Recenze Sony Alpha ZV-E10 vlogovací fotoaparát

MaComiX

MaComiX • 02. 08. 2021

Představení Sony Alpha ZV-E10 vlogovací fotoaparát

Představení Sony Alpha ZV-E10 vlogovací fotoaparát

Megapixel videorecenze Sony Alpha ZV-E10 vlogovací fotoaparát

Megapixel videorecenze Sony Alpha ZV-E10 vlogovací fotoaparát

Popis a parametry

Popis a parametry

Nový fotoaparát Sony Alpha ZV-10 s možností výměny objektivů, který je zaměřen na vlogování a videotvorbu. Základem je snímač APS-C Exmor CMOS s 24,2 megapixely a obrazový procesor BIONZ X, který zajišťuje vysoce kvalitní obraz, vysokou citlivost a detailní vykreslení textury i nádherný bokeh. Kromě toho přináší ZV-E10 uznávané funkce vyvinuté speciálně pro vlogování, které si uživatelé tolik oblíbili u digitální kamery ZV-1. Mezi ně mimo jiné patří také funkce „Background Defocus, která umožňuje plynule přepínat mezi rozostřeným a ostrým pozadím. Dále je tu také režim „Product Showcase Setting, který umožňuje kameře automaticky přeostřit z obličeje na představovaný výrobek. Tento fotoaparát byl navržen primárně pro video a vlogování. Se svou unikátní váhou pouhých 343g se řadí mezi ty nejkompaktnější. Dále je zde také výklopný LCD displej a možnost připojení mikrofonu a dalšího příslušenství. Kromě displeje je ZV-E10 vybavena dalšími snadno použitelnými prvky, které byly navrženy speciálně pro vlogování, včetně nového tlačítka pro fotografování/natáčení a nahrávání slowmotion nebo quickmotion, které je umístěno v horní části kamery, a umožňuje tak tvůrcům jediným dotykem snadno přepínat mezi jednotlivými režimy nahrávání. Nový fotoaparát také nabízí pokročilé funkce videa, jako je natáčení videa v rozlišení 4K (QFHD: 3840 x 2160) a nahrávání Slow Motion s vysokým rozlišením (FHD 120p). K dispozici je také elektronická stabilizace obrazu s aktivním režimem (Active Mode), která zajišťuje stabilní záznam videa i při chůzi a nahrávání z ruky. Pokročilá technologie AF (autofokus) kamery ZV-E10 dále poskytuje rychlé a přesné AF s vynikajícím sledovacím výkonem a také vysoce kvalitní audio pro čistý záznam zvuku.

Najděte objektiv, který bude ladit s vaším stylem

Profesionálně působící vlogy jsou s fotoaparátem ZV-E10 hračka díky vyměnitelným objektivům, které vám umožní zachytit svět tak, jak ho chcete vidět. Podívejte se níže na video a objevte některé z mnoha kreativních možností.

 

Široké a dynamické záběry

Se širokoúhlým objektivem snadno pořídíte dynamické záběry, na kterých vyniknete vy i místo, na kterém snímek selfie pořizujete. Zachyťte více z města nebo přírodního pozadí a dopřejte svým divákům zážitek, jako kdyby tam byli s vámi.

Pozadí, které zaujme

Pomocí objektivu s pevnou ohniskovou vzdáleností natočíte vlog, který upoutá pozornost. S tímto objektivem dosáhnete rozostřeného pozadí, na kterém objekty vyniknou. Také se hodí, když potřebujete jasný obraz ve špatně osvětleném prostředí.

Mimořádně přiblížené záběry zvýrazní detaily

Makroobjektiv vás dokáže na rozdíl od dalších typů objektivů dostat blíž k objektu a v porovnání se standardními objektivy vám umožní zachytit ty nejmenší detaily ve větším měřítku. Ať už chcete ukázat doplněk oděvu, nebo přípravu jídla, makroobjektiv vás dostane blíž k objektu a zachytí všechny úžasné detaily.

Vzdálené akce

Pomocí teleobjektivu můžete snímat objekty ve velké vzdálenosti a podrobně zachycovat scenérie nebo akční záběry – ať vlogujete na cestách, nebo jen pozorujete všední život. Také přiblížením či oddálením pomocí zoomu může zvýšit dynamičnost příběhu.

Vlogování s více než 60 objektivy

Díky nabídce objektivů Sony pro fotoaparát ZV-E10 můžete svým vlogům dodat nový rozměr. Společnost Sony nabízí přes šedesát objektivů – včetně modelů speciálně zkonstruovaných pro filmování. Můžete vybírat z jedinečné řady objektivů a odhalovat své schopnosti.

Snadná tvorba vlogů

Ovládání rozmazání pozadí jedním dotykem

Už žádné komplikované ruční úpravy – efekt rozmazaného pozadí (bokeh) nyní zapnete nebo vypnete stisknutím jediného tlačítka. Profesionálně působící rozmazané pozadí, které převede pozornost na hlavní objekt, zapnete výběrem možnosti „Defocus“ (Rozostřit). Možnost „Clear“ (Zaostřit) pak zaostří na celou scénu.

 

Dramatické záběry se zpomaleným a zrychleným záznamem

Tlačítkem Still/Movie/S&Q na fotoaparátu ZV-E10 můžete snadno přepnout do režimu S&Q, ve kterém lze pořizovat zpomalené záběry s 4x nižší rychlostí, než v reálném čase. Nebo můžete nastavení změnit a vytvářet až 60x zrychlené záběry. Takhle prokreslené záběry v kvalitě Full HD lze vytvářet bez nutnosti následných úprav v počítači.

Vhodný pro videorecenze

Zbavte se frustrace při natáčení videí s hodnocením výrobků. Pokud aktivujete nastavení Product Showcase (Předvádění produktů), bude fotoaparát rychle automaticky přeostřovat z vašeho obličeje na produkt, který podržíte před fotoaparátem, a nemusíte přitom ani kvůli zaostření zvedat ruku za produkt.

Přirozené odstíny pleti

Fotoaparát ZV-E10 zachytí i bez speciálního nastavení přirozené odstíny pleti. K dispozici je také efekt pro měkké tóny pleti, pro jemnější podání pleti. Efekt můžete podle potřeby vypnout nebo nastavit na nízkou, střední či vysokou intenzitu.

Kvalitní video za pohybu

Systém stabilizace obrazu fotoaparátu ZV-E10 umožňuje natáčení neroztřesených, zřetelných videozáznamů i při chůzi. Mezi další funkce patří automatická expozice (AE) s prioritou obličeje, která zajistí automatické zesvětlení vašeho obličeje. Dokonce i za chůze automaticky detekuje váš obličej a upraví nastavení tak, aby byl jasně nasvícen i při přechodech z interiéru do exteriéru nebo ze světla do stínu.

 

Přesný autofocus

Bez jakéhokoli dalšího nastavování dokáže fotoaparát ZV-E10 automaticky sledovat váš obličej a oči a udržet je zaostřené bez přeostřování na jiné objekty. Když budete chtít někam přeostřit, stačí se jen dotknout monitoru LCD a fotoaparát začne sledovat požadovaný objekt pomocí sledování v reálném čase využívajícího umělou inteligenci.

U fotoaparátu ZV-E10 lze rychlost ostření přizpůsobovat tak, aby vyhovovala právě zamýšlenému účelu, a dosáhnout tak působivějšího vyznění. Fotoaparát umožňuje výběr ze sedmi různých rychlostí, od rychlého přechodu až po velice pozvolný. Ve videu níže najdete inspiraci k jeho použití.

Grip pro lepší vlogování

Volitelný grip GP-VPT2BT usnadňuje pořizování snímků selfie a snímání z různých úhlů. Při snímání můžete použít ovládací prvky na gripu a nemusíte hledat tlačítka na fotoaparátu. Můžete tak spustit záznam, nastavit zoom a přepínat efekt Bokeh na „Defocus“ (Rozostření pozadí) nebo „Clear“ (Zřetelné prokreslení).

Snímky pomocí velkého snímače

Předpokladem pro působivé snímky fotoaparátu ZV-E10 je obrazový snímač velikosti APS-C – stejný najdete i ve fotoaparátech pro natáčení profesionálních filmů. Snímač je více než desetkrát větší než snímače, které najdete v typických smartphonech. Dokáže proto zachytit daleko více světla a větší množství obrazových dat, ze kterých vznikají krásné snímky s evokujícími efekty bokeh.

Profesionální bokeh na dosah

S fotoaparátem ZV-E10 snadno dosáhnete záběrů s jemně rozostřeným pozadím, jak je znáte z filmů. Předpokladem je velký snímač fotoaparátu, díky kterému můžete pořizovat působivé snímky, kde hlavní objekt výrazně vyniká oproti pozadí.

Rozlišení 4K

K natáčení videí v rozlišení 4K stačí jen stisknout tlačítko MOVIE a snímač fotoaparátu ZV-E10 se postará o nádherné spektrum barevných odstínů. K dosažení maximálních detailů zaznamenává snímač 2,4násobek dat potřebných pro rozlišení 4K a ty pak komprimuje do konečného záznamu.

Plynulý záznam v nižším světle

I když snímáte ve slabě osvětleném prostředí, fotoaparát ZV-E10 vám zajistí snímky plné krásných detailů s minimálním šumem. To je možné díky velikému snímači fotoaparátu, který dokáže zachytit velké množství světla. Výsledkem jsou zřetelné a čisté snímky – a to i když snímáte v budově se slabým osvětlením nebo venku v noci.

Neuvěřitelně čistý zvuk

S fotoaparátem ZV-E10 není zřetelný záznam hlasu žádný problém. Vestavěný směrový mikrofon se třemi vložkami je optimalizován pro záznam zvuku před fotoaparátem, takže zachytíte svůj hlas zřetelně i v davu.

Fotoaparát ZV-E10 se dodává s ochranou proti větru, která snižuje šum působený větrem ve venkovním prostředí. Stačí jen nasadit ochranu proti větru a můžete se bez obav pustit do snímání – a ani není třeba nastavovat míru potlačení šumu.

 

Pro ještě vyšší kvalitu zvuku

Na rozdíl od běžného přenosu si nemusíte dělat starosti s rušením kabelového signálu. S fotoaparátem ZV-E10 stačí spárovat libovolný mikrofon od Sony podporující Digital Audio Interface přes patici Multi Interface (MI) a můžete si užívat digitální zvuk bez šumu.

Připojte se a sdílejte

Fotoaparát ZV-E10 lze využívat jako nástroj k online komunikaci a kameru k živému streamování, přičemž můžete využít jeho velký snímač a vestavěný mikrofon. Chcete-li použít fotoaparát ZV-E10 jako externí kameru, připojte ho pomocí kabelu USB Type-C k počítači nebo smartphonu Sony Xperia.

Sdílejte videa v profesionální kvalitě na sociálních sítích ihned po jejich pořízení. Pomocí zdarma dostupné aplikace Imaging Edge Mobile můžete rychle odesílat svá videa i fotografie z fotoaparátu ZV-E10 do svého smartphonu.

Díky automatickému označování vertikální orientace lze přehrávat nebo upravovat videa snímaná na výšku, takže můžete nahrávat obsah speciálně upravený pro obrazovky mobilních telefonů.

Doplněk Movie Edit usnadňuje úpravy videí ve smartphonu. Dokáže vylepšit stabilizaci pro silně roztřesené záběry nebo oříznout video či změnit kompozici tak, aby bylo vhodné pro nejčastěji používané poměry stran na sociálních sítích.

Bezproblémové napájení

Při natáčení vlogů se již nemusíte bát o zdroj napájení – fotoaparát ZV-E10 je vybaven několika možnostmi napájení, které vám zajistí bezproblémové natáčení.

Baterie fotoaparátu ZV-E10 umožňuje až 125 minut nepřetržitého natáčení videa nebo pořízení až 440 fotografií, takže dlouhodobé venkovní snímání není problém.

Fotoaparát také podporuje externí napájení prostřednictvím konektoru USB Type-C, což ještě zvyšuje jeho flexibilitu. Můžete tak využít externí mobilní baterie (powerbanky) a prodloužit doby nahrávání.

Tvořte dramatické vlogy

Zvýrazněním či změnou barev můžete dosáhnout celé řady umělecky působících efektů. Stačí jen změnit nastavení kreativního stylu nebo si v režimech obrazových efektů vybrat některý ze sedmi různých vizuálních efektů.

Podpora S-log3

Fotoaparát ZV-E10 podporuje křivku S-Log3, která tvůrčím způsobem pracuje s odstíny barev. Při úpravách v počítači lze pomocí profilu S-Log3 dosáhnout širšího dynamického rozsahu a mít více kontroly nad barvami.

Věrná videa v rozlišení 4K HDR pomocí HLG

Fotoaparát ZV-E10 umožňuje natáčet pomocí funkce HDR (vysokého dynamického rozsahu) videa v rozlišení 4K s věrnými, přirozenými barvami bez složitých postprodukčních úprav nebo změn gradace barev.

Typ fotoaparátu

Typ fotoaparátu Kompakt s výměnným objektivem
Podle použití Pro Youtubery a vloggery, Základní, Pokročilý

Obrazový snímač

Formát snímače APS-C
Rozlišení 24,2 Mpx
Rozlišení fotografií 6000x4000
Obrazový snímač Exmor CMOS
Poměr stran snímku 16:9, 3:2
Automatické čištění snímače Ne
Poměr stran snímače 3:2
Stabilizátor snímače Ano
Velikost snímače (mm) 23,5 x 15,6

Obrazový procesor

Typ obrazového procesoru BIONZ X

Objektiv

Typ bajonetu Sony E
Stabilizátor optický Ne
Crop faktor 1,5 x

Zaostřování

Počet AF bodů 425
Pomocné světlo AF Ano

Nastavení expozice

Způsob měření expozice Zónové, Středové, Bodové, Matrix
Korekce expozice ± 5 EV po 1/3 EV
ISO - minimální citlivost 100
ISO - maximální citlivost 32000

Závěrka

Typ závěrky Mechanická závěrka / elektronická závěrka
Nejdelší expoziční čas 30
Nejkratší expoziční čas 1/4000
Bulb Ano

Fotografování

Expoziční režimy Auto, P, A (Av), M, S (Tv)
Histogram Ano
Rychlost sériového snímání 11 sn./s
HDR Ano
Datové razítko Ano

Vyvážení bílé

Vyvážení bílé barvy Automatické / přednastavené hodnoty / ruční kalibrace / v Kelvinech

Hledáček

Typ hledáčku Nemá

LCD

Velikost displeje 3 "
Rozlišení displeje 921600
Živý náhled (Live View) Ano
Dotykový displej Ano
Výklopný displej Ano
Stavový displej Ne

Blesk

Vestavěný blesk Ano
Synchronizační čas blesku (X-sync) 1/160
Možnost připojení externího blesku Ano, hot-shoe
Externí blesk v balení Ne
Vysokorychlostní synchronizace blesku Ne
Výstup na studiový blesk (x kontakt) Ano

Záznam

Typ paměťového media SD / SDHC / SDXC (UHS-I), SD/SDHC
Formáty souborů MP4, JPEG, MOV, RAW, XAVC S, AVCHD, H.265/HEVC
Rozlišení videa 4K UHD (3840x2160)
Audiozáznam Ano
Zvuková poznámka Ne
Bracketing Ano
Časosběrné snímání Ano
Video formát MPEG-4, AVC/H.264, H.264, MP4, XAVC S
Stereo zvuk Ano

Obecné

České menu Ano

Rozhraní a napájení

Dálková spoušť Bezdrátová
Wi-Fi Ano
Výdrž baterie (sn.) 420 snímků
Rozhraní USB-C, micro HDMI
Typ akumulátoru NP-FW50
Způsoby napájení Akumulátor

Fyzikální specifikace

Materiál těla Hořčík
Rozměry v mm 115,2 x 64,2 x 44,8
Hmotnost 343 g
Barva černá

Ostatní

Číslo produktu ZVE10BDI.EU
Značka Sony

Zobrazit popis a parametry