Sony Alpha A77 II: v čem je lepší? Produktové aktuality

Sony Alpha A77 II: v čem je lepší?

Luděk BouškaVydáno: 23. 5. 2014 v 12:58 • Rubrika: Produktové aktuality

Před několika dny představilo Sony nástupce své doposud nejvýkonnější zrcadlovky s APS-C snímačem, modelu Sony A77. Nový model s označením Sony Alpha A77 II přináší hned několik vylepšení. K těm nejzajímavějším patří především výkonnější autofokus, který nyní nabízí 79 zaostřovacích bodů. Rozdílů je ale daleko víc.

Sony Alpha A77 II

Vždy zaostřeno: fotografie z nového fotoaparátu α77 II ostré jako břitva díky rekordně přesnému 79bodovému systému automatického ostření


Prohlédněte si porovnání parametrů Sony Alpha A77 a Sony Alpha A77 II 

 • Nový fotoaparát s bajonetem A s autofokusem s fázovou detekcí na největší počet bodů: – 79 bodů a 15 křížových bodů

 • Translucent Mirror Technology zaručuje ultrarychlé inteligentní automatické ostření a rychlost až 12 snímků za sekundu v sekvenčním režimu až 60 snímků v plném rozlišení

 • Obrazový snímač Exmor™ CMOS s rozlišením 24,3 megapixelu a širokým rozsahem citlivosti od ISO 100 do ISO 25600

 • Hledáček XGA OLED Tru-Finder™ a trojsměrně výklopný LCD displej

 • Odolné tělo z hořčíkové slitiny s těsněním proti průniku prachu a vlhkosti

 • Procesor BIONZ X™ pro obraz v profesionální kvalitě a video ve Full HD 50p rozlišení

 • NFC/Wi-Fi pro sdílení na jeden dotek a ovládání na dálku prostřednictvím mobilního zařízení

Od dynamické sportovní akce po nečekaný vzlet vyplašeného ptáka: nový fotoaparát α77 II zůstává vždy zaostřen na cíl a všechny snímky jsou dokonale ostré. Typ α77 II vychází z oblíbených modelů Sony α77 a α700. Pokročilým fotoamatérům přináší vzrušující nové funkce v robustním, odolném těle, které si poradí s každou situací. Lepší obraz a citlivost přibližně o 20 procent vyšší ve srovnání s modelem α77 pro bezvadné, nádherně vykreslené fotografie a video ve Full HD rozlišení a to i za horšího světla. Fotoaparát disponuje delší výdrží pro kontinuální sekvenční fotografování a má celou řadou uživatelsky komfortních nových funkcí pro amatérské filmaře.

Tím nejlepším na modelu α77 II je však to, že tento fotoaparát začal psát novou kapitolu v oblasti systémů fázové detekce pro automatické ostření. Díky přibližně dvakrát širšímu poli ostření než u předchozího modelu α77 systém automatického ostření tohoto fotoaparátu předčí i mnohé profesionální fotoaparáty.

 

Systém 79bodové fázové detekce pro automatické ostření nové generace

Vůbec poprvé se může model α77 II pochlubit 79 body automatického ostření, včetně 15 křížových bodů v nejčastěji využívaném středním poli snímače. Díky tomu je automatické ostření super přesné, a to i u objektů s horizontálními pruhy, které dokážou zmást jiné fotoaparáty.

Uprostřed snímače je také horizontálně umístěn dedikovaný clonový bod F2.8 AF. Centrálně umístěný snímač podporuje expozici až na F2.8, díky čemuž je automatické ostření i při použití objektivu s nízkým clonovým číslem dokonale přesné. Systém automatického ostření si velmi dobře poradí s nedostatečným světlem a přesně zaměřuje objekty i při úrovni EV-2 (ISO100), při níž má i lidské oko občas problém rozlišit drobné detaily.

Nový algoritmus pro automatické ostření, který prošel dolaďováním v rámci rozsáhlého „živého“ testování, zpracovává obrovský objem dat naměřených ve všech 79 bodech. Systém umí předvídat další pohyb fotografovaného objektu; zkombinuje naměřená data a také data o pozici objektu. Přesnost automatického ostření se ještě zvyšuje při použití funkce Lock-on AF, která rozpoznává objekt podle kombinace jeho barvy a pozice v rámečku.

Ať již používáte k ostření hledáček nebo displej v režimu Live View, unikátní funkce Translucent Mirror Technology od Sony nikdy nespustí váš objekt „z očí“ – při fotografování nebo natáčení videa ve Full HD kvalitě. Tento výkonný nový systém se nenechá tak snadno zmást jinými objekty, například balonem nečekaně letícím v záběru fotbalové momentky. Je skvělý i při horších světelných podmínkách, také fotografie pohybujících se objektů za pouhého svitu měsíce jsou vždy ostré.

Výkon nového 79bodového systému automatického ostření ještě více vynikne s řadou nových sofistikovaných AF funkcí. Režim Expanded Flexible Spot udrží zaostření na objekt. I když vybraný bod objekt „ztratí“ – aktivuje osm nejbližších bodů, které objekt rozpoznají. V kombinaci s režimem AF-C AF tato funkce výrazně zvyšuje ostrost pohybujících se objektů.

Funkce Lock-on AF umožňuje uživateli vybrat si z několika režimů (Wide, Zone, Flexible Spot nebo Expanded Flexible Spot). Po zaměření objektu fotoaparát sleduje objekt a automaticky doostřuje po celou dobu, kdy je tlačítko spoušti stisknuto na polovinu. S jakýmkoliv pohybem objektu nebo změnou zarámování scenérie si fotoaparát automaticky vybere ze 79 možných bodů ten nejvhodnější. A když se objekt pohybuje příliš rychle i na nový režim Expanded Flexible Spot, automatickému doostřování pohybujících se objektů začne pomáhat funkce Lock-on AF.

Pro ještě více kontroly nad automatickým ostřením lze dobu automatického doostřování upravit v pěti krocích (při fotografování v režimu AF-C). U objektů, jejichž pohyb je předvídatelný, nízké nastavení snižuje riziko toho, že by se fotoaparát zaměřil na jiný objekt, který se náhle objeví v zóně fotografovaného objektu. Vysoké nastavení nabízí citlivější zaostření – například fotografujete-li v rychlém sledu různé pohybující se objekty v různých vzdálenostech, třeba v přírodě. AF Tracking Duration (doba automatického doostřování) může být také nastavena na High, Medium a Low při natáčení Full HD videa.

Mezi další nové funkce patří i Eye AF, která umí detekovat a zaměřit oči fotografovaného objektu. Funkce AF Range Control umožňuje zúžit automatické ostření na konkrétní pásmo a AF Tracking Duration dává možnost vybrat si z pěti voleb tu, která nejlépe odpovídá pohybu objektu. Režim Balanced Emphasis ideálně doplňuje nastavení priority spouště a priority ostření pro ideální načasování snímku. Uživatel si může manuálně nastavit optimální režim pro snímání dané situace a s ohledem na zamýšlený umělecký efekt.

Obrazový snímač Exmor™ CMOS s rozlišením 24,3 megapixelu se zvýšenou citlivostí

Obrazový snímač Exmor™ CMOS s rozlišením 24,3 megapixelu je vlajkovou lodí špičkového know-how Sony v oblasti snímacích a obrazových technologií. Stejně jako u oblíbených modelů α7R a α6000 se jedná o snímač typu gapless OCL. Díky celé řadě nejnovějších inovací nyní nabízí o 20 procent vyšší citlivost než jeho předchůdce se stejným počtem pixelů. Úchvatné vykreslení detailu a minimum šumu je s tímto snímačem samozřejmostí napříč širokým rozsahem citlivosti od ISO 100 do ISO 25600.

Snímač s vysokým rozlišením doplňuje neméně moderní obrazový procesor BIONZ X, který se objevil již u modelů α7 a α7R. Je přibližně třikrát rychlejší než předchozí generace procesoru BIONZ od Sony a je optimalizován pro α77 II. Nabízí věrnou reprodukci detailu, technologie pro redukci difrakce a šumu, díky nimž jsou fotografie i Full HD videa neuvěřitelně detailně vykresleny v sytých barvách a texturách.

Až 60 snímků v plném rozlišení v sekvenčním režimu rychlostí až 12 snímků za vteřinu

Výdrž tohoto fotoaparátu při sekvenčním snímání je také lepší než u mnohých profesionálních modelů. Nový α77 II může nasnímat v nonstop sekvenci až 60 snímků ve formátu JPEG v plném rozlišení rychlostí až 12 snímků za vteřinu (režim Continuous Advance Priority AE).

Dívejte se na svět ze svého úhlu – hledáčkem OLED Tru-Finder nebo na trojsměrně výklopném LCD displeji

Rámování a ostření snímku je díky jasnému hledáčku XGA OLED Tru-Finder™ s rozlišením 236 000 bodů tím pravým potěšením. Díky třikrát vyššímu kontrastu a rozlišovací schopnosti je hledáček schopen zobrazit snímek věrně, tak jak se bude jevit na finální fotografii – snadno uvidíte, jak se na snímku projeví různé nastavení ostrosti, clony a dalších parametrů, ještě než odpálíte spoušť. Široký pozorovací úhel a vysoký eye-point (vzdálenost, ze které ještě lze vidět celý snímek, tj. zvětšení obrazu hledáčku) doplňuje rozšířená nabídka voleb jasu a teploty barev pro ještě komfortnější a přesnější kompozici snímku.

Stejně jako fullframe model α99, tak i α77 II je vybaven displejem 3.0-type (7,5 cm) Xtra Fine LCD s extra jemným rozlišením. Displej lze také vyklopit třemi směry pro téměř nekonečnou flexibilitu při tvorbě. Můžete fotit či natáčet z nízkého úhlu, v orientaci portrét nebo krajina, z ruky nebo s pomocí stativu. Technologie WhiteMagic, kterou najdete exkluzivně u Sony, zlepšuje viditelnost displeje, a to i venku na přímém slunci.

S rozšířenými funkcemi uživatelského nastavení máte vždy vše plně pod kontrolou

Ovládací prvky, které vycházejí z původního modelu α77, tvoří samostatná ovládací kolečka před i za gripem. Umožňují intuitivní, bezproblémové nastavení funkcí fotoaparátu – ani na chvilku nemusíte odhlédnout od hledáčku. Dalším bonusem je bezpočet možností uživatelského nastavení – jedenácti tlačítkům lze přiřadit 51 funkcí.

Do paměti fotoaparátu lze uložit až tři nejčastěji používané profily režimů snímání a dalších nastavení parametrů obrazu – přístup k nim je snadný přes kolečko volby režimů. Tento model se také inspiroval u typu fotoaparátu α99, z něhož převzal možnost zaaretování ovládacího kolečka, což brání nechtěnému přepnutí režimu.

Dostatečně odolný pro opravdové nadšence

Odolné, ale lehké tělo fotoaparátu α77 II z hořčíkové slitiny je konstruováno tak, aby obstálo i u těch nejnáročnějších nadšenců usilujících o ideální snímek. Příjemné a komfortní ovládání je ještě snazší díky velkému ergonomicky tvarovanému gripu. Těsnění u hlavních tlačítek a ovládacích prvků, které brání průniku prachu a vlhkosti, doplňuje dvouplášťová ochrana kolem všech otvorů, včetně těch na paměťová média a připojení příslušenství. Kromě toho je systém spouště tohoto fotoaparátu konstruován na 150 000 aktivací.

Natáčejte jako profesionál s kontinuálním automatickým ostřením

Model a77 II umí natáčet video ve Full HD 60p a 24p rozlišení ve formátu AVCHD 2.0. Obdobně, jako je tomu u fotografování, Translucent Mirror Technology umožňuje plnou fázovou detekci při automatickém ostření, takže obraz je vždy ostrý jako břitva, a to i při natáčení videa rychle se pohybujících objektů.

Nadšeným filmařům se určitě budou hodit nové funkce, včetně tříúrovňového nastavení citlivosti automatického doostřování, „zebry“ zvýrazňující přepaly šrafováním jako u profi kamer a měření hladiny zvuku. Potěší i čistý výstup přes HDMI, který umožňuje přehrávání na externím monitoru a nahrávání bez nezbytné komprese na externí úložiště.

Bezdrátové propojení na jeden dotek a chytrý telefon jako dálkové ovládání

Zabudovaná Wi-Fi umožňuje snadné sdílení na jeden dotek s chytrým telefonem Xperia™, chytrými telefony a tablety s operačním systémem Android a podporou NFC a s notebooky VAIO. Stačí jeden dotek a aktivuje se funkce Smart Remote Control, která propojí váš fotoaparát s mobilním telefonem, prostřednictvím něhož pak budete moci dálkově ovládat spoušť.

Objektivy a příslušenství

S ohniskovými vzdálenostmi od širokoúhlých po teleobjektivy, z 32 objektivů s bajonetem A si vybere každý podle svých tvůrčích a uměleckých preferencí.

Výběr z objektivů, které uspokojí snad každou uměleckou potřebu – od vysoce výkonných modelů s objektivy Sony G Lens™ a ZEISS®, které nabízejí špičkovou kvalitu, až po exkluzivní optiku Sony STF (Smooth Trans Focus), která poskytuje mimořádně hladké pozadí a efektní bokeh (rozostření). Prémiové modely Sony G Lens jsou vybaveny precizními asférickými čočkami z ED (Extra-low Dispersion) skla, technologicky vyspělou povrchovou úpravou Nano AR Coating a dalšími nejmodernějšími optickými vymoženostmi od Sony, které přispívají k vysokému rozlišení i nádhernému bokeh efektu.

Objektivy ZEISS® vyvinuly společnosti Sony a ZEISS. Značka ZEISS je pojem známý všem zasvěceným příznivcům fotografie, kteří oceňují inovativní a revoluční optické technologie. Mimořádný kontrast a vysoké rozlišení až k samotnému kraji snímku – tato kvalita je pro značku ZEISS typická.

Mezi volitelné příslušenství patří grip VG-C77AM, který zlepšuje ovládání fotoaparátu, jeho držení a práci s ním, a to zejména ve vertikální poloze.Zobrazeny komentáře (4 - 1)

 • 4

  Bouška

  Reaguje na (3) | Dobrý den, ano, bohužel budete tento problém řešit opět, A77II má jiné sáňky pro připojení blesku, než A57.

  Luděk Bouška - Megapixel, 20.02.2017 | Reagovat

 • 3

  Avatar

  Dobrý den. Rád bych se zeptal jak je to se sáňky na fotoaparátu. Přecházím z modelu a57 ke kterému mám externí blesk od Sony. Ne jednou jsem řešil problém že Sony používá jiné sáňky než konkurence(Cannon Nikon) a tak jsem byl nucen koupit originální blesk, ale jsou s tím spojeny i jiné jako odpalovače apd. Přemýšlím zda li při koupi a77ll nebudu muset řešit ten jistý problém zase naopak?.. Všiml jsem si totiž jistých recenzí, které mluví o změně sáněk. Moc děkuji Daniel

  Daniel, 17.02.2017 | Reagovat

 • 2

  Bouška

  Dobrý den, A77 II samozřejmě JE lepší, ale jestli je to o tolik, že se Vám vyplatí výměna, to bohužel nemohu posoudit. Nejlepší by bylo, kdybyste se zastavil na některé z našich prodejen a novější model vyzkoušel. Tak si uděláte nejlepší obrázek.

  Luděk Bouška - Megapixel, 02.09.2016 | Reagovat

 • 1

  Avatar

  Dobrý den.Prosím info:Je nový A77 II rozdílově o tolik lepší oproti minulé verzi a77,že by stálo uvažovat o výměně?Mám A77,jsem celkem spokojen,až na šum při vyšším(ne vysokém ISO).Ale při sledování hodnocení výrazně nižšího šumu u A77II mě toto kladné hodnocení provokuje k přezbrojení.Pouze si nejsem jistý,zda bych udělal dobře. Děkuji za odpověď. Kříž.

  Vladimír Kříž, 01.09.2016 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené produkty

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím