Recenze Sony 50mm f/1,4

David Michalík

David Michalík • 03. 12. 2013

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Kvalitní zpracování
  • Světelnost f1,4
  • Vynikající kresba

Co se nám nelíbí

  • Nenašel jsem

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Sony 50 mm f/1,4 od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Sony 50 mm f/1,4 v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí Sony 50 mm f/1,4

Představení Sony 50 mm f/1,4

Představení Sony 50 mm f/1,4

Sony 50mm se světelností f1,4 patří k základnímu vybavení majitelů fotoaparátů s FF snímači. Je to skvělý portrétový objektiv, ale již podle fotek můžete posoudit, že je ideální i pro focení například architektury.
 
Konstrukce a zpracování
Vzhledově nenápadný, bez jakýchkoliv pohyblivých prvků s ostřícím kroužkem, který funguje pouze v manuálním režimu. Objektiv má také stupnici zaostřovací vzdálenosti, abyste se mohli při manuálním ostření lépe orientovat. Použité materiály napovídají, že jde o objektiv vyšší třídy. Kovový bajonet i tubus. Ten je však pokryt příjemným gumovým potahem. Potěžkáte - li objektiv zjistíte, že není úplně lehký. Váží sice poměrně málo "jen" 220 gramů, avšak na tak malý objektiv je váha docela velká. To není ale vada, pouze konstatování. Jeho hmotnost určitě neomezuje použití a díky malým, rozměrům jej můžete mít vždy u sebe. V brašně moc místa nezabere.
 
Optická kvalita
Na fotky z tohoto objektivu jsem se moc těšil, jelikož vím, že obraz z 50mm objektivů světelnosti f1,4 konkurenčních výrobců je velmi dobrý. I když se nepyšní přívlastky SSM či SAM byl objektiv při ostření docela rychlý. Rychlost ostření je vlastnost většiny pevných ohnisek i když z vlastní zkušenosti vím, že ne vždy tomu tak je. Co se týká tichosti, zde nebyly použity žádné speciální technologie ultrasonického ostření, takže je objektiv prostě slyšet. Aspoň člověk ví, že objektiv něco dělá. Rozhodně nejde o žádné nervy drásající zvuky, nic nad čím byste přemýšleli, proč ten objektiv dělá takový kravál.
 
A už jsme u optické kvality. Kresba objektivu je jedním slovem na  jedničku. Už s plně odcloněným objektivem můžete pořizovat nádherné snímky, jen je třeba dát si pozor na hloubku ostrosti, která je u objektivu s clonou f1,4 hodně malá. Musím pochválit velmi ostrou kresbu po celém snímku, kde trochu ztrácí v samotných rozích. Nic zásadního. Vinětací objektiv netrpí a aberací jen na nejnižší clonu. To lze vidět ale až při zvětšení snímku na 100% velikost. Díky kruhové cloně má objektiv Sony 50mm f1,4 velmi příjemný bokeh - rozostřené pozadí. Zkrátka mám z tohoto objektivu dobrý pocit. Marně jsem hledal něco, co by mi na něm aspoň trochu vadilo a co bych v této recenzi mohl uvést jako mínus. I cena je na ceně konkurence takže ani zde se nekoná nic výjimečného. Prostě si majitelé Sony mohou užívat stejnou kvalitu obrazu jako majitelé zrcadlovek Canon či Nikon.
 
Závěr
Pro Full Frame i APS-C snímač bude tento objektiv dobrou volbou. skvělé portrétní sklo, které vám umožní vytvořit nádherné snímky plné detailů a s brilantně ostrou kresbou, kterou plynule odděluje rozostřené pozadí. Sony 50mm f1,4 můžete použít pro účely portrétů, architektury ale i krajinky. Obraz z něj prostě budete milovat.

Popis a parametry

Popis a parametry

Standardní objektiv 50 mm (75 mm ekv. 35 mm) s vysokou světelností F 1,4, 6 skupin a 7 elementů, kruhová clona

Objektiv Sony SAL50F14.AE disponuje ohniskovou vzdáleností 50mm a světelností velice pěkných F/1.4. Fotografie je schopen snímat ze vzdálenosti pouhých 45cm. Tento objektiv s vysokou světelností je vhodný pro fotografování portrétů a za slabého osvětlení, ideální je také pro univerzální fotografování, portrétování a fotografování v přirozeném světle. Jistě také oceníte kruhovou clonu pro nádherný efekt rozostření. Objektiv je složen z 6 skupin a 7 elementů.

Objektiv

Typ bajonetu Sony / Minolta A
Minimální ohnisková vzdálenost 50 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 50 mm
Světelnost pevného objektivu 1,4
Maximální clona (F) 22
Konstrukce objektivu 7 členů / 6 skupin
Délka objektivu 65,5 mm
Vhodný pro žánr Móda, Koncerty
Rozdělení podle ohniska Základní
Vhodný pro formát snímače Full Frame
Typ objektivu Pevné ohnisko

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 45 cm

Fyzikální specifikace

Hmotnost 220 g

Ostatní

Číslo produktu SAL50F14.AE
Značka Sony

Filtry

Průměr filtru 55 mm

Zobrazit popis a parametry