Objednávejte bezpečně online! Vše vám přivezeme zdarma až domů!

Naše prodejny jsou otevřené, ale jen pro výdej internetových objednávek.

Recenze Sony Alpha A7R tělo

Zpět na detail

Boris Stojanov

Recenzoval:
Boris Stojanov Další recenze

Hodnocení
Megapixelu:
92 %

Nahoru

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • Vysoké rozlišení
 • Nízká cena
 • Velmi výkonný obrazový procesor
 • Nízká hladina šumu při vysokém ISO
 • Absence Low Pass filtru – vyšší hranová ostrost
 • Špičkové nativní objektivy pro bajonet FE
 • Nepřeberné množství objektivů pro bajonet E pomocí redukcí
 • Kompaktnost, nízká hmotnost
 • Odolná konstrukce z hořčíkové slitiny
 • Dosažitelnost důležitých funkcí přímo z těla, programovatelná tlačítka

Co se nám nelíbí

 • Nedosažitelnost webových funkcí a softwarové nadstavby v ČR a SR
 • Na výtečný OLED hledáček je potřeba si zvyknout
 • Přivítal bych například přídavnou oporu pro palec, jako má Leica, či Olympus
 • Je zvláštní, že nelze eliminovat hluk závěrky. V divadle může být celkem hlučná

Nahoru

Získaná ocenenění Sony Alpha A7R těloCo to je?

 • EISA

  EISA

 • TIPA 2014

  TIPA 2014

  Organizace TIPA (Technical Image Press Association) představuje uskupení odborných foto a video časopisů  po celém světě. Skládá se z 28 prestižních foto a video časopisů z 15 zemí na všech 5 kontinentech. Je partnerem organizace CJPC (Camera Journal Press Club), která představuje skupinu 11 nejlepších fotografických časopisů v Japonsku.
  Ocenění TIPA Awards představuje nejprestižní ocenění produktu z oblasti fotografie a videa na tomto trhu. Všechny produkty a všechny reklamy s produkty takto oceněnými nesou logo TIPA Awards, kdy toto logo představuje záruku kvality.

 • DP Review - Gold award

  DP Review - Gold award

Nahoru

Snímky zachycené s pomocí Sony Alpha A7R tělo od členů naší Galerie

Přejít do Galerie

Snímky zachycené s pomocí Sony Alpha A7R tělo

 • Sony Alpha A7R tělo DSC_0009.JPG
  Exp. čas:1/160 sClona:f/6,3ISO:50Ohnisko:35 mmKorekce Exp.:0 EV Objektiv:
  -
 • Sony Alpha A7R tělo DSC_0010.JPG
  Exp. čas:1/160 sClona:f/2,8ISO:100Ohnisko:35 mmKorekce Exp.:0 EV Objektiv:
  -
 • Sony Alpha A7R tělo DSC_0011.JPG
  Exp. čas:1/250 sClona:f/5,6ISO:100Ohnisko:35 mmKorekce Exp.:0 EV Objektiv:
  -
 • Sony Alpha A7R tělo DSC_0012.JPG
  Exp. čas:1/40 sClona:f/2,8ISO:100Ohnisko:35 mmKorekce Exp.:0 EV Objektiv:
  -
 • Sony Alpha A7R tělo DSC_0013.JPG
  Exp. čas:1/50 sClona:f/2,8ISO:100Ohnisko:35 mmKorekce Exp.:0 EV Objektiv:
  -
 • Sony Alpha A7R tělo DSC_0014.JPG
  Exp. čas:1/125 sClona:f/7,1ISO:100Ohnisko:85 mmKorekce Exp.:0 EV Objektiv:
  -
 • Sony Alpha A7R tělo DSC_0015.JPG
  Exp. čas:1/160 sClona:f/4,5ISO:100Ohnisko:35 mmKorekce Exp.:0 EV Objektiv:
  -
 • Sony Alpha A7R tělo DSC_0016.JPG
  Exp. čas:1/60 sClona:f/8ISO:100Ohnisko:35 mmKorekce Exp.:0 EV Objektiv:
  -
 • Sony Alpha A7R tělo DSC_0017.JPG
  Exp. čas:1/250 sClona:f/2,8ISO:100Ohnisko:35 mmKorekce Exp.:0 EV Objektiv:
  -
 • Sony Alpha A7R tělo DSC_0018.JPG
  Exp. čas:1/60 sClona:f/2,8ISO:250Ohnisko:35 mmKorekce Exp.:0 EV Objektiv:
  -
 • Sony Alpha A7R tělo DSC_0019.JPG
  Exp. čas:1/80 sClona:f/4,5ISO:640Ohnisko:35 mmKorekce Exp.:0 EV Objektiv:
  -
 • Sony Alpha A7R tělo DSC_0020.JPG
  Exp. čas:1/60 sClona:f/2,8ISO:2500Ohnisko:35 mmKorekce Exp.:0 EV Objektiv:
  -

Nahoru

Ukázkové video z Sony Alpha A7R tělo

Nahoru

Představení Sony Alpha A7R tělo

SONY A7R – z nadhledu


Dnešní představení nového modelu SONY fotoaparátu chci pojmout trochu z jiného konce. Nechce se mi donekonečna popisovat funkce, neboť v tomto ohledu existují desetitisíce webových stránek, kde je vše rozpitváno do posledního šroubku. Chci se podívat na tento přelomový model v širším kontextu toho, co se již stalo a co se možná nyní děje.

Společnost Minolta ukončila po 78 letech práce svou činnost na poli fotografie v březnu 2006. Byla to bohatá historie, plná skvělých objevů, pokroku a fenoménů, které nám dnes velmi usnadňují život – TTL měření, první zrcadlovka s autofokusem (přes neslavnou historku o ukradení patentu), ale i řadu dodnes fenomenálních objektivů, nebo historickou spolupráci se značkou Leica, jejich fantastické matnice, prostě Minolta se nekompromisně zapsala do fotografických dějin. Ač se zdálo velmi smutné ukončení její historie, svitla nová naděje hned tři měsíce poté, kdy Sony na základě již dříve probíhající spolupráce uvedla model DSLR-A100, neboli zkráceně Alpha 100. Alpha 100 byla opravdu pěkná, lehce převlečená Minolta, s 10Mpx rozlišením a fajnovou ergonomií. To byl základní kámen úspěchu. A potom dlouho nic… Na výstavě PMA byl představen raný design budoucí A900, o rok později již pokročilý prototyp a v září 2008 byla A900 představena v celé své síle a kráse. Rozlišení 24,6 Mpx, 5sn/s v plné velikosti, 100% pokrytí optického hledáčku v takové čistotě, že konkurenti dodnes nenašli odpověď. Jak se později ukázalo, mezera mezi A100 a A900 byla příliš dlouhá. Záměrně se vyhýbám v mezičase uvedeným modelům s APS-C snímačem, protože dnes chci psát o špičkových technologiích. Pokus o oživení prodejů okleštěným modelem A850 s 98% pokrytím (vsazení černého rámečku do očnice) a omezením na 3sn/s i přes příznivější cenu nepodpořil zázrak. Dodnes budu tvrdit, že za dobrých světelných podmínek a podpory objektivů od Carl Zeiss se jednalo o špičkové fotoaparáty s nekompromisním obrazovým výstupem. Ale… Přišla bitva o vysoké ISO a holistický přístup Sony k této otázce nebyl pochopen. Zákazníci chtěli raději rozšmudlané a rozsypané fotky, ale hlavně, že mohli fotit skoro po tmě. V říjnu 2011 byla výroba tohoto milníku ukončena a nebylo nic. Tedy vlastně bylo. Sony NEX!


Reakce na hlad po systémových kompaktech byla tentokrát velmi rychlá a Sony NEX se staly jedněmi z nejprodávanějších na celém světě. Zcela smrtící pak byla kombinace NEX 7 s neuvěřitelně pohodlným uspořádáním ovládacích prvků a rozlišením 24Mpx na APS-C snímači. NEX 7 dodnes vzbuzuje obdiv, pořád je to fantastické nářadí, dnes za velmi příjemnou cenu. Současně se vstupem Sony na pole ovládané tradičními výrobci fototechniky, mezi něž samozřejmě zcela po právu patřila i Minolta přineslo převzetí jejich technologií dvě větve v oblasti objektivů pro bajonet A. Jedna část byla postavena na inovaci původních skel, v nejvyšší řadě nesoucích označení G a druhou větev reprezentují objektivy vznikající ve spolupráci s proslulou Carl Zeiss. Spojení s Zeissem bylo dle mého to nejšťastnější, co mohlo Sony potkat. Za prvé se jako jediná může pyšnit portfoliem Zeiss objektivů s autofokusem a za druhé spojení A900 s zeissovskými 16-35, 24-70, 50/1,4, 85/1,4, 135/1,8 a 24/2 je dodnes krystalickou radostí z fotografie. V Carl Zeiss myslel i na E bajonet, ale i na APS-C formát, takže nezůstali uživatelé těchto formátů na holičkách. Ba naopak, portfolio objektivů stále roste, ne nějak překotným tempem, ale uvážlivě a s rozmyslem. V nedávné době uvedená řada Zeiss Touit byla předzvěstí toho, co uživatele Sony fotoaparátů ještě čeká. Nejdřív byl uveden „nástupce“ modelu A900, model A99. Určitě dobrý fotoaparát, s úžasným dynamickým rozsahem, příjemným rozlišením a perfektním odstupem signálu od šumu. Nikdo ho ale jako nástupce nikdy nepřijal, byl to prostě další mezník. Ale byl to opět inovativní prvek. Průhledné zrcadlo, lepší OLED hledáček, zase to byla ukázka vývoje, Sony opět zafungovala tak, jak jsme bývali zvyklí – ukázala směr, přišla s inovací. Ta největší rána za poslední roky však teprve čekala na zveřejnění. Jako natažené struny byly upřeny zraky na každý „zcela ověřený fakt“, který se objevil na různých „Alpharummors“ stránkách. Full Frame NEX? Nesmysl, kam by to asi všechno nacpali? Do A7 a A7R zazněla odpověď loni na podzim! Mezitím si ještě inženýři od Sony stačili vyfiknout solo kategorii: Nemravně drahý kompakt s full frame snímačem RX1, který jen tak pro demonstraci síly nahradil vloni model bez low pas filtru RX1R… Kdo si jej ještě nikdy nevyzkoušel, vřele doporučuji. Je to nekompromisní nářadí stejně jako jeho cena. Ale výsledky jsou božské!

 

A máme tu další milník, který Sony přinesla modely A7/A7R. Už mi to začíná trochu zavánět manýrismem, nebo bláznovstvím. Sony má v tuto chvíli tři bajonety? Ano, je to šílené. Kor v případě, kdy si uvědomíte, že jsou schopny spolupracovat (s omezením, nebo doplňky) s čímkoliv, co je určeno pro Sony. A co budeme dělat s těmi skly s bajonetem A? Znělo z tábora vlastníků starších strojů. Pořídíte si konvertor a budete je používat i nadále! Ježiši, to nemá zrcadlo, co z toho? No stejné možnosti jako na velké Alfě, ale navíc přidáme ostření s fázovou detekcí, protože A7R má nativně jen ostření na kontrast, novější, ale principově stejné jako měla A900. A svět začaly obrážet první snímky z A7R a lidé oněměli úžasem… Toto leze z toho malého skrčka, co vypadá jak NEX??? A testeři se předhánějí, nasazují objektivy Leica s konvertorem na bajonet E a ostří rychle a intuitivně pomocí funkce Peaking. Je to lepší, než s dálkoměrem zní hlasy pod fotografiemi v nevídaném rozlišení. Je to opět drsný úder pro všechny ostatní, stačí si jen uvědomit co A7R nabízí a porovnat s konkurencí. Hodnocení napíši jako naše oblíbené PRO/PROTI.

 

 

Pro:

 • Stejné rozlišení, jako nabízí dvě značky konkurence, ovšem za nižší cenu

 • Velmi výkonný obrazový procesor, super nízká hladina šumu

 • Absence Low Pass filtru přináší citelné zvýšení hranové ostrosti, i přes hrozbu vzniku moire na pravidelně vzorovaných plochách

 • Rozšířenost a oblíbenost systému NEX přináší nepřeberné množství adaptérů pro použití objektivů různých značek. V tomto ohledu se jedná o naprosto jedinečný a nedostižný fenomén! Navíc funkce Peaking umožňuje velmi přesné ostření s jakýmkoliv objektivem. A věřte, že některé objektivy jí opravdu sluší!

 • Poloviční hmotnost a velikost s konkurencí, která má podobné rozlišení

 • Nativní objektivy, které jsme mohli zatím vyzkoušet – FE 35/2,8 Zeiss a FE 55/1,8 Zeiss přinášejí famózní kvalitu obrazu v nevídaně malém těle za velmi rozumné ceny. Objektiv FE 55/1,8 Z byl dokonce porovnáván s nekompromisním Zeiss Otus a uspěl. Mě osobně to až tolik nepřekvapilo, za ta léta jsem si zvykl. Ale rozdíl mezi těmito cenově naprosto rozdílnými skly byl více než zanedbatelný. Navíc skvěle fungují i další objektivy Zeiss bajonet A s konvertorem LA-EA4, který přidá funkci fázové detekce.

 • Mám pokračovat???

   

A co takhle nějaká Proti?

 • V Sony si stále neuvědomili jednu věc. Česká republika a Slovensko nejsou tábory vandráků kdesi na periferii, ale normálně fungující trhy, s tržní ekonomikou a drsným konkurenčním prostředím. Jak jinak si vysvětlit absenci možnosti nákupu online aplikací a hlavně stažení aplikací pro rozšíření možností fotoaparátů? A to se netýká pouze modelů z rodiny A7, ale i celé řady NEX, nebo kompaktů včetně geniální RX100II. Proč je tedy cena na celém kontinentu stejná a možnosti rozdílné?

 • OLED hledáček… Ano, souhlasím. Pokud si přepnu do režimu živého náhledu, vidím okamžitě, jak bude vypadat výsledný obraz. Pokud fotím v ateliéru, přepnu si pouze na průhled a komponuji klasicky, s manuálním nastavením dle flash metru. Ale je potřeba si na ten pocit zvyknout, jsou to ty milisekundy zadrhávání, které člověk sotva postřehne, ale jsou tam… Je to jen o zvyk, ale s láskou budu vzpomínat vždy na obrovský hledáček v A900.

   

Když pan Morita v roce 1981 představil první digitální fotoaparát na světě, byl to jen začátek. Jen předzvěst toho, čeho je tým ve vývoji Sony schopen. Dodnes lapáte po dechu, pokud vidíte na živo vyprávět některého z inženýrů proč a jak to a to funguje a jak to vyvíjeli. Je to nehasnoucí oheň inovace, je to značka, která zaměstnává ty nejlepší z nejlepších. Vždy s něčím překvapí, Někdy sejde z cesty, nebo podcení marketing a nálady trhu, ale podívejte se do výčtu inovací Sony za posledních 50 let a možná pochopíte. Mnohdy jsou první a ukáží směr. Nechají se občas předběhnout konkurencí, nebo převálcovat cenou. Ale jsou stále inovativní a stále dokola ženou technologie vpřed.

Nahoru

Megapixel videorecenze Sony Alpha A7R tělo

Nahoru

Parametry

Typ fotoaparátu
Typ fotoaparátu: Kompakt s výměnným objektivem
Podle použití: Pokročilý
 
Obrazový snímač
Formát snímače: Full Frame / FX
Rozlišení: 36 Mpx
Obrazový snímač: CMOS
Rozlišení fotografií: 7360x4912, 4800x3200, 4800x2704, 2400x1600
Poměr stran snímku: 16:9, 3:2
Automatické čištění snímače: Ano
Poměr stran snímače: 3:2
Stabilizátor snímače: Ne
Velikost snímače (mm): 35,9x24
 
Obrazový procesor
Typ obrazového procesoru: BIONZ X
 
Objektiv
Typ bajonetu: Sony E
Crop faktor: 1 x
 
Zaostřování
Počet AF bodů: 25
Pomocné světlo AF: Ano
 
Nastavení expozice
Způsob měření expozice: Zónové, Středové, Bodové
Korekce expozice: ± 5 EV po 1/2 EV, ± 5 EV po 1/3 EV
Blokování AE: Ano
ISO - minimální citlivost: 100
ISO - maximální citlivost: 25600
 
Závěrka
Typ závěrky: Mechanická závěrka
Nejdelší expoziční čas: 30
Nejkratší expoziční čas: 1/8000
Bulb: Ano
 
Fotografování
Expoziční režimy: Auto, P, A (Av), M, S (Tv)
Histogram: Ano
Rychlost sériového snímání: 4 sn./s
Prodleva samospouště: 10, 2
Scénické režimy: portrét, krajina, makro, sport, západ slunce, noční portrét, noční scéna
3D režim: Ne
Panorama: Ano
Datové razítko: Ano
 
Vyvážení bílé
Vyvážení bílé barvy: Automatické / přednastavené hodnoty / ruční kalibrace
 
Hledáček
Typ hledáčku: Elektronický
Rozlišení hledáčku: 2359000
Zvětšení hledáčku: 0,71 x
 
LCD
Velikost displeje: 3 "
Rozlišení displeje: 1230000
Živý náhled (Live View): Ano
Dotykový displej: Ne
Výklopný displej: Ano
 
Blesk
Vestavěný blesk: Ne
Synchronizační čas blesku (X-sync): 1/160
Korekce zábleskové expozice: ± 3 EV po 1/3 EV
Možnost připojení externího blesku: Ano, hot-shoe
Dálkové řízení extreního blesku: Ne
Externí blesk v balení: Ne
 
Záznam
Typ paměťového media: SD / SDHC / SDXC
Formáty souborů: JPEG, MPEG-4, RAW
Rozlišení videa: Full HD (1920×1080)
Audiozáznam: Ano
Zvuková poznámka: Ano
Bracketing: Ano
Počet audio kanálů: 2.0
Integrovaný GPS: Ne
Video formát: MPEG-4, AVC/H.264, AVCHD
Stereo zvuk: Ano
Snímková frekvence u videa: 60 sn./s
 
Obecné
České menu: Ano
 
Rozhraní a napájení
Dálková spoušť: Ne
Wi-Fi: Ano
Výdrž baterie (sn.): 340 snímků
Rozhraní: USB, HDMI, výstup na sluchátka, vstup na mikrofon
Typ akumulátoru: NP-FW50
Způsoby napájení: Akumulátor
 
Fyzikální specifikace
Materiál těla: Hořčík
Rozměry v mm: 127x94x48
Hmotnost: 465 g
Barva: černá
Utěsnění (prach/vlhkost): Ano
 
Ostatní
Příslušenství v balení: baterie,nabíječka,USB kabel, HDMI kabel, CD, manuál
Ocenění: EISA, TIPA 2014, DP Review - Gold award
Značka: Sony
 
Hodnocení zboží
Celkové hodnocení: 92 %
Obrazová kvalita: 93 %
Konstrukce a zpracování: 92 %
Ovládání: 90 %
Funkční výbava: 90 %
Poměr cena/výkon: 85 %

Kompletní parametry Sbalit parametry

Nahoru

Hodnocení

Jakou používáme metodiku hodnocení?

MPXL Osobně si myslím, že A7R je nejinovativnějším počinem posledních let a je to další milník, který pohne světem fotografie. A kromě toho všeho, je to i jeden řekněme z pěti nejlepších fotoaparátů na současném trhu. Pokud tedy o něm přemýšlíte, nemusíte se bát. Posune vás vpřed a budete jej mít rádi stále při sobě. Je totiž lehký a skladný. Přesně takový, jaký chceme nosit v brašně přes rameno.

92 % Celkové hodnocení


Propadák - 0% Super - 100%

 • Obrazová kvalita: 93 z 100
 • Konstrukce a zpracování: 92 z 100
 • Ovládání: 90 z 100
 • Funkční výbava: 90 z 100
 • Poměr cena/výkon: 85 z 100

Nahoru

Vybrané příslušenství

Vybrali jsme pro vás příslušenství, které by vám určitě nemělo chybět.

Všechno vybrané příslušenství
pro Sony Alpha A7R tělo

Nahoru

Přihlásit

Košík

Způsoby doručení

 • Denní doručení PPL 129 Kč
 • Kurýr od 249 Kč
 • Osobní odběr v Zásilkovně 99 Kč
 • Osobní odběr (Praha, Brno, Ostrava) Zdarma

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Kontakt

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím