Recenze Sony FE 50 mm f/1,2 GM

Jakub Caha

Jakub Caha • 07. 09. 2021

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Velikost
  • Optická konstrukce
  • 72mm filtr
  • Obrazová kvalita a výstup na 1,2
  • Váha

Co se nám nelíbí

  • Váha

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Sony FE 50 mm f/1,2 GM od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Sony FE 50 mm f/1,2 GM v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí Sony FE 50 mm f/1,2 GM

Představení Sony FE 50 mm f/1,2 GM

Představení Sony FE 50 mm f/1,2 GM

Představení Sony 50 mm f/1,2 GM

S objektivy 50 mm f/1,2 pro bezzrcadlovky jakoby se roztrhl pytel. Jako první ji představil Canon již před třemi lety. Nedávno pak Nikon na svůj systém Z a nyní se přidalo i Sony, a to s velkou parádou. Rovnou s tou nejmenší a nejlehčí ze všech jmenovaných. Dalo by se říct, že GM řada pevných objektivů je s touto novinkou kompletní.

Konstrukce, optika a AF

50 mm f/1,2 GM drží již zaběhlý design řady GM. Nechybí clonový kroužek s posuvníkem pro declick, široký ostřící prstenec či sluneční clona s pojistkou. Celkově je konstrukce a velikost úchvatná na to, o jaký objektiv se jedná. Však posuďte sami, Sony 50 GM se zastavil na 778 gramech (Nikon 1090 g, Canon 950 g) a 87 milimetrech délky (Nikon 150 mm, Canon 108 mm). Co se tedy do velikosti a váhy týče, jednoznačný vítěž, stále se ale jedná o pěkného cvaldu. Příjemná je velikost filtru 72 mm. 

Rozdíl oproti ostatním v sérii Sony je však vidět na první dobrou ihned po sundání krytek. Optické členy zasahují až do úplného kraje jak zepředu, tak zezadu. Skoro bych řekl, že ochranný filtr bude nutností, zvláště pokud nepoužíváte sluneční clonu.

Optická konstrukce se skládá ze 14 členů v 10 skupinách. Tři jsou XA asferické členy poskládané do zdokonalené optické dráhy společně s antireflexním Nano AR Coatingem II potlačují aberaci a optické vady tak, aby byl výstup na top úrovni. V Sony si opravdu dali záležet a přinesli kvalitní objektiv s perfektním obrazem. Clona je jedenáctidílná a tvoří tak téměř dokonalý kruh, přední člen má navíc fluoridovou úpravu proti poškrábání. Samozřejmostí je utěsnění proti prachu a vlhkosti a také nechybí funkční tlačítko na straně objektivu.

Finální výstup je skvělý. Musím říct, že po dlouhé době, co jsem se 50mm ohnisku vyhýbal a sám v nouzi používal kompaktního kolegu 55 mm f/1,8 ZA Sonnar, jsem s tímto objektivem dostal chuť zase 50 mm používat. Celkově mě s přechodem na CSC začaly bavit spíše ohniska 35-40 a pak až 85. Toto se nepovedlo zlomit ani skvělé 50 mm f/1,4 Sonnar a dokázalo to až zmíněné GMko. Dokonce jsem se na sportovní akci dostal do fáze, že jsem jej používal spolu se širokáčem a teleobjektiv jako střední ohnisko.  

Velmi zajímavá je i rozostřením popředí vůči fotografovanému subjektu. Krásně se dá komponovat v rámci dané lokace. Na to totiž navazuje další věc - AF systém. Objektiv využívá 4 XD lineární motory, které fungují po dvojicích proti sobě, a je to asi nejlepší, co dnes můžete v objektivu najít. Ostření je přesné a rychlé, pro videomakery bezhlučné. V zásadě tak i na clonu 1,2 bez problému zaostříte na seberychlejší pohyb. Podobně to má i 135 GM či 400 GM, které na tomto systému fungují a přesnost všech zmíněných, spolu s tělem vyšší třídy, je bezchybná.

Závěrem

Nová padesátka patří jednoznačně na špici toho, co Sony umí nabídnout. V celé řadě, kde máme základní 50 mm f/1,8 následovanou 55 mm f/1,8 či světelnější 50 mm f/1,4 je tato 1,2 rozhodně na vrcholu jak obrazově, tak i rychlostně a přesnostně. Sám zvažuji, že bych s ní nahradil již starší 85 GM, protože fotky z této padesátky mě vážně baví. Při přiclonění ve studiu je ostrá jak břitva a kresebně perfektní. 

Rozhodně si najde místo v arzenálu každého svatebního či lifestylového fotografa. Neprohloupí s ní ale ani portréťáci, kteří potřebují minimum zkreslení a širší záběr než u 85 či 135 mm. 


 

Megapixel videorecenze Sony FE 50 mm f/1,2 GM

Megapixel videorecenze Sony FE 50 mm f/1,2 GM

Hodnocení zákazníků (1)

Hodnocení zákazníků (1)

5

Tohle sklo jsem si vysnil. Bezkompromisní kvalita obrazového výstupu. Dokonale ostrý i na otevřenou clonu. I přes vysokou cenu, nelituji ani haléře.

Ověřený zákazník
Jiří Mates, 07.09.2021

5

Popis a parametry

Popis a parametry

Sony představuje nový objektiv pro Full Frame s označením Sony FE 50 mm f/1,2 GM. Poprvé se u Sony představuje objektiv s tak nízkou clonou, díky které otevírá všem fotografům a videotvůrcům nový svět. Díky pokročilému optickému designu, který zahrnuje tři prvky XA (extrémně asférické) pro neuvěřitelné vysoké rozlišení od rohu k rohu, spolu s nádherným rozostřením pozadí (bokeh). Čtyři lineární motory XD (Extreme Dynamic) zajišťují rychlé, přesné a tiché automatické zaostřování a sledování v tomto kompaktním a lehkém objektivu Sony G Master. Interní zaostřování zajišťuje, že zorný úhel je během zaostřování stabilní (minimalizované "dýchání" při zaostření). Neuvěřitelný objektiv pro video, model SEL50F12GM poskytuje plynulý, rychlý a nepřetržitý výkon automatického ostření pro natáčení filmů.

Neuvěřitelně ostrý

 Tři prvky XA (extrémně asférické) zajišťují vynikající rozlišení v tomto objektivu F1.2 prime s vysokým rozlišením od rohu k rohu a nádherným bokeh efektem, což z něj činí vynikající objektiv pro Full Framefotoaparáty vhodný pro portréty, krajiny, hvězdné krajiny a videografii.

Hladký a dokonalý bokeh z řady G Master

Členy XA a pečlivá kontrola sférické aberace ve fázích návrhu a výroby přispívají k úchvatnému efektu bokeh tohoto objektivu řady G Master, který umožní doopravdy vyniknout portrétům i dalším objektům, především pak při malé hloubce ostrosti s nejnižším clonovým číslem F1,2. Mechanismus kruhové clony s 11 lamelami přispívá k nádhernému kruhovému efektu bokeh.

Unikátní jasnost a kontrast

I při silném slunečním světle a protisvětle je nový povrch Sony Nano AR Coating II rovnoměrně nanesen na povrch prvku, což účinně minimalizuje vnitřní odrazy, takže při použití tohoto objektivu FE nedochází téměř k žádným odleskům a stínům.

Profesionální ergonomie

Design odolný proti prachu a vlhkosti spolu s univerzálními ovládacími prvky tohoto objektivu Sony 50 mm f/1,2 GM je ideální pro použití v nejnáročnějších situacích - uvnitř i venku.

Vyšší rychlost v objektivu se světelností f/1,2

Objektiv 50mm F1.2 z řady G Master se pyšní pevnou ohniskovou vzdáleností a světelností F1,2, která umožňuje fotografování v širší škále podmínek, a také nabízí vysoké rozlišení, přitažlivý efekt bokeh řady G Master a bleskurychlé automatické ostření. Je také pozoruhodně kompaktní a lehký, díky čemuž nabízí novou úroveň tvůrčí svobody.

Rozlišení řady G Master bez kompromisů

Objektiv FE 50mm F1.2 GM je ideální pro vášnivé tvůrce. Díky členům XA (vysoce asférické) a dalším pokročilým technologiím dosahuje mimořádného rozlišení a kontrastu od středu snímku až po jeho okraje. Nanovrstva Sony Nano AR Coating II potlačuje odlesky a vícenásobné obrazy, zatímco plovoucí zaostřovací mechanismus zajišťuje optimální ostrost při libovolné zaostřovací vzdálenosti.

Rychlý, tichý a přesný AF 

Přesné ostření 50mm objektivu i při malé hloubce ostrosti F1,2. Čtyři lineární motory XD (extrémně dynamické) zajišťují vysoký tah potřebný pro polohování těžkých skupin ostřících členů pro přesné automatické ostření. Originální technologie objektivů Sony s bajonetem E zajišťuje při snímání maximální využití těl s bajonetem E.

Profesionální mobilita

Objektiv FE 50mm F1.2 GM s průměrem 87 mm (3 1/2 palce), délkou 108 mm (4 3/8 palce) a hmotností pouhých 778 gramů (27,5 oz.) doplňuje výkonná těla s bajonetem E. Vzniká tak celek, který fotografům nabídne vysokou mobilitu i ovladatelnost. Tři členy XA a čtyři lineární motory XD v objektivu s vysokou světelností, který je překvapivě kompaktní a má mimořádný kreativní potenciál.

Perfektní ovládání a spolehlivost

Dvě tlačítka aretace zaostření, přepínač režimu ostření, ostřící kroužek, kroužek clony s přepínatelným cvakáním a další ovládací prvky pro lepší ovládání. Tlačítkům aretace zaostření lze pomocí nabídky fotoaparátu přiřadit další funkce. Manuální ostření zajišťuje odezvu ostřícího kroužku na ruční ovládání ostření. Ochrana proti prachu a vlhkosti a fluorová vrstva na předním členu.

Tabulka MTF

[1] Kontrast (%). [2] Vzdálenost od optického středu čočky (mm) [3] Max. clona [4] Clona F8 [5] Prostorová frekvence [6] 10 párů linek / mm [7] 30 párů linek / mm [8] Radiální hodnoty [9] Tangenciální hodnoty.

Ovládací prvky objektivu

[1] Zaostřovací kroužek [2] Tlačítko aretace zaostření [3] Kroužek clony [4] Přepínač režimu ostření [5] Clonový index.

[6] Přepínač cvakání kroužku clony.

Objektiv

Typ bajonetu Sony FE
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 50
Minimální ohnisková vzdálenost 50 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 50 mm
Světelnost pevného objektivu 1,2
Světelnost objektivu - nejkratší ohnisko (F) 1,2
Světelnost objektivu - nejdelší ohnisko (F) 1,2
Maximální clona (F) 16
Konstrukce objektivu 14 členů / 10 skupin
Stabilizátor optický Ne
Typ sluneční clony ALC-SH163
Délka objektivu 87 mm
Počet lamel clony 11
Vhodný pro žánr Portréty, Reportáže, Móda, Street foto, Koncerty, Produktová fotografie, Astro fotografie
Rozdělení podle ohniska Základní
Vhodný pro formát snímače Full Frame
Typ objektivu Pevné ohnisko

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 40 cm

Fyzikální specifikace

Hmotnost 778 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu SEL50F12GM.SYX
Ocenění EISA, TIPA
Značka Sony

Filtry

Průměr filtru 72 mm

Zobrazit popis a parametry