Recenze Sony E 11 mm f/1,8

Tomáš Belaj

Tomáš Belaj • 22. 06. 2022

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • velikost
  • utěsněný
  • duální lineární motory
  • ostrost a kontrast

Co se nám nelíbí

  • silné soudkovité zkreslení
  • silná vinětace

Představení Sony E 11 mm f/1,8

Představení Sony E 11 mm f/1,8

Sony E 11mm f1,8

Sony 11 mm f/1,8 je ultra široký objektiv, který svou velikostí a lehkostí zaujme majitele mirrorless fotoaparátů řady A6xxx nebo ZV-E10. Můžete jej také nasadit na full-frame modely řady A7, A9 a A1, kde bude pokrývat ohniskovou vzdálenost 16,5 mm.    

Ergonomie a zpracování těla

Sony 11 mm je velmi kompaktní, měří 57x64 mm a váží pouhých 181 g. Přední závit objektivu je 55 mm. Je to ideální velikost pro cestování a vlogování. Společnost Sony dala 11 mm f/1,8 utěsněnou stavbu proti povětrnostním vlivům, je tedy odolná proti prachu a vlhkosti. Celkově má objektivu 8 těsnících bodů včetně těsnění na bajonetu. Na těle objektivu nenajdeme clonový kroužek, jako je to u vyšších řad objektivů, nebo řady G. Clona je tedy ovládána přímo z fotoaparátu.

Máme tu ale funkční tlačítko, které můžeme ve fotoaparátu nastavit na různé funkce. Přímo pod ním se nachází přepínač zaostřování AF/MF, tedy manuální ostření nebo automatické ostření. Na objektivu je jediný kroužek, který slouží na zaostřování. Je dostatečně široký na pohodlné manuální ostření. Jeho chod je velmi hladký a lineární, a to je velmi důležité při práci s videem. Chod je ale velmi lehký, což může způsobit menší přesnost. Uvnitř objektivu najdeme 7 lamel clony. Tvar clony je při otevření zaoblený, při zaclonění začíná vytvářet mnohoúhelníkové tvary.

Přiložená sluneční clona je ve tvaru okvětního lístku a je relativně mělká. Můžete si ji při skladování otočit, aby vám velikost objektivu zabrala co nejméně místa.

Autofokus a optické vlastnosti

Sony 11mm f/1,8 používá jako jeden z prvních objektivů řady APS-C víc lineárních motorů. Tento objektiv má dva lineární motory, což znamená, že autofokus je velmi rychlý, tichý a přesný. Při testování jsem neměl problém zachytit i velmi rychlé akce. Při videu je výhoda, že objektiv má výrazně omezený tzv. focus breathing, takže objektiv tolik „nedýchá.“ To lidé při natáčení velice ocení. Také nic neupozorňuje na přeostřování, které je velmi hladké. Objektiv dobře ostří na obličej i při rychlé akci či focení v protisvětle. Bude tak velmi dobře plnit funkci vlogovacího objektivu. Testoval jsem ho na Sony A7R IV v crop módu. Jedná se o prémiový zaostřovací systém a je to při používání vidět. Byl jsem příjemně překvapený, že takto sofistikovaný systém ostření se dostal i do levnějšího modelu.

Co se týče optické kvality, objektiv je velmi ostrý ve středu snímku, ke stranám se tato ostrost jemně ztrácí, ale pořád podává velice dobrý výkon. Velmi dobře je na tom při cloně f/1,8 která se dá použít i například na krajinu, popřípadě na astrofotografii. 

Oceníte také minimální ostřící vzdálenost, která je pouhých 15 cm při automatickém ostření a 12 cm při manuálním ostření. Můžete díky vytvořit zajímavé detailní snímky. Chromatické aberace je takřka nulová a neukázala se ani v náročných fotografických podmínkách.

Když se ale podíváme na zkreslení objektivu, to už bude jiná. Při velikosti a nižší cenovce se tomu nedá vyhnout. Inženýři ze Sony udělali velmi dobrou práci při opravě většiny optických vad tohoto objektivu. Software dokáže občas zázraky, ale tento objektiv silně trpí na velké zkreslení, hlavně co se týče vinětace a soudkovitého zkreslení. Osobně mám podezření, že tento objektiv je širší než 11 mm, právě proto, aby měl prostor na upravení těchto vad. Naštěstí se tyto vady dají upravit při úpravě RAWu nebo při focení do formátu JPG, když je nastavená korekce objektivu ve fotoaparátu.

Objektiv má velmi dobrý kontrast a podání barev. Ideální clona na kontrast je f/5,6 až do clony f/11. Zacloněním na f/11 se vytváří pěkné 7cípé hvězdy při focení slunce nebo při nočních fotografiích.

Velmi důležitým parametrem při focení na širokoúhlý objektiv je odolnost proti odlesku. Jemný prstenec se při focení v protisvětle ukáže, ale není to nic špatného. Oproti jiným objektivům dobře zvládá i následnou ztrátu kontrastu.

Závěr

Sony 11 mm f/1,8 je skvělým doplněním bezzrcadlového katalogu od Sony pro APS-C modely. Přichází za relativně přijatelnou cenu a přestože nenese označení „G“ je zpracováním velmi podobný právě objektivům této řady. Doporučil bych ho majitelům APS-C, kteří se zaměřují na focení krajiny, astrofotografii nebo těm, kteří vlogují či točí videa. Nadchne i cestovatele, který potřebuje kompaktní fotovýbavu. 

Popis a parametry

Popis a parametry

Společnost Sony představuje nový, ultraširokoúhlý objektiv s vynikající světelností f/1,8, který nabízí vylepšenou kvalitu obrazu a ideální ovladatelnost, zejména při fotografování a natáčení videí. Vyznačuje se pokročilou optickou konstrukcí, která obsahuje tři ED (Extra Low Dispersion) a tři asférické členy zajišťující vynikající rozlišení. 7 lamelová kruhová clona vytváří nádherně rozostřené pozadí s efektem bokeh. Dva lineární motory poskytují rychlé a přesné ostření, což ocení fotografové i videotvůrci. Objektiv účinně eliminuje focus breathing, focus shift a posun os při zoomování pro zdokonalenou kvalitu obrazu.

Neuvěřitelně ostrý obraz

Optická konstrukce tohoto ultraširokoúhlého objektivu zahrnuje tři ED (s extra nízkým rozptylem) a tři asférické prvky, které společně zajišťují vynikající rozlišení a přináší dokonalou kresbu až do krajů. To dělá z tohoto světelného objektivu vynikající volbu pro vlogování, tvorbu obsahu, pořizování videozáznamů a fotografování.

Nádherný bokeh

7 lamelová kruhová clona v kombinaci s vysokou světelností f/1,8 produkuje nádherný kruhový efekt bokeh a vytváří dokonale rozostřené pozadí.

Rychlý a přesný autofokus

Dva lineární motory přináší mimořádně rychlý a přesný autofokus během fotografování i natáčení videí. S tímto světelným širokoúhlým objektivem vám neunikne žádný záběr.

Jasný obraz za každých podmínek

Úžasná světelnost f/1,8 zaručuje působivý jas, který z objektivu dělá nepostradatelný objektiv pro tvorbu obsahu, vlogování a fotografování.

Profesionální ergonomie

Konstrukce odolná vůči prachu a vlhkosti spolu s praktickými ovládacími prvky činí z tohoto širokoúhlého objektivu Sony perfektního společníka pro použití i v těch nejnáročnějších podmínkách – a to v interiéru i exteriéru. 

 

Objektiv

Typ bajonetu Sony E
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 16.5
Minimální ohnisková vzdálenost 11 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 11 mm
Světelnost pevného objektivu 1,8
Maximální clona (F) 16
Konstrukce objektivu 12 členů / 11 skupin
Crop faktor 1,5 x
Typ sluneční clony ALC-SH170
Délka objektivu 57,5 mm
Počet lamel clony 7
Vhodný pro žánr Krajina, Architektura / Interiér, Reportáže, Street foto, Koncerty, Video
Rozdělení podle ohniska Širokoúhlý
Vhodný pro formát snímače APS-C
Typ objektivu Pevné ohnisko

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 12 cm

Fyzikální specifikace

Hmotnost 181 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu SEL11F18.SYX
Značka Sony

Filtry

Průměr filtru 55 mm

Zobrazit popis a parametry