Program Silver Efex Pro - černobílý kouzelník / ZDARMA Fotoporadna

Program Silver Efex Pro - černobílý kouzelník / ZDARMA

Martin LukešAktualizováno: 8. 3. 2017 v 13:37 • Rubrika: Fotoporadna

Soudě podle některých snímků v Galerii, které jste přihlásili do březnové soutěže na téma ČERNOBÍLÉ POKUŠENÍ, se mnozí z vás stále perou s převodem do černobíla. V následujícím článku představíme jeden z nejefektivnějších programů vhodný právě pro tyto úpravy. Jde o legendární Silver Efex Pro, společnosti Nik Software, jehož licenci před časem koupil Google. Ten udělá spoustu práce za vás. A víte co je na tomto programu ještě výjimečné? Že ho Google před časem přestal zpoplatňovat a každý si ho může stáhnout zcela ZDARMA!


Umístění zásuvného modulu ve Photoshopu

Existuje mnoho osvědčených způsobů, jak v počítačovém editoru udělat z barevné fotografie černobílou. Někdo volí cestu míchání barevných kanálů, o čemž byl náš poslední článek, jiný dává přednost jednoduché desaturaci, nebo některému z přednastavených filtrů a najdou se tací fotografové, kteří si ve fotoaparátu nastaví režim "monochrome". Kromě tisíců méně či více pokročilých programů, které umožňují odbarvit fotografii, nabízí některé softwarové firmy tzv. plug-iny. To jsou jednoúčelové zásuvné moduly, které se nahrají do nějakého sofistikovanějšího editoru, jehož rozhraní využívají ke své práci. Tyto plug-in programy pak rozšiřují, nebo zjednodušují práci v samotném editoru. Těmi nejznámějšími jsou zásuvné moduly společnosti Nik Software, které mimo jiné nabízí jeden právě k převodu fotografie do černobíla.


Přednastavené filtry

Asi každý fotograf, který se dá cestou pokročilejších úprav, si vyzkouší nějaký ten plug-in. Přiznám se, že ani já jsem nebyl výjimkou a nainstaloval jsem si jich už celou řadu. Po časem jsem jich ale zase většinu odinstaloval, protože jsem došel k závěru, že mnoho z nich fotografii spíše kazí, než aby ji nějak vylepšily. Výjimkou je ale modul Silver Efex Pro od společnosti  Google Nik Collection, kterou před několika lety koupil internetový gigant Google. Počítačový program Silver Efex je od té doby součástí balíčku  Google Nik Collection. Ten obsahuje řadu další modulů a v minulosti se nabízel celý set za 3.199 Kč. Niní si ho ale může stáhnout každý a to zcela ZDARMA ze stránek Googlu.

Tento program používám již několik let a s výsledky jsem nad míru spokojen. Osobně jsem byl svědkem toho, když si na jedné výstavě dva starší fotografové prohlíželi z blízka mou fotografii o rozměrech 60 x 40cm a ten jeden říkal druhému. "To je zvláštní, ta fotka je tak perfektně prokreslená, jako kdyby to bylo focený na digitál, ale na druhou stranu ty přechody a zrno vypadá jako kdyby to byl černobílej kinofilm od Ilfordu." A druhý jen pokyvoval hlavou a odpověděl mu. "To asi digitál nebude, to vypadá opravdu na film."


Simulace starých fotografií

Co je součástí balíčku

 • Analog Efex Pro - simuluje vzhled filmových materiálů a objektivů, které se používali na kinofilmové fotoaparáty
 • Color Efex Pro – kolekce mnoha rychlých filtrů pro barevné úpravy fotografie s možností vlastního doladění
 • Silver Efex Pro  – doplněk usnadňující převod snímku do černobíla s celou řadou pokročilého nastavené
 • Viveza  – slouží k lokální úpravám barev a tonality bez potřeby pracovat s maskou.
 • HDR Efex Pro  – pokročilý nástroj určený k tvorbě HDR fotografií s širokou škálou vlastního nastavení
 • Sharpener Pro  – doostřuje velmi jemné detaily ve fotografii
 • Dfine  – modul slouží k pokročilému odstranění šumu
Protože se v rámci našeho projektu Rok s Megapixelem věnujeme v dubnu především černobílé fotografii, představil bych vám doplňek Silver Efex Pro, který patří ke špičce ve svém oboru.


Kontrolní body k lokální úpravě fotografie

Jak doplňkový modul funguje

Při instalaci je třeba zvolit mateřský program, do kterého se doplňek instaluje. Ten s ním musí být samozřejmě kompatibilní a musí mít podporu zásuvných plug-in programů. Editory jako Adobe Photoshop, Photoshop Elements, nebo Zoner Photostudio tuto podporu samozřejmě mají. Některé moduly lze otevřít i v samostatném rozhraní, ale nejčastěji se s nimi pracuje tak, že si po instalaci spustíte základní editor a v něm pak aktivujete zásuvný modul. Ten se otevře v novém okně a po aplikaci dané úpravy se změny přenesou do fotografie v hlavním editoru. Pokročilé moduly navíc neaplikují úpravu do fotografie samotné, ale vytvoří vrstvu úprav. To má samozřejmě celou řadu výhod. Jednak zůstane původní fotografie nedotčena a lze se k ní kdykoliv vrátit. Dále lze aplikovanou úpravu pomocí krytí vrstvy ztlumit v rozmezí 0-100%. V poslední řadě lze zvolit pokročilejší způsob prolnutí masky úprav z původní fotografií, čímž lze docílit celé řady dalších zajímavých efektů.


Efekty optických barevných filtrů

Co Silver Efex Pro nabízí

Práce s tímto doplňkem je opravdu velmi snadná a intuitivní. Zásuvné moduly se většinou spouští přes záložku Filtry, na jejímž konci naleznete aktuální instalované doplňky. Po otevření programu se otevře rozdělené na tři části. Prostřední je největší a slouží k náhledu fotografie. V něm lze nastavit kromě velikosti detailu také možnost porovnání náhledu fotografie před a po úpravě. Náhledy lze mít buď přímo v jedné fotografie, která se rozdělá na dvě části, nebo ve dvou samostatných oknech, kdy jsou fotografie umístěny nad sebou.


Simulace kinofilmových materiálů

V levém sloupci jsou přednastaveny filtry vycházející z klasických postupů vyvolávání filmových materiálů. Naleznete zde například přeexpozici a podexpozici o 1 expoziční stupeň, filtr se zvýšenou strukturou, dále simulaci optických barevných filmů používaných při focení černobílé fotografie, červený, oranžový, žlutý, zelený. Paleta efektů nabízí dále filtry imitující staré techniky jako je ambrotypie, cyanotipe, sépiovou fotografii a to jak v měkčím, tak v tvrdším podání, ale jsou tu i efekty infrafilmů, nebo simulace lomo fektů a kamery obscury.


Barevné tónování fotografie

V pravém sloupci jsou nástroje pro další jemnější doladění fotografie. Kromě klasického srovnání expozice a kontrastu, lze nastavit úroveň struktury.

Nechybí ani velmi sofistikovaný nástroj tzv. kontrolních bodů, které slouží k lokální úpravě určitých míst na fotografii. Ty v podstatě vychází z "nadržování" a "maskování" částí fotografie, tak jak se to dělalo kdysi pod zvětšovákem v temné komoře.

Dalším prvkem je paleta optických barevných filtrů, které potlačují, nebo zvýrazňují určitý barevný kanál. Vybrat si můžete červený, oranžový, žlutý, zelený, nebo modrý. U filtrů lze navíc velmi jemně poštelovat barevnou hloubku a sílu účinku filtru. Díky tomu tak máte k dispozici tisíce různých možností, jak zdůraznit, nebo zjemnit přechody jednotlivých odstínů.

Opravdu velmi podařeným nástrojem je simulace konkrétních filmových materiálů. Každý fotograf měl svůj oblíbený materiál. Lišily se svými vlastnostmi, jako rozsahem polotónů, gradací, strukturou filmového zrna atd. Vývojářům se podařilo tyto vlastnosti rozklíčovat a aplikovat je do strukturované paletky. Milovníci analogové fotografie si tak mohou například vybrat simulaci následujících filmů:


Natavení hustoty a tvrdosti zrna

 • Kodak ISO 32 Panotomic X
 • Ilford PAN F Plus 50
 • Agfa APX Pro 100
 • Ilford Delta 400 Pro
 • Fuji Neopan Pro 1600Kodak P3200 TMAX Pro a celou řadu dalších.
 
U každého filmu lze navíc nastavit vlastní hustotu a tvrdost zrna, zdůraznění, nebo potlačení tónu barevného kanálu a také upravit tonální křivku.


Automatické vytvoření vrstvy úprav ve Photoshopu

Kromě těchto kinofilmových efektů lze použít další nástroj stylizace, díky kterému můžete fotografii otónovat do určitého barevného nádechu s dalšími pokročilými možnostmi nastavené.

Nabídku pokročilejších úprav zakončuje nástroj pro vytvoření vinětace, který dává fotografii určití "retro" vzhled a díky ní vypadá snímek jako by vypadl z truhlice, kterou jste nalezli na půdě po prababičce.


Porovnání obrázku před a po úpravě

Tím že nástroj umožňuje nepřeberné množství vlastního nastavení, lze si převod doslova vypiplat podle vlastního záměru. No a když už se vám povede nějaké zajímavé nastavení, lze si celý postup uložit a pojmenovat tak, abyste se k němu mohli kdykoliv vrátit a aplikovat ho kdykoliv dávkově, tedy všechny kroky najednou. To je velkou výhodou hlavně při vytváření fotografických souborů. Odpadne tím starost, že bude každá fotografie převedená jinak.

Samozřejmě určitě existuje celá řada podobných a možná i pokročilejších editorů, na druhou stranu věřím že Nik Silver Efex zaujme především jednoduchým ovládáním, možností vlastního pokročilého nastavení a celkově algoritmy převodu do černobíla.

Jen malé doporučení na závěr, nezapomeňte, že někdy je méně více a v oblasti počítačových úprav fotografií to platí dvojnásob. Zvláště pokud člověk s editacemi fotek začíná, často sklouzne k "přehánení" a z jinak hezké fotografie se může stát kýč. A ta hranice mezi dobrou fotkou mezi uměním a kýčem je někdy opravdu velmi tenká.Zobrazeny komentáře (5 - 1)

 • 5

  Avatar

  Reaguje na (3) | Dobrý den, Google nedávno oznámil konec podpory Nik Collection. Dalo se to očekávat, protože ho před rokem vypustil celý ZDARMA. Podpora starších apliokací bude asi v pořádku, ale novější už časem nebudou podporovány. CS3 by měl být podporován. Děkuji

  Václav Křížek - Megapixel, Komunitní specialista, 08.11.2017 | Reagovat

 • 4

  Lukeš

  Reaguje na (3) | Dobrý den, vyzkoušené to nemám, ale nevidím důvod proč by to nemělo jít, nebo proč by nefungovaly některé aplikae modulu. O návodu bohužel nevím. V kostce spustíte aplikaci, a pro instalaci zvolíte kořenový adresář AP složka plug-in. Pak by se měl otevřít v programu v záložce filtrů.

  Martin Lukeš - Megapixel, Šéfeditor galerie, Lektor fotografických kurzů, 30.10.2017 | Reagovat

 • 3

  Avatar

  Dobrý den. Půjde Google Nik Collection nainstalovat do AP CS3 ? Jestli ano, je někde postup jak na to? A budou přístupny všechny moduly? Předem děkuji za odpověď.

  Ondřej Stepý, 28.10.2017 | Reagovat

 • 2

  Lukeš

  Reaguje na (1) | Dobrý den, je mi líto, ale uvedený editor neznám. Pokud ho máte nainstalovaný a podporuje zásuvné moduly (plug-in) tak to můžete vyzkoušet. Google Nik Collection jsou zdarma.

  Martin Lukeš - Megapixel, Šéfeditor galerie, Lektor fotografických kurzů, 16.10.2017 | Reagovat

 • 1

  Avatar

  Prosím, je Google Nik Collection kopmaktibilní s Polarr Photo Editor?

  Vítězslav Vurst, 12.10.2017 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené stránky

 • Černobílý svět

  První dochované fotografie byly černobílé. Trvalo cca dalších 50 let, než se dočkaly barvy. I dnes, téměř po dvou stoletích má černobílá fotografie…

 • Černobílé pokušení

  Přesto, že první barevná fotografie spatřila světlo světa více než před 150 lety a od té doby máme možnost zaznamenávat svět pomocí tohoto krásného…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Košík

Způsoby doručení

 • Denní doručení PPL 129 Kč
 • Kurýr od 249 Kč
 • Osobní odběr v Zásilkovně 99 Kč
 • Osobní odběr (Praha, Brno, Ostrava) Zdarma

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Kontakt

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím