Recenze Sony FE 24mm f/1,4 GM

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Kresba
  • Rychlost ostření
  • Odolné zpracování těla
  • Plynulý chod clonového kroužku
  • Bokeh
  • Programovatelné tlačítko

Co se nám nelíbí

  • Slabý zvukový projev AF

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Sony FE 24 mm f/1,4 GM od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Sony FE 24 mm f/1,4 GM v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí Sony FE 24 mm f/1,4 GM

Představení Sony FE 24 mm f/1,4 GM

Představení Sony FE 24 mm f/1,4 GM

„Géčkové” objektivy jsou historicky, již od dob Minolty, příslibem kvality. Sony v tomto provedení ještě použila v názvu M, které znamená Master. Dá se tedy očekávat, že do objektivu dala maximum, což v závěru naznačuje i cena.

Design, zpracování a ergonomie

 

U FE 24mm f/1,4 GM je patrné víc než u jiných objektivů, že se Sony daří držet příslibu malého a lehkého provedení pro full-frame bezzrcadlovky. U skel s tímto širokoúhlým ohniskem a vysokou světelností jsme zvyklí na téměř dvojnásobnou hmotnost a podstatně větší nárok na místo v našich fotobrašnách.
Objektiv je poměrně členitý. Dominuje zaostřovací prstenec. Ten pracuje klasicky na elektrickém impulsu a je lineární, takže celá ostřící škála od 25 cm po nekonečno se dá nastavit vždy na 180 stupních otočení. Fajn mi přišla i paměť zaostřené vzdálenosti. Když jsem fotoaparát vypnul po focení s ostřením na 2 m, po zapnutí bylo zaostřeno automaticky opět na 2 m.


Za ostřícím prstencem je výrazné značení „G” a pod ním přepínač mezi volbou AF a MF tedy automatického a manuálního ostření. Samostatné neoznačené tlačítko je volitelné, můžeme jej tedy osadit námi používanou funkcí. Takových možností je u fotoaparátu Sony A7 velká nabídka. Zmíněné prvky ovládáme palcem levé ruky. Ukazovák nebo prostředník mají na práci protější stranu, kde je umístěné přepínání aretace clony.
Clonu nastavujeme prstencem a máme nabídku od f/1,4 až po f/16 pěkně po ⅓ krocích včetně čistého A (fotoaparát volí clonu automaticky). Díky zmíněnému přepínání aretace můžeme pracovat v krocích nebo clonit plynule a hladce. To nachází uplatnění při efektivní změně hloubky ostrosti během natáčení videa.

Všechno uvedené máme zabalené ve vysoce kvalitním plastu s úpravou proti vniknutí vlhka a prachu. Výjimkou je zastoupení kovu v clonném kroužku a samozřejmě bajonetu. Odolnosti napomáhá i fakt, že jde o pevný objektiv ve smyslu „nikde nic nevyjíždí”.

Vnitřní charakteristika a vlastnosti

 

Ostření je u Sony fenomén. Je velmi rychlé a přesné, se všemi možnostmi nastavení sledování atd. Jediná výtka: mezi clonou f/16 až f/2,8 jsem zaznamenal slabý zvukový projev ostření. Pod clonou f/2,8 už pak byl objektiv neslyšný. Ale možná šlo o projev jednoho konkrétního kusu.
U pevných skel je samozřejmě předpoklad vysoké kvality kresby. Dále fakt, že při použití těla A7 můžeme silně redukovat základní optické vady. Proto jsem při testování tyto kompenzace deaktivoval, abych měl alespoň šanci nějaké neduhy najít.
V případě ostrosti skutečně není co řešit. Objektiv nese krásně kresbu i v rohu kolem clony f/11. Nepatrný úbytek kresby v rohu mizí se zapnutím kompenzace. Tato (ne)ostrost je tak neznatelná a minimální, že bych ji spíš tipoval na důsledek kombinace ostatních optických neduhů.
Mám rád širokoúhlá ohniska. Jsou to ohniska pro nás, lenochy, s nimiž prostě tu atmosféru do snímku dostaneme bez sebevětšího úsilí. Soudkovitost je jedna z deformací, která k těmto „širokáčům” patří a dodává jim určitou patinu. Tady mi chybí. Je to jedno z těch precizních skel, které se v krajích prostě nesbíhá.


Vinětace se u širokáčů Sony hledá poměrně snadno. I tady je patrná a i tady záhy padá a mizí kolem f/2,8. Je to trend, kdy Sony hřeší a počítá se zmíněnou kompenzací optických vad v těle fotoaparátu.
O inzerované úpravě povrchů a optických členech hovoří právě aberace. Musel jsem si hodně hrát s kontrastními scénami, abych v rohu neznatelný, spíš sugestivní, projev aberace našel.
Tento typ fotografie hodně souvisí s focením v protisvětle. V tomto ohledu obstála 24 G velmi dobře. Je znát povrchová úprava vnitřní části objektivu. Reflexe jsou vidět, ale musí se hledat. Jsou zlomkové a rozhodně na sebe nestrhávají pozornost. Takže protisvětlo nám vyšlo také výborně.
Poslední často diskutované kritérium je bokeh. Na něm se podílí clona, která má v tomto případě 11 lamel. Snaha konstruktérů byla kopírovat tvar kruhu, což se podařilo. Bokeh je krásně kruhový a pravidelný i v tvrdém protisvětle.

 

 Shrnutí závěrem

 

Máme tu luxusní širokoúhlé sklo, kterému odpovídá i cenovka a to oprávněně. Objektiv s bezkonkurenční kresbou bez poduškového efektu a jiných optických vad. Sklo s rychlým ostřením. Takže krajinky, street, práce v protisvětle a video, tam všude by měla Sony FE 24mm f/1,4 G najít uplatnění. Pardon GM a „M” jako Master je totiž v názvu oprávněně (:

 

Hodnocení zákazníků (8)

Hodnocení zákazníků (8)

5

Obraz je nesmírně ostrý! Až mě překvapilo, jak moc jde poznat rozdíl v detailech, navíc mám pocit, že barevné podání je příjemnější na pohled. Kvalita zpracování na výbornou. Lze používat manuální nastavení clony na objektivu (cvakací, nebo plynulou) a programovatelné tlačítko je by default na zamčení ostření. Je o kousek větší, než by bylo pro nenápadnost na ulicích potřeba. Myslím si, že mi leccos odpustí (svou ostrostí a jemnou kresbou), a tak s ním mám velkou sebedůvěru, že se fotky podaří.

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Martin, Ostrava-Hrabůvka, 31.03.2024

5

Filtr normální, objektiv Sony GM 1,4/24 je špice, asi nejlepší sklo, které mám. Kreslí jako břitva!

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Vladimír, Praha, Staré Město, 02.10.2023

5

Předčilo očekávání - nádherná kresba a velmi rychlé reakce, na Sony alfa 6600 je hlučnější pouze v režimu foto, při snímání videa je to o.k. M.J. UINTATHERIUM

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Milan, Kutná Hora, 17.11.2022

5

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
pavel, USTI NAD ORLICI, 29.04.2021

5

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Jan, Nové Mesto nad Váhom, 09.10.2019

5

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Martin, Praha 9, 26.02.2019

5

bezkonkurenční ostrost i rychlost

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
zdeněk, 21.02.2019

5

Super

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Jan, Horoměřice, 26.01.2019

5

Popis a parametry

Popis a parametry

Širokoúhlý objektiv Sony FE 24 mm f/1,4 GM byl pečlivě navržen tak, aby při libovolném nastavení clony poskytl nejlepší výkon ve své třídě. Využívá pokročilé optické technologie vyvinuté odborníky společnosti Sony, aby uspokojil potřeby těch nejnáročnějších fotografů. Objektiv má kompaktní a lehké provedení s průměrem filtru 67 mm, rozměry 75,4 mm x 92,4 mm a váží pouhých 445 g. Model FE 24mm F1.4 GM splňuje přísné standardy řady G Master, takže nabízí kombinaci vysokého rozlišení a nádherného bokehu, které jsou pro řadu G Master charakteristické.

Model FE 24mm F1.4 GM, který zajišťuje konzistentně vysoké rozlišení na celé ploše snímku i při nastavení clony f/1,4, se chlubí novou optickou konstrukcí složenou z 10 skupin, z nichž každá obsahuje 13 členů, včetně dvou XA (vysoce asférických) a tří ED (s extra nízkým rozptylem). Dva členy XA účinně potlačují předozadní odlesky a umožňují přesnou reprodukci bodového světla. To z modelu FE 24mm F1.4 GM činí lákavou volbu pro fotografy hvězdné oblohy. Unikátní antireflexní povrchová úprava Nano AR Coating vyvinutá společností Sony byla použita, aby omezila odlesky a dvojité okraje (tzv. ghosting). Zajistí tak působivou čistotu obrazu i při fotografování krajiny, při němž často způsobuje pozice slunce problémy, používá-li fotograf běžný objektiv.

 

Špičkový výkon se ukrývá v mimořádně kompaktním a lehkém těle o hmotnosti pouhých 445 g. Pro fotografy krajiny, kteří mnohdy musí ujít dlouhou vzdálenost, aby našli dokonalé místo pro fotografování, to znamená příjemné snížení váhy, kterou musí nést. Úspora váhy bude ještě znatelnější, pokud objektiv FE 24mm F1.4 GM použijete v kombinaci s oceňovanými těly Sony řady α7/α9. Takto nízké hmotnosti bylo dosaženo mimo jiné díky vývoji nového, vysoce výkonného systému pohonu zaostření DDSSM (Direct Drive SSM), který je zhruba třikrát výkonnější než předchozí systém DDSSM, takže umožňuje rychlou odezvu, vysokou přesnost polohování a tichý provoz při fotografování i záznamu videa.

 

Kromě vlastností, díky nimž se dokonale hodí pro fotografování krajiny a hvězdné oblohy, nabízí model FE 24mm F1.4 GM také vynikající výkon při fotografování zblízka – již od vzdálenosti 0,24 m, při němž zajistí jemný a přirozený bokeh. Jako člen rodiny vlajkových objektivů G Master od Sony disponuje tento nový objektiv výjimečně kvalitním obrazem i bokehem. Vzhledem k tomu, že kvalitu bokehu přímo ovlivňují sférické aberace a axiální a laterální chromatické vady, které mohou způsobovat splývání barev, je na eliminaci všech těchto faktorů kladen již ve fázi konstrukce a výroby velký důraz. Každý objektiv je zvlášť testován a upravován, aby bylo dosaženo nejvyšší kvality obrazu a bokehu.

 

Model FE 24mm F1.4 GM je dále vybaven několika profesionálními ovládacími prvky, které usnadňují ovládání při fotografování i pořizování videí. Clonový kroužek umožňuje přímé a intuitivní nastavení clony, zatímco přepínač cvakání clony umožňuje podle potřeby zapnout či vypnout cvakání kroužku clony. Zaostřovací kroužek nabízí manuální ostření s lineární odezvou pro dokonalé a přesné ovládání manuálního ostření, což uživateli přináší svižné ovládání potřebné pro rychlé, přesné manuální ostření. Tlačítko aretace zaostření je nastavitelné a pomocí přepínače režimu ostření lze rychle vybrat automatické nebo manuální ostření v závislosti na měnících se podmínkách snímání.

Obecné

Úroveň produktu Poloprofesionál a pokročilý

Obrazový snímač

Formát snímače 2/3

Objektiv

Typ bajonetu Sony E, Sony FE
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 24
Minimální ohnisková vzdálenost 24 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 24 mm
Světelnost objektivu (nejkratší ohnisko) 1,4
Světelnost objektivu (nejdelší ohnisko) 1,4
Maximální clona (F) 16
Konstrukce objektivu 13 členů / 10 skupin
Stabilizátor obrazu Ne
Typ sluneční clony ALC-SH154
Délka objektivu 92 mm
Počet lamel clony 11
Vhodný pro žánr Krajina, Architektura / Interiér, Street foto, Astro fotografie
Rozdělení podle ohniska Širokoúhlý
Vhodný pro formát snímače Full Frame
Typ objektivu Pevný

Ostření

Minimální zaostřovací vzdálenost 24 cm

Fyzikální specifikace

Průměr filtru 67 mm
Hmotnost 445 g
Odolnost Utesnění proti prachu a vlhkosti

Ostatní

Číslo produktu SEL24F14GM.SYX
Značka Sony

Zobrazit popis a parametry