Recenze Sony CyberShot DSC-RX1R II

Luděk Bouška

Luděk Bouška • 10. 12. 2015

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • prvotřídní objektiv Carl Zeiss® Sonnar 35mm T* F2,0
 • skvělá kvalita obrazu i při vysokých citlivostech
 • možnost vypnutí efektu low-pass filtru
 • spolehlivý a rychlý autofokus se 399 AF body
 • fullframe snímač s rozlišením 42 Mpx
 • velmi kvalitní mechanické zpracování
 • příjemné a pohodlné ovládání
 • velmi malé rozměry - vejde se pohodlně do kapsy u bundy
 • možnost plně manuálního ovládání i spousta automatických režimů.
 • možnost připojit externí blesk
 • kvalitní displej s vysokým rozlišením
 • vysouvací elektronický hledáček

Co se nám nelíbí

 • vysoká cena
 • slabá výdrž baterky

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Sony CyberShot DSC-RX1R II od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Sony CyberShot DSC-RX1R II v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí Sony CyberShot DSC-RX1R II

Představení Sony CyberShot DSC-RX1R II

Představení Sony CyberShot DSC-RX1R II

Sony RX1R II je přístroj, který je vlastně už třetí v řadě. Jeho předchůdce Sony RX1R měl snímač s rozlišením 24 Mpx a oproti původnímu Sony RX1 se lišil v podstatě pouze tím, že výrobce odstranil low-pass filtr pro dosažení lepší ostrosti. Nejednalo se tedy o moc velkou změnu. Ale novinka RX1R II nabízí těch vylepšení podstatně víc. K těm nejdůležitějším patří:

 • Fullframe snímač BSI-CMOS s rozlišením 42 Mpx
 • Vysouvací elektronický hledáček
 • AF systém se 399 ostřícími body
 • Variabilní low-pass filtr

Vzhledem k tomu, že naprostá většina funkcí zůstala nezměněná stejně jako konstrukce těla (kromě zmíněného hledáčku), zaměřím se především na ty nové funkce. O tom, co se nezměnilo se můžete dočíst v recenzi původního modelu Sony RX1. Vezmeme to tedy pěkně popořadě.

Snímač

Sony snímače prostě umí a neustále nás o tom přesvědčuje. Posledním velkým „hitem“ je snímač, který je použit i v nejvýkonnějším kompaktu s výměnnými objektivy, v modelu Sony A7R II. Jedná se o snímač typu BSI-CMOS velikosti fullframe. To je samo o sobě docela unikátní, protože BSI snímače byly doposud vyráběny pouze v daleko menších rozměrech. Zásadní vlastností BSI snímačů je zcela změněná konstrukce, která umožňuje dosáhnout daleko lepších výsledků při špatném světle.

Donedávna platilo, že když má snímač vysoké rozlišení, nemohou být výsledky při nastavení vysokých citlivostí zdaleka tak kvalitní, jako ze snímačů s menším rozlišením. Říkalo se, že to je prostě fyzika, protože větší rozlišení znamená menší pixely a tím pádem horší kvalita obrazové informace (samozřejmě zjednodušeno). Ale BSI snímače si s nedostatkem světla umí poradit daleko lépe než snímače klasické konstrukce, takže tohle odvolávání na fyzikální zákony díky technologickému pokroku vlastně úplně neplatí. Jak se můžete přesvědčit na ukázkových snímcích, jsou i ty nejvyšší citlivosti bez problémů použitelné.

Kvalita obrazového výstupu je tedy skutečně o mnoho vyšší, než u předchůdců, kteří i tak patřili k naprosté špičce. Kromě rozlišení to má samozřejmě na svědomí i objektiv – tomu není v podstatě co vytknout – ale také další novinka, kterou je variabilní low-pass filtr.

Variabilní low-pass filtr

Když to vemu obecně, má low-pass filtr vlastně jednoduchou funkci: paprsky směřující z objektivu na snímač mírně rozostří, čímž se do určité míry sníží možnost výskytu moaré na snímcích nějakých pravidelných struktur (textura tkaniny, husté mříže, střešní krytina a podobně). Jenže doba se trochu změnila a díky vysokému rozlišení snímačů už výskyt moaré nehrozí zdaleka tak často jako dříve. Na to přišli samozřejmě i ostatní výrobci, takže nabízejí některé modely fotoaparátů, které low-pass filtr nemají. Pak to ale znamená, že v některých situacích se výskyt moaré nedá vyloučit a pokud ho chceme ze snímků odstranit, je třeba udělat to softwarově.

Vývojáře u Sony napadla skvělá myšlenka: bylo by dobré, kdyby šel low-pass filtr „zapnout“ tam, kde je to potřeba a jinak ho nechat vypnutý. U tohoto modelu se jim to podařilo na jedničku a na výsledných fotografiích je to skutečně znát. Při vypnutém efektu low-pass filtru se sice s moaré skutečně v některých situacích můžete setkat, ale snímky jsou o něco ostřejší. Při zapnutí filtru přijdete o trochu kresby, ale zase vás nemusí trápit moaré. Musím hned dodat, že pokles ostrosti je velice malý, ale když porovnáváte dva stejné snímky, vidět to je.


Zvětšeno na 200%, na levém snímku je low-pass filtr vypnutý, vpravo zapnutý. Moaré je vlevo pěkně vidět.

 
Reálná scéna - foceno z ruky a zvětšeno na 100%. Na levo je moaré opět pěkně vidět, vpravo byl low-pass filtr zapnutý. Všimněte si i mírného zhoršení kresby vpravo.

Zaostřovací systém

Tím, že je v RX1R II použit stejný snímač jako v Sony A7R II, došlo k významnému zlepšení rychlosti a přesnosti automatického ostření. Ve snímači je totiž vestavěno celkem 399 zaostřovacích bodů, které pracují na bázi fázové detekce. To znamená, že autofokus dokáže pracovat daleko spolehlivěji a díky fázové detekci a velkému počtu ostřících bodů je schopen téměř dokonale „držet“ označený objekt, pokud je v pohybu. I když se mi to neříká úplně lehko, musím zopakovat, že tento systém ostření je v současné době nejvýkonnější napříč všemi značkami. Ani profi zrcadlovky nedokážou sledovat zaostřený objekt tak spolehlivě… Jediné, co může oproti zrcadlovkám ještě Sony vylepšit, je rychlost – zrcadlovky zaostří zatím ještě přece jen rychleji.

Podívejte se na ukázku. Není to přímo z RX1R II, ale funguje to na chlup stejně:

Závěr

Vlastně budu jen opakovat to, co jsem psal už dříve: když se zamyslíme nad tím, pro koho je vlastně RX1R II určen, dojdeme k jednoduchému závěru. Je pro ty, kdo chtějí fotoaparát v podstatě do kapsy (hravě se vejde do kapsy u bundy) a chtějí nekompromisní obrazovou kvalitu. Rozhodnutí pro RX1R II tedy nejspíš nebude motivováno tím, jestli dokáže nahradit zrcadlovku. Přesněji řečeno nahradit jí může tam, kde si zrcadlovka ani neškrtne právě díky rozměrům. Takže je pravděpodobné, že se pro RX1R II rozhodne nejspíš už zkušený fotograf, klidně profesionál. Fotograf, který přesně ví co chce a také si dovede kladně odpovědět na otázku, zda se mu výhody RX1R II za tu cenu skutečně vyplatí. Fotograf, který chce a nebo potřebuje být nenápadný, nechce a nebo nemůže sebou "tahat spoustu harampádí" k zrcadlovce. Díky malým rozměrům a objektivu 35mm se skvělou světelností je RX1R II vynikající fotoaparát například pro streetphoto - vyfotíte s ním vlastně skoro všechno.

Porovnání obrazové kvality

Porovnání obrazové kvality

Popis a parametry

Popis a parametry

Sony CyberShot DSC-RX1R II výkonný profi kompakt vybavený full-frame snímačem typu BSI-CMOS EXMOR R s rozlišením 42,4Mpx a BIONZ X procesorem. Oproti předchozím modelům RX1 a RX1R a jako první na světě má variabilní low-pass (AA) filtr! Tato funkce umožňuje uživatelům upřednostňovat detail, eliminovat moiré a aliasing. Sony prohlašuje, že jeho nové fázové ostření s 399 body je o 30 procent rychlejší nežli u předchozích modelů. Dále disponuje OLED hledáčkem, velkým výklopným monitorem a Wi-Fi modulem s technologií NFC. Nahrává FullHD video 1080/60p.

Ještě vyšší rozlišení

Kompaktní fotoaparát RX1R II je vybaven ohromujícím snímačem Full-Frame a objektivem s pevnou ohniskovou vzdáleností. Disponuje rozlišením 42,4 megapixelu a pokročilým zpracováním obrazu. Díky rychlému automatickému ostření, vysouvacímu elektronickému hledáčku a unikátnímu optickému variabilnímu filtru typu dolní propust poznáte, jak skvěle funguje kombinace špičkového výkonu a praktické univerzálnosti.

sony cybershot | Megapixel

Inovace na poli zpracování obrazu

Spojení 42,4MP snímače Full-Frame, procesoru BIONZ X™ a objektivu ZEISS® je zárukou vysoké úrovně detailů.

sony cybershot 2 | Megapixel

Rychlé a přesné hybridní automatické ostření

Díky 399 bodům ohniskové roviny automatického ostření s fázovou detekcí se výrazně zvyšuje rychlost a pokrytí automatického ostření.

sony cybershot 3 | Megapixel

Zcela unikátní filtr typu dolní propust

Řízení účinku filtru typu dolní propust podle podmínek snímání umožňuje optimalizovat kvalitu obrazu.

sony cybershot 4 | Megapixel

Vysouvací hledáček XGA OLED Tru-Finder™

Disponuje povrchem ZEISS® T*, velkým zvětšením 0,74x  a vysokým rozlišením i kontrastem.

sony cybershot 5 | Megapixel

Výklopný LCD displej

Nabízí možnost vyklopení nahoru přibližně o 109° a dolů přibližně o 41°, což zvyšuje míru flexibility úhlů snímání.

Obrazový snímač

Formát snímače Full Frame / FX
Rozlišení snímače 42,4 Mpx
Rozlišení fotografií 7952x5304
Technologie snímače BSI-CMOS
Poměr stran snímače 3:2
Velikost snímače (mm) 36x24

Obrazový procesor

Typ obrazového procesoru BIONZ X

Objektiv

Optický zoom 1 x
Minimální ohnisková vzdálenost 35 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 35 mm
Světelnost objektivu (nejkratší ohnisko) 2
Světelnost objektivu (nejdelší ohnisko) 2
Stabilizátor obrazu Ano
Možnost filtrů Ne

Ostření

Minimální zaostřovací vzdálenost 24 cm
Makro od 14 cm
Počet AF bodů 399
Pomocné světlo AF Ano
Manuální ostření Ano

Expozice a fotografování

Poměr stran snímku 16:9, 1:1, 3:2, 4:3
Digitální zoom 4
Způsob měření expozice Bodové
Rozsah korekce expozice ± 5 EV po 1/3 EV
ISO - minimální citlivost 100
ISO - maximální citlivost 25600
Rychlost sériového snímání 5 sn./s
HDR Ano
Datové razítko Ano
Vyvážení bílé barvy Automatické / přednastavené hodnoty / ruční kalibrace
Scénické režimy Ano

Závěrka

Nejdelší expoziční čas 30
Nejkratší expoziční čas 1/4000
Bulb Ano

Hledáček

Typ hledáčku Elektronický
Rozlišení hledáčku v bodech 2359300

Displej

Velikost displeje 3 "
Rozlišení displeje v bodech 1228800
Živý náhled (Live View) Ano
Výklopný displej Ano

Blesk

Synchronizační čas blesku 1/2000
Korekce expozice blesku ± 3 EV po 1/3 EV
Sáňky pro externí blesk Ano

Záznam

Formáty souborů JPEG, MPEG-4, RAW
Maximální rozlišení videa Full HD (1920×1080)
Video formát MPEG-4, AVC/H.264
Stereo zvuk Ano
Snímková frekvence u videa 60 sn./s

Obecné

Podle použití Profesionální

Rozhraní a napájení

Výdrž baterie ve snímcích 220 snímků
Rozhraní USB, HDMI, vstup na mikrofon
Způsoby napájení Akumulátor

Fyzikální specifikace

Materiál Kov
Rozměry v mm 113x65x72
Hmotnost 507 g
Barva černá

Paměťové karty

Typ paměťové karty SD

Ostatní

Číslo produktu DSCRX1RM2.CE3
Příslušenství v balení baterie, nabíječka, USB kabel, AC adapter, popruh, krytka, čistící utěrka
Značka Sony
Typ produktu Kompakt

Bezdrátové sítě

GPS Ne
Wi-Fi Ano

Zobrazit popis a parametry

Doporučené příslušenství