Recenze Sony E 15 mm f/1,4 G

Lukáš Kala

Lukáš Kala • 20. 06. 2022

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • mechanické zpracování
  • clonový kroužek
  • rychlý autofokus
  • utěsnění proti vlhkosti a prachu

Co se nám nelíbí

  • silná deformace

Představení Sony E 15 mm f/1,4 G

Představení Sony E 15 mm f/1,4 G

Společnost Sony nám před nedávnem představila hned 3 nové APS-C kompaktní objektivy. Pokud vás oslovují pevné, světelné objektivy, s odolnou konstrukcí a s velmi zajímavou velikostí i váhou, nejspíše vás zaujal především právě nový 15mm objektiv s excelentní světelností až f/1,4 a s hrdým označením “G” série. Mě osobně rozhodně zaujal nejvíce. Vidět hned 3 objektivy pro APS-C bylo menším překvapením, Sony se v poslední době o tento systém nezajímalo a tak jsme viděli více zajímavých designů spíše od výrobců třetích stran. To se ovšem mění, Sony opět ukázalo, že jsou schopní vyrobit objektiv světelný, optický vynikající a zároveň menší než konkurence.

Objektiv Sonyy | Megapixel

Optické vlastnosti

Objektiv je konstruovaný především na ostrost obrazu, to je dozajista zřetelné. Také je vidět, že vzhledem k této skutečnosti trochu trpí kvalita rozostřených míst v obrazu, tedy bokeh. Kvalita bokehu je ovšem velmi individuální, osobně mě ovšem nijak nenadchla. Nejlepší výsledky nabídne objektiv mezi clonami f/2,8 až f/6,3, je tedy opět vidět důraz spíše na nižší clonová čísla, objektiv je ovšem stále více než schopný fungovat i na vyšších clonách pro fotografování krajiny, architektury a podobně. 

Objektiv v protisvětle nijak výrazně netrpí na ztrátu kontrastu, díky povrchové úpravě nevidíme ani zvýšený výskyt světelných artefaktů. Je také velmi silně korigovaný softwarovým profilem uvnitř. Pokud tento profil odstraníme, obraz je silně deformovaný, také nastoupí silnější vlivy vinětace. Určitě doporučuji nechat korekční profil aktivní. 

Mechanické zpracování

Po stránce mechanického zpracování je objektiv přesně takový, jak byste od objektivu ze série G čekali. Nově, jako u většiny novějších objektivů, i u tohoto najdeme dedikovaný clonový kroužek. Objektiv je jak vzhledově, tak použitými materiály velmi srovnatelný s objektivy jako Sony FE 20 mm f/1,8 nebo Sony FE 16-35 mm f/4 G PZ. Ačkoliv se jedná pouze o APS-C objektiv, materiálově na něm nebylo šetřeno. Clonový kroužek, jak jsme již u Sony objektivů zvyklí, je možné přepnout do režimu A a následně clonu ovládat klasicky z těla fotoaparátu. Pokud nad objektivem přemýšlíte spíše pro natáčení videa, potěší vás, že je možné clonový kroužek přepnout do režimu bez klikání mezi jednotlivými hodnotami. Přední filtrový závit je sice plastový, ale na takto světelném širokoúhlém objektivu potěší, že disponuje velikostí pouhých 55 mm.

Objektiv Sony | Megapixel

Doporučení

Pro koho je tedy vlastně objektiv určený? Díky optické konstrukci určené výhradně pro APS-C snímače, se cílová skupina pro tento objektiv v řadách uživatelů Sony fotoaparátů značně zmenšila. Není ovšem problém objektiv nasadit i na Full-frame snímače, kde ovšem dojde k značnému ořezu a ztrátě rozlišení. Pokud máte například přístroj s vysokým rozlišením jako A7R IV nebo A1, i v APS-C režimu vám zůstane dostatek rozlišení a při cestování ušetříte několik gramů na váze vaší techniky.

Objektivu ovšem kromě velmi úzkého výběru APS-C fotoaparátů není prakticky co vytknout. Je opticky více než schopný, se zachováním excelentních rozměrů a váhy, skvěle tak sedí do kompaktních A6xxx řad a bude skvělým společníkem pro fotografy, stejně jako pro video tvůrce. Možná se jedná o jakousi zprávu od Sony, že APS-C snímač není po smrti a že se máme na co těšit v budoucích nových modelech jak u fotoaparátů, tak kompaktních objektivů.

Sony objektiv 15 mm | Megapixel

 

Popis a parametry

Popis a parametry

Společnost Sony představuje nový, ultraširokoúhlý objektiv s vynikající světelností f/1,4, který nabízí vylepšenou kvalitu obrazu a ideální ovladatelnost, zejména při fotografování a natáčení videí. Vyznačuje se pokročilou optickou konstrukcí, která obsahuje jeden prvek ED (s extra nízkým rozptylem), jeden prvek Super ED a tři asférické prvky zajišťující vynikající rozlišení. 7 lamelová kruhová clona vytváří nádherně rozostřené pozadí s efektem bokeh. Dva lineární motory poskytují rychlé a přesné ostření, což ocení fotografové i videotvůrci. Objektiv účinně eliminuje focus breathing, focus shift a posun os při zoomování pro zdokonalenou kvalitu obrazu.

Neuvěřitelně ostrý obraz

Optická konstrukce tohoto ultraširokoúhlého objektivu zahrnuje jeden prvek ED (s extra nízkým rozptylem), jeden prvek Super ED a tři asférické prvky, které společně zajišťují vynikající rozlišení a přináší dokonalou kresbu až do krajů. To dělá z tohoto světelného objektivu vynikající volbu pro vlogování, tvorbu obsahu, pořizování videozáznamů a fotografování.

Nádherný bokeh

7 lamelová kruhová clona v kombinaci s vysokou světelností f/1,4 produkuje nádherný kruhový efekt bokeh a vytváří dokonale rozostřené pozadí.

Rychlý a přesný autofokus

Dva lineární motory přináší mimořádně rychlý a přesný autofokus během fotografování i natáčení videí. S tímto světelným širokoúhlým objektivem vám neunikne žádný záběr.

Jasný obraz za každých podmínek

Úžasná světelnost f/1,4 zaručuje působivý jas, který z objektivu dělá nepostradatelný objektiv pro tvorbu obsahu, vlogování a fotografování.

Profesionální ergonomie

Konstrukce odolná vůči prachu a vlhkosti spolu s praktickými ovládacími prvky činí z tohoto širokoúhlého objektivu Sony perfektního společníka pro použití i v těch nejnáročnějších podmínkách – a to v interiéru i exteriéru. 

 

Objektiv

Typ bajonetu Sony E
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 22.5
Minimální ohnisková vzdálenost 15 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 15 mm
Světelnost pevného objektivu 1,4
Maximální clona (F) 16
Konstrukce objektivu 13 členů / 12 skupin
Stabilizátor optický Ne
Crop faktor 1,5 x
Typ sluneční clony ALC-SH171
Délka objektivu 69,5 mm
Počet lamel clony 7
Vhodný pro žánr Krajina, Architektura / Interiér, Reportáže, Street foto, Koncerty, Video
Rozdělení podle ohniska Širokoúhlý
Vhodný pro formát snímače APS-C
Typ objektivu Pevné ohnisko

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 17 cm

Fyzikální specifikace

Hmotnost 219 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu SEL15F14G.SYX
Značka Sony

Filtry

Průměr filtru 55 mm

Zobrazit popis a parametry