Recenze Sony FE 20mm f/1,8

Boris Stojanov

Boris Stojanov • 09. 03. 2020

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Prvotřídní konstrukce
  • Perfektní zpracování s výbavou na úrovni řady GM
  • Skvěle zkorigované optické vady
  • Ostrost v celé ploše umožňuje ořezy dle libosti
  • Rychlost a přesnost ostření
  • Cena

Co se nám nelíbí

  • Ochranný sáček je fajn věc, ale nemohl by být za tu cenu trochu kvalitnější

Představení Sony FE 20 mm f/1,8

Představení Sony FE 20 mm f/1,8

Společnost SONY dnes představila nový širokoúhlý objektiv z řady G, což lze označit, jak popíši později, za malý svátek. Jedná se o ohnisko 20 mm se světelností f/1,8 ve třídě G.

 

Fotografování společenských událostí, pouliční fotografie nebo portrétů prošly v posledních letech určitou renezancí a noví umělci se čím dál více vyhýbají konvenčnímu škatulkování objektivů dle „vhodných ohnisek“. Nemyslím tím žádné extrémy, ale spíše jiný – nový a neotřelý pohled, který jejich tvorba přináší.

Velkou měrou se na tomto fenoménu podílí i vývoj technologií, který se dotkl i samotných moderních objektivů. To, o čem mluvím, jsou korekce, firmwary, prostě to už není jen kus železa a skla, ale je to sofistikovaný mikropočítač, který přispívá svým dílem k výsledku, o kterém jsme před pár lety ani nesnili. Existují desítky nových širokých skel, která netrpí ani ztrátou kresby nebo ostrosti v rozích. Nemají žádné poduškové či soudkovité zkreslení nebo hromadu chromatických vad.

A na tom všem (krom dokonalého designu čoček a různých speciálních povrchů, či jejich materiálů) se právě podílejí korekce mezi objektivem a tělem fotoaparátu. Bez našeho vědomí spolu komunikují. A dělají to sakra dobře, neboť nový SONY FE 20 mm f/1,8 G je toho zdárným příkladem! A to prosím pěkně píši v době, kdy sadu korekčních nástrojů neobsahoval žádný z běžně dostupných softwarů na převod RAW formátů s použitím této novinky. Takže za nějaký čas, po upgradu těchto konvertorů, budou výsledky ještě o chlup dokonalejší. Ale pojďme zkoumat.

 

Konstrukce

První, co vás po vybalení a letmém prohlédnutí udeří do očí, je zpracování a design. Začnete totiž pochybovat, zda-li je objektiv opravdu „pouze“ z řady G a opravdu to není GM. Ano, až taková je podoba ovládacích prvků. Na těle naleznete kruhový volič clony s možností přeskočit do polohy A a volit clonu na těle fotoaparátů. Populární „declick“, tedy vypnutí odstupňované volby clony a přechod na hladký běh pro filmaře. Nechybí okruží pro manuální ostření, které má úžasně hladký běh, přepínač AF/MF a samozřejmě programovatelné tlačítko s možností přiřazení funkce z nabídky fotoaparátu. Moderní konstrukce je složena ze 14 členů uspořádaných do 12 skupin.

Nechybí samozřejmě zdokonalené asférické členy ve dvojici čoček a tři skleněné ED členy, tedy čočky s nízkým rozptylem. Vše je zabaleno do odolného plastového kompozitu, který se vyznačuje vysokou tuhostí a nízkou hmotností. Celý tento krasavec tak při délce necelých 8,5 cm váží 373 g. Nejen, že nošení na těle aparátu nebo v brašně vás neotráví, ale při nasazení sestavy tělo + objektiv na gimbal nebudete dostávat křeče z přetížení. Setrvačná síla tělesa při švenknutí bude mírná. A navíc je odolný vůči prachu a vlhkosti, se speciální fluorovou vrstvou na předním členu. Takže i trochu tvrdší podmínky přežije ve zdraví.

 

Ostření

O pohon soustavy se starají dva lineární XD motory, což zajišťuje přesné a velmi rychlé ostření jak při fotografii, tak při natáčení videa. Samozřejmě, všechny špičkové technologie vyvinuté společností SONY zde pracují bravurně. Ostření na oko, sledování objektu, s přehledem i za celkem špatných podmínek.

 

Kresba

Chce se mi napsat úchvatná a jít od toho, protože mě fakt nenapadá, proč bych to měl nějak rozebírat. Dokud si to nezkusíte na vlastní oči a uši, neuvěříte. Dobrá, tak se trochu rozepíšu. Rovina ostrosti je dokonalá. Po celé ploše, ve všech rozích i na zcela otevřenou clonu. Kresba v rozích nevadne, ale drží se na velmi solidní úrovni. Na zcela otevřenou clonu můžete při světlých scénách zaznamenat při otevřené cloně na lehkou vinětaci. Nic, s čím by se nedalo pracovat. Máte de facto tři možnosti na výběr. Buď jí tam necháte a vynecháte krok, kdy ji přidáváte v editoru, aby to vypadalo jako umění. Nebo ji při převodu rawu eliminujete pomocí nástroje Vinětace, anebo prostě zacloníte a ona zmizí.

Když už jsme u těch chtěných „vad“, pojďme k difrakci. A rovnou s radostí oznamuji – máme hvězdy! Clona v tomto objektivu je devítilamelová, takže paprsků je dvojnásobek, tedy 18. Jsou celkem přesné a čisté a nastupují zřetelněji již od clony f/5,6. Druhá strana mince u difrakce, tedy ztráta ostrosti, se tak nějak nekoná… Já nevím, jak to udělali, ale já si prostě na výstupu z mojí A7R III ničeho nevšiml. Ale pravda, nešel jsem na doraz clony, maximálně jsem končil na f/13. Každopádně si dovolím tvrdit, že maximalisti s A7R IV budou taktéž spokojení, majitelé nižších rozlišení o tom nemusí ani přemýšlet.

Kresba je prostě ostrá, čistá, zkreslení minimální, bokeh klidný a krásně jemný, odlesky v protisvětle kruhové, žádné kočičí oči, vše s čistou měkkou aurou. V protisvětle se objektiv chová vzorně, nějaké to prasátko je spíše dílem náhody. Fialová i zelená chromatická vada? Snažil jsem se, ale nepovedlo se mi. Ani u větviček v protisvětle, ani na hranách objektů. Tak třeba jsem jen nešikovný!

 

Tento nový objektiv pro bajonet FE mohu tedy s klidným srdcem doporučit, neboť práce s ním je krystalická radost!

Hodnocení zákazníků (7)

Hodnocení zákazníků (7)

5

Skvělý širokáč.

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Jan, 01.08.2022

5

Vynikající objektiv, který si zamilujete :-) Ostrý po celé ploše již od F1.8, rychlý AF, příjemná minimální zaostřovací vzdálenost. Velmi dobrá konstrukce a takřka standardní průměr filtru 67 mm.

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Petr, Praha 7, 04.07.2021

5

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Pavla, Opava, 17.06.2021

5

Super, velká spokojenost, opravdu rychlé ostření

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Alice, Dolní Životice, 09.03.2021

5

Kompaktní a lehký širokoúhlý objektiv s velmi dobrou světelností a perfektní ostrostí i kresbou po celé ploše snímku. Vyfotíte lesní cestu a když si fotku zvětšujete na displeji, objeví se detailně celý les. Skvělé jsou dlouhé linie např. ulic, alejí stromů či řek. Radost fotit.

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Zdeněk, Praha 15, 18.01.2021

5

Vynikající zpracování, dobře se drží v ruce. Velmi ostrý..

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Jaromír, Bořetice, 09.11.2020

5

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Ladislav, Ostrava, 24.10.2020

5

Popis a parametry

Popis a parametry

Kompaktní širokoúhlý objektiv s ohniskem 20 mm a f/1,8 s vysokým rozlišením od této maximální clony. Inovativní optická soustava obsahuje dva členy AA (Advanced Aspherical) minimalizující aberaci. Dále tři ED s extra nízkým rozptylem, eliminující předozadní odlesky a přesně reprodukující bodové zdroje světla bez barevného rozmazání. Regulace sférické aberace a 9 lamelová clona, vytváří příjemný bokeh a přirozeně vysoký jas charakteristický pro řadu G. Dva lineární motory XD (eXtreme Dynamic) využívají rychlosti AF a sledování dynamických objektů. Nové algoritmy plynule řídí skupiny zaostřovacích členů bez prodlevy, a tím poskytují tichý a rychlý AF s nízkými vibracemi. Min. zaostřovací vzdálenost 19 cm při AF, a 18 cm u MF. Přední optický člen je opatřen fluorovou vrstvou, která odpuzuje vodu a nečistoty. Konstrukce objektivu je odolná vůči prachu a vlhkosti. Váha 373 g.

Sony FE 20mm f/1,8

Novinkou od společnosti Sony je kompaktní ultraširokoúhlý objektiv s pevným ohniskem 20 mm a maximální clonou f/1,8. O celkové váze 373 g. Vhodný jak pro krajinářskou fotografii, architekturu, tak pro interiéry atd.

ILCE-7RM4_SEL20F18G(3) | Megapixel

Ideální kombinace

V kombinaci s fotoaparátem s bajonetem E získáte výkonný systém s automatickým ostřením, vynikajícím ovládáním a spolehlivostí pro širokou řadu potřeb. A je ideální pro použití na tříosých stabilizátorech nebo gripech pro příslušenství.

Perfektní výstup dokonalé optiky

Optická sestava složená ze 14 členů ve 12 skupinách obsahuje dva AA členy (Advanced Aspherical), které v inovativní optické konstrukci minimalizují aberaci a nabízí tak vynikající rozlišení v celé ploše snímku již od maximální clony f/1,8. Optika přesně kontrolující sférické aberace a kruhová 9 lamelová clona přispívají k dosažení příjemného bokehu a přirozeně vypadajících vysokých jasů, což jsou charakteristické rysy objektivů řady G.

ILCE-7RM4_SEL20F18G | Megapixel

XD (eXtreme Dynamic)

Díky dvěma lineárním XD (eXtreme Dynamic) motorům, které drží krok s rychlými funkcemi aktuálních fotoaparátů, je možné plně využívat rychlost AF a jeho schopnost sledování k fotografování objektů v rychlém pohybu. Nové algoritmy umožňují plynulé řízení (bez prodlevy) skupiny ostřících členů a tak poskytovat tiché a rychlé automatické ostření s minimálními vibracemi.

Tak blízko 

Kromě širokého zorného úhlu, který je skvělý i pro pořizování selfie, nabízí objektiv minimální zaostřovací vzdálenost 19 cm v AF režimu, a dokonce 18 cm při MF. Je vynikající volbou pro upevnění na tříosý stabilizátor nebo grip, ať už fotografujete zmiňované selfie, nebo jiné objekty.

SEL20F18G_ILCE-7M3_Situation8_Mid | Megapixel

Chytrá řešení

Tlačítko aretace zaostření, přepínač režimu ostření, kroužek clony a další prvky jsou navrženy a umístěny pro maximálně plynulý pracovní postup. V nastavení fotoaparátu lze tlačítku aretace zaostření přiřadit funkce podporující vaše potřeby. Přední člen objektivu je opatřen fluorovou vrstvou odpuzující vodu a nečistoty.

SEL20F18G_ILCE-7M3_Situation1_Large | Megapixel

Odolnost nadevše

Konstrukce objektivu je odolná vůči prachu a vlhkosti, a tak není žádný problém použití v náročných podmínkách.

 

 

Představení

Objektiv

Typ bajonetu Sony E, Sony FE
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 20
Světelnost pevného objektivu 1,8
Maximální clona (F) 22
Konstrukce objektivu 14 členů / 12 skupin
Stabilizátor optický Ne
Crop faktor 1 x
Typ sluneční clony ALC-SH162
Délka objektivu 84,7 mm
Počet lamel clony 9
Vhodný pro žánr Krajina, Architektura / Interiér, Reportáže, Koncerty, Astro fotografie
Rozdělení podle ohniska Širokoúhlý
Vhodný pro formát snímače Full Frame
Typ objektivu Pevné ohnisko

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 18 cm

Fyzikální specifikace

Průměr filtru 67 mm
Hmotnost 373 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu SEL20F18G.SYX
Značka Sony

Zobrazit popis a parametry