Skleněný otisk historie aneb Jak digitalizovat staré fotografie Blog

Skleněný otisk historie aneb Jak digitalizovat staré fotografie

Martin LukešVydáno: 2. 7. 2019 v 8:31 • Rubrika: Blog

Čas od času se v médiích objeví informace o tom, že někdo našel na půdě nebo ve sklepě negativy fotografií v podobě skleněných desek a většinou nechybí ani poznámka, že se jedná o vzácný nález. Aby taky ne. Skleněné desky se coby fotografické médium přestaly masově používat zhruba před 100 lety a nahradil je kinofilmový svitek, jehož použití bylo značně pohodlnější. V následujícím článku se dozvíte, jak se dá s takovým pokladem naložit.

Skleněné desky byly, stejně jako kinofilm, potaženy světlocitlivou vrstvou, která dokázala zaznamenat obraz. Ten se následně zpracovával většinou kolodiovým procesem. Je tedy celkem logické, že pokud se někomu dostane do rukou nepoškozené, více než jedno století staré médium, je to poměrné vzácný nález. Ono se stačí trochu zamyslet - kdo z vás držel naposledy v ruce CD s datovým záznamem? A to jsme si svět počítačů bez nich před 10 lety nedokázali představit. Stejně tak v propadlišti dějin skončily xD karty, Smart Media karty, Memory Stick „sony“ karty (tzv. žvýkačky), ale stejný osud potkal mini disc, videokazety, magnetofonové kazety, předtím magnetofonové pásky, vinylové desky, anebo již zmiňovaný kinofilm.


Negativ/počítačový převod

Média mají vzhledem k digitální revoluci, jejíž jsme posledních 30 let součástí, zkrátka jepičí život. Každé medium starší 100 let je tedy automaticky vzácné. Skleněné desky jsou však o to vzácnější, pokud si uvědomíme, o jak křehký materiál jde.


Ve své době a vlastně i dnes jde o techniku, která nabízí absolutně dokonalou obrazovou reprodukci. Jak ale jistě víte, sklo je prostě sklo. Paměťovou kartu i kinofilm můžete bez potíží přenášet v kapse, archiv můžete mnohokrát přestěhovat, můžou vám upadnout, můžete je hodit do kabelky, aniž by jim vadil nějaký běžný náraz nebo tlak, s nadsázkou tato media přežijí i zemětřesení. Ne toliko skleněná deska. 

A je tu ještě další aspekt, proč jsou podobné nálezy tak vzácné. Jde přeci o více než 100 let staré svědectví o tom, jak vypadal svět našich prababiček, ať už je na nich zachyceno cokoliv. Fotografie byla před 100 lety tak vzácné a tak seriózní médium, že se blbosti téměř nefotily.

Někdy bych si přál nalézt na půdě nebo ve sklepě krabici od bot plnou podobných pokladů. Bohužel, panelák ve kterém bydlím nemá půdní prostory a sklep je stejně starý jako dům, tedy z roku 1977. Šance, že tam naleznu poklad z první republiky nebo dokonce z rakousko-uherského mocnářství je tedy nulová.

Podstatně větší štěstí měl však jeden z našich zákazníků. Na půdě jedné budovy na letišti ve Slaném nalezl balíček skleněných desek, který byl odhadem z doby první republiky. Desky byly pečlivě uchovány v originální krabičce drážďanského výrobce Die Ernemann-Werke AG. Šlo o 27 negativů zachycující jeden žánr, a tím jsou prvopočátky letectví na vrtulových letadlech. Většina desek byla ve velmi dobrém stavu, bez škrábanců a jiných poškození či vad. Na některých je tu a tam nějaký flíček, ale ten mohl vzniknou již při samotném zpracování, které by dnes mnohým z nás připadalo jako alchymistické pokusy z dob slovutného magistra Kely.Zákazník si samozřejmě uvědomil, o jak vzácný jde nález a obratem se rozhodl pro digitalizaci fotografií. A komu jinému svěřit podobný úkol, než odborníkům. Skleněné desky proto skončily v našem tiskovém centru Megapixel.

Zde byly pečlivě naskenovány a archivovány jako data na CD. Skeny předtím ale samozřejmě prošly standardní korekcí a následně byly také vytištěny do podoby klasické papírové fotografie. Zákazník si přál velikost 20x30 cm s lehkým nádechem sépie, aby byla zachována určitá dobová autentičnost.

Cena podobné služby u nás vychází na 290 Kč za jeden sken a za 35 Kč je pak vytištění fotografie. Klient byl s výsledkem a s prací našeho tiskového centra nadmíru spokojen, a tak jsme dostali svolení příběh skleněného pokladu publikovat v našem Magazínu.


Tiskové centrum Megapixel

Když se fotografie dostaly do naší redakce a ke mně na stůl, byl jsem překvapen tím, kolik detailů nese už samotný negativ a o jak kvalitní řemeslnou práci tehdy muselo jít. Od samotného zaostření přes expozici až po vyvolání. Jednalo se skutečně o kus poctivé práce.

Při opatrném zkoumání skleněných negativů jsem si uvědomil další věc - záběry na nich určitě nadchnou každého fanouška letecké historie. Na druhou stranu, já sice poznám meserschmita od spitfire, ale jinak letadla nejsou obor, kterému bych se věnoval. Přesto tento nález osloví i mě jakožto fanouška fotografie. A to považuji na fotografování za úžasné. Díky tomuto našemu milovanému koníčku můžeme zaznamenávat kterékoliv odvětví od historických dokumentů, reportáží, přes strojní a průmyslovou revoluci, až po cestopisy, architekturu, krajiny nebo přírodu, faunu a floru.Fanoušci těchto oborů si na našich záběrech najdou střípky svého milovaného oboru a fotografii už berou jako samozřejmost. Za zprostředkování obrazového materiálu ale vděčí právě díky nám a našim předchůdcům, fotografům.

Uvědomme si ale, že tomu tak vždy nebylo. Jde stále o poměrně nový obor, který zanedlouho oslaví výročí 200 let od svého vynálezu a svět, který byl před fotografií známe zapsaný pouze díky písmu a malbě.Za zmapování posledních 200 let tedy můžeme poděkovat právě těmto šikovným řemeslníkům s dřevěnými kamerami na skleněné desky, stejně tak jako vděčíme za možnost využívat leteckou dopravu těm báječným mužům na létajících strojích.

Celý příběh o pokladu na skleněných deskách by pro nás, současné fotografy, mohl mít jednu pointu. Snažte se udělat každou fotografii tak dobrou, aby když jí někdo po sto letech objeví, byla i pro něj skutečným pokladem.
Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím