Recenze Sony Alpha A9 II tělo

Ondřej Mašek

Ondřej Mašek • 06. 01. 2020

Hodnocení

Hodnocení

Celkové
hodnocení

95 %


Obrazová kvalita:

95 z 100

Konstrukce a zpracování:

99 z 100

Ovládání:

90 z 100

Funkční výbava:

97 z 100

Poměr cena/výkon:

95 z 100

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Ergonomie těla
  • Nová LSI vrstva na senzoru
  • Nový procesor
  • Vylepšený přenos skrze Wifi a Ethernet

Co se nám nelíbí

  • Otevírání dvířek slotů pro SD karty

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Sony Alpha A9 II tělo od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Sony Alpha A9 II tělo v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí Sony Alpha A9 II tělo

Představení Sony Alpha A9 II tělo

Představení Sony Alpha A9 II tělo

A9 první generace byla a stále je jedním z nejlepších ve své kategorii, přesto firma Sony představila nástupce a na světlo světa tak přišla druhá generace. V posledních několika týdnech jsem ji pořádně otestoval po všech stránkách a jako spokojený uživatel první generace tohoto modelu jsem se zaměřil na všechny změny, které si pro nás v Sony připravili.

Zpracování a ergonomie

Velký důraz začíná být kladen na ergonomii a jak je vidět u některých bezzrcadlovek, které svými rozměry překonávají i zrcadlovky, doby, kdy velikost hrála prim, jsou pryč. Devítka dvojka nám po vzoru A7RIV rozměrově narostla a krom lepší ergonomie gripu přináší i zásadní zlepšení utěsnění těla. Na to se v Sony zaměřili, po problémech některých předchozích modelů s menším tělem, i přes nárůst velikosti a váhy. Ta se zastavila na hodnotě 678 gramů

Utěsnění je výraznější u všech tlačítek - ty jsou v zadní části vystouplejšíů.  To platí i u všech dvířek a konektorů - nejvýraznější změna je vidět u dvířek baterie a SD karet. U toho se hned zastavím, protože to je jedna z mála věcí, která se mi nelíbí. Dvířka, která kryjí karty se nově, i kvůli lepšímu utěsnění, otevírají posunem dozadu a vyklopením, což nejenom mně osobně úplně nevyhovuje. Na druhou stranu to není nijak zásadně limitující věc, která by mě od fotoaparátu odradila. Navíc je vykoupena samými plusy. 

Krom příjemněji laděného gripu se změnilo i několik dalších ovládacích prvků. Obrovské plus přikládám většímu joysticku pro výběr a posun ostřícího bodu. Již se o tom hodně mluvilo u A7R4, ale ovládání je teď jednoznačně lepší a rychlejší. Updatem ale prošlo více ovládacích prvků - zadní roller se kvůli utěsnění posunul nahoru na tělo, kolečko korekce expozice je nyní menší a má tolik vysněný zámek. Také pojistka změny ostřícího režimu se posunula přímo na “páčku” voliče. V tomto směru si Sony zaslouží velký palec nahoru. Jednoznačně vyslyšeli feedback a šli naproti lepšímu uživatelskému ovládání.

Tělo tvoří již klasicky hořčíková slitina. Rozložení zbytku ovládacích prvků zůstalo tak, jak jsme zvyklí. Displej je 3”, výklopný ve dvou směrech a nabízí rozlišení 1,440 milionů pixelů. Hledáček nabízí 3,686 milionu pixelů se zvětšením 0,78x a 100% pokrytím. 

Asi nejvíce rozporuplných reakcí vyvolala situace ohledně senzoru. Tomu zůstalo 24,2 megapixelu rozlišení a mnohokrát bylo zmíněno, že se nezměnil. Opak je ale pravdou a ač se nejedná o kompletně nový snímač, změny se staly i tady. Nejzásadnější je nová Front-End LSI vrstva, která poskytuje více barev, což senzoru umožňuje jemnější přechody mezi barvami. Nezapomínejme, že se jedná o Stacked senzor, tedy tzv. skládaný, který je díky vlastní DRAM paměti schopen vypočítat až 60 operací za vteřinu. Jedná se tedy o naprostou špičkuv tomto směru.
U Sony je již samozřejmostí 5osá stabilizace obrazu, při použití stabilizovaných objektivů se pak stabilizace obrazu rozdělí mezi objektiv a senzor.

Výstup a obrazová kvalita

Jak jsem již zmínil, na senzoru se změnila jedna zásadní věc, Front End LSI vrstva. Rozdílu jsem si všiml již při prvním focení ve studiu - ač to není typické působiště "ádevítky". Kompletně nový je také obrazový procesor, na což se v prvních dnech a recenzích dost zapomínalo. To vše má vliv na několik na sebe navazujících částí. Od zmíněného barevného rozsahu, přes rozličné zpracování dat ze senzoru, které má oproti první generaci za výsledek i různé zpracování šumu.

V prvních dnech ještě nebyl dostupný kodek pro zpracování rawu, takže jsem se dostatečně vyřádil pouze s jpgem. Rozdílné zpracování dat z procesoru i šum se v tomto formátu projevují velmi pozitivně. Už u první verze jsem beze strachu často používal pouze jpg soubory, pokud jsem nepotřeboval zásadnější úpravy. Toto je velmi podobná situace.

Důležité je v této části zmínit jednu věc. A9 první generace se vcelku nedávno posunula updatem firmwaru, který přinesl spoustu vylepšení. V Sony tím celému světu ukázali, co se dá i z 2 roky starého fotoaparátu vymáčknout. Druhá generace aktuálně přináší čistý firmware s přidaným Real Time AF, tudíž nadneseně by se dalo říct, že to nejlepší nás teprve čeká. Opak je ale pravdou, jedná se o komplexní stroj v základním setupu a firmware bude postupně jednoznačně vylepšován, to znamená, že i práce s ním bude lepší.

Ale pojďme zpátky k technickým parametrům. V A92 tedy najdeme opět 24,2 Mpx senzor. Jak by řekl nejmenovaný kolega fotograf “komponuj pořádně, tady řežeš do živýho.” :)

Záznam je již ve zmíněném Rawu a Jpegu. Barevný prostor můžete mít jak v sRGB, tak případně nastavit do AdobeRGB.
K dispozici je 693 ostřících bodů fázové detekce a 425 kontrastně ostřících bodů. Celkem tedy slušná nálož, tak jak jsme zvyklí, společně s rozšířeným Real Time Autofocusem, jak je u Sony zvykem. Algoritmus ostření prošel vylepšením a zrychlením propočtových operací. Samozřejmostí je Eye AF, tedy ostření na oko s rozlišením na lidi a zvířata. O tom asi netřeba říkat více, snad jen, že to funguje opravdu pekelně. V létě, když jsem testoval objektiv 600 mm GM, tak se mi Eye AF chytal při rychlosti kolem 160 km/h na oko řidiče v rally autě. 

Dynamický rozsah se zlepšil, nejedná se ovšem stále o žádného přeborníka jako u A7R3. Co je ovšem důležité, Sony se povedlo dostat DR do velmi lineárního stavu v rámci použitého ISO. A9 se oproti konkurenčním strojům chová excelentně v hodnotách nad ISO 1600, což je celkem zásadní oproti první generaci. Vyšší hodnoty tak nezůstávají zapovězeny a bez problému si tak můžete dovolit ISO šroubovat i daleko přes 10000.

Video u A9 není prioritou a svědčí o tom i absence Picture Profilů či Logů. Beze změny zůstal resample 6K na 4K, tudíž dostanete vskutku kvalitní video i tak. Nově v něm také můžete využít kontinuální ostření na oko, což u první generace dostupné nebylo.

Možnosti nastavení a konektivita

U tohoto modelu jsme si již zvykli na roller v levé horní části, oproti bratrům ze série A7. Nastavuje se s ním režim ostření a snímání. U snímání chvíli zůstaneme, proběhl nám totiž upgrade Mechanické závěrky a ta nyní zvládá 10 sn./s. V elektronické jsme zůstali na již dobře známém čísle 20 sn./s. A9 nabízí také kompletní eliminaci rolling shutter efectu při elektronické závěrce, což přináší velké pohodlí při používání a osobně, kromě focení ve studiu, využívám primárně závěrku elektronickou.

U mechanické závěrky pak přistála funkce Anti Flicker pro lepší použití při umělém světle - s tím jsem se občas u první generace setkával a rozhodně za toto patří Sony palec nahoru.
Kde lze zaznamenat další velký progress je konektivita tohoto přístroje. Ethernet konektor nově nabízí 10x větší rychlost, celých 1000 Mbps. To ocení především sportovní fotografové, kteří tuto funkci využívají, rychlost přenosu je v tomto případě velkým plusem.
Nově je v rámci přenosu i podpora 5 GHz Wifi, díky čemuž již není problém odesílat kompletní data bezdrátově, což bylo dost omezeno pouze na formát JPG.

Dalším velkým plusem a trošku nutností se však stal dnes již celkem rozšířený USB-C konektor. To byla tak trošku nutnost a já to oceňuji velmi, protože přenos skrze tento konektor do Macu je velmi pohodlný a byla to snad jediná věc, která mi v press centru při práci chyběla.
Zachovány zůstaly všechny ostatní konektory, včetně microUSB, microHDMI a portů na sluchátka a mikrofon.

Tím se dostáváme k další novince a to je nahrávání hlasových poznámek. Dodnes celkem nevídaná věc ve světě fotografie, funguje ale velmi dobře. Skrze aplikace Transfer & Tagging Add On můžete ke každé fotce nahrát hlasovou poznámku v délce až 50 sekund a ta se následně projeví například do exifu snímku nebo se po přidání k fotografii rovnou odešle na FTP server i s přidanou poznámkou. Pokud tedy při focení narazíte na zásadní situaci, můžete si takto pomoci s následným rozlišením fotografií či předáním informací dále. Pro amatérského fotografa se asi nejedná o žádné velké plus, ale pro profesionály a agenturní fotografy je toto velkým zrychlením práce při vydání snímku do světa.

Za zmínku také určitě stojí vylepšené ovládání fotoaparátu na dálku, kdy je možné jej při akci umístit blíže dané situaci, či z neobvyklého úhlu. Využít jej ale mohou například wildlife fotografové umístěním fotoaparátu na místa, kam se s ním běžně nedostanou nebo neposkládají. 

Závěrem

Těžko hodnotit jednou větou. Máme před sebou evoluci skvělého stroje, vylepšeného o parametry, po kterých profíci volali. Není to stroj pro každého, ale nabídne ultimátní výkon v kompaktním těle s momentálně nejlepší AF systém na trhu. Při použití kvalitních a rychlých objektivů se jedná o bezkonkurenční kombo. Cíl je jasný - profi fotografové, blížící se olympiáda a utvrzení nejlepšího CSC stroje na trhu. 

Megapixel videorecenze Sony Alpha A9 II tělo

Megapixel videorecenze Sony Alpha A9 II tělo

Hodnocení zákazníků (2)

Hodnocení zákazníků (2)

5

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Filip, Pardubice, 30.01.2024

5

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Martin, Polešovice, 30.07.2020

5

Porovnání obrazové kvality

Porovnání obrazové kvality

Popis a parametry

Popis a parametry

Sony Alpha A9 II přebírá působivou sadu funkcí svého předchůdce a přidává vylepšenou konektivitu, rafinovaný design těla a ještě rychlejší výkon. Novinka byla vytvořena přesně pro potřeby profesionálních fotografů v oblasti sportovní fotografie a fotožurnalistiky. A9 II staví na působivém odkazu původního Alpha A9 a prohlubuje průlomový výkon, včetně nepřetržitého fotografování bez blackoutu rychlostí až 20 snímků za vteřinu s automatickým ostřením a automatickým sledováním expozice při 60 výpočtech za sekundu. Aktualizace zahrnují výrazně vylepšenou konektivitu a odesílání souborů, nepřetržité fotografování až 10 snímků za vteřinu s mechanickou závěrkou. Nově vyvinutý AF výkon s nově optimalizovanými algoritmy, dále přepracované tělo pro zvýšení odolnosti a funkčnosti.

Zkonstruováno pro rychlost, spolehlivost a produktivitu

Fotoaparát α9 II nabízí pokrok, který reaguje na požadavky profesionálních pracovních postupů, včetně propracované ovladatelnosti a síťové konektivity pro zajištění lepší podpory v terénu, spolehlivosti odolného zařízení, které lze používat v libovolném prostředí, a bezkonkurenční rychlosti.

Ovladatelnost, spolehlivost a konektivita jsou zdokonaleny tak, aby podporovaly potřeby profesionálních fotografů. Jedná se mimo jiné o spolehlivé automatické ostření, souvislé fotografování rychlostí až 20 sn./s2 bez zatmění28, funkci tichého fotografování29 a závěrku, která omezuje zkreslení a potlačuje vibrace.
  •  

    35mm složený obrazový snímač CMOS typu Full-Frame s integrovanou pamětí a rozlišením 24,2 megapixelů10

  •  

    Procesor BIONZ X™

  •  

    Souvislé fotografování se sledováním AF/AE rychlostí 20 sn./s2

  •  

    Široké pokrytí automatickým ostřením pomocí 693 bodů AF s fázovou detekcí a 425 bodů AF s detekcí kontrastu

  •  

    Konektor LAN 1000BASE-T, podpora sítí Wi-Fi® 5 GHz®30 pro rychlejší přenos dat

KOMPATIBILITA OBJEKTIVU
Objektivy Sony s bajonetem E
TYP SNÍMAČE
35mm snímač Full-Frame CMOS Exmor® RS (35,6 mm x 23,8 mm)
POČET PIXELŮ (EFEKTIVNÍCH)
Přibližně 24,2 megapixelu
CITLIVOST ISO (DOPORUČENÁ CITLIVOST)
[Fotografie] Mechanická závěrka: ISO 100 až 51200 (rozsah citlivosti ISO lze rozšířit nastavením hodnot až od ISO 50 do ISO 204800), AUTO (ISO 100 až 12800, volitelný dolní a horní limit); Elektronická závěrka: ISO 100 až 25600 (rozsah citlivosti ISO lze rozšířit nastavením hodnot až od ISO 50), AUTO (ISO 100 až 12800, volitelný dolní a horní limit), [Videa] ekvivalent ISO 100 až 51200 (rozsah citlivosti ISO lze rozšířit nastavením hodnot až do ISO 102400) AUTO (ISO 100 až 12800, volitelný dolní a horní limit)
VÝDRŽ BATERIE (FOTOGRAFIE)
Přibl. 500 snímků (s hledáčkem) / přibl. 690 snímků (s monitorem LCD) (podle standardu CIPA)31
TYP HLEDÁČKU
Elektronický hledáček Quad-VGA OLED (barevný), 1,3 cm (typ 0,5)
TYP MONITORU
7,5 cm (typ 3,0), typ TFT
 

Obrazový snímač

Formát snímače Full Frame / FX
Rozlišení snímače 24,2 Mpx
Rozlišení fotografií 6000x4000
Technologie snímače Exmor RS CMOS sensor
Automatické čištění snímače Ano
Poměr stran snímače 3:2
Stabilizátor snímače Ano
Velikost snímače (mm) 35.6 x 23.8
Crop faktor 1 x

Obrazový procesor

Typ obrazového procesoru BIONZ X

Objektiv

Typ bajonetu Sony FE
Stabilizátor obrazu Ne

Ostření

Počet AF bodů 693
Pomocné světlo AF Ano

Expozice a fotografování

Poměr stran snímku 16:9, 1:1, 3:2, 4:3
Způsob měření expozice Zónové, Středové, Bodové, Matrix
Rozsah korekce expozice ± 5 EV po 1/3 EV
Blokování AE Ano
ISO - minimální citlivost 100
ISO - maximální citlivost 51200
Rychlost sériového snímání 20 sn./s
Panorama Ano
HDR Ano
Datové razítko Ano
Vyvážení bílé barvy Automatické / přednastavené hodnoty / ruční kalibrace / v Kelvinech
Bracketing Ano
Scénické režimy Ano

Závěrka

Typ závěrky Mechanická závěrka / elektronická závěrka
Nejdelší expoziční čas 30
Nejkratší expoziční čas 1/8000
Bulb Ano

Hledáček

Typ hledáčku Elektronický
Rozlišení hledáčku v bodech 3686400
Dioptrická korekce -4 až +3
Zvětšení hledáčku 0,78 x

Displej

Velikost displeje 3 "
Rozlišení displeje v bodech 1440000
Živý náhled (Live View) Ano
Dotykový displej Ano
Výklopný displej Ano
Stavový displej Ne

Blesk

Vestavěný blesk Ne
Synchronizační čas blesku 1/250
Korekce expozice blesku ± 3 EV po 1/3 EV
Sáňky pro externí blesk Ano
Dálkové řízení extreního blesku Ano
Externí blesk v balení Ne
Vysokorychlostní synchronizace blesku Ano
Výstup na studiový blesk (x kontakt) Ano

Záznam

Formáty souborů MP4, JPEG, RAW
Maximální rozlišení videa 4K UHD (3840x2160)
Časosběrné snímání Ano
Počet audio kanálů 2.0
Video formát AVCHD, XAVC S
Stereo zvuk Ano
Snímková frekvence u videa 24 sn./s

Obecné

Podle použití Pokročilý, Poloprofesionální, Profesionální

Rozhraní a napájení

Výdrž baterie ve snímcích 500 snímků
Rozhraní USB-C, micro HDMI, výstup na sluchátka, vstup na mikrofon
Způsoby napájení Akumulátor
Typ baterie NP-FZ100 pro Sony

Fyzikální specifikace

Materiál Hořčík
Rozměry v mm 128.9 x 96.4 x 77.5
Hmotnost 678 g
Barva černá
Odolnost Utesnění proti prachu a vlhkosti

Paměťové karty

Typ paměťové karty SD

Ostatní

Číslo produktu ILCE9M2B.CEC
Příslušenství v balení Napájecí kabel Dobíjecí baterie NP-FZ100 Chránič kabelu Nabíječka baterií BC-QZ1 Popruh přes rameno Víčko těla Krytka patice pro příslušenství Držák okuláru Kabel USB Type-C(TM)
Značka Sony
Typ produktu Bezzrcadlovka

Hodnocení zboží

Celkové hodnocení 95 %
Obrazová kvalita 95 %
Konstrukce a zpracování 99 %
Ovládání 90 %
Funkční výbava 97 %
Poměr cena/výkon 95 %

Bezdrátové sítě

GPS Ne
Wi-Fi Ano

Ke stažení

A9II - Návod.pdf

Zobrazit popis a parametry

Doporučené příslušenství

Doporučené příslušenství

Všechno příslušenství