Recenze Sigma 85mm f/1,4 DG HSM Art pro Sony E

Petr Gebauer

Petr Gebauer • 06. 08. 2018

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Optický výkon
  • Cena
  • Zpracování
  • Prodloužená 4 letá záruka SIGMA. Záruční karta je součástí balení

Co se nám nelíbí

  • Pomalejší ostření vůči originál sklům Sony / Zeiss

Představení Sigma 85 mm f/1,4 DG HSM Art pro Sony E

Představení Sigma 85 mm f/1,4 DG HSM Art pro Sony E

Je to tady, konečně se uživatelé bezrcátek dočkaly. Sigma před pár měsíci avizovala uvedení starých-nových objektivů řady ART s bajonetem FE, kdy se oproti verzi Canon/Nikon přepracoval autofocus, aby vyhovoval uživatelům bezzrcadlovek Sony. Dostal jsem na pár týdnů možnost otestovat konkrétně objektivy 50mm a 85mm řady Art a velice rád se podělím o moje postřehy z „terénu“. Nerad bych bral tento článek jako recenzi spíše ho berte jako subjektivní hodnocení zkušeného fotografa.

Protože jsou si objektivy velice podobné, rozhodl jsem se pro jeden článek místo dvou.

Zpracování a ergonomie


Zpracování je na velice dobré úrovni, pokud jste měli v minulosti možnost vyzkoušet si některý z objektivů řady Art, tak se nic nemění, tedy téměř nic, objektivy jsou o cca 2,5cm na délku delší než jejich bratříčci od tradičních zrcadlovek (z důvodu odsasazení od čipu) a o několik málo gramů těžší. Přední část je lesklá a upřímně mě velice mrzí, že Sigma nezvolila celo matné provedení, neboť by objektiv vypadal jednolitě a nešly by na něm vidět tolik otisky prstů. Manuální ostření by mohlo být o něco delší na malé clony to vyžaduje jistou dávku citlivosti, ale málo fotografů v dnešní době ostří manuálně, což se úplně nedá říci o kameramanech, kteří manuální ostření hojně využívají. Za pochvalu stojí, že je ostřící kroužek velmi široký a vyklenutý pro snazší uchopení, objektivy disponují fyzickým tlačítkem na přepínání MF/AF což se u objektivů FE vidí poměrně málo.
Co se týče váhy tak jsou objektivy poměrně těžké obzvláště 85mm se při celodenní svatbě pronesla, váží úctyhodných 1130g a velikost filtru je gigantních 86mm pro rovnání Sony 85mm GM f/1.4 váží 800g, Canon 85mm F1.4 IS 950g. Na jednom fóru jsem referoval, že to je nejtěžší 85mm v f/1.4 co se aktuálně vyrábí. Váha menšího bratříčka 50mm ART je 655g. Sluneční clony v balení jsou plastové.

Optické vlastnosti


Oba objektivy patří k absolutní špičce ve svém segmentu. Kresby je, již od nejmenšího clonového čísla excelentní, od clony f/4 se již téměř neprojevuje aberace a vinětace. 85mm jsem porovnal se Sony 85mm a ostrost byla obdobná, pocitově se mi zdála 85mm sigma ostřejší ve středu a Sony zase vynikalo v rozích.

Ostření


Ostření funguje dobře, nicméně se neubráním poznatku, že Sony 85mm ostří lépe v režimu AF-c a sledování očí. Sony 85mm f/1.8 a Zeiss Batis 85mm by Sigmu Art 85 porazili v rychlosti a přesnosti ostření s přehledem. To samé se potvrdilo u 50mm, Sony-Zeiss 55mm byla ostřejší a spolehlivější v kontinuálních režimech ostření. 
Určitě bych chtěl podotknout, že se nejde o tragédii a objektivy se dají s přehledem použít na reportážní práci.

HSM ostřící motorek je naprosto tichý. 

Shrnutí


Jsem vděčný Sigmě, že můžeme nativně používat jejich skvělá skla na bezzrcadlovkách Sony. Co se týče parametru cena/výkon dostanete za poměrně slušný peníz ultimátní sklo, které Vám jistě udělá mnoho radostí. Objektivy jsou ostré od středu ke krajům, aberace je minimální a zkreslení téměř žádné. Automatické ostření tiché a rychlé, mnohem rychlejší a spolehlivější, než přes adaptér MC-11. 
Sigma se trefila i do cenovky, objektivy stojí stejně jako verze pro DSLR. V porovnání s originálním Sony 85mm GM je Verze od Sigmy o 23.000Kč levnější. Další z plusových bodů je záruka, která je čtyřletá.

Kdyby se mě kamarád nebo kdokoliv na workshopu zeptal zda bych mu doporučil tyto skla. Bez váhání bych odpověděl.

Hodnocení zákazníků (1)

Hodnocení zákazníků (1)

5

Tady není co řešit. Nekompromisní špičkové sklo.

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Pavel, Rychnov nad Kněžnou, 19.07.2018

5

Parametry

Parametry

Sigma 85mm f/1,4 DG HSM Art objektiv pro bajonet Sony E je určený obzvláště pro portrétovou fotografii, s vysokou světelností f/1.4 pro velmi nízkou hloubkou ostrosti. Otická konstrukce je složená 14 členů v 12 skupinách z nichž jeden člen je asférický, dva členy mají velmi nízkou disperzi. Maximální reprodukční poměr 1:8.5. O krásný bokeh se postará 9 lamelová kruhová clona.

Objektiv

Typ bajonetu Sony E, Sony FE
Minimální ohnisková vzdálenost 85 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 85 mm
Světelnost pevného objektivu 1,4
Maximální clona (F) 16
Konstrukce objektivu 14 členů / 12 skupin
Crop faktor 1 x
Typ sluneční clony LH927-02 (součást balení)
Počet lamel clony 9
Rozdělení podle ohniska Základní
Vhodný pro formát snímače Full Frame
Typ objektivu Pevné ohnisko

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 85 cm

Fyzikální specifikace

Průměr filtru 86 mm
Hmotnost 800 g

Ostatní

Číslo produktu SI 321965
Značka Sigma

Zobrazit parametry