Recenze Sony CyberShot DSC-RX10 II bazar

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Perfektní dílenské zpracování
  • Světelnost objektivu f2,8 po celé délce
  • Rychlé ostření, rychlé sekvenční snímání
  • Dobrá kvalita snímků na vyšší citlivosti ISO
  • Clonový kroužek přímo na objektivu
  • Podpora nahrávání videa v rozlišení 4K
  • Jemné rozlišení hledáčku
  • Programovatelná tlačítka

Co se nám nelíbí

  • Vyšší cena
  • Korekce expozice jde ztuha

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Sony CyberShot DSC-RX10 II od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Sony CyberShot DSC-RX10 II v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí Sony CyberShot DSC-RX10 II

Ukázková videa

Ukázková videa

Představení Sony CyberShot DSC-RX10 II

Představení Sony CyberShot DSC-RX10 II

Je to již nějakou dobu, co jsem psal recenzi na Sony RX 10. Nyní přibližně po roce a půl je čas na opáčko, ale ve spárech mi tentokrát skončila Sony RX 10 II, tedy nástupce úspěšné jedničky. Novinek je hodně, to dobré zůstalo, a to, co nebylo nejlepší bylo ze strany výrobce vylepšeno. Vítejte u recenze přístroje, který je určen náročným uživatelům.

Vzhled a ovládání

U prvního modelu jsem popsal  vzhled i ovládání a mohl bych jej zkopírovat a vložit sem, protože kromě drobností se nic moc nezměnilo. Ale pro ty, kdo nečetli první recenzi se přeci jen rozepíšu trochu více.

Vzhled menší zrcadlovky, utěsněné hořčíkové tělo, kovový objektiv, informační displej. To jsou hlavní prvky, kterých si při prohlížení modelu všimnete. Do ruky sedí díky většímu gripu dobře, ovládací prvky jsou také na svém místě a ve srovnání s prvním modelem je zde navíc další programovatelné tlačítko, které si lze nastavit na volbu, kterou nejvíce používáte. Zoom můžete ovládat za pomocí páčky vedle spouště, nebo přímo otáčením objektivu, obojí je motorické a plynulé. Škoda, že při ručním ovládání zoomu je zapojen motorek, kdyby to bylo jako u Fujifilmu mohlo by to uspořit trochu baterie a bylo by zoomování přesnější. To ale neznamená, že zde přesné není, naopak je velmi jemné a pohodlné.

Skvělou záležitostí je clonový kroužek na objektivu. Měla jej i první verze a jsem moc rád, že ovládání clony na objektivu zůstalo. Přepínačem, který je umístěn na spodní části objektivu si určíte, zda chcete plynulý přechod clony (ideální pro video) nebo krokový pro běžné focení.

Vlevo najdete volič režimů, který obsahuje dostatečné množství voleb, takže pro funkce jako je Slow motion video, panoramu nebo zvolení jiného režimu focení nemusíte do menu.Po pravé ruce je umístěno kolečko korekce expozice, které jde dost ztuha, na druhou stranu lepší, než kdyby došlo k náhodnému posunutí, ale stejně bych byl pro jemnější chod, aspoň malinko.  

Ovládání je snadné a vychází z modelu Sony RX 100, kde jsem si jej vždy chválil. Rychlé menu vyvoláte pomocí funkčního tlačítka. Tam si nastavíte téměř vše, co k focení potřebujete jako jsou například režimy ostření, měření expozice, vyvážení bílí, citlivost a další věci. Pokud však chcete například jen nastavit citlivost, tak ji vyvoláte stiskem klávesy C1, která je vedle spouště. Celková obsluha je prostě intuitivní a snadná. Všechna tlačítka dobře dosažitelná, super pohodlí pro fotografa, který se tak může soustředit jen na objekt svého zájmu.

Novinky v RX 10 II

Ač se na pohled zdá, že první RX 10 a dvojka jsou téměř identické udála se zde řada změn, především na úrovni hardwaru a také funkcí. První změnou je vylepšený snímač. Velikost jednoho palce byla zachována, ale navíc je zde technologie Exmor RS, která má za úkol ještě lepší prokreslení snímků a méně šumu. Snímač zůstal technologie CMOS-BSI. Fotoaparát, který se řadí mezi úplný high end kompaktních fotoaparátů také dostal do vínku nový procesor BIONZ X, který již můžeme najít v některých modelech bezzrcadlovek Sony jako je například Alpha A6000.

Ten je proti starší verzi podstatně rychlejší při zpracování fotografií, což vede k další novince a tou je vysokorychlostní sekvenční snímaní 14 snímků za sekundu. Jen pro zajímavost, starší model zvládl o 4 snímky méně. Zrychlilo se i video. Nově můžete nahrávat ve 4K režimu až při 30 snímcích za sekundu, což by již mělo být dostatečně na to, aby byl obraz plynulý. Bohužel mám starší kartu typu SDHC, takže jsem 4K záznam, stejně jako vysokorychlostní snímání frekvencí až 960 snímků za sekundu nemohl vyzkoušet. Pro tento typ záznamu potřebujete SDXC kartu o rychlosti zápisu ideálně 150MB/s a více. Zlepšilo se také rozlišení hledáčku a proti 1,4 MPx je nyní 2,3 Mpx a rozdíl je znát. Pohled skrze hledáček je pro oko lahodný. Pravdou je, že rychlé pohyby z místa na místo jsou trhané, ale v praxi to zřejmě ničemu vadit nebude. Samozřejmostí je automatická detekce přiblížení oka a přepnutí obrazu z monitoru do hledáčku a zase zpět.  

Kvalita snímků

Objektiv od Carl Zeiss s ohniskem 24-200mm po přepočtení na kinofilmový formát se světelností f2,8 po celé délce je jednoduše vynikající.  Umí ostré podání detailů, na malou hloubku ostrosti kreslí jemně a velice dobře se chová i v protisvětlu, kde se nechává minimum odlesků. Na clonu f2,8 je při zvětšení snímku 1:1 vidět slabá monochromatická aberace, ale nic velkého, co by se nedalo odstranit v postprodukci.

Sony RX 10 II velice rychle ostří a jen při opravdu špatných světelných podmínkách na ISO 6400 jsem měl v některých místech trochu problém zaostřit. Při přidání jednoho malého zdroje světla se však situace již zlepšila a bylo možné zaostření i při tomto slabším světle. Skvěle pracuje také optická stabilizace obrazu, která mi umožnila pořizovat snímky na nízké citlivosti i na expoziční časy, které bych běžně z ruky neudržel. Případně si můžete dosvítit vestavným bleskem, který se vysouvá dost nad objektiv, a tak snímky nevypadají tak úplně ploše.

Díky novému snímači se také zlepšila kvalita snímků na vyšší citlivosti. Použít citlivost ISO 1600 se opravdu nemusíte bát. Na vyšší citlivosti jako třeba ISO 6400 je šum patrný, ale pokud snímek necháte v náhledové velikosti, tak lze využít i ISO 12800, pro tisk nebo výřezy se takový snímek však již využít nedá. Na snímcích s vysokým šumem je znát, že software pracuje na úrovni rozmazání šumu, což má někdy trochu neblahý vliv na ostrost snímku.

Rozhraní

Tento odstavec jsem původně ani psát nechtěl, protože se každý může podívat do technické specifikace, takže jen vyjmenuji důležité vlastnosti. Připojit můžete externí mikrofon a sluchátka na odposlech. Kromě USB můžete připojit i kabel HDMI a snímky lze přenášet přes Wi-Fi.

Závěrečné shrnutí

Sony RX10 II je určen těm nejnáročnějším uživatelům, kteří nechtějí zrcadlovku a stačí jim přístroj s jedním objektivem a rozsahem od 24 do 200mm. Přístroj kromě nemožnosti měnit objektiv a menšího snímače vůči zrcadlovkám nemá jedinou nevýhodu. I přes jeho rozměry a hmotnost přesahující lehce 800 gramů je kompaktní. Umožní pořizovat snímky se clonou f2,8 i na nejdelším ohnisku 200mm, což vám jen tak nějaký objektiv nenabídne. Nabídka funkcí a technologií lehce dostihuje zrcadlovky a v ovládání se RX 10 II zrcadlovkám vyrovná. A  díky skvělému objektivu je na tom výborně i obrazově, takže ani zde uživatelé nemusejí trpět pocitem “pouhého” ultrazoomu.


Chápu námitky, že jde stále o kompakt a cena přesahující částku 40 tisíc korun je dost vysoká. Je vysoká, ale nikoliv nesmyslně. Sony RX 10 II vám totiž nabídne prvotřídní kvalitu zpracování a objektivu, který pokud byste na podobné úrovni kupovali od firmy Carl Zeiss samostatně sáhnete do kapsy možná i hlouběji než u tohoto ultrazoomu.  Sony RX 10 II může být doplńkem mnoha profi fotografů, protože jej můžete bez obav vzít tam, kde byste jinak museli nést 2 a více objektivů, abyste dosáhli stejné světelnosti.

Hodnocení zákazníků (2)

Hodnocení zákazníků (2)

Mám RX10 II teprve krátce. Vybíral jsem mezi tímto, RX10III a Panasonic FZ 2000. Je to můj druhý foťák ke kompaktu RX100VA. Zoom 8,3 je pro moje účely více jako dostačující a kvalita fotografií je na malý rozměr čipu výborná. Vynikající optika Zeiss s konstantní světelností v celém rozsahu zoomu byl jeden z rozhodujících parametrů pro volbu. I menší rozměry a hmotnost proti RX10 III a FZ 2000 jsou pro mne výhodou. 4K Video splnilo očekávání. Zkrátka kvalita Sony. Věřím, že budu spokojen!

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Pavel, Žďár nad Sázavou, 13.08.2019

5

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Viktor, Bratislava, 27.02.2019

5

Popis a parametry

Popis a parametry

Sony CyberShot DSC-RX10 II je nástupce ultrazoomu odolného vůči stříkající vodě a prachu DSC-RX10 vybavený stejným objektivem Carl Zeiss Vario-Sonnar T* 24-200mm s výbornou světelností f/2,8 v celém rozsahu! Novinkou je použití nového snímače CMOS Exmor RS vycházející z BSI (back side iluminated) technologie. Sony CyberShot RX10 II je také vybaven Bionz X procesorem ale díky novému DRAM čipu daleko výkonější a podporuje 4K video rychlostí 30sn./s. či FullHD až 960sn./s., dále zvládá sekvenční snímání až 14sn./s. v plném rozlišení, maximální rychlosti závěrky je 10x rychlejší až 1/32000 vteřiny. Vylepšen byl i elektronický hledáček nově s 2.35 miliony obrazových bodů!

Mimořádně rychlé snímání

Svět zázraků zachycený při 1/32000 s.

Mimořádně rychlá závěrka omezující zkreslení až do 1/32000 s umožňuje zachytit i velmi rychlý pohyb bez zkreslení obrazu efektem pohybující se clony.

 

Rychlé inteligentní automatické ostření až 0,09 s.

sony Exmor  RS Bionz X | Megapixel

Rychlá a přesná reakce vám umožní zachytit prchavé okamžiky

Model RX10 II nabízí rychlé inteligentní automatické ostření s vysokorychlostní a přesnou detekcí kontrastu. Optimalizovaná efektivní komunikace mezi objektivem a ovládacími prvky zajišťuje rychlejší reakci.

Bohatá představivost

Široká perspektiva pro vyjádření vlastních představ.

Zásluhou výkonného objektivu ZEISS® Vario-Sonnar® T* s pevnou ohniskovou vzdáleností F2,8 v celém rozsahu zoomu si můžete dopřát ostré výsledky v každé scéně a každém snímku. Mimořádná čistota objektivu promění vaše fotografie v umělecká díla.

ZEISS®

Obrazový snímač

Formát snímače 1" / CX
Rozlišení snímače 21 Mpx
Rozlišení fotografií 5472x3648
Technologie snímače BSI-CMOS RS
Poměr stran snímače 3:2
Velikost snímače (mm) 13,2 x 8,8

Obrazový procesor

Typ obrazového procesoru BIONZ X

Objektiv

Optický zoom 8,3 x
Minimální ohnisková vzdálenost 24 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 200 mm
Světelnost objektivu (nejkratší ohnisko) 2,8
Světelnost objektivu (nejdelší ohnisko) 2,8
Stabilizátor obrazu Ano
Možnost použít předsádkové čočky Ne
Možnost filtrů Ano (přímo na objektiv)

Ostření

Minimální zaostřovací vzdálenost 3 cm
Makro od 3 cm
Pomocné světlo AF Ano
Manuální ostření Ano

Expozice a fotografování

Poměr stran snímku 16:9, 1:1, 3:2, 4:3
Digitální zoom 4
Způsob měření expozice Bodové
Rozsah korekce expozice ± 3 EV po 1/3 EV
ISO - minimální citlivost 125
ISO - maximální citlivost 12800
Rychlost sériového snímání 14 sn./s
Panorama Ano
HDR Ano
Vyvážení bílé barvy Automatické / přednastavené hodnoty
Scénické režimy Ano

Závěrka

Nejdelší expoziční čas 30
Nejkratší expoziční čas 1/3200
Bulb Ano

Hledáček

Typ hledáčku Elektronický
Rozlišení hledáčku v bodech 2359300

Displej

Velikost displeje 3 "
Rozlišení displeje v bodech 1228800
Živý náhled (Live View) Ano
Dotykový displej Ne
Výklopný displej Ano

Blesk

Vestavěný blesk Ano
Směrné číslo blesku 10,2
Sáňky pro externí blesk Ano

Záznam

Formáty souborů AVI, MPEG-4, RAW
Maximální rozlišení videa 4K UHD (3840x2160)
Časosběrné snímání Ne
Zoom při videu Ano
Video formát AVCHD, MPEG-4
Stereo zvuk Ano
Snímková frekvence u videa 30 sn./s

Obecné

Podle použití Ultrazoom, Výkonný

Rozhraní a napájení

Výdrž baterie ve snímcích 400 snímků
Rozhraní USB, HDMI, výstup na sluchátka, vstup na mikrofon
Způsoby napájení Akumulátor

Fyzikální specifikace

Rozměry v mm 129 x 88 x 102
Hmotnost 813 g
Barva černá

Paměťové karty

Typ paměťové karty SD

Ostatní

Číslo produktu DSCRX10M2.CE3
Značka Sony
Typ produktu Kompakt

Bezdrátové sítě

GPS Ne
Wi-Fi Ano

Zobrazit popis a parametry