Magazín

Produktové aktuality

Sigma a její role v L-mount alianci

Tom KalousAktualizováno: 2. 7. 2021 v 15:02 • Rubrika: Produktové aktuality

Sigma a její role v L-mount alianci

Tato aliance mezi společnostmi Leica, Panasonic a Sigma vznikla koncem září v roce 2018. Bajonet L, který byl vyvinut společností Leica, teď umožňuje fotografům kombinovat foťáky i objektivy napříč všemi třemi značkami a nová éra tak byla započata. Pojďme se podívat, jaké produkty s bajonetem L nabízí společnost Sigma.

Obsah

Tyto společnosti samozřejmě stále fungují nezávisle na sobě a vyvíjí foťáky i objektivy tak, jak tomu bylo doposud. Z tohoto uskupení však těží především tvůrci, kterým se dostává více možností kombinovat různé objektivy a foťáky. Pokud se mi například líbí funkce a výstup z fotoaparátu Leica SL a chci ho zkombinovat se špičkovými vlastnostmi a charakterem objektivu Sigma Art, tak můžu! Dostává se nám tak ještě větší svoboda a nezávislost při našem tvoření bez nutnosti používání adaptérů.

Pevné objektivy

Podle čeho vybírat?

Pokud rádi cestujete či prostě nosítě foťák neustále na krku, je určitě dobré přemýlet o velikosti a váze. V tomto případě bych se zaměřil na objektivy s přízviskem Contemporary. Tyto objektivy jsou malé i lehké a zároveň poskytují tu nejvyšší kvalitu. V kombinaci například s Leicou CL dostanete malé a kompaktní kombo. Více o těchto objektivech najdete v představení.

Sigma a L-mount aliance objektivy | Megapixel

 

Pak je tu řada ART, se kterou budete spokojeni pokud si potrpíte na každičký detail. Sigma Art nabízí bezkonkurenční kvalitu výstupu a jen stěží najdete nějakou optickou vadu. Podrobně se na tuto řadu podíval kolega v článku ART jako umění. Příznačné označení modelové řady objektivů Sigma. A kdybych si měl z celé řady ART vybrat jeden objektiv, byla by to pravděpodobně Sigma 35 mm f/1,4 DG DN Art. Tato nedávno představená novinka byla totiž přepracována, aby byla menší a nabízela ještě perfektnější fotky!

Sigma fp

Bajonet L mají také bezzrcadlovky Sigma fp a Sigma fp L. To jsou nejmenší bezzrcadlovky na světě s foto i video funkcemi. Z mého pohledu mohu říci, že oba modely excelují především ve videu. Nabízejí možnost záznamu 12bitového CinemaDNG (RAW formát), takže umožňují nahrávat ve vysoké kvalitě s obrovskými možnostmi postprodukce.

Sigma fp L pak nabízí 61megapixelový snímač, což se vám bude hodit i při focení. Zde by mě zase lákalo využít nějaké Leica objektivy, které jsou velmi charakteristické a L-mount umožňuje tuto kombinaci.

Sigma a L-mount aliance objektivy | Megapixel

Zoom objektivy

I zde máme na výběr hned několik ohnisek a v podstatě máme pokrytý celý rozsah od 14 mm do 400 mm. Zoomová ohniska bych použil při natáčení videa třeba na Panasonic S5. Mně osobně se se sigma objektivy na video pracuje výborně, neboť mají odpor při točení ostřícím prstencem, který je navíc velký. Díky této kombinaci docílím plynulého a přesného zaostření přesně tam, kam chci.

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.