Externí systémové blesky a jak na ně Fotoporadna

Externí systémové blesky a jak na ně

Martin HájekAktualizováno: 19. 9. 2018 v 18:02 • Rubrika: Fotoporadna

Externí systémové blesky patří mezi nezbytné příslušenství nejednoho fotografa, který často řeší problém s nedostatkem světla na scéně. To však není jediným důvodem pro zakomponování fotografického blesku do scény.

Fotografové, co se věnují tématům jako je reportáž či portrét, často využívají fotografické blesky. Obecně lze říci, že jakmile tvoříte v interiérech, bez fotografického blesku se zkrátka neobejdete. Zkuste se zeptat jakéhokoli svatebního fotografa, bez kterého fotografického příslušenství nedá ani ránu? Pravděpodobně vám většina odpoví, že tím nejdůležitějším je právě fotografický blesk.

Není to jen o nutnosti

Aby však nedošlo hned zkraje ke špatnému pochopení, je třeba zde jasně zdůraznit, že to není jen o nutnosti. V principu totiž fotografický blesk lze použít ze dvou důvodů:

  1. Potřebujeme přidat světlo do scény

  2. Chceme využít blesk jako kreativní prvek

Když je málo světla

V prvním případě nám jde především o to, abychom nedostatečně nasvícenou scénu dobře “vykryli” světlem a tím dosáhli správně exponovaných snímků. Nebo pořídili kvalitní fotografii, bez nechtěné pohybové neostrosti (vznikající v důsledku dlouhých expozičních časů). Zde je blesk často jediným řešením - pokud nechceme volit příliš vysoké ISO hodnoty a nemáme k dispozici světelné objektivy.

Buďme originální

V druhém případě není primárně potíž se světlem - jeho nedostatkem - ale spíše chceme blesk využít coby silný kreativní prvek. Možností je nepřeberné množství. Blesk lze využít například jako boční nebo bodové světlo. Můžeme jej využít k přisvícení pozadí či zajímavého popředí. Velmi efektivně funguje také jako zadní (proti) světlo, kdy krásně zvýrazní obrysy.

Interní vs externí blesk

Většina fotoaparátů disponuje bleskem interním. Je malý, skladný, napájen přímo z fotogaparátu a je vlastně zdarma (resp. v ceně fotoaparátu). Použít jej sice můžeme ale v náročnější fotografické praxi spíše jen nouzově - například pro vysvícení stínů, při focení v protisvětle. Eventuálně k ovládání (odpalování) jiných - externích blesků. Jeho zápory však hovoří totiž jasně: interní blesk má slabý výkon, jeho světlo je striktně bodové a hlavně jej nelze nijak směrovat (natočit, vyklopit atd.). 

Naproti tomu, externí fotografické systémové blesky nabízí širokou škálu možností a využití. Jsou sice relativně velké a těžké, mají vysokou spotřebu energie a něco stojí. Na druhou stranu nabízejí výklopnou a otočnou hlavu, zoomovací zábleskovou jednotku (přizpůsobí se aktuálnímu ohnisku), rozptylku - pro široké záběry; i odraznou destičku - na portréty. Umožňují jak automatické měření síly záblesky (E-TTL režim) tak i manuální nastavení. Poradí si s fotografováním přes den (High-synchro) nebo snímání sportu a dynamických scén obecně (synchronizace na 2. lamelu). V neposlední řadě dokáží spolupracovat v celé sestavě blesků - umí se podřídit nebo naopak řídit další blesky ve skupině (režim Slave vs Master). Jednou ze zásadních výhod tedy představuje možnost použití blesku(-ů) zcela mimo fotoaparát.  

Možnosti jsou neomezené

Jak říká fotograf Dominic Fraser (viz ukázkové fotografie), ambasador společnosti Sony Global Imaging, mezi jehož klienty patří značky Bugatti a Aston Martin: “Doplňkové blesky dodají vašim fotografiím důraz. Ačkoli současné fotoaparáty značky Sony dosahují při fotografování za slabého osvětlení výjimečných výsledků, někdy se trochu světla navíc hodí…” a dodává k tomu hned příklady z praxe.

„Díky externím bleskům mám dokonalou kontrolu nad osvětlením. Mohu vytvářet skutečně dynamické snímky vozidel nebo nádherně osvětlit interiéry při fotografování detailů. Jelikož lze osvětlení směrovat z různých úhlů, můžete být skutečně kreativní, a díky možnosti jemně upravovat výkon světelných zdrojů máte dokonalou kontrolu nad scénou. Nejvíce oceňuji flexibilitu tohoto řešení. Mohu vytvořit velmi komplexní uspořádání pro dosažení přesného vzhledu podle požadavků klienta a zároveň si mohou externí blesk koupit zcela nezkušení lidé a začít ho ihned používat!”

Nebojme se fotit s blesky

Při používání blesku upevněného k fotoaparátu jsou možnosti vytváření atraktivního osvětlení omezeny. Blesk umístěný na fotoaparátu je omezen na jeden světelný zdroj blízko u objektivu a osvětlení je obvykle příliš tvrdé s výraznými stíny. Externí blesk naproti tomu rozšiřuje možnosti kreativního ovládání a díky možnosti posunout blesk dále od fotoaparátu také významně rozšiřuje celkové možnosti scény. Díky tomu můžete fotografovat z různých úhlů a využívat osvětlení zcela podle vlastního výběru.

Pokud Vás zajímá více k danému tématu a rádi byste se naučili s blesky pracovat, navštivte náš kurz.

Práce s externím bleskem
Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech.
Dozvědět se víc
Rozumím