Recenze Sony FE 12-24 mm f/4 G

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Hmotnost
  • Rozměry
  • Utěsněné tělo
  • Nízká reflexe v protisvětle
  • Rychlé ostření
  • Kresba
  • Nízká aberace (i bez použití kompenzace)

Co se nám nelíbí

  • Nemožnost aplikace filtrů
  • Vinětace (bez použití kompenzace)

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Sony FE 12-24 mm f/4 G od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Sony FE 12-24 mm f/4 G v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí Sony FE 12-24 mm f/4 G

Představení Sony FE 12-24 mm f/4 G

Představení Sony FE 12-24 mm f/4 G

Je to sympatické, extrémně širokoúhlé ohnisko. Jedna z takových nepsaných vizitek pro výrobce objektivů, možná i proto je laťka kvality konkurenčních značek poměrně vysoko. G řada je již od dob Minolty v nadprůměrných kvalitách. Prostě spousta důvodů, proč se na testování Sony FE 12-24/4,0 G těšit.


Fyzické zpracování těla a jeho ergonomie


U FE 12-24 mne hned příjemně překvapila hmotnost a rozměry objektivu. Oproti zmiňovaným ekvivalentům jiných výrobců jde o podstatně lehčí sklo. Zpracování je „géčkově“ klasické. Tzn. vnitřní tubus a centrální vodící soustava je ze slitiny hliníku. Povrch je pak zaplášťován vysoce kvalitním plastem. Zoomovací a ostřící prstenec je potažen gumou. Ta by podle dlouhodobých zkušeností nemusela enormně trpět po pár letech na vytahání. Přední optický člen se vzhledem k vypouklé čočce pohybuje v prostoru. Celkově je chráněn pouze po obvodu v krycím tubusu s integrovanou sluneční clonou. Od clony f/12 couvá a při cloně f18 se vysouvá. Přechod na zmíněné cloně f/18 je plynulý. Tzn. nehrozí cukání při nuančním zoomování.
Vzhledem k tvaru přední pupily se neočekává možnost filtru. Bohužel tato možnost není ani na druhé straně objektivu v podobě želatinových filtrů. Kvůli těsné blízkosti zadních optických členů a čipu se dá tato absence obhájit.
Přední krytka je vzhledem k vestavěné cloně atypická. Standardní pro ultraširoké objektivy. Je sice z měkčího plastu, což může po týdnu používání zamrzet nejednoho silně esteticky cítícího fotografa, ale výborně drží a nehrozí ochození ani po měsících užívání. Zamyká se v jakékoli poloze o obrubu předního optického členu.
Celou tuto krásu máme zabalenou v prachu a vlhku odolném provedení. Tak nějak je to už nepsané pravidlo u této třídy objektivů Sony.


Optické vlastnosti


Kresba, ostrost

 

Kresba a podání detailu se u tohoto typu objektivu hodnotí obtížně. Nejkrizovější je roh u širokých ohnisek na malé clonové číslo. V tomto ohledu se FE 12-24 řadí ke špičkám. Kresba v krajích je velmi dobrá a k nepatrné neostrosti dochází až v nejzazších rozích. Kvalita se stupňuje až k maximu kolem ohniska 20mm. Pak dochází k poklesu. To se dá vyřešit jednoduše zacloněním, ke zlepšení postačuje již přiclonění na f/5,6.
U clony jsem zaznamenal silně měknutí obrazu už kolem hodnot f/11. Difrakce se projevuje nejvíc právě na 12 mm a s přizoomováním se snižuje.
Bezprostředně nemá vliv na kresbu, ale projevuje se pozitivně ve výsledném obrazu. Proto tuto vlastnost uvádím zde. Jako uživatel těchto extrémních ohnisek mohu potvrdit, že výskyt reflexí a odrazů je znatelně nižší. O to se stará povrchová úprava vnitřní části objektivu.


Optické vady


Soudkovitá deformace se dá očekávat. Překvapivě se snižuje už kolem ohniska 14mm. Všeobecně ve srovnání s jinými modely je kvalita nadprůměrná. Popisujeme situaci, kdy je deaktivována kompenzace objektivu v těle fotoaparátu. Pokud korekci spustíme, můžeme v tomto ohledu zařadit Sony FE 12-24mm f/4 G ke špičce.
U takového širokoúhlého extrému je stejnou samozřejmostí i vinětace. Ta logicky klesá s přiblížením. Na 12 mm je silně zřejmá od clony f/4 a slabě patrná ještě na cloně f/10. Jejímu snížení můžeme pomoci zazoomováním nebo focení do JPG. A nebo ji opět můžeme zcela eliminovat korekcí.
Nabízí se otázka „Proč“ ? Ale pokud by někdo záměrně vynechal možnost kompenzace chromatické aberace, obtížně by hledal rozdíl. V tomto ohledu vychází objektiv velmi dobře, je to dáno tak trochu konstrukčně. Nepatrně se aberace projevovala až ke konci rozsahu, tedy na 24 mm. Takže za aberaci jednička s hvězdičkou.

Shrnutí závěrem

 

Máme tu objektiv s výbornou kresbou a díky propojeným technologiím Sony i s minimálním projevem optických vad. Pokud budeme hledat univerzální maximum kvality tohoto objektivu, zacloníme na f/5,6 a budeme zoomovat ve střední části rozsahu ohniska. Optické kvality nám Sony zabalila do výjimečně lehkého a relativně malého těla. To se nemusíme bát vystavit extrému v podobě nepřízně počasí nebo prostředí. Využití tohoto typu objektivu je poměrně specifické. Určitě jej nenalezneme v každé druhé foto brašně. Lze jej doporučit pro jeho rychlost ostření a kresbu na snímání sportu, “streetovek” atd. Nesporně s ním zachytíte atmosféru. Už protože před takovým sklem se prostě nic neschová.

Hodnocení zákazníků (1)

Hodnocení zákazníků (1)

5

Ověřený zákazník
Michal Šmíd, 02.01.2022

5

Popis a parametry

Popis a parametry

Sony FE 12-24mm f/4 G - čistý obraz vysokým rozlišením v 12mm v celém rozsahu clony. Tento objektiv je lehký, opticky se skládá z 17 prvků ve 13 skupinách, Super ED a ED sklo a Nano AR povrch pro vynikající kvalitu bokehu a extrémního rozlišení. Rychlý precizně přesný autofocus používá Direct Drive SuperSonic Motor, s utěsněním proti vlhkosti a prachu. Odlesky a ghosting jsou minimalizované díky Nano AR povrchu i při focení širokého záběru krajiny se sluncem blízko záběru. Tichý AF, konstantní F4 maximální světelnost přes celý rozsah zoomu a responzivní manuální ostřící kroužek je ideální pro natáčení filmů i pro fotografii.

unnamed (18) | Megapixel

Objektiv

Typ bajonetu Sony E, Sony FE
Optický zoom 2 x
Minimální ohnisková vzdálenost 12 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 24 mm
Světelnost objektivu zoom 4
Světelnost objektivu - nejkratší ohnisko (F) 4
Světelnost objektivu - nejdelší ohnisko (F) 4
Maximální clona (F) 22
Konstrukce objektivu 17 členů / 13 skupin
Stabilizátor optický Ne
Crop faktor 1 x
Typ sluneční clony Integrovaná
Délka objektivu 117,4 mm
Počet lamel clony 7
Vhodný pro žánr Krajina, Architektura / Interiér, Reportáže
Rozdělení podle ohniska Širokoúhlý
Vhodný pro formát snímače Full Frame
Typ objektivu Zoom

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 28 cm

Fyzikální specifikace

Hmotnost 565 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu SEL1224G.SYX
Značka Sony

Zobrazit popis a parametry