Recenze Sony 55-210mm f/4,5-6,3 SEL

David Michalík

David Michalík • 15. 10. 2013

Hodnocení

Hodnocení

Tento objektiv spadá do základu, ale rozhodně kvalitního základu, který lze používat na běžné focení. Skvělý rozsah ohnisek tento objektiv předurčuje na focení krajin a detailu a můžete jej také skvěle využít pro portréty. Rychlost a tichost ostření a stabilizace obrazu jsou velké plusy, stejně jako kvalita obrazu, která se mi líbila do nějakých f16. Vyšší clonová čísla už nejsou tak dobře použitelná. Mínus má objektiv za špatnou světelnost.

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • Rychlé a tiché ostření
 • Stabilizace obrazu
 • Nízká hmotnost
 • Slušné obrazové výsledky v poměru cena/výkon

Co se nám nelíbí

 • Špatná světelnost

Představení Sony 55-210 mm f/4,5-6,3 SEL

Představení Sony 55-210 mm f/4,5-6,3 SEL

Sony 55-210mm je základ, který doplňuje objektivy 18-50mm a 16-50mm. Nečekal jsem od něj zázraky a možná právě proto jsem byl příjemně překvapen kresbou objektivu a jeho vlastnostmi.
 
Po nasazení na tělo systémového kompaktu NEX se ohnisková vzdálenosti 55-210 přepočetla na 82,5 až 315 mm, což je už velmi slušný teleobjektiv. S tímto rozsahem můžete pořizovat například portréty, ale stejně tak dobře si přiblížíte letící letadlo v dálce.
 
Objektiv samotný je sice poměrně velký, ale na svou velikost je poměrně lehký, takže ani delší procházka s tímto objektivem není dřinou, ale vlastně ani nepoznáte, že něco nesete. Velmi oceňuji rychlé a tiché ostření, které má na starost funkce SEL. To se opravdu Sony povedlo, protože rychlost s jakou byl schopný zaostřit na různé scény byla velmi dobrá.
 
Objektiv se však povedl i po optické stránce. Za cenu kolem 8 tisíc korun jsem čekal něco podobného, co Sony předvedlo u objektivu pro zrcadlovky Alpha u modelu 75-300mm. Byl jsem však příjemně překvapen. Kresba do ohniska přibližně 150mm byla na svou cenovou kategorii skvělá a stejně tak jsem se nedočkal optických vad, kterým jsem šel pořízenými snímky naproti. V mírném protisvětle jsem zkoušel fotit oproti nebi antény na střechách domů a čekal šílenou aberaci. Nebyla tam, ani malá. A to prosím na všechna ohniska a clony, které jsem testoval.Ostrým snímkům hodně pomáhá stabilizace Steady Shot, kterou je objektiv vybaven. Mohl jsem tak pořizovat snímky z ruky i za časů, které bych si normálně nemohl dovolit.
 
Dalším příjemným překvapením bylo velmi příjemně rozostřené pozadí, které snímkům dává hezký nádech a především separuje fotografované objekty od okolního prostředí.  
 
Jedinou slabinou tak zůstává světelnost objektivu. Fotil jsem za denního podzimního světla pod mrakem a v podstatě jsem si neustále u každého snímku musel hlídat čas, neboť při přiblížení jde clona až na hodnotu f6,3  a to už za takových světelných podmínek na ohnisko 315 mm můžete mít problém s časem.

Hodnocení zákazníků (3)

Hodnocení zákazníků (3)

3.6667

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Pavel, Zákupy, 07.02.2020

4

Objektiv je spíše podprůměrný, první zkušenosti však jsou v zimním mlhavém a špatném počasí. Zaostřování s tímto objektivem je zatím problematické a nepřesné, až bude více dobrého světla, doufám ve zlepšení.

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Jan, Praha 5, 08.01.2019

2

jsem nadsena.... miluji ten objektiv....

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Jana, Doubravice nad Svitavou, 15.05.2016

5

Popis a parametry

Popis a parametry

Univerzální kompaktní teleobjektiv se stabilizací obrazu SteadyShot. objektiv je vhodný pro celou řadu fotografických příležitost, například pro snímky sportu a přírody. Objektiv je lehký a snadno přenosný zhotovený z vysoce kvalitní hliníkové slitiny s precizním zpracováním tubusu.

 • Optický stabilizátor obrazu SteadyShot vestavěný v objektivu zajišťuje ostré a stabilní snímky z ruky. Tichý mechanismus při filmování
 • Dva členy ze skla ED a dva asférické členy zajišťují vynikající optický výkon v celém rozsahu zoomu
 • Tiché a rychlé automatické ostření s interním mechanismem automatického ostření ideální pro fotografování a filmování v kvalitě HD
 • Kruhová clona se 7 lamelami umožňuje překrásné efekty rozostření
 • Přímé manuální ostření pomocí neotáčivého kroužku během automatického ostření: ideální pro přesné a pohodlné manuální doostření
 • Dodává se s předním krytem, zadním krytem a sluneční clonou

Objektiv

Typ bajonetu Sony E
Optický zoom 3,8 x
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 82,5-315
Minimální ohnisková vzdálenost 55 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 210 mm
Světelnost objektivu - nejkratší ohnisko (F) 4,5
Světelnost objektivu - nejdelší ohnisko (F) 6,3
Maximální clona (F) 32
Konstrukce objektivu 13 členů / 9 skupin
Stabilizátor optický Ano
Typ sluneční clony ALC-SH115
Délka objektivu 108 mm
Počet lamel clony 7
Vhodný pro žánr Zvířata, Reportáže, Koncerty, Produktová fotografie, Dokument, Děti a rodinná fotografie
Rozdělení podle ohniska Teleobjektiv
Vhodný pro formát snímače APS-C
Typ objektivu Zoom

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 100 cm

Fyzikální specifikace

Průměr filtru 49 mm
Hmotnost 345 g

Ostatní

Číslo produktu SEL55210B.AE
Značka Sony

Zobrazit popis a parametry