Recenze Sony FE 300 mm f/2,8 GM OSS

Petr Bambousek

Petr Bambousek • 16. 11. 2023

Představení Sony FE 300 mm f/2,8 GM OSS

Představení Sony FE 300 mm f/2,8 GM OSS

Megapixel videorecenze Sony FE 300 mm f/2,8 GM OSS

Megapixel videorecenze Sony FE 300 mm f/2,8 GM OSS

Popis a parametry

Popis a parametry

Sony FE 300 mm f/2,8 GM OSS je dosud nejlehčí pevný teleobjektiv s velkou světelností na světě. Je navržen především pro plnoformátové bezzrcadlovky s bajonetem Sony FE a kromě překvapivě nízké hmotnosti a kompaktních rozměrů nabízí také lépe vyvážené tělo a špičkovou optickou stabilizaci OSS. Zachycuje špičkové detaily, které jsou charakteristickým znakem řady G Master a pyšní se mimořádně rychlým a vysoce přesným ostření. Objektiv je utěsněný vůči povětrnostním vlivům pro spolehlivý provoz i v náročných podmínkách. Díky výkonné stabilizaci obrazu, kompaktnímu designu a odolnosti je ideální pro profesionální terénní fotografy.

Bleskové automatické ostření

Ostřící systém objektivu disponuje dvojicí nejnovějších lineárních motorů XD (Extreme Dynamic) a řídícími algoritmy, které společně zajišťují vysokou rychlost, špičkovou přesnost a nízké vibrace při ostření. Tento výkonný ostřící systém je tak ideální pro snímání i těch nejdymaničtějších scén a zaručí, že každý moment bude zachycený ostře a jasně. AF systém je rovněž mimořádně tichý, což ocení zejména fotografové divoké zvěře a sportovních událostí, stejně jako tvůrci videí. Objektiv byl navržený tak, aby držel krok s nejnovějšími funkcemi automatického ostření založeného na umělé inteligenci fotoaparátů Sony Alpha a poskytoval uživateli při sledování dynamických scén spolehlivý výkon.

Brilantní optický výkon a kvalita řady G Master

Jako součást profesionální řady G Master společnosti Sony je tento objektiv navržen tak, aby nabízel perfektní rovnováhu mezi působivým rozlišením a ostrostí spolu s nádherným a jemným bokehem. Optická konstrukce zahrnuje skleněné prvky Super ED a ED, které minimalizují axiální chromatické aberace a také barevné lemování pro vysokou čistotu a přesnou reprodukci barev. Vnitřní povrch čoček je navíc potažen povlakem Nano AR Coating II pro potlačení odrazů, které způsobují odlesky a duchy.
 

Přenosný a ergonomický design

Díky významné redukci hmotnosti je objektiv FE 300 mm f/2,8 GM OSS nejlehčím ve své třídě. Byl vyvinut s jedinečnými optickými řešeními společnosti Sony a nabízí vynikající všestrannost a mobilitu. Bez stativové objímky váží 1470 g a byl navržený s ohledem na vyvážené rozložení hmotnosti - díky koncentrování váhy dozadu s ním dokážete fotografovat z ruky i celé dny. Pro použití volitelných filtrů je k dispozici slot v zadní části objektivu pro drop-in filtry o průměru 40,5 mm.

Přesný a spolehlivý

Objektiv FE 300 mm f/2,8 GM OSS umožňuje využít všechny nejlepší funkce fotoaparátů Sony a zároveň je vybavený pohodlným ovládáním pro podporu profesionálního fotografování, včetně čtyř přizpůsobitelných tlačítek pro uzamčení zaostření, vestavěné optické stabilizace obrazu a ovládacího kroužku pro přiřazení dalších funkcí. Prachu a vodě odolná konstrukce a fluorovaný povrch předního členu zajišťuje vysokou spolehlivost ve venkovním i vnitřním prostředí.

Navržen pro budoucnost

Objektiv je připravený na plné využití funkcí i vašeho příštího fotoaparátu Sony. Spárujte ho s nejnovějšími fotoaparáty Alpha a objevte výjimečné funkce budoucnosti: s fotoaparátem Alpha 1 pořídíte až 30 snímku za sekundu. Těšit se můžete z bezchybného automatického ostření v úchvatném rozlišení 4K při 120p. Spárováním objektivu s nejnovějšími modely pozvednete kvalitu snímků i filmů a objevíte plný potenciál dynamické fotografie.

 

Objektiv

Typ bajonetu Sony FE
Optický zoom 1 x
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 300
Minimální ohnisková vzdálenost 300 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 300 mm
Světelnost pevného objektivu 2,8
Světelnost objektivu - nejkratší ohnisko (F) 2,8
Světelnost objektivu - nejdelší ohnisko (F) 2,8
Maximální clona (F) 22
Konstrukce objektivu 21 členů / 17 skupin
Stabilizátor optický Ano
Crop faktor 1 x
Typ sluneční clony Sony ALC-SH175
Délka objektivu 265 mm
Počet lamel clony 11
Vhodný pro žánr Portréty, Sport, Zvířata, Reportáže, Móda, Koncerty
Rozdělení podle ohniska Teleobjektiv
Vhodný pro formát snímače Full Frame
Typ objektivu Pevné ohnisko

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 200 cm

Fyzikální specifikace

Průměr filtru 40,5 mm
Hmotnost 1470 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu SEL300F28GM.SYX
Značka Sony

Zobrazit popis a parametry