Recenze Sigma fp

Filip Růžička

Filip Růžička • 10. 08. 2020

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • Rozměry, váha
 • Pasivní chlazení
 • Velký dotykový a kvalitní displej
 • L-mount
 • Možnost připojení SSD disku
 • Full-frame snímač
 • Minimalistický design a ovládán

Co se nám nelíbí

 • Absence stabilizovaného snímače
 • Micro HDMI port
 • Menší výdrž akumulátoru

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky zachycené s pomocí Sigma fp tělo od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Sigma fp tělo v Galerii

Představení Sigma fp tělo

Představení Sigma fp tělo

Nejmenší a nejlehčí full-frame bezzrcadlovka na světě, určená pro moderního tvůrce. Takto se prezentuje unikátní Sigma fotoaparát - Sigma fp, jehož cílovka je spíše pro nadšené či profesionální filmaře.

Minimalistické tělo

Výbavu dnešního moderního fotografa či kameramana tvoří malá a lehká bezzrcadlovka. A proč? Malé rozměry a váha. To je přesně faktor, který hraje velkou roli při zvažování koupě techniky. Hlavně v oblasti cestování nebo pro rychlou a efektivní tvorbu digitálního obsahu. Stejně tak přemýšleli japonští vývojáři, kteří se snažili vměstnat snímač o velikosti kinofilmového políčka do co nejkompatnějších rozměrů, a přitom splnit požadavky i náročným uživatelům. A voalá, povedlo se.

Sigma FP váží pouhopouhých 370 gramů, tělo je tvořeno velice robustní a odolnou hliníkovou konstrukcí, která je navíc velmi slušně utěsněna proti prachu i vodě. Aby se zachovaly kompaktní rozměry, “fpčko” nedostalo žádný vytvarovaný grip pro úchop. Ovšem celý smysl tohoto přístroje více táhne do světa videa a filmu, tudíž se počítá s osazením těla do nějaké kovové klece (rigu), která nabídne velké spektrum využití dalšího příslušenství, různých rukojetí a připevnění. Například LED světla, externího mikrofonu nebo třeba celé filmové sestavy s matte boxem a náhledovým monitorem.

Našláplé vnitřnosti

Srdce tohoto malého dravce tvoří klasický Bayerový CMOS snímač s rozlišením 24,6 Mpx, čímž neurazí ani nadšeného fotografa. Upřímně, svatbu s tímto přístrojem nejspíše nenafotíte, ale po celém testování můžu říci, že poutavou reklamu či videoklip rozhodně ano. S tím souvisí i závěrka, která je zde pouze elektronická a mechanickou byste zde hledali marně.
Nedávalo by rozum, kdybychom zde hledali jiný bajonet než alianci L-mount, ve které najdeme objektivy jak od Sigmy, tak i od společností Leica či Panasonic.

U fotografování v režimu STILL se díky digitální závěrce dostaneme na 18 snímků za sekundu a 49 AF bodů nám pomůže zachytit okamžik ostrý jako břitva. Díky FF snímači a jeho crop faktoru 1x, nabídne velký dynamický rozsah a lepší výsledky i za horších světelných podmínek, na které bohužel narazí každý z nás.

V režimu CINE poté nalezneme více lákavé parametry, jako je například záznam 4K UHD (3840x2160) v snímkování 30 FPS, FullHD (1920x1080) poté ve 120 FPS pro úchvatné slow-motion záběry, 12 bitovou barevnou hloubku cinemaDNG záznamu (jen při zápisu dat na externí SSD disk) v kodeku H.264.

Za pomoci aktivního chlazení schovaného za displejem jsem byl schopný nepřetržitého záznamu, který je limitovaný pouze kapacitou úložného prostoru či akumulátorem.

Jak jsem výše zmínil, je možno využít rychlý SSD disk, u kterého můžeme získat plus v podobě větší kapacity, ovšem pro klasické využití nalezneme i jeden slot pro SD kartu typu UHS-II.
V případě využití externího rekordéru Atomos lze pořizovat záběry v méně komprimovaném formátu RAW, který umožní detailnější práci s postprodukčním color gradingem.

Natáčení - plusy, mínusy

Tam, kde se něco přidá, musí se něco jiného ubrat. V tomto případě se jedná o stabilizaci na snímači, která spoustě filmařů může chybět. Bohužel jsme z klasických bezzrcadlovek zhýčkaní kvalitní stabilizací přímo na snímači a při natáčení se Sigmou z ruky jde sakra znát, že bohužel chybí. Což se v dnešní době dá vyřešit gimbalem, kde Sigmu fp vyvážíte i na cenově dostupnějších stabilizátorech.
Příjemně mě překvapil výstup v lowlight situacích, kde i v hodnotách ISO 12800 byl šum v záběru přijatelný.

Jak jsem výše nakousl, “sigmácký” minimalismus lze poznat i ze způsobu ovládání. Jakožto člověka milujícího jednoduchost, si mě ovládací prvky omotaly kolem prstu. Jediným posunutím páčky se přepínáte mezi CINE (video záznam) a STILL (fotografování) režimem, pod velkým dotykovým displejem najdeme ovládání barevných režimů nebo tvorbu expozičních a barevných křivek přímo ve fotoaparátu. V ostré akci se pak hodnoty či jiné parametry bleskově nastavují a rychlé menu (Q. MENU) je moc hezky přehledné.

Baterie není žádný zázrak, vydrží zhruba 300 snímků nebo 70 minut záznamu, ale když vezmeme v potaz velikost celého přístroje.
Užitečné mohou být určitě i různé pomůcky pro natáčení, které já osobně znám z Panasonicu S1H, či filmových kamer. Tím jsou různé vodící linky, zebra (zvýraznění přeexponovaných oblastí) či focus peaking (barevné zvýraznění ostrých hran) nebo třeba time code pro lepší synchronizaci záběrů z více zařízení.

Co se týče ostření, je obecně známo, že by se mělo při natáčení ostřit manuálně, aby se zamezilo chybám autofocusu a tzv. dýchání AF (přeostřování dopředu a dozadu), což pro diváka může být nepříjemné. Ovšem autofocus zde funguje překvapivě rychle a přesný je i eye autofocus - ostření na oko.
Co mě osobně zklamalo, je velký HDMI port pro připojení externího monitoru. U “fpčka” nalezneme pouze HDMI type D, což je malý micro HDMI konektor.

Když to vše shrnu

Po čtrnáctidenním testování jsem si Sigmu fp opravdu oblíbil, a to zejména kvůli rychlému a jednoduchému ovládání, které je přitom na vysoké úrovni. Parametry tohoto fotoaparátu vám nabídnou opravdu profesionální výstup. Ať už budete natáčet jen tak, nebo s osazením těla do filmového rigu či do kvadrokoptéry, dosáhnete špičkových video výstupů s velkým dynamickým rozsahem, velkou detailností a skvělým barevným podáním.

Megapixel videorecenze Sigma fp tělo

Megapixel videorecenze Sigma fp tělo

Popis a parametry

Popis a parametry

Je stylový, nejmenší a nejlehčí Full-frame CSC fotoaparát na světě. Osazen klasickým Bayerovým snímačem s rozlišením 24,6 MPx s plně digitální závěrkou. Robustní hliníková konstrukce je utěsněna proti vodě a prachu. Ta v kombinaci s velkým pasivním chladičem zajišťuje efektivní odvod tepla a bezproblémový provoz i při dlouhodobém používání. Nabízí snadné přepnutí mezi foto/video, výběr z barevných módů, možnost přímé editace barevných křivek, funkce HDR a Cinematograph (GIF soubory). Pro filmaře nabízí 12bit barevnou hloubku ve formátu CinemaDNG v rozlišení 4K UHD / 24fps, záznam na interní paměťovou kartu a nebo přenos dat přes USB3.1 (GEN1). Váha 370 g.

Sigma fp

Jedná se o nejmenší a nejlehčí Full-frame CSC fotoaparát na světě. Jeho opravdu kompaktní rozměry jsou 112,6 × 69,9 × 45,3 mm a váha pouhých 370g. Disponuje všestranným bajonetem L-mount (Sigma-Panasonic-Leica). Uvnitř těla je klasický Bayerový snímač s rozlišením 24,6 MPx s plně digitální závěrkou. Robustní hliníková konstrukce s elegantním minimalistickým designem je utěsněna proti vodě a prachu. Což umožňuje využití i v extrémních podmínkách. V kombinaci s velkým pasivním chladičem je zajištěn efektivní odvod tepla a bezproblémový provoz i při dlouhodobém používání.

Něco pro filmaře

Filmařům nabízí SIGMA fp také 12bitovou barevnou hloubku ve formátu CinemaDNG v rozlišení 4K UHD / 24fps, záznam na interní paměťovou kartu a nebo hladký přenos dat skrze rozhraní USB3.1 (GEN1) na externí paměťová zařízení.

Pestrá paleta funkcí

CSC fotoaparát SIGMA fp nabízí řadu zajímavých funkcí pro fotografování i natáčení videa, jako je snadné přepnutí mezi módy foto/video, výběr z barevných módů, možnost přímé editace barevných křivek, funkce HDR nebo funkce Cinematograph, která dokáže vytvářet animované GIF soubory.

Obsah balení:

 • LI-ION baterie BP-51
 • popruh
 • upínací očko popruhu
 • USB AC adaptér UAC-11
 • USB kabel (A-C) SUC-11
 • jednotka HU-11 pro připojení externího blesku

Doplňkové příslušenství

 • HAND GRIP HG-11 (malý)
 • HAND GRIP HG-21 (velký)
 • VIEW FINDER LVF-11 (přídavný optický hledáček na LCD, zvětšení 2,5x)
 • BASE PLATE BPL-11
 • CABLE RELEASE CR-41 (dálková spoušť)
 • DC CONNECTOR CN-21 (napájecí kabel k síťovému adaptéru)
 • BATTERY CHARGER BC-71 EU (nabíječka baterií)
 • AC ADAPTER SAC-7P EU (síťový adaptér)
 • BASE GRIP BG-11 (kovový šroubovací nástavec)

Typ fotoaparátu

Podle použití Výkonný, Pokročilý, Poloprofesionální, Profesionální

Obrazový snímač

Formát snímače Full Frame / FX
Rozlišení 24,6 Mpx
Rozlišení fotografií 6000x4000
Obrazový snímač CMOS
Poměr stran snímku 16:9, 1:1, 3:2, 4:3, 21:9, 2:1, 7:6
Poměr stran snímače 3:2
Stabilizátor snímače Ano
Velikost snímače (mm) 35,9 × 23,9

Objektiv

Typ bajonetu L mount
Crop faktor 1 x

Zaostřování

Počet AF bodů 49

Nastavení expozice

Způsob měření expozice Zónové, Středové, Bodové
Korekce expozice ± 5 EV po 1/3 EV
ISO - minimální citlivost 100
ISO - maximální citlivost 25600

Závěrka

Typ závěrky Elektronická závěrka
Nejdelší expoziční čas 30
Nejkratší expoziční čas 1/8000

Fotografování

Expoziční režimy P, A (Av), M, S (Tv)
Histogram Ano
Rychlost sériového snímání 18 sn./s
Prodleva samospouště 10, 2

LCD

Velikost displeje 3,15 "
Rozlišení displeje 2100000
Živý náhled (Live View) Ano
Dotykový displej Ano

Blesk

Synchronizační čas blesku (X-sync) 1/30
Korekce zábleskové expozice ± 3 EV po 1/3 EV
Možnost připojení externího blesku Ne

Záznam

Typ paměťového media SD / SDHC / SDXC (UHS-II)
Formáty souborů JPEG, RAW
Rozlišení videa 4K UHD (3840x2160)
Audiozáznam Ano
Počet audio kanálů 2.0
Video formát H.264
Stereo zvuk Ano

Obecné

České menu Ano

Rozhraní a napájení

Rozhraní USB-C, micro HDMI
Typ akumulátoru Sigma BP-51
Způsoby napájení Akumulátor

Fyzikální specifikace

Materiál těla Hliník
Rozměry v mm 112,6 × 69,9 × 45,3
Hmotnost 370 g
Barva černá
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu SI C43900
Značka Sigma

Zobrazit popis a parametry