S1R se středovým ostřícím bodem nemělo sebemenší problém zaostřit v Zoo zvíře i skrz strom, objektiv neměl tendenci nevhodně přeostřovat. Předprodukční kus, který jsem měla možnost testovat, nezahrnoval finální verzi firmwaru. Pokud tato demo verze ostřila tak dobře, oficiální objektiv bude ostřit jako ďábel. Těším se na finální FW v ostré verzi tohohle objektivu. Již nyní v rychlosti a přesnosti tenhle objektiv překonal cenové dostupnější objektivy v rozsahu 150-600 mm. Jako uživatele Sony mě velmi mrzí, že objektiv pro bajonet Sony omezuje maximální rychlost sériového snímání u vyšších řad (A9, A9II, A1) až na polovinu snímků.

Focení zvířat | Megapixel

Optické vlastnosti

Na rozdíl od svého sourozence Sigmy 150-600 mm má nová Sigma 60-600 mm skvělý optický zoom s až 10 násobným zvětšením (150-600 má 4x optický zoom). Fotografie pořízené za přímého světla občas disponují ne moc příjemnými odlesky a prasátky, což však není vzhledem ke konstrukci objektivu obsahujícím 27 členů / 19 skupin nic výjimečného. Jeho velkým přínosem je minimální zkreslení po celé délce ohniska. Do cca 130 cm můžeme objevit na kontrastních plochách znatelnou aberaci, která však s větším přiblížením postupně odeznívá a na 600 mm je téměř zanedbatelná. 

Detail objektivu Sigma | Megapixel

Mechanické zpracování

Objektiv je plně přizpůsoben práci v terénu díky profesionálnímu utěsnění proti vniknutí vlhkosti a prachu. Když jsem ho testovala, právě hustě sněžilo a neměl s vlhkostí sebemenší potíže.

Velice oceňuji klasickou Sigma stativovou patku řezanou do profilu Arca Swiss, díky kterému jej bez problémů nasadíte na každý stativ s Arca Swiss upínacím systémem. Vzhledem k váze objektivu, která je o necelých 400 g větší než u 150-600 mm verze, by ale mohla být patka přeci jen o něco delší. Po stranách patky nalezneme kovová ouška, ke kterým lze připevnit třeba Peak Design Slide popruh. Krom typické patky má tenhle model sluneční clonu se šroubem a ochranným návlekem sloužícím jako krytka. Kromě tohoto návleku však naleznete v balení i opravdovou krytku, čímž se Sigma nejspíš zavděčí většině fotografů.

Tentokrát mě Sigma překvapila také svým zámkem, který pomáhá udržet objektiv v zasunutém stavu i během transportu. Jelikož se objektiv prakticky pořád samovolně vysouval když jsem zrovna nefotila, zamykala jsem ho v podstatě neustále. Zámek je umístěn uprostřed objektivu, čímž je manipulace s ním velice snadná a intuitivní. Novinkou je, že objektiv lze uzamknout nejen v jeho zasunutém stavu, ale také na kterémkoliv ohnisku, které je na objektivu vyznačené, což ocení zejména fotografové zvířat fotící z krytů.

Teleobjektiv Sigma | Megapixel

Doporučení

Sigmu 60-600 mm f/4,5-6,3 DG DN Sports si dovolím zařadit mezi ty nejlepší možná i jako ten nejlepší ultrazoomový objektiv, který Sigma doposud vydala. Komu bych ho doporučila? Všem profesionálům, nadšencům a amatérům fotícím zvířata, sporty i přírodu. Pokud jste nadšenec rychlosti, můžete se na objektiv plně spolehnout při focení motocrossu, automobilových závodu, koňských dostihů či třeba leteckých kreací na obloze. Objektiv sice nepatří mezi ty nejmenší a nejlehčí, ale díky propracované ergonomii s ním nebudete mít potíže ani na delších cestách. Díky stabilizaci jej hravě využijete i bez stativu či monopodu.

Nejedná se o nejlevnější objektiv, v porovnání s levnější Sigma 100-400 mm f/5-6.3 DG DN OS Contemporary nebo Sigma 150-600 mm f/5,0-6,3 DG DN OS Sports se jedná o nejlepší možnost pro L-mount, co se ceny a výkonu týče. U verze pro E-mount (Sony) se nový model kvalitativně, ale zejména ostřením, velice přibližuje kvalitám originálních alternativ. 

Sigma 60-600 mm f/4,5-6,3 DG DN Sports | Megapixel

Popis a parametry

Popis a parametry

Sigma 60-600 mm f/4,5-6,3 DG DN OS Sports –⁠ vysoce výkonný ultrateleobjektiv s unikátním 10x optickým zoomem určený pro plnoformátové bezzrcadlovky. Díky svým vlastnostem a funkcím je Sigma 60-600 mm f/4,5-6,3 DG DN OS Sports dokonalou volbou pro sportovní a wildlife fotografy. Vysoký optický výkon v celém rozsahu ohnisek, dokonce i při 10x zoomu, zajišťuje nejnovější optický design složený z 27 členů v 19 skupinách. Nově vyvinutý lineární ostřící motor HLA (High-response Linear Actuator) poskytuje mimořádně rychlý a přesný autofokus. Novinkou je také algoritmus OS2, který účinně snižuje projevy chvění fotoaparátu až o 7 EV na širokoúhlém konci a 6 EV na teleobjektivu. Mezi další přednosti objektivu patří duální zoom, konstrukce odolná vůči prachu a stříkající vodě, stejně jako množství přizpůsobitelných funkcí a specifikace řady Sigma Sports, které jej předurčují pro použití i náročných podmínkách fotografování. 

Všestranný ultrateleobjektiv

Tento ultrateleobjektiv s 10x zoomem pro plnoformátové bezzrcadlovky, který pokrývá rozsah ohnisek 60-600 mm, umožňuje uživatelům bezproblémově zachytit širokou škálu scén bez nutnosti výměny objektivu, a to i v obtížných situacích, jako jsou letecké přehlídky nebo profesionální sportovní akce. Objektiv je schopen zaostřit již od 45 cm na širokoúhlém konci a při ohniskové vzdálenosti 200 mm nabízí maximální poměr zvětšení 1:2,4, díky čemuž je možné objektiv využívat také pro makrofotografii, což přispívá k jeho celkové všestrannosti.

Vynikající optický výkon v celém rozsahu zoomu

Pro vývoj objektivu Sigma 60-600 mm f/4,5-6,3 DG DN OS Sports byl použit nejnovější optický design zahrnující vysoce kvalitní materiály, včetně skleněných prvků FLD a SLD, k efektivní korekci chromatických aberací, které se obvykle u ultrateleobjektivů vyskytují. Objektiv je schopen zachytit každý okamžik s nekompromisní vysokou kvalitou obrazu v jedinečném rozsahu ohniskových vzdáleností 60-600 mm. 

Vysoce rychlý a přesný autofokus

Sigma 60-600 mm f/4,5-6,3 DG DN OS Sports využívá nově vyvinutý lineární motor HLA (High-response Linear Actuator)“ a pokročilé elektronické ovládání, díky čemuž objektiv dosahuje tichého automatického ostření s výjimečně vysokou rychlostí a přesností. Nový motor také umožňuje přesný výkon sledování ostření, což zajišťuje, že při sportovní fotografii a jakékoli jiné situaci, kdy jsou objekty v pohybu, nezmeškáte rozhodující okamžik.

Nově vyvinutý algoritmus optické stabilizace 

Nový algoritmus optického stabilizátoru Sigma OS2 výrazně zlepšuje výkon stabilizace obrazu a účinně snižuje projevy chvění fotoaparátu až o 7 EV na širokoúhlém konci a 6 EV na teleobjektivu. Objektiv je vybaven dvěma režimy OS –⁠ režim 1 je vhodný pro běžné fotografování a režim 2 se nejlépe hodí pro rychlé panoramatické záběry, například v motorsportu a dalších dynamických situacích. V režimu 2 umožňuje senzor zrychlení v kombinaci s inteligentním OS SIGMA, algoritmem speciálně navrženým pro panoramatické záběry, účinnou stabilizaci obrazu, i když se fotoaparát pohybuje vertikálně nebo diagonálně, bez ohledu na to, zda je objektiv v horizontální nebo vertikální poloze. 

Konstrukce odolná vůči prachu a stříkající vodě

Veškeré kritické body, včetně montážního bajonete, prstence ručního ostření, prstence zoomu, přepínače, panelu přepínačů a vnější připojení jsou odolné vůči prachu a stříkající vodě, pro zajištění spolehlivé odolnosti i v náročných podmínkách. Přední člen objektivu je navíc opatřen vrstvou odpuzující vodu a olej, která usnadňuje údržbu, když na čočce ulpívají kapičky vody nebo prach.

Objektiv

Typ bajonetu Sony E
Optický zoom 10 x
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 60-600
Minimální ohnisková vzdálenost 60 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 600 mm
Světelnost objektivu zoom 4,5-6,3
Světelnost objektivu - nejkratší ohnisko (F) 4,5
Světelnost objektivu - nejdelší ohnisko (F) 6,3
Maximální clona (F) 32
Konstrukce objektivu 27 členů / 19 skupin
Stabilizátor optický Ano
Crop faktor 1 x
Typ sluneční clony LH1144-02
Délka objektivu 280 mm
Počet lamel clony 9
Vhodný pro žánr Krajina, Sport, Zvířata, Reportáže
Rozdělení podle ohniska Teleobjektiv
Vhodný pro formát snímače Full Frame
Typ objektivu Zoom

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 45 cm

Fyzikální specifikace

Hmotnost 2490 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu SI 732965
Značka Sigma

Filtry

Průměr filtru 105 mm

Zobrazit popis a parametry