Všechny naše prodejny jsou otevřeny! Těšíme se na vás v Praze, Brně i Ostravě!

Recenze Sony Alpha A6500 tělo - zánovní!

Zpět na detail

Martin Lukeš

Recenzoval:
Martin Lukeš Další recenze

Hodnocení
Megapixelu:
89 %

Nahoru

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • integrovaný stabilizátor snímače
 • výklopný displej
 • dotykové ovládání
 • vysoké ISO
 • Wi-Fi a NFC
 • nízká hladina šumu
 • hledáček s vysokým rozlišením
 • 4K video

Co se nám nelíbí

 • nemá GPS

Nahoru

Snímky zachycené s pomocí Sony Alpha A6500 tělo - zánovní!

Nahoru

Představení Sony Alpha A6500 tělo - zánovní!


Recenze Sony Alpha A6500

Zhruba 3/4 roku po tom co společnost Sony představila další přírůstek do své rodiny bez-zrcadovek Alpha A6300 se objevil na pultech jeho vylepšený nástupce Sony Alpha A6500.

Sony patří v současné době k jedné z nejprogresivnějších značek v oblasti foto-video a s nástupem digitálních technologií ve fotografii a videu se okamžitě zařadili mezi ostřílené hráče, mezi které do té doby patřil například Canon, Nikon, Pentax, nebo Olympus.Díky tomu, že měla tato japonská značka ohromné zkušenosti z oblasti audio a video elektroniky, dokázala si velmi rychle najít velmi silnou pozici na trhu a například jejich obrazové senzory používají ve fotoaparátech i konkurenční výrobce.

Na poli systémových kompakt, neboli bez-zrcadlovek dnes patří Sony k absolutní špičce a některými modely konkuruje zrcadlovkám a to nejen v oblasti střední třídy, ale i mezi profesionálními modely.

 

Porovnání modelů Sony Alpha A6500 / A6300 / A6000

 

Sony Alpha A6500

Sony Alpha A6300

Sony Alpha A6000

datum představení

10 / 2016

2 / 2016

2 / 2014

rozlišení snímače

24 Mpx

24 Mpx

24 Mpx

rozsah citlivosti

100-25600, (51200)

100-25600, (51200)

100-25600 (51200 v řežimu multi frame NR)

stabilizace snímače

ano (5-osá)

ne

ne

dotykový displej

ano

ne

ne

nejkratší čas závěrky

1 / 32 000s (elektornická)

1 / 4 000s

1 / 4 000s

kapacita bufferu

300 JPG / 107 RAW

55 JPG / 21 RAW

49 Jpg / 21 RAW

rozlišení videa

UHD 4K
(3840 x 2160)

UHD 4K
(3840 x 2160)

FULL HD
(1920 x 1280)

snímková frekvence

1080 / 120p

1080 / 120p

1080 / 60p

datový tok videa

100 Mbps

100 Mbps

28 Mbps

výstup na mikrofon

ano

ano

ne

Wi-Fi / NFC

ano

ano

ano

výdrž baterie

350

400

360

rozlišení hledáčku

2 359 000 bodů

2 359 000 bodů

1 440 000 bodů

váha

453g

404g

285g

počet AF bodů

425 fáze / 169 kontrast

425 fáze / 169 kontrast

179 fáze / 25 kontrast

       
Základní specifikace

Je zřejmé že Sony A6500 pokračuje v odkazu svých předchůdců, tedy Sony ALPHA A6300 a Sony ALPHA A6000. Jde o rodinku velmi pokročilých kompaktů, které vynikají především v rychlosti jak ostření, tak zpracování dat, dále v rozšířených možnostech nahrávání videa a v neposlední řadě také ve velmi nízké  hladině šumu a to i při vyšších citlivostech ISO.

Středně vysoké rozlišení 24 Mpx dává přístroji optimální poměr mezi velmi dobrou obrazovou kvalitou a odstupem od šumu. Fotoaparát je vybaven velmi dynamickým procesorem Bionz X, který se velmi rychlé zpracování dat.

Přesto, že svými rozměry vypadá Sony ALPHA A6500 proti velkým profesionálním zrcadlovkám trochu jako nedospělý klouček tak nejen že si s nimi v některých ohledech nezadá, ale v lecčem je dokonce předčí.Například super rychlý systém automatického ostření, který má k dispozici 425 bodů s fázovou detekcí a 169 bodů využívajících kontrast v tuto chvíli nenabízí žádná zrcadlovka na světe. Nemluvě o tom, že ostřící body pokrývají 84% snímače, tedy i displeje a dokonce hledáčku. Díky tomu lze fotoaparát velmi dobře používat při focení, ale i natáčení videa tak dynamických scén, jako jsou například extrémní sporty, nebo ty nejrychlejší mechanické pohyby.

Jak již bylo zmiňováno, bez-zrcadlovky Sony NEX, později Sony Alpha, mají velkou popularitu nejen u fotografů, ale také u milovníků pohyblivých obrázků. Jako u každého moderního fotoaparáty proto nechybí možnost natáčení videa ve vysokém rozlišení UHD 4K tedy 3840 x 2160. Fotoaparát ve skutečnosti získává video z plochy 20Mpx, tedy 6K a následně obraz zmenšuje na 4K. V praxi to znamená větší ostrost a lepší podání detailů.

Zrychleno bylo také FULL HD video, které nabízí snímkovou frekvenci 1080 / 120p. Datový tok 4K videa je 100 Mbps a na fotoaparátu nechybí ani výstup na externí mikrofon.

 

Co je nového

Zřejmě jeden z prvních dotazů, který člověka napadne je, co přináší novinka o proti svému předchůdci Sony A6300. Vylepšení není mnoho, ale určitě stojí za to.

K největším prodejním argumentům patří zřejmě 5 - osá stablizace obrazu integrovaná přímo na snímač obrazu. Díky němu posunete hraniče časů udržitelných z ruky a to i s objektivy, které nejsou vybaveny optickou stabilizací. Oba stabilizátory lze navíc kombinovat a výrobce uvádí, že posouvá možnosti až o 5 expozičních kroků, což je vynikající.

Například delší ohnisko objektivu kolem 200mm, což  se po přepočtu na kinofilm 300mm vyžaduje čas kolem 1/320s. na takové hodnoty už je potřeba poměrně hodně světla, nebo se musí kompenzovat citlivostí. S novým vylepšeným stabilizátorem se toto ohnisko dá teoreticky udržet už při čase 1/10s. A to je opravdu velmi zásadní rozdíl, zvláště při focení při horších světelných podmínkách. Bez stabilizátoru by to znamenalo zvednout ISO ze 100 na 3200. Přesto, že se s takovou hodnotou většina současných fotoaparátů poměrně dobře poradí, stále platí, že vyšší ISO by měla být až ta poslední varianta pro zachování obrazové kvality.Stabilizace ale není jediným vylepšením u této novinky. Dalším bonusem je u fotoaparátů stále častější prvek, kterým je dotykový displej. Před pár lety nad tím mnoho zpátečníků sice ohrnovalo nos, ale časem se ukázalo, že jsme na to stejně všichni zvyklý z mobilních telefonů a tabletů a tak nám to i u kamer a fotoaparátů přijde dnes již naprosto přirozené. A to nemá smysl zmiňovat, že je to také mnohem rychlejší a praktičtější než tlačítkové běžné ovládání pomocí tlačítek.

Dalším vylepšením proti starší modelům je zkrácením expozičního času. Mechanická závěrka nabízí standardní délku expozice 1/4 000s. Režim elektronické závěrky ale zvládne čas až 8x kratší tedy neuvěřitelnou 1/32 000s. Při focení běžných věcí, tedy v podstatě neexistuje pohyb, který nedokážete tím to fotoaparátem zmrazit.

 

Jak se s ním pracuje

Za mou třináctiletou praxi v oboru digitální fotografie mi prošly rukama snad všechny digitální zrcadlovky i systémové kompakty které kdy byly na trhu. Přiznávám, že některé se mi ovládají lépe a intuitivněji a na některé si musím vždy trochu zvyknout. Vzpomínám, že s prvními modely Sony Alpha jsem měl trochu problémy, ale to se rozhodně netýká nových bez-zrcadlovek. Záložkové menu je naprosto přehledné a hlavně logické. Přesto že obsahuje desítky položek a chvilku trvá než se dostanete k požadované funkci Není to o tom, že by člověk nějak tápal, nebo že by nerozuměl popiskům, ale menu je díky spoustě doplňkových funkcí opravdu obsáhlé.

Na druhou stranu fotoaparát  nabízí mnoho programovatelných tlačítek a uživatelských nastavení, takže si každý může vyladit nastavení podle své potřeby.
Kosmetickou parádičkou jsou barevně odlišené záložky což příjemně zpřehledňuje práci v menu.Sony Alpha A6500 má velmi příjemný grip, která bez jakýchkoliv problému umožňuje úchop jednou rukou. I v takovém případě jsou všechny ovládací prvky na dosah palce, případně ukazováčku, takže se dá jednou rukou nejen fotografovat, ale také nastavit všechny potřebné hodnoty. Ti co jsou z mobilních telefonů zvyklí na dotykový displej, jistě uvítají i tento způsob ovládání.

Příjemným prvkem, který nebývá u bez-zrcadlovek zvykem je hledáček. Byť to není optický hledáček, jako u zrcadlovek, ale elektronický hledáček, tedy v podstatě zmenšený displej s vysokým rozlišením, práce s ním je velmi příjemná. Nejen že se hledáček hodí na ostrém světle, kdy toho na displeji moc nevidíte, ale proti zrcadlovkám má hned několik nesporných výhod. Jednak na něm vidíte veškeré údaje a hodnoty jako na displeji, ale hlavně vidíte reálnou expozici i barevný posun ještě před vyfocením. To u zrcadlovek není možné, pokud se nepřepnete do živého náhledu.

 

Obrazový výstup a technická kvalita

Rozepisovat se o obrazové kvalitě u bez-zrcadlovek Sony v podstatě nemá již několik let vůbec smysl. Výrobce si již před lety nastavil určitou laťku a od té doby ji v podstatě pouze zvyšuje. Obrazový výstup jak fotografií tak vide je naprosto excelentní a splní očekávání jak pokročilých amatérů, tak náročných profesionálů. Bez přehánění tvrdím, že pokud dostane tento model do ruky fotograf který umí, dá se s ním nafotit i profesionální od portrétů v ateliéru, přes produktovou fotografii, reportáže až po svatby, nebo sportovní záběry. Sony vsází především na věrnost barev, vysoký dynamický rozsah a velmi nízkou hladinu šumu i při vysokých citlivostech.

Nahoru

Parametry

Níže uvedené informace načítáme od nových produktů v eshopu. Některé parametry, typu obsah balení, jazyky v menu apod. se proto mohou lišit.

Typ fotoaparátu
Typ fotoaparátu: Kompakt s výměnným objektivem
Podle použití: Poloprofesionální
 
Obrazový snímač
Formát snímače: APS-C
Rozlišení: 24 Mpx
Obrazový snímač: CMOS
Poměr stran snímku: 16:9, 3:2
Automatické čištění snímače: Ano
Poměr stran snímače: 3:2
Stabilizátor snímače: Ano
Velikost snímače (mm): 23.5 x 15.6
 
Obrazový procesor
Typ obrazového procesoru: BIONZ X
 
Objektiv
Typ bajonetu: Sony E
Crop faktor: 1,5 x
 
Zaostřování
Pomocné světlo AF: Ano
 
Nastavení expozice
Způsob měření expozice: Středové, Bodové
ISO - minimální citlivost: 100
ISO - maximální citlivost: 51200
 
Závěrka
Typ závěrky: Mechanická závěrka / elektronická závěrka
Nejdelší expoziční čas: 30
Nejkratší expoziční čas: 1/4000
 
Fotografování
Expoziční režimy: Auto, P, A (Av), M, S (Tv)
Histogram: Ano
Rychlost sériového snímání: 11 sn./s
 
Vyvážení bílé
Vyvážení bílé barvy: Automatické / přednastavené hodnoty
 
Hledáček
Typ hledáčku: Elektronický
Rozlišení hledáčku: 2400000
 
LCD
Velikost displeje: 3 "
Rozlišení displeje: 921600
Živý náhled (Live View): Ano
Dotykový displej: Ano
Výklopný displej: Ano
Stavový displej: Ne
 
Blesk
Vestavěný blesk: Ano
Synchronizační čas blesku (X-sync): 1/160
Dosah vestavěného blesku: 6 m
Možnost připojení externího blesku: Ano, hot-shoe
Dálkové řízení extreního blesku: Ano
Vysokorychlostní synchronizace blesku: Ano
 
Záznam
Typ paměťového media: SD / SDHC / SDXC
Formáty souborů: MPEG-4, XAVC S
Rozlišení videa: 4K UHD (3840x2160)
Audiozáznam: Ano
Bracketing: Ano
Počet audio kanálů: 2.0
Integrovaný GPS: Ne
Video formát: AVCHD, MPEG-4, XAVC S
Stereo zvuk: Ano
Snímková frekvence u videa: 30 sn./s
 
Obecné
České menu: Ano
 
Rozhraní a napájení
Dálková spoušť: Bezdrátová
Wi-Fi: Ano
Výdrž baterie (sn.): 350 snímků
Rozhraní: USB 2.0, vstup na mikrofon, FireWire
Typ akumulátoru: NP-FW50
Způsoby napájení: Akumulátor
 
Fyzikální specifikace
Materiál těla: Hořčík
Rozměry v mm: 120 x 67 x 53
Hmotnost: 453 g
Barva: černá
Utěsnění (prach/vlhkost): Ne
 
Ostatní
Značka: Sony
 
Hodnocení zboží
Celkové hodnocení: 89 %
Obrazová kvalita: 95 %
Konstrukce a zpracování: 80 %
Ovládání: 85 %
Funkční výbava: 94 %
Poměr cena/výkon: 90 %

Kompletní parametry Sbalit parametry

Nahoru

Hodnocení

Jakou používáme metodiku hodnocení?

89 % Celkové hodnocení


Propadák - 0% Super - 100%

 • Obrazová kvalita: 95 z 100
 • Konstrukce a zpracování: 80 z 100
 • Ovládání: 85 z 100
 • Funkční výbava: 94 z 100
 • Poměr cena/výkon: 90 z 100

Nahoru

Přihlásit

Košík

Způsoby doručení

 • Denní doručení PPL 129 Kč
 • Kurýr Messenger od 249 Kč
 • Osobní odběr v Zásilkovně 99 Kč
 • Osobní odběr (Praha, Brno, Ostrava) Zdarma

Doprava zdarma od 500 Kč

Kontakt

Nahrát

Tento web používá pro analýzu návštěvnosti a personalizaci reklam soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace | Nastavení soukromí
Rozumím