Recenze Sony Alpha A33 tělo

Zpět na detail

Nahoru

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • rozlišení 14 Mpx
  • slušná kvalita obrazu i při vyšších ISO
  • velmi dobře fungující funkce HDR
  • Sweep panorama
  • rychlý AF i při natáčení videa
  • rychlost snímání až 7sn/s
  • FullHD video

Co se nám nelíbí

  • malá výdrž baterkymalá výdrž baterkymalá výdrž baterky

Nahoru

Snímky zachycené s pomocí Sony Alpha A33 tělo

Nahoru

Představení Sony Alpha A33 tělo

Sony A33 je první ze dvou revolučních fotoaparátů, které díky zcela nové konstrukci nabízí vynikající rychlost snímání a také možnost používat autofokus i při natáčení videa.

Co je na A33 zvláštního?

Je to především zcela nová konstrukce. Nejdůležitější inovace spočívá v použitém zrcadle. To je totiž celé polopropustné a je schopno propouštět světelné paprsky na celou plochu snímače, takže není nutné jej před expozicí sklápět. Tímto řešením byly jednak naprosto eliminovány otřesy, které u zrcadlovek klasické konstrukce způsobuje právě běžné sklopné zrcadlo a díky pevně umístěnému zrcadlu je také možno dosáhnout daleko větší rychlosti snímání, která je až 7sn/s.

Pevné polopropustné zrcadlo zde neodráží paprsky na matnici a pak do hledáčku, ale pouze k novému 15-ti bodovému AF senzoru, který je tedy v provozu neustále a to i v režimu živého náhledu a také natáčení Full HD videosekvencí. Díky tomuto vpravdě revolučnímu řešení je tedy možné během natáčení videosekvencí používat plynulé automatické ostření v plné rychlosti. Obraz v hledáčku je zprostředkován elektronicky a to díky zcela novému a velmi výkonnému Tru-Finder hledáčku.

Všichni jsme byli zvědaví především na kvalitu nového elektronického hledáčku a také na to, jak dobře funguje automatické ostření věhem natáčení videa. Musím říci, že obojí je velmi dobré.

Elektronický hledáček Tru-Finder poskytuje velmi ostrý a jasný obraz, který má vynikající rozlišení. I když nejsem příznivcem EVF i přes jejich některé výhody oproti optickému hledáčku "běžných" zrcadlovek, nijak mě neobtěžoval. Právě naopak. Tru-Finder je totiž poměrně velký a je tedy daleko použitelnější pro manuální ostření. Velkou výhodou je například možnost zobrazení virtuální vodováhy, která dost usnadňuje focení a udržení rovného horizontu. Asi jediné, co mě na hledáčku troch zklamalo, je jeho rychlost při sériovém snímání. Při focení rychlého pohybu to není úplně ono a při sérii 7 sn/s. bych čekal menší prodlevu, tedy poněkud "plynulejší" zobrazování.

Automatické ostření při natáčení videa je naprosto vynikající, to se mi opravdu íbilo. Musím říci, že je to jedna z největších předností těcho přístrojů. Autofokus je dostatečně rychlý a hlavně přesný. Zkoušeli jsme natáčet rádiově řízené modely motorových člunů a ostření fungovalo naprosto spolehlivě, podívejte se na ukázkové video. Pokud ale chceme využívat rychlého sériového snímání 7 sn/s, potřebujeme objektivy s ultrazvukovým ostřením, protože ostatní objektivy občas nestíhají doostřovat - pokud se jedná o velmi rychlý pohyb.

3D Sweep Panorama bylo další z funkcí, kterou jsme chtěli hned vyzkoušet. Pokud máte i 3D televizor, můžete se těšit na skutečně nevšední zážitek při prohlížení prostorových panoramatických záběrů ve vynikající kvalitě.

Obrazová kvalita je podle mého názoru na stejné úrovni, jako u ostatních letos představených modelů digitálních zrcadlovek Sony. Vysoké rozlišení klade poněkud vyšší nároky na použité objektivy, ale poměrně slušných výsledků jsem překvapivě dosáhl i se základním objektivem. Sony se naučili velmi dobře filtrovat šum při nastavení vysokých citlivostí, takže fotky pořízené za velmi špatného osvětlení jsou naprosto srovnatelné s konkurenty jiných značek. Zajímavým řešením je Multi-frame Noise Reduction. Tato funkce funguje tak, že přístroj udělá sérii šesti za sebou rychle jdoucích záběrů a zkombinuje je do jediného obrázku s naprostým minimem digitálního obrazového šumu.

Jak už jsem napsal, celkový dojem je velice dobrý. Předpokládám, že velikou oblibu si A33 získá především u příznivců natáčení velice kvalitního videa. Stejně dobře ale poslouží i komukoliv dalšímu, kdo hledá přístroj skvěle vybavený funkcemi a požaduje vynikající kvalitu fotek za každého světla.

Nahoru

Parametry

Obrazový snímač
Rozlišení: 14,2 Mpx
Typ snímače: CMOS
Rozlišení fotografií: 2288x1520, 3344x2224, 4592x3056
Poměr stran snímku: 16:9, 3:2
Automatické čištění snímače: Ano
Stabilizátor snímače: Ano
 
Objektiv
Typ stabilizátoru: Mechanický
Crop faktor: 1,5 x
Typ bajonetu: Sony / Minolta A
 
Zaostřování
Pomocné světlo AF: Ano
 
Nastavení expozice
ISO - minimální citlivost: 100
ISO - maximální citlivost: 25600
 
Závěrka
Nejdelší expoziční čas: 60
Nejkratší expoziční čas: 1/4000
 
Fotografování
Expoziční režimy: A (Av), Auto, M, P, S (Tv)
Rychlost sériového snímání: 6 sn./s
 
Hledáček
Typ hledáčku: Optický
 
LCD
Velikost displeje: 3 "
Rozlišení displeje: 921600
Živý náhled (Live View): Ano
Výklopný displej: Ano
 
Blesk
Vestavěný blesk: Ano
Synchronizační čas blesku (X-sync): 1/160
 
Záznam
Typ paměťového media: MS (Memory Stick), SD / SDHC / SDXC
Rozlišení videa: Full HD (1920×1080)
Audiozáznam: Ano
 
Fyzikální specifikace
Rozměry v mm: 124 x 92 x 85
Hmotnost: 433 g

Kompletní parametry Sbalit parametry

Nahoru

Vybrané příslušenství

Vybrali jsme pro vás příslušenství, které by vám určitě nemělo chybět.

Nahoru

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 10 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Dozvědět se víc.
Souhlasím