Magazín

Blog

Široký záběr značky Nikon ve světě fotografie

Nikola UlrichováAktualizováno: 14. 1. 2022 v 11:53 • Rubrika: Blog

Široký záběr značky Nikon ve světě fotografie

Velmi obtížně bychom dnes hledali čistokrevného foto výrobce. Loni jsme například mohli číst o úspěchu farmaceutické divize Fujifilmu. Kodak investoval stejným směrem a podle výročních zpráv Nikonu tato značka nevyrábí pouze foto, mikroskopy, dalekohledy a brýle, ale vykazuje zisky z desítek procent jiných aktivit. V kategorii foto má ale skutečně jeden z nejširších záběrů a seženete tak vše, na co jen pomyslíte.

Obsah

O tom, kde Nikon všude své akvizice má, můžeme jen polemizovat. Kde to určitě není potřeba, je právě foto.V tom má Nikon skutečně jeden z nejširších záběrů. Do nedávna ještě oficiálně vyráběl kinofilmové zrcadlovky, filmové skenery nebo dokonce velkoformátové Copaly. I nadále si drží kompletní portfolio napříč objektivy, zrcadlovkami bezzrcadlovkami.

Nikon Z fc pro milovníky retra

V posledních uvedené řadě si dokonce tato společnost dovolila střihnout APS-C v retro stylu. Retro je velmi žádaný a poptávaný artikl od zákazníků a na volání po těchto modelech výrobci reagují až po několikáté a s odstupem mnoha let. Naposled to byl Nikon Z fc, který si výrobce nadělil k výročí. Po technické stránce nenechal nic náhodě a designem se inspiroval v oblíbené analogové reportážní řadě F a FM. Podobné typy fotoaparátů se v digitální historii stávaly legendou. Uvidíme, jak dopadne tento model. Zatím k tomu má slušně nakročeno. Za půl roku života vystřídal chválu spokojenost.

NikonZfc | Megapixel

Tento retro kousek ale potěší zájemce mnohých žánrů. Set se standardním objektivem 16-50 mm doplnil Nikon v druhé verzi o teleobjektiv 50-250 mm. Setové objektivy zní v případě Nikonu trochu neadekvátně, většinou jde totiž o nadstandardní skla, se kterými si vystačí uživatelé bez problému po celou dobu životnosti fotoaparátu. Kdo ale neodolá ultimátní kresbě pevných skel, je tu verze s ohniskem 28 mm.

Samozřejmě se nabízí využít možnost 4K videa při 30 snímcích za vteřinu, 209 bodového hybridního ostření, kompatibility s externím mikrofonem atd. proto Nikon vytvořil také set pro vlogery a videotvůrce s mikrofonem Senheisser a gripem osazeným dálkovým ovládáním. Pokud máte ale specifičtější požadavky a výše nabízené sestavy vás nenadchly, je tu stále samotné tělo Nikon Z fc, které si můžete dodatečně osadit širokou škálou objektivů i díky redukcím a adapterům.   

Zimní krajina | Megapixel
Foto: Jana Horáčková / Nikon Z fc / Nikon 16-85 mm f/3,5-5,6 G 

Univerzální objektivy pro Nikon

Jedním z takových objektivů by mohl být pevný objektiv 50 mm ve světelnosti f/1,4. Díky oblíbenosti je to stálice na trhu. Jedná se o nejprodávanější (portrétní) ohnisko a při použití na APS-C senzoru vykazuje příjemných 75 mm. Poskytuje tak dostatečnou komfortní zónu pro objekt i fotografa. Tato vzdálenost kombinovaná s vysokou světelností f/1,4 poskytuje při produktové nebo portrétní fotografii krásnou selektivní práci a oddělí objekt od prostředí.

Jedná se o osvědčenou optickou konstrukci. Modernizace a změny probíhají u tohoto objektivu vždy jen čas od času a nejčastěji v podobě nějaké nové technologie, vrstev, komunikace atd. Ta poslední proběhla před pár lety vznikem této G verze s jejím okamžitým a tichým ostřením, elektronickým ovládáním clony a celkovým zrychlením komunikace. 

Nadčasová fototechnika

I díky tomu si takový objektiv porozumí i s menšími zrcadlovkami typu Nikon D5600. Tento fotoaparát demonstruje jiný přístup Nikonu - jakousi nadčasovost. Střední třída APS-C zrcadlovky a pár let starý koncept překvapuje a splňuje bez větších problémů i dnešní požadavky. Vedle autofokusu funkčního i za nepříznivých světelných podmínek (-19 EV) a plného manuálního ovládání expozice, je konektivita Wi-Fi a Bluetooth nepsanou samozřejmostí. O komfortu výklopného a plně otočného LCD displeje nemluvě. Ten umožňuje komponovat z kreativních úhlů, atraktivních podhledů a někdy nezbytných nadhledů. Dále umožňuje plné zaklopení a ochranu při transportu, nebo vytočení ve směru objektivu a komfortní vlogging. To všechno by postrádalo smysl bez snímku z 24 mpx snímače taženého procesorem EXPEED 4. Tedy slušný základ pro skvělý výstup.

Vedle nadčasovosti nemůže Nikonu upřít snahu o kompletní pokrytí fotografie. Ať už si pořídíte jakoukoliv fototechniku od této značky, neuděláte chybu. Budete nakonec mít vysněný set, kterým vyfotíte skvěle každý žánr a pokud ho budete chtít doplnit o jiný kousek, rozhodně budete mít z čeho vybírat.


Foto: Kate Richtrová / Nikon D5600

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.