Recenze Sony 18-200mm f/3,5-6,3 OSS LE

Boris Stojanov

Boris Stojanov • 07. 09. 2013

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • Široký 11-násobný rozsah zoomu
 • Sympatická hmotnost
 • Optická stabilizace
 • Rychlé a tiché ostření
 • Minimální ostřící vzdálenost 50cm

Co se nám nelíbí

 • Bez zajištění má objektiv tendenci se vysouvat
 • Občas pocitově měkké podání

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Sony 18-200 mm f/3,5-6,3 OSS LE od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Sony 18-200 mm f/3,5-6,3 OSS LE v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí Sony 18-200 mm f/3,5-6,3 OSS LE

Představení Sony 18-200 mm f/3,5-6,3 OSS LE

Představení Sony 18-200 mm f/3,5-6,3 OSS LE

Tichý společník na dlouhé cesty

Známe to všichni, balíme se na výlet, či dovolenou a postupně zjišťujeme, že auto má moc malý kufr, nebo krosna malý objem. V tuto chvíli většinou zjišťujeme, že ještě musíme přibalit notebook, čtečku karet, zdroje, nabíječky, a… Ještě vlastně focení! Ve chvíli, kdy už máme zabalenou další brašnu se všemi skly co máme, začínáme mít zlé tušení. Zlé tušení, že se na našem road tripu změníme v soumara, který bude vláčet skleněnou sbírku otráveně krajinou a než se rozhodne, co fotit, které sklo nasadit, tak bude po všem. V tu chvíli vám může být nápomocen právě tento objektiv!

Jde totiž o to, uvědomit si, co vlastně v takových chvílích fotíme. Jsou to vesměs krajinné a architektonické celky, přírodní zajímavosti, nebo fotky typu „přátelé a rodina“, které mají vesměs osobní, než uměleckou hodnotu. Jde nám o to, zachytit genia loci daného místa, abychom v dlouhých zimních večerech mohli zavzpomínat, kde všude jsme letos byli a jak jsme si to krásně užili. Ono ve finále, jestli vyfotíte nějakou roklinu pevnou 28kou, nebo zoomem na 28mm je při cloně F8 celkem jedno. V těch obrázcích bude pravděpodobně tak malý rozdíl, že jej těžko najdete, pokud nebudete pitvat při 100% zvětšení každý detail.

 A přesně proto vznikl tento cestovatelský, kompaktní a lehký zoom objektiv pro bajonet E systémových kompaktů SONY NEX. Samotný princip NEX fotoaparátů je postaven na velikosti, tedy spíše drobnosti a lehkosti, která vás nezatěžuje a výkonově se vyrovná velkým a těžkým zrcadlovkám. A co jiného přibalit k ani ne 0,5kg vážícímu fotoaparátu, než 0,5kg vážící objektiv, který poslouží pro všechny disciplíny? Lahev vody, kterou s sebou ponesete bude na začátku těžší!

Objektiv po přepočtu přináší rozsah 27 – 300mm při cloně 3,5/6,3. Světelnost se nemusí zdát bůhví jak skvělá, ale nebavíme se tu o skle na focení portrétů při svíčkách, bavíme se o dělníkovi, který s námi bude putovat krajinou. Pro tyto případy je světelnost dostačující a odměnou nám bude velmi povedená kresba v celém rozsahu. Ono ve finále zjistíte, že portrét vyfotografovaný ohniskem 300mm na zcela otevřenou clonu – v tomto případě F6,3 nemá zas tak velkou hloubku ostrosti, jak jste se báli. Nebude to sice jen o ostrých řasách, ale krom obličeje nebude ostré vůbec nic. Navíc, jako bonus, vám sedmilampová clona dodá fajnový bokeh, pomocí kterého získáte krásné odtržení objektu od pozadí, bez jakýchkoliv znervózňujících objektů. Objektiv je v transportním režimu zcela zasunutý a jeho náhodné vysunutí chrání pojistka se zámkem. Ve chvíli, kdy chcete fotografovat, stačí jednoduše odjistit pohybem palce. Udržet delší časy nám pomáhá aktivní stabilizátor obrazu, který pracuje velmi tiše a přesně – vidíte, jak se obraz zastaví a kupodivu nemá až tak drtivý dopad na spotřebu energie. Osobně mám raději stabilizaci v objektivu, než na čipu, už jen z toho důvodu, že ji „vidíte“ a získáte tím určitou jistotu ve svém konání. Shrnuto podtrženo, za dobrou cenu velmi slušné sklo s kvalitním výkonem, které vás nebude obtěžovat ani velikostí, ani hmotností.

Hodnocení zákazníků (2)

Hodnocení zákazníků (2)

5

vše v pořádku

Ověřený zákazník
Jana Klíčová, 25.02.2021

5

Zatím objektiv používám krátce ale nemám co vytknout, splnil má očekávání.

Ověřený zákazník
Milan Tančin, 03.06.2018

5

Popis a parametry

Popis a parametry

Sony teleobjektiv s 11x rozsahem zoomu a optickou stabilizací obrazu SteadyShot, kompatibilní pro fotoaparáty s bajonetem E.

 • Teleobjektiv se zoomem s 11x rozsahem zvětšení
 • O 12% lehčí než původní 18-200 SEL objektiv
 • Širokoúhlý rozsah ideální na cesty a pro všestranné fotografování
 • Optická stabilizace obrazu SteadyShot v objektivu pro ostřejší a jasnější snímky z ruky při všech nastaveních zoomu. Tichý mechanismus při filmování
 • Vysoce výkonná optika se 4 asférickými povrchy pro mimořádný kontrast a ostrost
 • Jemné, tiché a velmi rychlé automatické ostření a nastavení clony: ideální pro fotografování a filmování v kvalitě HD
 • Kruhová clona se 7 lamelami umožňuje překrásné efekty rozostření
 • Přímé manuální ostření pomocí neotáčivého kroužku během automatického ostření: ideální pro přesné a pohodlné manuální doostření

 

Objektiv

Typ bajonetu Sony E
Optický zoom 11 x
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 27-300
Minimální ohnisková vzdálenost 18 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 200 mm
Světelnost objektivu - nejkratší ohnisko (F) 3,5
Světelnost objektivu - nejdelší ohnisko (F) 6,3
Maximální clona (F) 40
Konstrukce objektivu 17 členů / 13 skupin
Stabilizátor optický Ano
Crop faktor 11 x
Typ sluneční clony ALC-SH124
Délka objektivu 90,6 mm
Počet lamel clony 7
Vhodný pro žánr Krajina, Street foto, Produktová fotografie
Rozdělení podle ohniska Univerzální
Vhodný pro formát snímače APS-C
Typ objektivu Zoom

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 50 cm

Fyzikální specifikace

Hmotnost 460 g

Ostatní

Číslo produktu SEL18200LE.AE
Značka Sony

Filtry

Průměr filtru 62 mm

Zobrazit popis a parametry