Recenze Sony E 70-350 mm f/4,5-6,3 G OSS

Boris Stojanov

Boris Stojanov • 04. 12. 2019

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Kvalitní konstrukce
  • Ovládací prvky
  • Zpracování
  • Ostrý výstup a kontrast
  • Bokeh
  • Hmotnost
  • Zábavné možnosti fotografování

Co se nám nelíbí

  • Plastová sluneční clona
  • Chybí jakékoliv pouzdro

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Sony E 70-350 mm f/4,5-6,3 G OSS od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Sony E 70-350 mm f/4,5-6,3 G OSS v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí Sony E 70-350 mm f/4,5-6,3 G OSS

Představení Sony E 70-350 mm f/4,5-6,3 G OSS

Představení Sony E 70-350 mm f/4,5-6,3 G OSS

SONY E 70-350 mm F4.5-6.3 G OSS – kam oko nedohlédne

Bylo mi nabídnuto, zda chci otestovat nový objektiv pro Sony. Jasně! Vyřkl jsem odpověď bez váhání netuše, že druhý den dostanu do ruky nějaký „turisťák“ na rodinné výlety…

No, zachoval jsem kamennou tvář, s profesionálním úsměvem poděkoval a dostal 14 dní limit. Až v autě jsem si uvědomil, že je to ještě ke všemu APS-C objektiv a já mám jen full-frame těla! Ale co už, moje A7R III umí jako každý FF fotoaparát SONY s APS-C objektivem fungovat automaticky, takže žádná křeč. Maximálně – současné APS-C modely mají rozlišení 24 Mpix a 42 Mpix A7R III umí v APS-C ořezu „pouze“ 18 Mpix. Ale na vyhlášení stanného práva to není, co říkáte. Jeden z nejlepších čipů dnešní doby snad bude dobrým sekundantem toho „turistického objektivu“…

Když jsem dorazil domů, přemohla mě nedočkavost a byl jsem zvědav, jestli poznámka „užij si to“ byla myšlena tak jízlivě, jak se mi v obchodě zdálo. Kristepane, f4,5 – 6,3… to by se snad mělo… jo ono je to Géčko, aha… a stabilizovaný? WOW! Přestal jsem mít podezření na škodolibost kolegů a pořádně jsem si prohlédl toho „zajíce v pytli“.



Konstrukce

V ruce tak držím kvalitně zpracovaný objektiv, na jehož boku se pyšní písmeno G, což zaručuje zábavné fotografování. Je to vlastně pouhý stupínek pod exkluzivní řadou GM od Sony, tedy pod vrcholem jejich inženýrství. Objektiv má fyzickou hodnotu pětinásobného zoomu, tedy rozsah 70–350 mm, což v APS-C řeči znamená po přepočtu ekvivalent 105–525 mm! Je to vlastně kombinace velkých plnoformátových objektivů Sony 100–400 mm (https://www.megapixel.cz/sony-fe-pz-100-400mm-f-4-5-gm-oss) a 200–600 mm (https://www.megapixel.cz/sony-fe-200-600mm-f-5-6-6-3-g-oss) pro menší čipy. Pak mi začíná dávat smysl i světelnost, která pro mne byla lehce frustrující. Tedy jen do té doby, než jsem poznal kouzlo spojení Sony A9 II s objektivem Sony FE 200-600. Ale zpátky, objektiv má akurátní velikost do dlaně, tedy alespoň do mé. Svojí Sony A7R III (https://www.megapixel.cz/sony-alpha-a7r-iii-telo), na které jsem objektiv testoval, mám doplněnou o rozšiřující grip GP-X1EM (https://www.megapixel.cz/sony-grip-na-palec-gp-x1em) a společně s objektivem vytvořily okamžitě nerozlučnou dvojici. Objektiv skvěle padne svou hmotností a velikostí k malé bezzrcadlovce. Tělo objektivu je osazeno profesionálními ovládacími prvky, takže krom prstence pro zoomování na přední straně a ostřícího prstence blíže bajonetu zde naleznete aretaci zaostření, zámek proti samovolnému vysunutí zoomu, přepínač pro automatické a manuální ostření a v neposlední řadě aktivaci optické stabilizace.

U ní se na chvilku zastavíme. Full-frame Sony bezzrcadlovky posledních generací mají bez výjimky stabilizaci na čipu, dokonce v pěti osách. Novější APS-C bezzrcadlovky Sony taktéž. Co se ale stane, pokud nasadíme ke stabilizovanému čipu v těle fotoaparátu stabilizovaný objektiv? Vypne se snad stabilizace čipu, nebo… Naopak! Stabilizace spolu začnou komunikovat a doplňovat se! Takže v součtu dosahuje její účinnost někam přes 5EV, tedy pět expozičních kroků. U těchto dlouhých objektivů je navíc super, že si vzpomenete na optickou stabilizaci u videokamer Sony, kdy se obraz při aktivaci viditelně uklidnil. Účinek stabilizace je totiž viditelný, kdežto ten na čipu nikoliv. Takže u tohoto objektivu díky mixu funkcí namáčknete spoušť a obraz se krásně zastaví. Mám to rád, ne že ne. Objektiv je použitelný pro všechny Sony Alpha bezzrcadlovky, takže užívat si jej může kdokoliv.

Jelikož se jedná o objektiv řady G, je zde navíc utěsnění proti nepřízni počasí. Je to taková dnešní mantra, tak to zde zmiňuji, ale podle diskuzí by snad museli v průtrži mračen fotit úplně všichni. Každopádně kolem bajonetu lze nahmátnout silikonovou obrubu, která zamezí průsaku vody do elektroniky. Stejně tak to bude s prachem. Ale objektiv je vysouvací, tzn. že při zoomování mění svoji délku. Pístový efekt v poušti není asi ideální vlastnost, takže bych objektiv asi zbytečně nemáchal v písečných dunách. Veškeré ovládání je velice přesné a manuální chod zoomu a ostření klade příjemný odpor.



Jak se s ním fotí

Jedná se o objektiv vyšší třídy a já jsem bohužel ve velice špatném počasí měl možností poskrovnu. Nicméně těch pár trhlin v mracích jsem vždy vytěžil beze zbytku.
Ovládání je standardně jednoduché a hladké, přesně tak, jak by člověk od objektivu této kategorie očekával. Zoomový převod klade přiměřený odpor, takže nemáte strach, že jej při sklopení a pověšení foťáku přes rameno vyklepete. Pokud ano, je zde aretace na rysce 70 mm, takže stačí objektiv stáhnout na nejkratší vzdálenost a zamknout. Stabilizace je velice účinná, nicméně ohnisková vzdálenost je opravdu dlouhá. Takže pokud fotografujete v režimu priority clony a automatického ISO, musíte počítat s tím, že si objektiv dost často za špatného počasí sáhne na vyšší ISO, neboť se fotoaparát snaží operovat ve velmi krátkých časech, které jdou málokdy pod 1/1000 s. To může být problém. Vyřešit to lze samozřejmě monopodem, já používám tento – kvůli mojí výšce (https://www.megapixel.cz/gitzo-gm4562-1490102120 ) a s jeho pomocí jsem dosahoval lepších hodnot ISO. Je to jen kvůli šumu, jinak spojení dvou stabilizací dělá opravdu divy. Snažil jsem se vytvořit kolekci snímků, kdy si cvaknete tu pohled do údolí, tu nějaký kopec, věž s hodinami a detail hodin. Takové to normální výletní fotografování. Do toho jsem zkusil trochu zachytit pohyb.

Náš rozlítaný pes mi na vytočený zoom většinou utekl ze záběru, plašit holuby mě zase nebavilo až tak dlouho. Ale jednoznačně musím potvrdit, že objektiv výtečně rychle ostří. Je vidět, že použití lineárního motoru Sony XD do APS-C objektivu bylo šťastnou volbou a fotografové divoké zvěře i sportu budou mít z tohoto přírůstku taktéž radost. Fotografování statických objektů je pak absolutní hračkou. Ale na to jsou uživatelé systémových kompaktů Sony už tak nějak zvyklí.



Kvalita výstupu


Jak jsem již zmínil, počasí po sezóně je u nás na soutoku dosti vrtkavé a chvílemi až otravně ošklivé a šedé, takže po celou dobu byl náznak slunce spíše výjimkou, než něčím, na čem by se dalo stavět. Břehy podél hořínských komor byly sice krásně zbarveny v podzimních barvách, ovšem tři široká ramena řeky – soutok a plavební komora, fungují jako magnet na opar a šedou oblohu. I přes tuto nepřízeň jsem si fotografování užil. Snímky sice potřebovaly upravit závoj vzniklý všudypřítomnou mlhovinou, ale stačilo lehce zatáhnout za kontrast a vše bylo v pořádku. V protisvětle se objektiv chová vzorně, chromatická aberace je díky vyšším clonovým číslům téměř mimo oblast zájmu. Co však bohužel nedostanete, jsou nějaké ty efektní „sun stars“. Ostrost je v celé ploše snímku velmi dobrá, kresba odpovídající géčkovému očekávání. Použitelné jsou oba konce zoomu, ten delší je trochu měkčí řekl bych, ale na vině může být i vyšší potřeba účinku stabilizace. Pokud použijete monopod, nebo stativ, zvýšíte hranovou ostrost a opět zvednete laťku výše. Hodně mě bavila lehkost a nenápadnost objektivu, chodíte po ulici s de facto malým sklem, nikdo si nevšimne, že fotíte přes celé náměstí detail věže radnice a zkoumáte, kdy je naposledy čistili. Těch 525 mm je prostě dostatečně dlouhých na to, abyste se královsky bavili! Samostatnou kapitolou je potom výsledný bokeh. Byť se může zdát minimální clona f6,3 na delším konci jako příliš vysoká, při ohnisku 525 mm to není až tolik. Bokeh je dostatečně viditelný, s některými fragmenty, ale s dobrou korekcí. Odtržení zaostřeného objektu od pozadí je výtečné, takže kolem 100mm ohniska si užijete objektiv i na perfektně ostré a prokreslené portréty. I v ZOO se budete bavit, protože odseparovat zvíře od pozadí nebude až takový problém.

Závěr


Objektiv třídy G se super rychlým ostřením, utěsněním proti nepřízni počasí a prachu za cenu pod 25 tis. Kč, s rozsahem umožňujícím fotit divokou zvěř, krajinu a architekturu, aniž by mi utrhl rameno i s brašnou. Podle mého mínění super sklo za super cenu.

Hodnocení zákazníků (13)

Hodnocení zákazníků (13)

4.9231

Skvělý objektiv na sport i přírodu.

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Ludmila, Dolní Čermná, 16.11.2023

5

Jsem velice spokojen, koupeno na doporučení v prodejně.

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Radek, Tišice, 05.11.2022

5

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Radim, Ostrava - Plesná, 05.04.2022

5

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Petr, Děčín, 24.03.2022

5

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Marek, Plzeň, 24.06.2021

5

... zatím se seznamují, ale ostrost je výborná, je to "G", tak by to měli být OK

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
petr, tišice, 30.04.2021

5

Skvělý objektiv, max. spokojenost.

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Petr, Ostrava, 13.11.2020

5

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Matěj, 12.11.2020

5

Objektiv mě velice potěšil kresbou (ostrostí ) i nízkou hmotností. Jsem spokojen.

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Dvořák, Praha, 31.08.2020

5

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Armand, Zlín 1, 25.04.2020

5

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Štefan, Vranovice, 04.02.2020

5

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Jindřich, Praha 9, 30.12.2019

4

Kompaktní teleobjektiv, výborně padnoucí i k tělům FF, rychlé ostření jak na A6500 tak na A7RIII. ostrý při lehkém zaclonění až ke krajům i na nejdelším ohnisku, trošku horší světelnost, ale při těch vysokých ISO (až 12800), které Sony zvládá výborně, to není až takový problém.

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Vít, Praha 15, 14.12.2019

5

Popis a parametry

Popis a parametry

Univerzální teleobjektiv Sony E 70-350 mm f/4,5-6,3 G OSS vybavený stabilizátorem je určen pro fotoaparáty s APS-C snímačem a bajonetem Sony E. Objektiv je utěsněn proti povětrnostním vlivům a využívá lineární XD motorek, který se objevuje poprvé u APS-C objektivů. Součástí optické konstrukce je jeden asférický prvek a tři skleněné prvky ED pro vysoké rozlišení v celém rozsahu zoomu.

Mimořádné detaily od 70 do 350 mm

Optická a mechanická konstrukce nabízí výkon superteleobjektivu se zoomem pro těla fotoaparátů typu APS-C (ekvivalent 105–525 mm). Působivá kvalita objektivu řady G je zachována v celém rozsahu zoomu až k okrajům obrazu. To vše je vměstnáno do kompaktního mobilního superteleobjektivu s 5x zoomem a integrovanou optickou stabilizací obrazu.

Objektiv řady G s ohniskovou vzdáleností až 350 mm

Jeden asférický prvek a tři skleněné prvky ED (s extra nízkým rozptylem) v optické konstrukci potlačují aberaci v celém rozsahu zoomu, včetně chromatické aberace, která může způsobovat potíže při ohniskových vzdálenostech superteleobjektivu. Snímky jsou výjimečně ostré a vykreslené při jakémkoli zoomu v celé ploše obrazu. Další výhodou teleobjektivu řady G je úžasný efekt bokeh.

Kompaktní mobilní superteleobjektiv s 5x zoomem

Ačkoliv tento objektiv nabízí 5x rozsah zoomu, váží pouhých 625 gramů, čímž vylepšuje mobilitu fotoaparátu. Ohnisková vzdálenost 70–350 mm (ekviv. 105–525 mm) poskytuje ideální rozsah pro široké spektrum objektů. Vestavěná optická stabilizace obrazu ulehčuje pořízení čistého snímku bez rozmazání, i když fotíte z ruky v ohniskových vzdálenostech superteleobjektivu.

Lineární motor XD v objektivu pro formát APS-C

Objektiv pro formát APS-C je vybaven lineárním motorem XD od Sony a nabízí rychlé a přesné automatické ostření. Ve spojení s funkcí automatického ostření v reálném čase poskytovanou nejnovějšími kompaktními těly fotoaparátů typu APS-C získáte vysoce výkonný a snadno ovladatelný systém pro fotografování krajiny, divoké zvěře a dalších objektů.

Ovladatelnost, spolehlivost a mobilita za každé situace

Přepínač optického stabilizátoru obrazu SteadyShot, tlačítko aretace zaostření, přepínač aretace zoomu a ovládání objektivu odolného proti prachu a vlhkosti zajišťuje maximální spolehlivost v náročných podmínkách. To vše doplňuje přenosnost tohoto objektivu, což z něj dělá profesionální nástroj, na který se můžete spolehnout, ať už jste kdekoli.

Optická soustava

Optická soustava je složena z 19 členů v 13 skupinách, obsahuje jeden asférický prvek a tři skleněné prvky ED pro vysoké rozlišení v celém rozsahu zoomu.

[1] Asférická čočka [2] Sklo ED (s extra nízkým rozptylem)

Tabulka MTF

Modulační přenosová funkce (MTF) popisuje, jak dobře objektiv reprodukuje jemné detaily – měřeno jako stupeň kontrastu dosažený mezi blízkými linkami.

[1] Kontrast (%)
[2] Vzdálenost od optického středu objektivu (mm)
[3] Při 70 mm / Maximální clona
[4] Při 70 mm / Clona F8
[5] Při 350 mm / Maximální clona [6] Při 350 mm / Clona F8
[7] Prostorová frekvence
[8] 10 párů linek / mm
[9] 30 párů linek / mm
[10] Radiální hodnoty
[11] Tangenciální hodnoty

Obrazový snímač

Formát snímače 2/3
Crop faktor 1,5 x

Objektiv

Typ bajonetu Sony E
Optický zoom 5 x
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 105-525
Minimální ohnisková vzdálenost 70 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 350 mm
Světelnost objektivu (nejkratší ohnisko) 4,5
Světelnost objektivu (nejdelší ohnisko) 6,3
Maximální clona (F) 22
Konstrukce objektivu 19 členů / 13 skupin
Stabilizátor obrazu Ano
Typ sluneční clony Sony ALC-SH160
Délka objektivu 142 mm
Počet lamel clony 7
Vhodný pro žánr Krajina, Sport, Zvířata
Rozdělení podle ohniska Teleobjektiv
Vhodný pro formát snímače APS-C
Typ objektivu Zoom

Ostření

Minimální zaostřovací vzdálenost 110 cm

Fyzikální specifikace

Průměr filtru 67 mm
Hmotnost 625 g
Odolnost Utesnění proti prachu a vlhkosti

Ostatní

Číslo produktu SEL70350G.SYX
Značka Sony

Zobrazit popis a parametry