Recenze Sony 16-50mm f/3,5-5,6 OSS SEL

David Michalík

David Michalík • 05. 09. 2013

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Kresba plná detailů
  • Optická stabilizace
  • Rychlé ostření
  • Rozsah ohnisek 24-75mm

Co se nám nelíbí

  • Standardní světelnost f3,5-5,6

Představení Sony 16-50 mm f/3,5-5,6 OSS SEL

Představení Sony 16-50 mm f/3,5-5,6 OSS SEL

Systémové fotoaparáty Sony NEX můžete zakoupit v setu se základním objektivem 18-55mm nebo s objektivem, který jsem si vzal na recenzi, a to 16-50mm. Jde o základní objektiv se stabilizací, tichým ostřením a standardní světelností f3,5 až 5,6mm, přesto je tento objektiv na velmi vysoké úrovni.

Při testování jsem k tomuto "seťáku" přistupoval trošku skepticky a s nedůvěrou. Avšak nyní již vím ,že obavy z nepovedeného setového objektivu byly zbytečné. Na první pohled zaujme jeho velikost, tedy spíše jeho kratší rozměry, protože v porovnání s 18-55mm je výrazně menší. Přesto je však dle mého názoru kvalitně zpracovaný. A i když nenabízí úžasné hodnoty světelnosti jako základ f3,5 až 5,6 stačí. Důležitá je totiž kresba a ta je u tohoto objektivu na kvalitní úrovni. Hlavně vyrovnaná ostrost a vykreslení detailů v celé ploše snímku je velmi dobré, ať už na clonu f3,5 nebo f8. Další plus je stabilizace obrazu tohoto objektivu a jeho rychlé a tiché ostření. Taková rychlost se vidí u setového objektivu málokdy. Z mínusů bych snad jen uvedl lehkou chromatickou aberaci v krajích snímku, ale není to nic, co byste viděli na první pohled a musel jsem tak chyby vyloženě hledat.
 
 Díky svému ohnisku je objektiv velmi všestranný, neboť po přepočtu na crop faktor NEX fotoaparátů bude mít hodnoty 24-75mm, čímž je předurčen k velmi širokému využití od focení krajin přes architekturu až po portréty. Ostrý obraz a dobrá kresba společně s optickou stabilizací a kvalitním ostřením dávají jasný sygnál, že koupě kompaktu Sony NEX s tímto objektivem je prostě dobrou volbou. 

Hodnocení zákazníků (1)

Hodnocení zákazníků (1)

3

Tento objektiv mne sice příjemně překvapil, nicméně jej nepoužívám, neboť preferuji FF skla. Doporučil bych středně náročným amatérům, neboť jeho cena je v porovnání s výstupem velmi sympatická. Pro náročnější uživatele doporučuji FF skla s větší světelností.

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Martin, Praha 9, 16.05.2014

3

Parametry

Parametry

Objektiv Sony 16-50 OSS SEL je ideálním společníkem například na cestování. Vyznačuje se především velmi malými rozměry, díky speciální zasouvací konstrukci je jeho tloušťka necelé tři centimetry. Další výhodou je motorický pohon zoomu, který využijete pro plynulou změnu úhlu záběru při natáčení videa. Optický stabilizátor obrazu se hodí kromě natáčení i při fotografování za horšího světla.

Objektiv

Typ bajonetu Sony E
Optický zoom 3 x
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 24-75
Minimální ohnisková vzdálenost 16 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 50 mm
Světelnost objektivu zoom 3,5-5,6
Světelnost objektivu - nejkratší ohnisko (F) 3,5
Světelnost objektivu - nejdelší ohnisko (F) 5,6
Maximální clona (F) 22
Konstrukce objektivu 9 členů / 8 skupin
Stabilizátor optický Ano
Typ sluneční clony Není
Délka objektivu 29,9 mm
Počet lamel clony 7
Vhodný pro žánr Krajina, Architektura / Interiér, Reportáže, Street foto
Rozdělení podle ohniska Základní
Vhodný pro formát snímače APS-C
Typ objektivu Zoom

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 25 cm

Fyzikální specifikace

Průměr filtru 40,5 mm
Hmotnost 116 g

Ostatní

Číslo produktu SELP1650.AE
Značka Sony

Zobrazit parametry