Recenze Sony FE 40 mm f/2,5 G

Andrea Škrabalová

Andrea Škrabalová • 06. 09. 2021

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Kompaktní, lehký
  • Utěsněný proti prachu a vlhkosti
  • Skvělý bokeh
  • Rychlý autofokus

Co se nám nelíbí

  • Konkurenční Sigma 45 mm f/2,8 DG DN nabízí líbivější bokeh

Představení Sony FE 40 mm f/2,5 G

Představení Sony FE 40 mm f/2,5 G

V první polovině letošního roku si pro nás společnost Sony nachystala opravdu spoustu novinek! Od objektivu FE 35mm f/1,4 GM, Sony FE 50 F/1,2 GM až po trojici pevných skel pro Full-frame řady G, které Vás svoji ostrostí, kompaktností a výkonem mile překvapí! 

Konstrukce objektivů

Všechny tři objektivy mají stejnou velikost (průměr 68 mm x 45 mm), všechny mají stejný průměr filtru (49 mm) a téměř stejnou velmi nízkou hmotnost - FE 40 mm f/2,5 G váží 173.

Řekněme si to zcela upřímně, mít full-framovou bezzrcadlovku nutně neznamená, že máte kompaktnost zaručenou, že ano? Avšak s těmito objektivy a moderními těly Sony Alpha získáte vysokou kvalitu obrazu a zároveň onu kompaktnost, po které nemalá část fotografů touží. Díky tomu jsou tyto objektivy milým překvapením. Pojďme se tedy podívat zblízka.

Design objektivu je příjemný, tělo je kovové a podle Sony odolné proti nepříznivým povětrnostním vlivům. Konečně také výrobce přidal mnohými vymodlený clonový kroužek, který jsme doposud mohli vidět jen ve vyšších řadách GM. Taková úleva! V neposlední řadě na objektivu nalezneme programovatelné funkční tlačítko a přepínání režimu ostření. Systém XD, který využívá dva samostatné zaostřovací motory, zajišťuje tiché, plynulé a velmi rychlé automatické zaostřování, díky čemuž je objektiv vhodný pro fotografování i pro natáčení videa. 

Testovala jsem ho na fotoaparátu Sony Alpha A7R III.

Pevné objektivy Sony | Megapixel

Objektiv FE 40 mm f/2,5 G

Ohnisková vzdálenost 40 mm není zrovna v dnešní době více rozšířená, pro mnohá použití je však ideální. Často se může stát, že chceme zachytit street fotografii, dokumentovat každodenní dění ve světě či prostě nosit fotoaparát s sebou všude, ale nechceme mít s sebou více než jeden objektiv. A 35 mm je moc široký záběr a 50 mm už je moc limitující. V těchto případech je čtyřicítka ideální. 

Je schopna zachytit většinu scény, ale zároveň umí i oddělit subjekt od celkového dění a přitáhnout k němu pozornost diváka. Nabízí slušnou světelnost a dostatečnou hloubku ostrosti a hlavně je opravdu drobná. Opticky si vede velmi slušně až na slabší vinětaci a aberaci při plně otevřené cloně. 

Objektiv 40 mm | Megapixel

Závěr


Konec výmluvám, že s sebou nechci nosit foťák kvůli hmotnosti a rozměrům. Díky tomuto objektivu v kombinaci s kompaktním tělem jakékoliv bezzrcadlovky Sony A6xxx/A7/A9, či A1 pověšeným přes rameno, vám už žádný důležitý okamžik neunikne. Byla radost s nimi fotit.

Hodnocení zákazníků (1)

Hodnocení zákazníků (1)

5

Je vynikájící po všech stránkách, nenarazil jsem zatím na nic co by se dalo vytknout. Velmi mi vyhovuje provedení sluneční clony. Ostří perfektně, rychle i tiše a to i na A7ii.

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Pavel, Opava, 25.11.2021

5

Popis a parametry

Popis a parametry

Standardní objektiv Sony FE 40 mm f/2,5 G vhodný pro Full frame fotoaparáty a kamery. Tento standardní objektiv je ideální pro fotografy a také filmaře. Díky pokročilému optickému designu, který zahrnuje tři asférické prvky a jeden prvek ED (Extra-Low Dispersion) pro neuvěřitelně vysoké rozlišení od rohu k rohu, spolu s nádherným rozostřením pozadí (bokeh). Dva dvojité lineární motory poskytují rychlé a přesné automatické ostření s vynikajícím a precizním sledováním. Chod motorů je i při tak ohromném výkonu velmi tichý. Interní zaostřování zajišťuje, že zorný úhel je během zaostřování stabilní (minimalizované dýchání přeostření).

Neuvěřitelně ostrý

Nejmodernější optika, která využívá tři asférické prvky a jeden skleněný prvek ED (Extra-Low Dispersion), poskytuje vysoké rozlišení a potlačuje barevné pruhy ve všech částech obrazu. Vysoké rozlišení od rohu k rohu a krásný bokeh z něj činí vynikající kompaktní, lehký a širokoúhlý objektiv pro městské scenérie, krajiny a videozáznamy. Díky svému rozsahu je navíc vhodný také pro portréty.

Čistý a hladký bokeh

Velká kruhová clona F2,5 se 7 lamelami na tomto objektivu vytváří nádherné rozostření pozadí.

Rychlý a přesný

Dva lineární motory poskytují rychlý a přesný AF s vynikající schopností sledování a plně využívají pokračující rychlé pokroky v rychlosti pohybu těl kamer. Díky maximálnímu využití tohoto výkonu je sledování udržováno navzdory okamžitým změnám v pohybu objektu, takže je tento objektiv na šířku ideální pro situace, jako je rychlé fotografování pohybujících se objektů. S tímto lehkým a kompaktním objektivem vám nikdy neunikne žádný snímek.

Kvalitní a pevná konstrukce

Vysoce kvalitní konstrukce využívá kov (hliník) pro vnější povrchovou úpravu a clonu, čímž dosahuje propracovaného vzhledu a přispívá ke zvýšení pevnosti a trvanlivosti. Indexy prstenců clony, označení ohniskové vzdálenosti a logo Sony na sluneční cloně jsou spíše vyryty než vytištěny, což dává tomuto objektivu FE povrchovou úpravu s prvotřídním vzhledem.

Výborný pro natáčení videa

Rychlé a přesné automatické ostření s vynikajícím sledovacím výkonem dodávané dvěma lineárními motory je také velmi tiché, díky čemuž je 40 mm objektiv ideální pro fotografování i natáčení filmů. Intuitivní ovládání v kompaktním a lehkém provedení.

Objektiv

Typ bajonetu Sony E, Sony FE
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 40
Minimální ohnisková vzdálenost 40 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 40 mm
Světelnost pevného objektivu 2,5
Světelnost objektivu - nejkratší ohnisko (F) 2,5
Světelnost objektivu - nejdelší ohnisko (F) 2,5
Maximální clona (F) 22
Konstrukce objektivu 9 členů / 9 skupin
Stabilizátor optický Ne
Délka objektivu 68 mm
Počet lamel clony 7
Vhodný pro žánr Krajina, Architektura / Interiér, Portréty, Reportáže, Móda, Street foto, Koncerty, Produktová fotografie, Astro fotografie
Rozdělení podle ohniska Základní
Vhodný pro formát snímače Full Frame
Typ objektivu Pevné ohnisko

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 28 cm

Fyzikální specifikace

Průměr filtru 49 mm
Hmotnost 173 g

Ostatní

Číslo produktu SEL40F25G.SYX
Značka Sony

Zobrazit popis a parametry