Recenze Sony Alpha A7S + FE 35 mm f/2.8 ZA Sonnar T!

Hodnocení zákazníků (1)

Hodnocení zákazníků (1)

Vynikající kvalita videa. Do plné profesionální techniky mu ještě chybí nastavení i fyzické parametry, ale v o segment níže je to skutečně špičkový přístroj. Fotky děla nadprůměrné, ale nelze počítat s velkými výřezy.

Ověřený zákazník
Radek Forman, 17.03.2015

5

Popis a parametry

Popis a parametry

Sony Alpha A7S je nejmladší člen plnoformátové rodinky A7 schopný natáčet 4K video rychlostí až 30 snímků za vteřinu. Pro natáčení 4K videa je potřeba externí záznamové zařízení, které je schopné přes HDMI kabel takový objem dat zpracovat. Na kartu ve fotoaparátu lze nahrávat "pouze" FullHD 1080/60p. Sony Alpha A7S je vybavena 12,1Mpx snímačem typu CMOS. Spolu s řadou A7 byly ohlášeny nové objektivy řady FE(full-frame NEX bajonet). Rodinka Sony A7 je vybavena novým processorem Sony Bionz X, 3 palcovým výklopným displejem a XGA OLED electronickým hledáčkem s 2,359,000 obrazovými body, multifunkčními sáňkami Sony a Wi-Fi modulem s technologií NFC. Obsah balení je 2 x baterie NP-FW50, nabíječka BC-TRW, síťový adaptér, micro USB kabel, krytka těla a popruh.

Obrázek modelu Fotoaparát α7S s bajonetem E a snímačem Full-Frame

12,2MP 35mm snímač Full-Frame přináší špičkovou kvalitu obrazu

Velký 35mm snímač Full-Frame nabízí 50x větší plochu povrchu než snímač klasické kompaktní kamery. Větší plocha povrchu znamená výrazně lepší citlivost při záznamu za horšího osvětlení a také dobrou kontrolu nad hloubkou pole. V kombinaci se skvělou optikou je snímač Full-Frame od společnosti Sony ideální pro tvůrčí, komerční a krajinnou fotografii.

Mimořádně vysoká citlivost až do ISO 409600

Rozšiřte své možnosti fotografování a natáčení videa díky mimořádné citlivosti v rozsahu ISO 50 až 409 600 pro fotografie a ISO 100 až 409 600 pro videozáznamy. Vysoká citlivost ISO vám umožní snímat bez nepřirozeného nasvícení bleskem a nabízí větší rychlost závěrky (pro pozastavení pohybu) i při slabém osvětlení, což je ideální pro záznam sportu během zamračeného dne.

Obrázek modelu Fotoaparát α7S s bajonetem E a snímačem Full-Frame

Procesor BIONZ™ X pro skvělé detaily a struktury

Všechny digitální fotoaparáty potřebují převádět světlo zachycené snímačem na krásnou digitální fotografii. Technologie, která podporuje tuto konverzi, je stejně důležitá jako objektiv a snímač s vysokým rozlišením – proto společnost Sony vyvinula jedinečný procesor BIONZ™ X, který nabízí přirozenější detaily, realističtější snímky, bohatší barevnou škálu a nižší úroveň šumu při pořizování fotografií i videí.

Obrázek modelu Fotoaparát α7S s bajonetem E a snímačem Full-Frame

Vysoce kvalitní videozáznam ve formátu XAVC S

Formát XAVC S s vysokou přenosovou rychlostí je určen pro videokameramany, kteří chtějí svoji práci posunout na vyšší úroveň. Formát XAVC S, který poskytuje neuvěřitelnou kvalitu, je vybudován na formátu XAVC, který používají profesionální tvůrci filmů a vysílací společnosti, a využívá inteligentní kompresi dat, aby spotřebiteli umožnil nenáročné editování a přívětivou velikost souborů.

Mnohočetné formáty záznamu poskytují univerzálnost záznamu videa

Foťte podle potřeby díky paletě formátů videa, které máte k dispozici. Snímejte za použití kodeků AVCHD nebo XAVC S s vysokou přenosovou rychlostí pro úpravy a přehrávání na velkých obrazovkách nebo si vyberte režim mp4 pro rychlé nahrávání a sdílení. Snímejte pohyb při frekvenci snímků až 24p s možností dramatického zpomaleného záběru.

Obrázek modelu Fotoaparát α7S s bajonetem E a snímačem Full-Frame

Možnost záznamu ve formátu Full-Frame

Filmování v profesionální kvalitě na dlani ruky. Zachyťte dech beroucí snímky i při zhoršených světelných podmínkách díky špičkovému snímači CMOS Exmor®. Užijte si flexibilitu s možností přidat externí záznam zvuku a sledovat a nahrávat videa, což přibližuje profesionální tvorbu každému na dosah.

Čistý výstup HDMI

Sledujte a nahrajte nekomprimované video pomocí čistého výstupu HDMI. Současně nahrávejte video na vestavěné paměťové karty v komprimovaných formátech vhodných k přehrávání, jakož i na externí rekordér s formáty a přenosovou rychlostí dle výběru, abyste docílili co nejlepší flexibility profesionální produkce.

Profesionální nastavení režimu gamma

S-Log2 je patentované nastavení režimu gamma společnosti Sony, které je součástí komerčních videozařízení i tohoto zařízení. Tento přednastavený obrazový profil je neocenitelný pro profesionály hledající flexibilitu postprodukce, protože nabízí až 14 kroků dynamického rozsahu, což je dostatečná šířka pro snímání všech detailů jak v hlubokém stínu, tak na jasném slunci.

Funkce časového kódu na profesionální úrovni a funkce User Bit

Časový kód, nezbytný nástroj při snímání s více fotoaparáty, dramaticky urychluje úpravy tam, kde je třeba synchronizovat několik fotoaparátů. Podporovány jsou jak funkce Record Run, která využívá časový kód pouze při nahrávání, tak funkce Free Run s nepřetržitou aplikací časového kódu. Funkce User Bit vám navíc dovoluje spolu s časovým kódem přidat identifikační informace (jako je scéna a čísla záběrů).

Obrazový profil pro nastavení před snímáním

Před snímáním můžete jemně doladit vzhled filmů úpravou gradace (úroveň černé, gamma a černé gamma), úpravou barev (režim barev, jejich intenzita, barevný tón a hloubka), základní barvou (gamma a barevný režim) a pomocí dalších funkcí. Upravené parametry lze uložit společně s dalšími nastaveními jako profil a pro pozdější použití je možné uložit až sedm profilů.

120 sn./s při vysokém rozlišení pro mimořádně pomalé video

Při natáčení filmů v režimu oříznutí APS-C (ekvivalent formátu Super 35mm) podporuje tento fotoaparát snímání při vysoké obnovovací frekvenci 120 sn./s při vysokém rozlišení (1280 x 720 pixelů). Tato mimořádná funkce rozšiřuje možnosti výrazu, protože videozáznam pořízený při této obnovovací frekvenci lze přehrávat v rozlišení 24p, a dosáhnout tak jedinečných efektů pětinásobného zpomalení.

Obrázek modelu Fotoaparát α7S s bajonetem E a snímačem Full-Frame

Vylepšené rychlé hybridní automatické ostření zachycuje akci

Vylepšené rychlé hybridní automatické ostření (AF) se skládá z mnoha funkcí: Automatické fázové ostření (ostření na předmět), automatické ostření s detekcí kontrastu (ostření bodů zaostření) a detekce prostorových obrazů (odhaduje pohyb předmětu). Všechny funkce pracují společně, aby vám umožnily zachytit rychle se pohybující předmět s dokonalou ostrostí.

Obrázek modelu Fotoaparát α7S s bajonetem E a snímačem Full-Frame

Prohlédněte si nastavení pomocí hledáčku XGA OLED Tru-Finder™

Zobrazte si náhled nastavení a efektů fotoaparátu v reálném čase, i když používáte hledáček. Na rozdíl od optických hledáčků můžete před stisknutím závěrky vytvořit černobílé fotografie nebo se podívat na náhled úprav expozice. Funkce jako 100% pokrytí záběru, široký zorný úhel, režimy informačního displeje, funkce Peaking a zvětšení zaostření snímání navíc významně zlepší.

Komplexní systém proti prachu

Aby byly vaše fotografie bez poskvrnky, je fotoaparát vybaven mechanismem pro odstranění prachu, který při každém vypnutí fotoaparátu setřese všechny prachové částice na obrazovém snímači pomocí ultrazvukových vibrací. Antistatická vrstva pak brání usazování prachu na snímači při výměně objektivů.

Obrázek modelu Fotoaparát α7S s bajonetem E a snímačem Full-Frame

Výklopná obrazovka LCD pro flexibilní kompozici

Výklopná obrazovka s vysokým rozlišením umožňuje dokonalé zarámování jinak nemožných snímků pořízených shora nebo pod nízkým úhlem.

Záznam zvuku a sledovací funkce

Během nahrávání a přehrávání filmu můžete přímo poslouchat zvuk pomocí vestavěného konektoru pro sluchátka. K dispozici je také sledování úrovně zvuku na obrazovce. Dále můžete připojit profesionální mikrofon a směšovače zvuku pomocí volitelné adaptérové sady s koncovkou XLR.

Vysoká odolnost proti prachu a vlhku

Mezi nové prvky zvyšující odolnost patří těsnění kolem tlačítek a ovladačů nebo dvojitá ochranná vrstva, která pevně propojuje jednotlivé panely a součásti.

Pevný a ergonomický úchop

Model α7s je o 25 % menší než přední digitální zrcadlovky, přesto ale nabízí plnohodnotný úchop a pohodlí i při celodenním snímání.

Obrázek modelu Fotoaparát α7S s bajonetem E a snímačem Full-Frame

Silné a lehké tělo ze slitiny hořčíku

Díky hořčíkové slitině, nejlehčímu konstrukčnímu kovu na světě, váží model α7s i s baterií 489 gramů. Je tedy výrazně lehčí než jiné vysoce výkonné fotoaparáty, ale má vyšší odolnost a vydrží léta.

Obrázek modelu Fotoaparát α7S s bajonetem E a snímačem Full-Frame

Prohlédněte si své možnosti: Funkce Quick Navi Pro a tlačítka pro vlastní nastavení

Funkce Quick Navi Pro nabízí všechny hlavní možnosti snímání přímo na displeji LCD, takže můžete nastavení rychle a jednoduše potvrdit nebo upravit bez nutnosti vyhledávání příslušných nabídek. Funkce některých tlačítek si můžete přizpůsobit podle svého a fotografovat tak, jak vám to je pohodlné. Často používané funkce jednoduše přiřadíte vybraným tlačítkům.

Tělo z hořčíkové slitiny

Díky výjimečně lehké a pevné kovové slitině váží fotoaparát α7s i s baterií pouhých 489 gramů (to je méně než polovina hmotnosti předních digitálních zrcadlovek), ale nabízí odolnost na dlouhá léta provozu.

Ovladače, přizpůsobení a navigace

I při kompaktních rozměrech je model α7s vybaven předním i zadním ovladačem pro intuitivní nastavení expozice, ovládacím kroužkem pro nastavení hodnoty ISO a ovladačem kompenzace expozice. Funkce Quick Navi Pro nabízí všechny hlavní možnosti snímání přímo na displeji LCD, takže můžete nastavení rychle a jednoduše potvrdit nebo upravit bez nutnosti vyhledávání příslušných nabídek. Funkce některých tlačítek si můžete přizpůsobit podle svého a fotografovat tak, jak vám to je pohodlné. Často používané funkce jednoduše přiřadíte vybraným tlačítkům. Můžete snadno přiřadit různé funkce k 9 tlačítkům a vybrané hlavní funkce pak můžete přiřadit tlačítku Fn s rychlým přístupem.

Typ fotoaparátu

Typ fotoaparátu Kompakt s výměnným objektivem
Podle použití Poloprofesionální

Obrazový snímač

Formát snímače Full Frame / FX
Rozlišení 12,1 Mpx
Rozlišení fotografií 4240x2832, 4240x2385
Obrazový snímač CMOS
Poměr stran snímku 16:9, 3:2
Automatické čištění snímače Ano
Poměr stran snímače 3:2
Stabilizátor snímače Ne
Velikost snímače (mm) 35,8 x 23,9

Obrazový procesor

Typ obrazového procesoru BIONZ X

Objektiv

Typ bajonetu Sony E
Stabilizátor optický Ne
Crop faktor 1 x

Zaostřování

Počet AF bodů 25
Pomocné světlo AF Ano

Nastavení expozice

Způsob měření expozice Zónové, Středové, Bodové
Korekce expozice ± 5 EV po 1/2 EV, ± 5 EV po 1/3 EV
Blokování AE Ano
ISO - minimální citlivost 50
ISO - maximální citlivost 102400

Závěrka

Typ závěrky Mechanická závěrka
Nejdelší expoziční čas 1/30
Nejkratší expoziční čas 1/8000
Bulb Ano

Fotografování

Expoziční režimy Auto, P, A (Av), M, S (Tv)
Histogram Ano
Rychlost sériového snímání 5 sn./s
Prodleva samospouště 10, 2
Scénické režimy Portrét, krajina, makro, sport, západ slunce, noční portrét, noční scéna, soumrak z ruky, redukce rozostření pohybem
3D režim Ne
Panorama Ano

Vyvážení bílé

Vyvážení bílé barvy Automatické / přednastavené hodnoty / ruční kalibrace

Hledáček

Typ hledáčku Elektronický
Rozlišení hledáčku 2359000
Zvětšení hledáčku 0,71 x

LCD

Velikost displeje 3 "
Rozlišení displeje 1230000
Živý náhled (Live View) Ano
Dotykový displej Ne
Výklopný displej Ano
Stavový displej Ne

Blesk

Korekce zábleskové expozice ± 3 EV po 1/3 EV
Možnost připojení externího blesku Ano, hot-shoe

Záznam

Typ paměťového media SD / SDHC / SDXC (UHS-I)
Formáty souborů JPEG, MPEG-4, RAW
Rozlišení videa Full HD (1920×1080)
Audiozáznam Ano
Bracketing Ano
Počet audio kanálů 2.0
Integrovaný GPS Ne
Video formát MPEG-4, AVC/H.264
Stereo zvuk Ano

Obecné

České menu Ano

Rozhraní a napájení

Wi-Fi Ano
Výdrž baterie (sn.) 340 snímků
Rozhraní USB, HDMI, výstup na sluchátka, vstup na mikrofon
Typ akumulátoru NP-FW50
Způsoby napájení Akumulátor

Fyzikální specifikace

Rozměry v mm 127 x 94 x 48
Hmotnost 489 g
Barva černá
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Příslušenství v balení 2 x baterie NP-FW50, nabíječka BC-TRW, síťový adaptér, micro USB kabel, krytka těla, popruh,
Ocenění TIPA 2015
Značka Sony

Zobrazit popis a parametry