Sony Alpha A9 - poprvé v ruce Produktové aktuality

Sony Alpha A9 - poprvé v ruce

David RýpalAktualizováno: 12. 5. 2017 v 10:39 • Rubrika: Produktové aktuality

Nová vlajková loď Sony je na trhu už dva týdny a jen její technický popis vyvolá přinejmenším zvědavost. Superrychlý snímač v kombinaci s elektronickou závěrkou nabízejí kontinuální snímání rychlostí až 20 snímků za vteřinu a to za nepřetržité kontroly záběru skrz hledáček. 4K video s využitím plné šířky snímače, dva sloty na SD karty. Jak tohle všechno vypadá v praxi? Měli jsme možnost vyzkoušet předprodukční vzorek a tady jsou naše první dojmy.

Když v půlce dubna výrazně zlevnily všechny modely Sony α7, několik kolegů odtušilo, že se “asi něco chystá”. A jak se ukázalo, měli naprostou pravdu. Jako blesk z čistého nebe nám přistála do emailových schránek zpráva o nové vlajkové lodi Sony. Už první informace slibovaly něco výjimečného a o to víc jsme se těšili na chvíli, kdy nám novinka přijde do rukou. První květnový čtvrtek jsme se dočkali a nová α9 k nám dorazila. Sice zatím pouze předprodukční model, ale pokud bude finální výrobek ještě o malinko lepší, bude to pro mnohé hodně silné téma k přemýšlení.

Co novinka slibuje?

Sony α9 je prvním fotoaparátem této značky zaměřeným na pro profesionály a zejména sportovní fotografy. Díky novému složenému plnoformátovému snímači CMOS a přepracovanému procesoru BIONZ X™ je schopna kontinuálního snímání rychlostí až 20 snímků za sekundu a to vše při nepřerušeném náhledu na snímanou scénu v hledáčku. Zároveň slibuje minimalizaci efektu rotující závěrky a také výrazně vylepšenou funkci sledování objektů v režimu AF/AE. Pojďme se na ni tedy podívat zblízka.

Rozdíly, které vidíte na první pohled

Novou Sony α9 rozeznáte od řady α7 okamžitě. Na horní straně vlevo od hledáčku přibyl nový zdvojený otočný ovladač. Horním kroužkem můžete volit režimy snímání od jednoho snímku, přes tři rychlosti sekvenčního snímání až po samospoušť a expoziční bracketing. Spodní ovladač pak slouží k navolení režimu ostření. Osobně mi zejména řešení aretace spodního ovladače připadá až zbytečně komplikované a za čtyři dny jsem si na ně nedokázal zvyknout.

Sony A9

Další novinkou je joystick nad hlavním kruhovým ovladačem na zadním panelu, kterým můžete pohodlně volit ostřicí bod, ale také se s jeho pomocí můžete pohybovat v menu fotoaparátu. Za tenhle ovladač dávám Sony rozhodně plusové body. Končí totiž nekonečné “honění” ostřicího bodu pomocí kruhového ovladače.

Sony A9


Z pohledu profesionálů zcela jistě důležitou novinkou je druhý slot na paměťovou kartu. Vzhledem k rychlosti snímače a natáčení 4K videí doporučuji koupit hodně rychlé karty.

Kromě standardních konektorů přibyl u α9 konektor LAN, takže ji bude možné ovládat přímo z počítače nebo ukládat snímky přímo do externího úložiště nebo do cloudu.

  

Pusťte si video: představení Sony A9

 

Jak se drží

Pokud jde o ergonomii, tak kromě nepohodlného ovládání režimů ostření jsem nenašel nic, co by mi nevyhovovalo. Dá se říct, že jsem se s ní sžil velmi rychle. Vše máte na dosah a čtyři programovatelná tlačítka obsáhnou pohodlně většinu potřebných funkcí, takže do menu se při focení ani nemusíte podívat.

K testovanému modelu jsme dostali i vertikální grip se zásuvkou na dva akumulátory, ale hmotnost této sestavy spolu s objektivem už hrozila tím, že si přivodím tenisový loket. Takže jsem ho shodil a místo něj našrouboval praktický rozšiřující grip, díky kterému máte oporu pro všechny prsty a zároveň nenosíte “cihlu”. Jen cena téhle drobné vychytávky mi připadá až nesmyslná.

Sony rozšiřující grip

Co najdete uvnitř

Nebudu se dlouze rozepisovat o tom, co si můžete přečíst ve specifikacích novinky. Musím ale říct, že výkon nového složeného snímače je impozantní a focení frekvencí 20 snímků za sekundu v naprostém tichu vysoce návykové. Stejně tak vás ohromí i velikost vyrovnávací paměti, která dokáže pojmout zhruba 280 komprimovaných RAW souborů, které přístroj nasnímá za neskutečných 18 vteřin. A pokud použijete další novinku Sony, kterou je SDXC SF-G, což je v současnosti nejrychlejší SD karta na světě (umí zapisovat rychlostí až 299 MB/s), pak se na ni tahle datová nálož 6,5 GB přesune zhruba za minutu. Nová alfa má totiž jeden ze slotů právě ve variantě UHS-II a díky tomu plně podporuje tuhle brutálně rychlou kartu. Jakmile buffer zaplníte, sníží se rychlost snímání na cca 3 snímky za vteřin, což je pořád slušné. Jo a abych nezapomněl, po celou tu dobu umí AF ostřit na to, co právě potřebujete. Canonisté a Nikonisté prominou, ale tohle vše dělá ze Sony α9 nejrychlejší fullframe současnosti.

Pokud jde o rychlost autofokusu, neměl jsem, bohužel, možnost srovnat, jak tělo pracuje s různými objektivy. Sony zatím poskytlo k testům pouze jedno sklo. Ale vzhledem k tomu, že šlo o Sony FE 24-70mm f/2,8 GM, bylo i ostření záležitostí okamžiku. I za soumraku dokázala α9 zaostřit a udržet našeho psa, zběsile pobíhajícího po zahradě sem a tam a to i při sekvenčním snímání. Abych byl ale objektivní, občas si alfa vybrala k zaostření jiný objekt navzdory mým potřebám a pak se ho tvrdošíjně držela. Ale na důkladnější testování v různých situacích by to chtělo trochu více času.

 
1/1600 s | f/2,8 | ISO: 6400 (cca třetinový výřez)

S ostřením samozřejmě souvisí i fakt, že Sony α9 má 693 ostřicích bodů, které pokrývají 93 % plochy hledáčku - takže prakticky nenajdete místo, na které α9 neumí zaostřit. Kromě již zmiňovaného joysticku, lze ostřicí body také volit dotykem na náhledovém displeji (další novinka!) a takto zvolený bod má pak přednost před aktuálně nastavenou oblastí ostření. U milovníků pohledu do hledáčku je ale tahle “fíčura” trochu zbytečná. Na druhou stranu třeba pro záběry těsně u země nebo nad hlavou se určitě bude hodit. Když už mluvíme o dotykovém displeji - dotykové funkce nejsou nijak bohaté. Kromě volby ostřicího bodu a posunování zvětšeného náhledu fotografie jsem zatím nenašel nic dalšího, co by šlo ovládat dotykem - na vrcholový model trochu málo.

Abych nezapomněl, pětiosá stabilizace v těle funguje naprosto spolehlivě a při ohnisku 70 mm jsem z ruky udržel ⅕ vteřiny. Ani si nechci domýšlet, co se stane, až se zkombinuje se stabilizovaným sklem.

Sony A9 - stabilizace 1/5 s

Sony A9 - stabilizace 1/5 s - vyrez
1/5 s | f/7,1 | ISO: 200 (výřez)

Citlivost a expoziční pružnost

Sony dokázalo už svou řadou α7, že jejich obrazové snímače jsou světovou špičkou. A nejinak je tomu i u α9. I noční scénu dokáže rozjasnit tak, že máte dojem, jako byste fotili ve dne. Na fotografiích pořízených při hodnotě ISO 25 600 bez problémů najdete i drobné detaily a u videa snímaného při ISO 51 200 rozhodně nelze hovořit o příliš rušivém šumu.

A kdyby se vám ať už náhodou nebo záměrně podařilo dostat přímo do záběru Slunce, je to jedno, zbytek snímku bude s velkou pravděpodobností správě exponovaný. Stručně řečeno, α9 udržela laťku hodně vysoko.

A9 - expozicni pruznost
Snímek z videa

Video

Natáčení videa jsem nijak hluboce nezkoumal, ale snímaní v rozlišení 4K dnes už vnímám jako standard, zvlášť v této cenové hladině. I přes rychlost snímače jsem ale zaznamenal lehký efekt rotující závěrky. Obrovskou výhodou je samozřejmě fakt, že α9 má plnoformátový snímač a dokáže díky jeho rychlosti využít celou jeho šířku 6000 bodů, čímž se výrazně zvyšuje kvalita výstupu a snižuje pravděpodobnost vzniku moiré.

Zmíním snad ještě jednu zajímavou funkci, kterou najdete na pravém kruhovém ovladači pod písmeny S&Q (Slow and Quick). Jde o natáčené zpomaleného nebo zrychleného videa s frekvencí snímání od 120 do 1 snímku za vteřinu. Pod 24 sn/s jde pak vlastně o časosběrné video. Snímací frekvenci volíte v menu a nahrávání pak zahájíte pouze stiskem spouště. Zejména 4× zpomalená videa vypadají efektně.

Akumulátor

K přístroji jsme dostali dva akumulátory, každý s kapacitou 2280mAh. Sony slibuje výdrž cca 450 snímků při použití hledáčku. Myslím, že reálná hodnota se nebude moc lišit, pokud fotíte “klasicky”. Jakmile ale přepnete na sériové snímání a zavrtáte se do již zmíněných 20 snímků za sekundu, připravte se na to, že procenta nabití mizí závratným tempem.

Po připojení na nabíječku přes USB kabel se oba akumulátory nabily zhruba za 5,5 hodiny.

Shrnutí

Když jsem po třech dnech přístroj vracel kolegům ze Sony, nebylo mi ani tak líto toho, že na něj finančně nedosáhnu, ale spíš toho, že jsem ho nemohl prozkoumat podrobněji. Přece jenom bylo nutno i trochu času věnovat rodině.

Shrnu-li své dojmy z této krátké seznamovačky, tak první věc, kterou prostě musím napsat je, že Sony α9 je nejlepší foťák, jaký doposud u Sony vyrobili. Mnoha svými vlastnostmi mi učarovala - rychlostí ostření a snímání, velikostí mezipaměti, absencí “černého hledáčku”, tichou závěrkou, expoziční pružností i citlivostí snímače. Některé věci mi naopak nesedly. Třeba nový otočný ovladač režimů ostření nebo omezená funkcionalita dotykového displeje, stejně jako fakt, že jej lze jen omezeně naklápět, ale ne otočit nebo vyklopit mimo tělo.

A koho může nová α9 oslovit? Připomeňme si, že jde o přístroj určený pro profesionály a zejména sportovní fotografy. A tady mne napadá jedna potenciální slabina. Tou je omezená nabídka světelných dlouhých skel. Aktuálně u Sony naleznete pouze jediný teleobjektiv se světelností f/2,8 a to s maximální ohniskovou vzdáleností 200 mm, což není pro sportovní fotografii zrovna vysoké číslo. Nicméně portrétních alternativ má Sony dostatek, tudíž si dovedu představit i její využití např ve svatební fotografii.

Najde si tedy Sony α9 i za cenu téměř sto padesáti tisíc své kupce? Zcela jistě. Ať už to budou vášniví milovníci značky, kteří se spokojí vždy jen s tím nejlepším a na korunu nehledí, nebo profíci, za jejichž rozhodnutím bude stát pečlivá ekonomická úvaha (protože takový stroj už si na sebe bude muset vydělat). Je to špičkový výrobek nabízející kombinaci vlastností, jež z něj činí velmi silného konkurenta dosavadním plnoformátovým králům. Takže osobně se nebojím, že by na něj v policích obchodů sedal prach. Naopak. Být na místě vývojářů Nikonu či Canonu, asi bych neměl klidné spaní.Zobrazeny komentáře (8 - 1)

 • 8

  Tyc

  Reaguje na (7) | Ach jo. Asi je nesmysl se snažit o to, aby dělal Megapixel lepší recenze, ať už je recenzí myšleno cokoliv. Jak píše "prvopohledář", měl fotoaparát celkem čtyři dny. Jaroslave, myslím, že to je dost na víc než dvě mizerné fotky. Tahle diskuze je fakt nesmyslná. Omlouvám se všem a já se jdu smířit s tím, že je to první pohled, kde podle textu vypadá kamera docela dobře, a podle fotek úplně propadla. Nejsem si jen jistý, že to přesně Megapixel chtěl ukázat. Ale asi máte pravdu. Nic mi do toho není. Karel Týc

  Karel Tyc, 18.05.2017 | Reagovat

 • 7

  Avatar

  Reaguje na (2) | Karle Tyci, já jsem nikde nečetl, že to je recenze. Článek má název Poprvé v ruce, tak to tak, taky, musíte brát.

  Jaroslav Orlík, 15.05.2017 | Reagovat

 • 6

  Avatar

  Reaguje na (3) | Líbí se mi snaha velmi rychle osahat nový high end, samozřejmě na DPReview jsou na tom ohledně vyzkoušení podstatně lépe,(americký trh jestále první) přes to klasický test také nemají, a dxomark co se týče laboratorního posouzení si musíme počkat....Navíc firmwarepředprodukční a produkční může být významně rozdílný....

  Jan Křepelka, 11.05.2017 | Reagovat

 • 5

  Tyc

  Reaguje na (4) | Hmm. Tady asi došlo ke špatnému pochopeni firmy Sony ohledně publikace fotek v omezené míře. Obávám se, že tím nemysleli, že když je fotografie nekvalitní a šumí, tak se publikuje jen třetinový výřez :-) Ale vážně. Je to hrozné. A nevím jestli vymazlení jak píše kolega tomu pomůže. Možná spíše to zamyšlení. Nicméně nechci být negativní. To video je dobrá ukázka toho co Sony umí a je z něj poznat velmi dobré ostření a dobrá stabilizace stejně jako slušný slow motion. To je rozhodně vypovídající! Třeba Martin Kozák napsal slušný první pohled na Sony z pohledu fotografa profesionála. Ale zapomíná na rozdil od Megapixelu, že Sony si bude pořizovat někdo kdo chce mít v jednom přístroji i kvalitní video. Takže pokud by se opravila ta část o fotografování, mohlo by z toho prvního pohledu něco být.

  Karel Tyc, 11.05.2017 | Reagovat

 • 4

  Lukeš

  Reaguje na (2) |

  Dobrý den,rád bych hned z kraje uvedl věci na pravou míru. Článek na který odkazujete není recenzí, ale pouze "prvním oťukáním" přístroje. Proč se nejedná o plnohodnotnou recenzi? Důvody jsou dva a celkem prosté. Za prvé jsme měli fotoaparát zapůjčený pouze na velmi krátkou dobu a i za to jsme rádi. No a hlavní důvod je ten, že se jednalo o tzv. předprodukční vzorek. Nešlo tedy o plnohodnotný fotoaparát a fotografie z těchto vzorků většinou nesmíme publikovat vůbec, nebo pouze v omezené míře.

  Martin Lukeš - Megapixel, Šéfeditor galerie, Lektor fotografických kurzů, 11.05.2017 | Reagovat

 • 3

  Rýpal

  Reaguje na (2) | Hezký den, díky za reakci. Pouze bych rád připomněl, že nešlo o recenzi, nýbrž první dojmy. Předprodukční kus může mít své mouchy a skutečnou recenzi můžeme dělat až v okamžiku, kdy budeme mít k dispozici ostrý kus a více skel k vyzkoušení. Nicméně si Vaše připomínky vezmeme k srdci a pokusíme se recenzi "vymazlit". 

  David Rýpal - Megapixel, Marketingový manažer, 11.05.2017 | Reagovat

 • 2

  Tyc

  Tak teď mně recenze Megapixelu opět dostala. Jestli je Megapixel v něčem zcela na chvostu ostatních, tak jsou to recenze. Někdy mám dojem, že recenzenti Megapixelu ani nejsou fotografové. (no někdy mám takový dojem i z prodejců) Po dvou dnech testování vlajkové lodi Sony a9 publikovat jeden třetinový výřez zašuměné fotky běžícího psa a jeden snímek sejmutý z videa, tak to tu ještě nebylo. Proboha proč recenzent dělal recenzi, když se musel věnovat rodině, která se (asi) odmítá fotit. Zde můžeme jen spekulovat. Vynechám-li možnost, že se chtěl recenzent pomstít firmě Sony, tak mne napadá jen, že mu recenzi přikázal ošklivý šéf ve zcela nevhodnou dobu. Každopádně je to (opět) velké zklamání a navíc v tomto případě medvědí služba firmě Sony.

  Karel Tyc, 11.05.2017 | Reagovat

 • 1

  Avatar

  Pokud bude ostření funkční a rychlé s redukcemi ( metabones) na světelné (a drahé) Canon objektivy, pak to bude zajímavé i pro vybavené "sporťáky"....

  Jan Křepelka, 10.05.2017 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Košík

Způsoby doručení

 • Denní doručení PPL 129 Kč
 • Kurýr od 249 Kč
 • Osobní odběr v Zásilkovně 99 Kč
 • Osobní odběr (Praha, Brno, Ostrava) Zdarma

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Kontakt

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím