Recenze Sony A7 tělo

Martin Lukeš

Martin Lukeš • 18. 12. 2013

Hodnocení

Hodnocení

Společnost Sony se vydala velmi zajímavým směrem, kdy umístila full-frame snímač do systémového kompaktu. Je velmi pravděpodobné, že se touto cestou bude ubírat vývoj amatérských fotoaparátu vyšší a střední třídy. Sony Alpha A7 je dokonale zpracovaný přístroj s vynikajícím obrazovým výstupem, který může konkurovat profesionálním zrcadlovkám nejvyšší třídy. Tento přístroj má ale jednu podstatnou výhodu - je menší a lehčí, což pro spoustu fotografů může hrát velkou roli.

Celkové
hodnocení

90 %


Obrazová kvalita:

93 z 100

Konstrukce a zpracování:

87 z 100

Ovládání:

90 z 100

Funkční výbava:

90 z 100

Poměr cena/výkon:

90 z 100

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • velký snímač Full Frame
 • vysoké rozlišení 24Mpx
 • kovové utěsněné tělo
 • kompaktní rozměry
 • výklopný LCD
 • ISO 50 - 24.600
 • nízká hladina šumu
 • integrovaný Wi-Fi modul

Co se nám nelíbí

 • nemá interní blesk
 • elektronický hledáček
 • nemá GPS

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Sony Alpha A7 tělo od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Sony Alpha A7 tělo v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí Sony Alpha A7 tělo

Představení Sony Alpha A7 tělo

Představení Sony Alpha A7 těloVysoké rozlišení a obrazové snímače velikosti kinofilmového pole, tzv. full-frame, byly v minulosti výsadou pouze profesionálních přístrojů té nejvyšší řady. Doba ale pokročila a výhodu těchto čipů by rádi využili i pokročilejší neprofesionálové. Na to samozřejmě reagují nevětší výrobci digitálních fotoaparátů současnosti, mezi které patří i společnost Sony. Ta již v minulosti představila fotoaparáty Sony Alpha A850 a Sony Alpha A900. Nyní ale přichází s poměrně originálním konceptem, kterým je kompaktní přístroj s retro vzhledem a kovovým tělem, elektronickým hledáčkem a velkým snímačem a bajonetem Sony – E, který požívá modelová řada Sony NEX.


Prvními vlaštovkami této řady jsou fotoaparáty Sony Alpha A7 a Sony Alpha A7R. V podstatě jde o velmi podobné modely. Největším rozdíl mezi nimi jsou především rozlišení Sony A7 – 24Mpx / Sony A7R – 36Mpx a dále low pass filter, který u modelu A7R chybí.

Sony Alpha A7 – základní charakteristika

 • velikost snímačů: 35.8 x 23.9 mm
 • rozlišení: 24,3 Mpx
 • procesor: vysokorychlostní BIONZ X
 • sériové snímání: 5sn./s
 • hledáček: OLED Tru-Finder
 • bezdrátové rozhraní: Wi-Fi a NFC
 • rozsah citlivosti: 100 až 25600
 • odolnost: utěsnění proti prachu a vlhkosti
 • video: Full HD 60p / 24pSony Alpha A7
je na první pohled a omak velice dobře zpracovaný fotoaparát, a to jak po mechanické, tak designové stránce. Vzdáleně připomíná staré dálkoměrné přístroje a odpovídá tomu i poměrně kompaktní velikost. Většina ovládacích prvků, včetně kruhové voliče pro korekci expozice a spouště videa, je umístěna tak, aby byla snadno dostupná i s okem na hledáčku a ovládání bylo velmi pohotové.

Ačkoliv na první pohled přístroj působí jako klasická jednooká zrcadlovka, jde v podstatě o kompakt s výměnným objektivem a elektronickým hledáčkem. Ten má velmi vysoké rozlišení, takže pohled do něj se téměř blíží klasickému průhledovému hledáčku. Velkou předností OLED True-Finder hledáčku je především 100% zobrazení fotografované scény, promítnutí veškerých informací, které jsou na hlavním displeji, možnost prohlížení snímků přímo v hledáčku a v neposlední řadě náhled expozice ještě před jejím vyfocením. Tím, že jde světlo do hledáčku přes snímač, je v něm přímo vidět, jestli je scéna aktuálně tmavá, nebo přeexponovaná, nebo jestli je dobře nastavené vyvážení bílé barvy.Protože jde v podstatě o multimediální zařízení, nezapomněl výrobce ani na drobnosti, které zlepšují záznam videa. To je mimochodem v rozlišení Full HD a ve formátu 60p, nebo 24p. Z boku přístroje jsou pod krytkou 4 vstupy, a to na externí mikrofon a na sluchátka. Dále pak na HDMI kabel, univerzální nabíjecí konektor a kromě těchto kabelů lze připojit přístroj s dalším zařízením prostřednictvím platformy Wi-Fi a NFC. Díky nim lze zaslat snímky do mobilního telefonu, tabletu, televizoru a dalších zařízení a následně je třeba sdílet na sociálních sítích.

Největší předností obou modelů Sony A7 a Sony A7R je především vynikající snímač s vysokým rozlišením, špičkovou obrazovou kvalitou, která je srovnatelná s profesionálními zrcadlovkami a v neposlední řadě velmi nízkou hladinou šumu, a to i při nejvyšších citlivostech. Při těch se v obraze sice začínají tvořit drobné artefakty, ale pořád je zachována relativně vysoká hranová ostrost a zároveň nedochází k barevným mapám a posunům. ISO lze nastavit v rozmezí 50 – 25.600, ale také režim AUTO ISO a ISO Auto Multi Frame, kdy se fotografie skládá z několika snímků. Tím dojde ke snížení šumu. Všechny tyto vlastnosti dělají z fotoaparátu velmi výkonnou zbraň především na všechny žánry, kde se fotograf pere s nedostatkem světla. To jsou například reportáže, dokumenty, koncerty, divadlo, halové sporty, ale třeba i rodinné momentky. Samozřejmě nechybí také sáňky na systémový externí blesk. Interní blesk fotoaparát nemá, ale v podstatě ani není moc potřeba.

Vysoké rozlišení 24Mpx zaručuje dostatečnou kvalitu i pro velkoformátové tisky. Přístroj tedy lze bez problému používat i ke komerčním účelům. Větší odezvu tento systémový kompakt nalezne v řadách fotografických fajnšmekrů i pokročilých a náročných fotografů.

Hodnocení zákazníků (6)

Hodnocení zákazníků (6)

4.6667

Ověřený zákazník
Aleš Černý, 08.02.2019

5

Ověřený zákazník
Richard Tomešek, 15.10.2018

5

Na prvni dobrou je OK. Zatim jsem udelala prvnich par fotek a jsem spokojena. Jeste dokoupim nejake objektivy. Ted maji jsou moje nohy muj zoom.

Ověřený zákazník
Svatava Duranova, 30.09.2018

3

Ověřený zákazník
Minh Phung Quang, 28.05.2017

5

Vynikající. Kamera malá, lehká, pohotová, plně nastavitelné funkce a funkční tlačítka (pravda - pro drobné ruce ale lze si zvyknout). Velmi příjemný nástroj s vynikající kvalitou výstupu (Vario Tessar FE 4/24-70).

Ověřený zákazník
Mario Pospíšil, 16.05.2014

5

Splnila vysoké očekávání

Ověřený zákazník
Radek Habada, 19.12.2013

5

Popis a parametry

Popis a parametry

Sony Alpha A7 je vybavena 24Mpx snímačem typu CMOS. Sony Alpha A7 a A7r jsou první kompakty s výměnnými objektivy vybavené full-frame snímačem. Spolu s nimi byly ohlášeny nové objektivy řady FE(full-frame NEX bajonet). Alpha A7 a A7r jsou vybaveny novým processorem Sony Bionz X, 3 palcovým výklopným displejem a XGA OLED electronickým hledáčkem s 2,359,000 obrazovými body, multifunkčními sáňkami Sony a Wi-Fi modulem s technologií NFC. Také natáčí videa ve FullHD kvalitě rychlostí 60p!

24,3MP 35mm plnoformátový snímač

Společnost Sony, jeden z předních světových výrobců obrazových snímačů, využila kombinaci nových špičkových technologií k vytvoření největšího rozlišení a kvality obrazu v historii. Tento převratný 35mm plnoformátový snímač obrazu CMOS Exmor®ª zachycuje světlo s vysokou účinností, čímž dosahuje vysoké citlivosti, širokého dynamického rozsahu a nové neuvěřitelně realistické úrovně při současné výrazné redukci šumu.

Modernizace na mikroúrovni

Výjimečný výkon obrazového snímače je výsledkem několika moderních snímacích funkcí. Především se podařilo dosáhnout snížení výšky obvodů a tím i výrazného zvýšení množství světla, které jednotlivé pixely pojmou. Pomocí technologie expanze fotodiod byly vytvořeny větší fotodiody u jednotlivých pixelů, čímž došlo ke zlepšení dynamického rozsahu snímače a dalšímu zvýšení citlivosti při současném zachování nízké úrovně šumu a dosažení působivého poměru signál/šum.

Procesor BIONZ X

Společnost Sony s hrdostí představuje nový obrazový procesor BIONZ X, který dokáže věrně reprodukovat struktury a detaily v reálném čase tak, jak je oko skutečně vidí, a k tomu nabízí mimořádně vysokou rychlost zpracování. Společně s přední technologií LSI (Large Scale Integration), která zrychluje zpracování už v počátečních fázích, podporuje přirozenější detaily, realističtější obraz, bohatší barevnou škálu a nižší úroveň šumu při snímání fotografií i videozáznamů.

Detailní reprodukce a redukce difrakce

Dvě nové technologie podporují plný výkon snímače a objektivů. Technologie detailní reprodukce brání přílišnému zvýraznění obrysů, které často nacházíme u digitálních snímků. Redukce difrakce potlačuje efekt difrakce, který způsobuje rozmazání světlých bodů zejména při nastavení nízké clony (velké hodnoty F). Tato technologie zohledňuje nastavení clony a věrně obnovuje ostrost světlých bodů a dalších jemných detailů. Výsledkem jsou nádherné snímky krajiny, portréty i další záběry.

Redukce šumu ve specifických oblastech

Redukce šumu ve specifických oblastech je nyní ještě účinnější než dříve. Dokáže selektivně rozdělit obraz na oblasti podle určitých vzorců (například hrany, struktury nebo stejnoměrně barevné oblasti, například obloha) a v jednotlivých oblastech pak použije nejvhodnější způsob redukce šumu pro vylepšení kvality obrazu, zejména při nastaveních s vysokou citlivostí. Společně s technologií detailní reprodukce od společnosti Sony pomáhá vytvářet výjimečně čisté a detailní snímky.

16bitové zpracování a 14bitový výstup RAW

16bitové zpracování a 14bitový výstup RAW napomáhají zachovat maximum detailů a vytvářet snímky nejvyšší kvality s velkým rozsahem tónových přechodů. 14bitový formát RAW (Sony ARW) nabízí optimální kvalitu pro další zpracování obrazu (například pomocí softwaru Image Data Converter).

Ovladače, přizpůsobení a navigace

I při kompaktních rozměrech je model α7 vybaven předním i zadním ovladačem pro intuitivní nastavení expozice, ovládacím kroužkem pro nastavení hodnoty ISO a ovladačem kompenzace expozice. Funkce Quick Navi Pro nabízí všechny hlavní možnosti snímání přímo na displeji LCD, takže můžete nastavení rychle a jednoduše potvrdit nebo upravit bez nutnosti vyhledávání příslušných nabídek. Funkce některých tlačítek si můžete přizpůsobit podle svého a fotografovat tak, jak vám to je pohodlné. Často používané funkce jednoduše přiřadíte vybraným tlačítkům. V nabídce je 46 funkcí, které lze libovolně přiřadit 9 tlačítkům, až 12 hlavních funkcí pak můžete přiřadit tlačítku Fn s rychlým přístupem.

Výklopný LCD displej

7,5cm displej s 1,2 milionem bodů nabízí vysoké rozlišení a flexibilní možnosti kompozice.

Tělo z hořčíkové slitiny

Díky výjimečně lehké a pevné kovové slitině váží fotoaparát α7 i s baterií pouhých 411 gramů (to je méně než polovina hmotnosti předních digitálních zrcadlovek), ale nabízí odolnost na dlouhá léta provozu.

Pevný a ergonomický úchop

Model α7 je o 25 % menší než přední digitální zrcadlovky, přesto ale nabízí plnohodnotný úchop a pohodlí i při celodenním snímání.

Protiprachový systém a povrchová úprava

Aby byly vaše fotografie bez poskvrnky, je fotoaparát vybaven mechanismem pro odstranění prachu, který při každém zapnutí fotoaparátu setřese všechny prachové částice na obrazovém snímači pomocí ultrazvukových vibrací. Antistatická vrstva pak brání usazování prachu na snímači při výměně objektivů.

Odolnost proti prachu a vlhku

Mezi nové prvky zvyšující odolnost patří těsnění kolem tlačítek a ovladačů nebo dvojitá ochranná vrstva, která pevně propojuje jednotlivé panely a součásti.

Hledáček XGA OLED Tru-Finder

Hledáček nabízí vysoké rozlišení 1024 x 768, vylepšení OLED a stejný optický systém s třemi čočkami, který používá vlajková loď α99, a to v kompaktním těle. Hledáček zobrazuje efekty nastavené ve fotoaparátu, takže můžete přesně posoudit své výsledky. Jistě se vám bude líbit bohatá barevná škála a trojnásobný kontrast oproti modelu α99. V nabídce jsou také špičkové funkce, například 100% pokrytí záběru, široký úhel pohledu, režimy zobrazení údajů, automatická korekce saturace jasového signálu nebo zvětšení zaostření.

Filmování v plném formátu

Jedinečná kombinace 35mm plnoformátového snímače, funkcí zvukové produkce a možnosti výměny objektivů přináší novou úroveň filmování v přenosném provedení. Nový zrychlený obrazový procesor BIONZ X také nabízí možnost redukce šumu ve specifických oblastech a technologii detailní reprodukce, která je zde použita vůbec poprvé. Výsledkem jsou mimořádně jemné detaily a výjimečně nízká úroveň šumu. Možnosti použití rozšiřují další funkce, například obrazové efekty, plnohodnotný výstup HDMI® pro externí monitor, režimy P/A/S/M nebo plnohodnotný formát 1080p AVCHD (progresivní), a také možnost nastavení záznamu 60p nebo 24p.

Nahrávání a sledování zvuku

Během nahrávání a přehrávání videozáznamu můžete sledovat zvuk ve sluchátkách připojených k fotoaparátu α7 přes sluchátkový konektor, kontrolovat stav na zobrazených ovladačích nebo využít profesionální zvukové vybavení, které připojíte přes adaptérovou sadu se standardní koncovkou XLR.

Vylepšené rychlé hybridní automatické ostření

Možnosti automatického ostření modelu α7 jsou podporovány řadou funkcí: novým bleskurychlým procesorem BIONZ X, vysokorychlostním plnoformátovým výstupem obrazového snímače a novým algoritmem pro detekci prostorových obrazů, který provádí analýzu zaostření v reálném čase na základě údajů o prostorové frekvenci a optimálně upravuje pohyb objektivu.

Nová funkce automatického ostření na oči

Dokonce i v případě, že snímáte objekt částečně odvrácený od fotoaparátu s malou hloubkou ostrosti, obličej bude přesně zaostřen, neboť fotoaparát využívá extrémně přesnou funkci detekce očí, která dokáže upřednostnit i jedinou zorničku. Okolo zaostřeného oka se zobrazí zelený rámeček, který usnadní potvrzení zaostřeného objektu. Funkci automatického zaostření na oči je také možné přiřadit některému tlačítku, aby ji uživatel mohl v případě potřeby ihned použít.

Funkce uzamknutí automatického ostření a nastavení oblasti

Automatické ostření s funkcí uzamknutí upravuje velikost cílového záběru podle charakteristik objektu a využívá širokou oblast automatického ostření k vyhledání optimálního bodu zaostření pro plynulé a stabilní ostření. Aktivuje se stisknutím tlačítka spouště do poloviny. Nový snímač BIONZ X nabízí rychlejší výkon při sledování a rozpoznání objektu než kdykoli dříve. Když použijete nastavení flexibilního bodového automatického ostření, můžete si podle velikosti objektu zvolit malou, střední nebo velkou oblast automatického zaostření, aby bylo jisté, že fotoaparát zaostří na požadované místo. K dispozici je i nastavení širokoúhlého a zónového ostření.

Nové možnosti nastavení oblasti automatického zaostření

Když použijete nastavení flexibilního bodového automatického ostření, můžete si podle velikosti objektu zvolit malou, střední nebo velkou oblast automatického zaostření, aby bylo jisté, že fotoaparát zaostří na požadované místo. K dispozici je i nastavení širokoúhlého a zónového ostření.

Rozlišení videa Full HD 60p

Vytvářejte filmy s úchvatnou čistotou a plynulým přehráváním díky záznamu v rozlišení Full HD (1920 x 1080 pixelů) ve formátu AVCHD verze 2.0 (progresivní) – s extrémně vysokou frekvencí 60 sn./s. Model α7 podporuje také nahrávání záznamů v režimu 24p, což dodává videím nádech, který milovníci filmové zábavy znají z kina.

Typ fotoaparátu

Typ fotoaparátu Kompakt s výměnným objektivem
Podle použití Pokročilý

Obrazový snímač

Formát snímače Full Frame / FX
Rozlišení 24 Mpx
Rozlišení fotografií 6000x3376, 3008x2000, 3008x1688, 3936x2624
Obrazový snímač CMOS
Poměr stran snímku 16:9, 3:2
Automatické čištění snímače Ano
Poměr stran snímače 3:2
Stabilizátor snímače Ne
Velikost snímače (mm) 35,8x23,9

Obrazový procesor

Typ obrazového procesoru BIONZ X

Objektiv

Typ bajonetu Sony E
Stabilizátor optický Ne
Crop faktor 1 x

Zaostřování

Pomocné světlo AF Ano

Nastavení expozice

Způsob měření expozice Zónové, Středové, Bodové
Korekce expozice ± 5 EV po 1/2 EV, ± 5 EV po 1/3 EV
ISO - minimální citlivost 100
ISO - maximální citlivost 25600

Závěrka

Typ závěrky Mechanická závěrka / elektronická závěrka
Nejdelší expoziční čas 30
Nejkratší expoziční čas 1/8000
Bulb Ano

Fotografování

Expoziční režimy Auto, P, A (Av), M, S (Tv)
Histogram Ano
Rychlost sériového snímání 5 sn./s
Prodleva samospouště 10, 2
Scénické režimy portrét, krajina, makro, sport, západ slunce, noční portrét, noční scéna
3D režim Ne
Panorama Ano
HDR Ano
Datové razítko Ano

Vyvážení bílé

Vyvážení bílé barvy Automatické / přednastavené hodnoty / ruční kalibrace

Hledáček

Typ hledáčku Elektronický
Rozlišení hledáčku 2359000
Dioptrická korekce -4 až +3
Velikost hledáčku 0,5 "
Zvětšení hledáčku 0,71 x

LCD

Velikost displeje 3 "
Rozlišení displeje 1230000
Živý náhled (Live View) Ano
Dotykový displej Ne
Výklopný displej Ano
Stavový displej Ne

Blesk

Vestavěný blesk Ne
Možnost připojení externího blesku Ano, hot-shoe
Externí blesk v balení Ne

Záznam

Typ paměťového media SD / SDHC / SDXC (UHS-I), MS (Memory Stick)
Formáty souborů JPEG, MPEG-4, RAW
Rozlišení videa Full HD (1920×1080)
Audiozáznam Ano
Zvuková poznámka Ano
Časosběrné snímání Ne
Počet audio kanálů 2.0
Integrovaný GPS Ne
Video formát MPEG-4, AVC/H.264, AVCHD
Stereo zvuk Ano

Obecné

České menu Ano

Rozhraní a napájení

Dálková spoušť Ne
Wi-Fi Ano
Výdrž baterie (sn.) 340 snímků
Rozhraní USB, HDMI, výstup na sluchátka, vstup na mikrofon
Typ akumulátoru NP-FW50
Způsoby napájení Akumulátor

Fyzikální specifikace

Materiál těla Hořčík
Rozměry v mm 127x94x48
Hmotnost 474 g
Barva černá
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu ILCE7B.CE
Příslušenství v balení baterie, nabíječka, USB kabel, HDMI kabel, CD, manuál
Značka Sony

Hodnocení zboží

Celkové hodnocení 90 %
Obrazová kvalita 93 %
Konstrukce a zpracování 87 %
Ovládání 90 %
Funkční výbava 90 %
Poměr cena/výkon 90 %

Ke stažení

Návod - Sony A7 (PDF)

Zobrazit popis a parametry