Magazín

Produktové aktuality

Sony FE 16-35 mm f/4 G PZ je nový objektiv s power zoomem, který je určený všem kreativcům

Tom KalousAktualizováno: 22. 3. 2022 v 17:40 • Rubrika: Produktové aktuality

Sony FE 16-35 mm f/4 G PZ je nový objektiv s power zoomem, který je určený všem kreativcům

Jste tvůrce, který rád objevuje nové trendy? Chcete plynule zoomovat během natáčení a zároveň toužíte po kompaktním širokáči, který budete mít stále u sebe? Novinka Sony FE 16-35 mm f/4 G pak bude váš nový oblíbený objektiv.

Obsah

Proč je tento objektiv vhodný právě pro vás?

Je malý, lehký, opticky nabízí tu nejlepší kvalitu a ještě další vychytávky. Pokud je váha a velikost rozhodující faktor, měli byste novinku FE 16-35 mm f/4 G PZ určitě mít. Váží totiž 353 g, což je o 165g méně než je tomu u Sony FE 16-35 mm f/4 ZA OSS Vario-Tessar T*. Také je oproti tomuto objektivu o 11 mm kratší s délkou 88,1 mm, naopak je o 2,5 mm širší v průměru a budete tak potřebovat filtry o velikosti 72 mm.

Velkou novinkou u tohoto konkrétního objektivu je elektronický zoom. Ten můžete znát například z objektivu Sony 18-105 mm f/4,0 G OSS SEL, který je ovšem určený pro APS-C bezzrcadlovky Sony. Na první pohled mě tato vlastnost překvapila, ale pak jsem si uvědomil, že můj kolega tento objektiv používá například z kamerou Sony FS5 a elektronický zoom ovládá nejen na kameře, ale také přímo na objektivu, velice si tuto funkci chválí a často s ní pracuje. Díky ovládacím prvkům, které se zoomem pracují, můžete dosáhnout plynulé změny ohniska a vytvořit tak zajímavé záběry

Efekt zvaný whip zoom (crash zoom) často používá Quentin Tarantino ve svých filmech. Ten k tomuto rychlému přizoomování ovšem používá parfokální objektvy, které si drží stejnou rovinu zaostření nehledě na změnu ohniskové vzdálenosti. Nebo také tzv. dolly zoom, kdy se kamera oddaluje od objektu, zatímco objektiv zoomuje a vzniká tak změna perspektivy pozadí. Troufnu si říci, že s novinkou 16-35 mm f/4 G a pokročilým autofocusem na bezzrcadlovkách A1, A7S III, FX3 nebo dokonce A7 IV tento efekt hravě zvládnete také.

Navíc Sony FX3 a ZV-E10 mají dedikovanou páčku, kterou tento zoom můžete ovládat jedním prstem. U fotoaparátů A1, A7S III, A7 IV si zoom jednoduše nastavíte na kolečko na zadní straně fotoaparátu.

Obraz, ostření, odolnost

Obrazová kvalita se oproti FE 16-35 mm f/4 ZA OSS Vario-Tessar T* posunula na úplně jinou úroveň. Podle ukázkových fotek, které jsem viděl z foťáku A7R IV je ostrost až do rohu a kvalita detailu naprosto famózní. Není se čemu divit, v objektivu je 13 členů ve 12 skupinách a najdete tam členy, které se starají o zamezení soudkování, vzniku chromatické aberace i nechtěnému rozptylu světla.

Co se ostření týče, byl vylepšený celkový výkon a možnosti novinky Sony FE 16-35 mm f/4 G. Minimální zaostřovací vzdálenost je 28 cm na nejširším konci a 24 cm na konci nejdelším. Automatické ostření pak pohání velmi rychlý XD lineární motor, který se postará nejen o rychlost, ale také o přesnost. A co odolnost? Nebojte, objektiv je precizně utěsněný proti prachu i vlhkosti, takže si ho můžete vzít do téměř jakéhokoliv prostředí a nezmeškat tak žádný záběr.

Jak se vám novinka Sony FE 16-35 mm f/4 G PZ líbí? Podívejte se na naši podrobnou recenzi a rovnou si ho předobjednejte za 39 490 Kč a v průběhu května už se s ním budete vesele prohánět po place a tvořit úžasné věci!

A nezapomeňte na naši výhodnou akci Restart, díky které můžete vyměnit váš starý objektiv za tuto novinku a získat tak 20% bonus k výkupní ceně!

 

 

 

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.