Recenze Sony Alpha A850 tělo

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • rozlišení 24,6 Mpx
 • prvotřídní kresba a prokreslení detailů
 • stabilizovaný CMOS snímač velikosti kinofilmového políčka
 • vynikající funkce Inteligentní náhled
 • robustní, vodě a prachu odolná konstrukce
 • široká nabídka špičkových objektivů
 • velmi dobré ovládání a příjemné držení

Co se nám nelíbí

 • poněkud kostrbatý design
 • šum při vysokých ISO
 • ostřící body jsou umístěny poměrně blízko středu

Představení Sony Alpha A850 tělo

Představení Sony Alpha A850 tělo

Nová fullframe zrcadlovka Sony A850 je na první pohled úplně stejná, jako její starší "sestra" A900. Rozdílů je skutečně velmi málo, podařilo se mi najít pouze tyto:

 • A850 má pomalejší sériové snímání 3 sn/s (A900 umí 5 sn/s)
 • A850 má 98% pohrytí hledáčku (A900 má 100%)
 • A850 má větší vyrovnávací paměť - 384 snímků JPEG, RAW: 16 snímků, RAW+JPEG: 12 snímků (A900 má 105 snímků JPEG, RAW: 12 snímků, RAW+JPEG: 10 snímků)
 • A850 nemá v balení dálkové ovládání (A900 ano)

Kromě uvedených rozdílů jsou oba přístroje totožné, to platí i pro obrazovou kvalitu.

První seznámení

Vynikající ovládání a velmi snadný přístup k funkcím umožňuje velmi rychle a jednoduše měnit v podstatě libovolná nastavení bez nutnosti vstupovat do menu, které je samozřejmě i v češtině. Rozmístění ovládacích prvků je velmi podobné, jako u modelu A700 )a naprosto stejné, jako u A900), takže kdo je už zvyklý, s přechodem na nový model nebude mít žádné problémy.
Všechny ovládací prvky jsou samozřejmě zatěsněny proti vnikání prachu a vlhkosti a tělo je vyrobeno z hořčíkové slitiny, takže je jasné, že tenhle "drobek" vydrží opravdu hodně. Konec konců tomu nasvědčuje i jeho robustní vzhled. Velmi příjemné je také držení přístroje. I když na pohled vypadá možná trochu kostrbatě, v ruce sedí jako ulitý.

Obrazová kvalita

Všechny samozřejmě velmi zajímá obrazová kvalita. Základní podmínkou dosažení skvělých výsledků je bezpodmínečně použití těch nejvýkonnějších objektivů. Naštěstí jich má Sony ve své nabídce víc než dost, takže je z čeho vybírat.
Kresba a zachycení detailů je naprosto vynikající. Nutno ale podotknout, že se na tom velikou mírou podílejí právě špičkové objektivy Carl Zeiss, se kterými jsem A850 zkoušel.
Pro mnohé bude jistě velkým tématem k diskusi obrazový šum. Když si prohlédneme obrázek v měřítku 1:1 na monitoru počítače, připadá nám šum poměrně výrazný už při hodnotách ISO vyšších než 800. Je třeba si ale uvědomit, k jak velkému zvětšení zde dochází. Na výsledných vytištěných fotografiích je šum daleko méně zřetelný a nepůsobí vůbec rušivě i při formátech A3 a větších.

Zajímavé funkce

Jak si mnozí jistě všimli při procházení technických specifikací, není A850 vybaven funkcí živého náhledu. Na první pohled je to možná nevýhoda oproti konkurenci, protože tato funkce je nekdy skutečně dost užitečná.
A850 má ale jinou výhodu a osobně mi připadá lepší, než právě živý náhled: je to tzv. Inteligentní náhled. Po stisku tlačítka náhledu hloubky ostrosti dojde ke "zkušební expozici" snímku, který se zobrazí na displeji, ale neuloží se na kartu. Zobrazený snímek je ale možno upravovat změnou nastavení přístroje. Je tak možno měnit expozici, vyvážení bílé a nebo funkci projasnění stínů. Výsledek se nám rovnou ukáže na displeji a to včetně histogramu. Po nastavení odpovídajících parametrů tak stačí jen stisknout spoušť a snímek běžně vyfotit, takže výsledek odpovídá přesně tomu, jaký efekt jsme si nastavili na zkušebním snímku.

Sony A850 je, stejně jako A900, přístroj pro velmi náročné fotografy, jeho výjimečnou obrazovou kvalitu ocení jak při práci ve studiu, tak například při focení architektury, nebo krajiny a přírody.

Popis a parametry

Popis a parametry

Kabelová spoušť zdarma! Neuvěřitelná kvalita obrazu plnoformátového snímače s pokročilými kreativními funkcemi a profesionálním ovládáním. Rozlišení 24,6 Mpx, plnoformátový snímač Exmor CMOS, 3" LCD Xtra Fine, 3 sn./s, HDMI, stabilizace SteadyShot.

Full-frame digitální zrcadlovka za bezkonkurenční cenu!

Nová digitální zrcadlovka Alpha 850 s vysokým rozlišením 24,6 Mpx a funkcemi, podporujícími kreativitu

 • Full-frame digitální zrcadlovka se snímačem Exmor™ CMOS s efektivním rozlišením 24,6Mpx a dvěma procesory BIONZ pro dokonalé zpracování detailů s nízkou úrovní šumu a vysokou citlivostí ISO až 6400 (s rozšířeným rozsahem ISO)
 • Hledáček s pevně instalovaným pentaprismatickým hranolem z optického skla s vysokým pokrytím obrazového pole - 98%
 • Stabilizace SteadyShot INSIDE™ prodlužuje čas závěrky až o 4 kroky a spolupracuje se všemi objektivy
 • Třípalcový displej Xtra Fine LCD - skvělá kvalita pro pohodlnou kontrolu snímků (rozlišení 921 600 obr. bodů)
 • Rychlý, vysoce přesný 9bodový AF s 10 pomocnými zaostřovacími body

Nový fotoaparát DSLR-A850 Sony nabízí skutečným nadšencům do fotografování možnost, získat full frame zrcadlovku s fantastickým rozlišením za neodolatelnou cenu a posunout své limity o stupínek výše.

Masivní konstrukce fotoaparátu A850 zajistí, že se s ním nebudete bát manipulovat při fotografování v nejrůznějším prostředí. Má tentýž snímač se 24,6 megapixely a stejné funkce a režimy, jako vlajková loď digitálních zrcadlovek SONY A900, který byl uveden na trh loni. A850, jako jeho full-frame sourozenec, využívá v plném rozsahu nekompromisní kvalitu objektivů řady Alpha, a to jak z z prestižní řady Carl Zeiss, tak objektivy řady G.

Srdcem fotoaparátu Alpha 850 je full frame (35,9x24mm) snímač CMOS Exmor™ s efektivním rozlišením 24,6Mpx, který zachycuje obrazy dokonale, s veškerými detaily, živými barvami a jemnou texturou.

Čistota obrazových dat s vysokým rozlišením, zachycená full-frame snímačem, je optimalizovaná dvoustupňovým potlačením šumu jak v analogové, tak i digitální oblasti. K potlačování šumu dochází nejprve v okamžiku, kdy full-frame snímač převádí světlo na elektronické signály. Dva procesory BIONZ™ zpracovávají velká množství digitálních dat a přitom současně zajišťují jemné konečné potlačení šumu, takže získáváme snímky s mimořádně vysokou úrovní ostrosti a minimální hladinou šumu.Tato kombinace vysokého rozlišení snímače a výkonné techniky potlačování šumu zaručuje sktečně výjímečnou kvalitu snímků, a to i při vysokém nastavení citlivosti po max. ISO 6400 (s rozšířeným rozsahem ISO).

Hledáček fotoaparátu s pentaprismatickým hranolem z optického skla napomáhá přesné kompozici snímku a nabízí mimořádně jasný náhled s minimálním zkreslením a přibližně 98% pokrytím obrazového pole.

Skuteční nadšenci rovněž ocení rychlý a vysoce přesný autofokus fotoaparátu, který zaručuje vynikající volnost a snadnější dokonalé zaostření pohyblivých předmětů. 9bodový AF systém je doplněn o 10 pomocných zaostřovacích bodů, které pomáhají nalézt cíl a omezit neustálé přeostřování. Pro světelné objektivy s clonou 2,8 a vyšší je přítomen pomocný ostřící čip, díky kterému je zaostření dílem okamžiku.

Snímky je možné si prohlížet na velkém kontrastním třípalcovém Xtra Fine LCD displeji, který nabízí mimořádně vysoké rozlišení (921 600 obrazových bodů). To slouží k vyhodnocení jak správné expozice, tak například ostrosti, či její hloubky. Vícevrstvá úprava LCD umožňuje prohlížení snímků i za velmi jasného osvětlení.

Pro lepší kreativní kontrolu slouží funkce Intelligent Preview, která ukazuje účinky nastavení expozice, vyvážení bílé a optimalizace dynamického rozsahu před pořízením snímku. Tato funkce je neocenitelná v případech, kdy sestavujete složité scény, kde se obvykle kombinují různé zdroje světla s různými teplotami barev.

Když se dotknete tlačítka Fn, přepne se displej do režimu Quick Navi, který umožní pohodlné jednoruční nastavení klíčových parametrů pro dokonalý snímek. Druhý podsvícený LCD panel v horní části fotoaparátu nabízí užitečné potvrzení hlavních nastavení, a to i v případě, že je vypnut hlavní LCD displej.

Stejně jako všechny ostatní DSLR fotoaparáty Sony, má i model A850 funkci SteadyShot INSIDE™. Tento zabudovaný systém mechanické stabilizace zaručuje odstranění dopadů chvění přístroje až ve 4 krocích, a to u všech kompatibilních objektivů, čímž se odkrývají mnohem větší kreativní možnosti pro pořizování snímků z ruky za využití přirozeného světla.

Full frame DSLR-A850 má velmi robustní konstrukci, zaručující dosažení spolehlivého výkonu i v náročných podmínkách. Šasi fotoaparátu je z vysoce pevného hliníku a kryt je vyroben ze slitiny hořčíku. Hledáček, sloty na karty, ovladače a další citlivé zóny jsou chráněny před nečistotou a vlhkostí pryžovým těsněním. A kromě toho dvojitý protiprachový systém chrání full-frame snímač před účinky prachu, které se do těla dostanou při výměně objektivů.

Dodávaný akumulátor InfoLITHIUM™ o vysokém výkonu (NP-FM500H) umožňuje při plném nabití pořídit až 880 snímků (přibližně) v jednom cyklu. Vybíjení baterií je možné přesně sledovat (díky indikaci stavu po 1%) takže máte přesný přehled o tom, kolik vám zbývá energie.

Fotoaparát je možné připojit k  televizi BRAVIA™ nebo k jakékoliv televizi s vysokým rozlišením (HD) (vyžaduje kabel HDMI), abyste si mohli prohlédnout svoje snímky na velkoplošné obrazovce. Kompatibilní modely BRAVIA™automaticky přepnou do režimu PhotoTV HD. Přehrávání na obrazovce televizoru je možné ovládat pomocí dálkového ovládání.

Nová zrcadlovka Alpha 850 je plně kompatibilní s širokou škálou příslušenství pro model Alpha 900 od Sony.

Společně se zrcadlovkou Alpha 850 přichází na trh i nový objektiv 28-75mm F2,8 SAM, který rozšiřuje stávající nabídku objektivů určených pro plnoformátové snímače Sony. Tento kompaktní objektiv je ideální pro fotografy, kteří hledají vysoce světelný objektiv pro univerzální použití s vynikající optickou kvalitou společně s nízkým clonovým číslem F2,8.

Používání paměťové karty Memory Stick™ při fotografování se zdrcadlovkami Alpha je nespornou výhodou. Pokročilý Memory Stick™ PRO-HQ Duo HX (4GB, 8GB, 16GB a 32GB) je perfektní médium pro sekvenční focení díky kombinaci vysoké kapacity a rychlého zápisu. Memory Stick™ PRO-HQ Duo HX 32GB dokáže uložit až 160* fotografií ve formátu RAW+JPEG/L (24M) za minutu, je dodáván s USB adaptérem a je ideální pro uživatele, kteří vyžadují vysokorychlostní přenos dat: přibližně 6601 snímků v L (24M) velikosti ve formátu RAW+JPEG za 26 minut.

Obrazový snímač

Formát snímače Full Frame / FX
Rozlišení 24,6 Mpx
Rozlišení fotografií 6048x4032, 6048x3408, 4400x2936, 4400x2472, 3924x2656, 3024x2016, 3024x1704, 2896x1928, 1984x1320
Obrazový snímač CMOS
Poměr stran snímku 16:9, 3:2
Automatické čištění snímače Ano
Stabilizátor snímače Ano

Objektiv

Typ bajonetu Sony / Minolta A
Typ stabilizátoru Mechanický
Crop faktor 1 x

Zaostřování

Pomocné světlo AF Ano

Nastavení expozice

Korekce expozice ± 3 EV po 1/3 EV, ± 3 EV po 1/2 EV
ISO - minimální citlivost 100
ISO - maximální citlivost 6400

Závěrka

Nejdelší expoziční čas 30
Nejkratší expoziční čas 1/8000

Fotografování

Expoziční režimy Auto, P, A (Av), M, S (Tv)
Rychlost sériového snímání 3 sn./s

Hledáček

Typ hledáčku Optický

LCD

Velikost displeje 3 "
Rozlišení displeje v bodech 921600

Blesk

Vestavěný blesk Ano
Synchronizační čas blesku (X-sync) 1/250

Záznam

Typ paměťového media CF (Compact Flash), MS (Memory Stick)

Fyzikální specifikace

Materiál těla Hořčík
Rozměry v mm 156 x 117 x 82
Hmotnost 850 g

Ostatní

Značka Sony

Zobrazit popis a parametry