Recenze Sony FE 24 mm f/2,8 G

Andrea Škrabalová

Andrea Škrabalová • 06. 09. 2021

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Kompaktní, lehký
  • Utěsněný proti prachu a vlhkosti
  • Skvělý bokeh
  • Rychlý autofokus

Co se nám nelíbí

  • Vinětace na nízkém clonovém čísle

Představení Sony FE 24 mm f/2,8 G

Představení Sony FE 24 mm f/2,8 G

V první polovině letošního roku si pro nás společnost Sony nachystala opravdu spoustu novinek! Od objektivu FE 35mm f/1,4 GM, Sony FE 50 F/1,2 GM až po trojici pevných skel pro Full-frame řady G, které Vás svoji ostrostí, kompaktností a výkonem mile překvapí! 

Konstrukce objektivů

Všechny tři objektivy mají stejnou velikost (průměr 68 mm x 45 mm), všechny mají stejný průměr filtru (49 mm) a téměř stejnou velmi nízkou hmotnost - FE 24 mm f/2,8 G váží 162 gramů.

Řekněme si to zcela upřímně, mít Full-framovou bezzrcadlovku nutně neznamená, že máte kompaktnost zaručenou, že ano? Avšak s těmito objektivy a moderními těly Sony Alpha získáte vysokou kvalitu obrazu a zároveň onu kompaktnost, po které nemalá část fotografů touží. Díky tomu jsou tyto objektivy milým překvapením. Pojďme se tedy podívat zblízka.

Design objektivu je příjemný, tělo je kovové a podle Sony odolné proti nepříznivým povětrnostním vlivům. Konečně také výrobce přidal mnohými vymodlený clonový kroužek, který jsme doposud mohli vidět jen ve vyšších řadách GM. Taková úleva! V neposlední řadě na objektivu nalezneme programovatelné funkční tlačítko a přepínání režimu ostření. Systém XD, který využívá dva samostatné zaostřovací motory, zajišťuje tiché, plynulé a velmi rychlé automatické zaostřování, díky čemuž je objektiv vhodný pro fotografování i pro natáčení videa. 

Testovala jsem ho na fotoaparátu Sony Alpha A7R III.

Objektiv FE 24 mm f/2,8 G


Kombinuje vysokou kvalitu obrazu v kompaktním a lehkém provedení. Díky nejmodernější optice využívající asférické prvky a skleněné prvky ED (Extra-low Dispersion) eliminující barevné vady, vám poskytne opravdu jen to nejlepší. Vzhledem k ohniskové vzdálenosti a velikost objektivu je tak tento drobeček ideálním společníkem nejen pro fotografování, ale i natáčení videí. Minimální zaostřovací vzdálenost je 0,24 m (AF) /0,18 m (MF) a maximální zvětšení až 0,13 x (AF)/0,19 x (MF), jako dělané na detailní záběry!

Závěr


Konec výmluvám, že s sebou nechci nosit foťák kvůli hmotnosti a rozměrům. Stačí si vybrat jeden z těchto objektivů a v kombinaci s kompaktním tělem jakékoliv bezzrcadlovky Sony A6xxx/A7/A9, či A1 pověšeným přes rameno, vám už žádný důležitý okamžik neunikne. Byla radost s nimi fotit.

Hodnocení zákazníků (1)

Hodnocení zákazníků (1)

5

zatím paráda ve všech směrech:)

Ověřený zákazník
Jann Řehák, 12.07.2021

5

Popis a parametry

Popis a parametry

Sony přichází s novým objektivem Sony FE 24 mm f/2,8 G vhodným pro Full frame fotoaparáty a kamery. Tento širokoúhlý objektiv je ideální pro fotografy a také filmaře. Díky pokročilému optickému designu, který zahrnuje tři asférické prvky a jeden prvek ED (Extra-Low Dispersion) pro neuvěřitelně vysoké rozlišení od rohu k rohu, spolu s nádherným rozostřením pozadí (bokeh). Dva dvojité lineární motory poskytují rychlé a přesné automatické ostření s vynikajícím a precizním sledováním. Chod motorů je i při tak ohromném výkonu velmi tichý. Interní zaostřování zajišťuje, že zorný úhel je během zaostřování stabilní (minimalizované dýchání přeostření).

Neuvěřitelně ostrý

Nejmodernější optika, která využívá tři asférické prvky a jeden skleněný prvek ED (Extra-Low Dispersion), poskytuje vysoké rozlišení a potlačuje barevné pruhy ve všech částech obrazu. Vysoké rozlišení od rohu k rohu a krásný bokeh z něj činí vynikající kompaktní, lehký a širokoúhlý objektiv pro městské scenérie, krajiny a videozáznamy.

Čistý a hladký bokeh

Velká kruhová clona F2,8 se 7 lamelami na tomto objektivu vytváří nádherné rozostření pozadí.

Rychlý a přesný

Dva lineární motory poskytují rychlý a přesný AF s vynikající schopností sledování a plně využívají pokračující rychlé pokroky v rychlosti pohybu těl kamer. Díky maximálnímu využití tohoto výkonu je sledování udržováno navzdory okamžitým změnám v pohybu objektu, takže je tento objektiv na šířku ideální pro situace, jako je rychlé fotografování pohybujících se objektů. S tímto lehkým a kompaktním objektivem vám nikdy neunikne žádný snímek.

Kvalitní a pevná konstrukce

Vysoce kvalitní konstrukce využívá kov (hliník) pro vnější povrchovou úpravu a clonu, čímž dosahuje propracovaného vzhledu a přispívá ke zvýšení pevnosti a trvanlivosti. Indexy prstenců clony, označení ohniskové vzdálenosti a logo Sony na sluneční cloně jsou spíše vyryty než vytištěny, což dává tomuto objektivu FE povrchovou úpravu s prvotřídním vzhledem.

Výborný pro natáčení videa

Rychlé a přesné automatické ostření s vynikajícím sledovacím výkonem dodávané dvěma lineárními motory je také velmi tiché, díky čemuž je 24mm objektiv ideální pro fotografování i natáčení filmů. Intuitivní ovládání v kompaktním a lehkém provedení.

 

 

Objektiv

Typ bajonetu Sony FE
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 24
Minimální ohnisková vzdálenost 24 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 24 mm
Světelnost pevného objektivu 2,8
Světelnost objektivu - nejkratší ohnisko (F) 2,8
Světelnost objektivu - nejdelší ohnisko (F) 2,8
Maximální clona (F) 22
Konstrukce objektivu 8 členů / 7 skupin
Stabilizátor optický Ne
Délka objektivu 68 mm
Počet lamel clony 7
Vhodný pro žánr Krajina, Architektura / Interiér, Reportáže, Móda, Street foto, Produktová fotografie, Astro fotografie
Rozdělení podle ohniska Širokoúhlý
Vhodný pro formát snímače Full Frame
Typ objektivu Pevné ohnisko

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 24 cm

Fyzikální specifikace

Hmotnost 162 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ne

Ostatní

Číslo produktu SEL24F28G.SYX
Značka Sony

Filtry

Průměr filtru 49 mm

Zobrazit popis a parametry