Recenze Sony 20mm f/2,8 SEL

David Michalík

David Michalík • 05. 09. 2013

Hodnocení

Hodnocení

Pevná dvacítka vyniká světelností, obrazovou kvalitou a rychlostí ostření. Můžu vám ji tedy doporučit pro běžné focení v přírodě, kde nepotřebujete zoom, na celoplošné snímky krajin, architektury ve městě ale i na streetové focení.

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • Skvěla kresba plná detailů
 • Vynikající ostrost
 • Rychlé a tiché ostření
 • Výborná světelnost f2,8
 • Malý, lehký a kompaktní

Co se nám nelíbí

 • Nenašel jsem

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Sony 20 mm f/2,8 SEL od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Sony 20 mm f/2,8 SEL v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí Sony 20 mm f/2,8 SEL

Představení Sony 20 mm f/2,8 SEL

Představení Sony 20 mm f/2,8 SEL

V předchozí recenzi jsem si chválil kvalitu obrazu objektivu Sony 10-18mm f4,0 avšak pevná "dvacítka" se světelností f2,0 je ještě o kus dál. Po nasazení na fotoaparát Nex se z této dvacítky vyklube úžasná třicítka s opravdu prvotřídním obrazem..

 Říká se, že objektivy s fixním ohniskem jsou kvalitnější a poskytují lepší obraz než objektivy s variabilní ohniskovou vzdálenosti. To v tomto případě platí na 100%. Sony 20mm f/2,8 SEL vyniká úžasnou kresbou, kterou si užijete už od nejnižší clony f2,8. Skvělá ostrost po celé ploše snímku vás nadchne stejně jako krásný bokeh. Pořídil jsem i několik snímků v protisvětle pod stromy, kdy mezi listy prosvítalo světlo. Pro mnoho objektivů je tato scéna hodně náročná, ale Sony 20mm f/2,8 SEL si s ni poradil velmi dobře a neduhy, které by zhoršovaly kvalitu tohoto obrazu, jako je chromatická aberace, jsem našel jen velmi zřídka. 
 
Při přeostřování je objektiv rychlý a tichý, což oceníte třeba v divadle, kde se scény rychle mění a nebudete chtít rušit okolí zvukem ostřícího motorku.  Díky skvělým obrazovým vlastnostem je tento objektiv ideální na focení architektury, přírody, streetových fotografií a detailů, které na svých cestách objevíte. Můžete jej také směle vzít na focení svatby a pořizovat hromadné snímky svatebčanů.
 
 
 
Závěr
Pevná dvacítka vyniká světelností, obrazovou kvalitou a rychlostí ostření. Můžu vám ji tedy doporučit pro běžné focení v přírodě, kde nepotřebujete zoom, na celoplošné snímky krajin, architektury ve městě ale i na streetové focení. 

Hodnocení zákazníků (4)

Hodnocení zákazníků (4)

4.25

K aparátu A6500 do kapsy velmi dobrý.

Ověřený zákazník
Vladimír Šabata, 26.01.2021

4

Skvělý - lehoučký, i se sluneční clonou stále velmi kompaktní, přitom ostře kreslící a rychle zaostřující pancake objektiv. Se svým výsledným 30mm ohniskem tvoří na staré, stále dobré Sony A6000 perfektní, takřka kapesní komplet.

Ověřený zákazník
Skalický Petr, 04.08.2020

5

Ověřený zákazník
Dominik Veringer, 10.07.2020

5

Ověřený zákazník
Vilém Vrbický, 23.10.2014

3

Popis a parametry

Popis a parametry

Sony 20mm širokoúhlý pevný objektiv se světelností F2,8 a bajonetem E fotí detaily ostré bez ohledu na to, jak široký je záběr. Vezměte objektiv kamkoli díky kompaktnímu designu, fotografujte při nedostatečném světle díky vysoké světelnosti F2,8.

 • Rozšiřte si obzory širokoúhlým objektivem - Dlouhé útesy, nekonečná pláž, to vše vměstnáte do záběru díky 20mm širokému úhlu (ekvivalentní 30 mm pro 35mm kinofilm)
 • Bohaté detaily od jednoho konce záběru k druhému - V objektivu pracují tři díly současně tak, aby eliminovaly rozmazání a zkreslení, takže i vnější okraje fotografie budou ostré a čisté
 • Zabere jen minimum místa - Chystáte se na celodenní fotografickou výpravu? Buďte bez obav, tento 20mm krátký objektiv se vejde do každé malé kapsy ve vaší brašně s výbavou
 • Málo světla? Žádný problém - Tento pevný objektiv nabízí vysokou světelnost F2,8, která umožňuje zachytit atmosférické snímky i při soumraku
 • Zachovejte si při fotografování styl - Tenká hliníková konstrukce nepostrádá styl, se kterým se rádi ukážete
 • Manuální jemné doostření - Snadno uchopitelným kroužkem na těle objektivu doostříte objekt nebo jej naopak rozostříte oproti pozadí

Objektiv

Typ bajonetu Sony E
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 30
Minimální ohnisková vzdálenost 20 mm
Světelnost pevného objektivu 2,8
Maximální clona (F) 16
Konstrukce objektivu 6 členů / 6 skupin
Stabilizátor optický Ne
Typ sluneční clony ALC-SH113
Délka objektivu 22,5 mm
Počet lamel clony 7
Vhodný pro žánr Krajina, Architektura / Interiér, Sport, Reportáže, Street foto
Rozdělení podle ohniska Širokoúhlý
Vhodný pro formát snímače APS-C
Typ objektivu Pevné ohnisko

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 20 cm

Fyzikální specifikace

Hmotnost 69 g

Ostatní

Číslo produktu SEL20F28.AE
Značka Sony

Filtry

Průměr filtru 49 mm

Zobrazit popis a parametry