Recenze Sony FE 600mm F4 GM OSS

Jakub Caha

Jakub Caha • 26. 08. 2019

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Precizní zpracování
  • Váha
  • Ostrost a kresba
  • Možnost použití až 2x konvertoru

Co se nám nelíbí

  • Pracovní vzdálenost

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Sony FE 600 mm f/4 GM OSS od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Sony FE 600 mm f/4 GM OSS v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí Sony FE 600 mm f/4 GM OSS

Představení Sony FE 600 mm f/4 GM OSS

Představení Sony FE 600 mm f/4 GM OSS

Tenhle objektiv není pro každého. Tak bych to shrnul jednou větou. Samozřejmě takto stručný nebudu a řeknu vám více. Po nedávném testu nové a v prvních týdnech prodejů velmi oblíbené verzi 200-600 jsem se tentokrát podíval na zoubek tomu nejlepšímu a nejdelšímu, co Sony v teleobjektivech aktuálně nabízí. 

Šestistovka je hodně specifická. Dnes už není problém se s různými zoomy na tuto hranici dostat, ale práce s pevným ohniskem této vzdálenosti je něco úplně jiného. Jako fotograf se na práci s ním musíte dívat trošku jinak a také trošku jinak kalkulovat. Pro představu, před necelým rokem jsem si vyzkoušel konkurenční 600 mm v O2 aréně při focení Fed Cupu a musím říct, že vejít se s takto dlouhým sklem do uzavřeného prostoru i takové velikosti, je celkem problém. Proto jsem tentokrát neváhal a vyrazil ven, konkrétně na rally. Vlastně 2x. Poprvé před měsícem, spolu s testem zmíněné 200-600, ale času na něj bylo málo, a proto jsem tentokrát vyrazil znovu a věnoval se 600 GM více.

První dojem a konstrukce objektivu

Mluvit o fyzickém zpracování je trošku jako házet hrách na zeď. Všichni z vás, kdo kdy měli možnost vyzkoušet skla řady GMaster asi tuší, co se zde odehrálo. Co mě jednoznačně překvapilo je váha 3040 g, což je způsobeno hlavně využitím hořčíkové slitiny jak z venku, tak i zevnitř. Objektiv je na svou velikost opravdu lehký a ač jej nosit na rameni celý den není sranda, není to zásadní, nepřekonatelný problém. 24 členů v 18 skupinách, včetně tří fluoridových, jednoho asferického a dvou ED. V této sestavě tkví gró výstupu. Přední čočka má taktéž fluoridovou úpravu pro lepší odolnost vůči nečistotám a vodě.

Clona má 11 lamel a pokud přicloníte, dočkáte se oblíbené hvězdičky i při takovémto ohnisku. Její maximální hodnota je f/22 a minimální ostřící vzdálenost je 450 centimetrů

 

 

Délka objektivu bez clony je 449 mm, pro srovnání je nepatrně kratší než konkurenční verze od Canonu. Se sluneční clonou se už jedná o pořádný kousek, který do batohu jen tak neschováte. Na to se myslelo a stejně jako k 400 mm GM dostanete pevný kufr pro přepravu. 

Objektiv je celý utěsněný, tudíž vás nezradí ani v nejtěžších podmínkách. Stativová patka je otočná a vybavena kliknutím na 90 stupních. Samozřejmostí v této kategorii jsou také úchyty popruhu přímo na těle objektivu

Kapitolou samo o sobě je pak část tlačítek a přepínačů, která mi chvilkama připomínala klavír. Nastavení a jeho možností je zde opravdu hodně. Nechybí ani přední otočný kruh s možnosti nastavení a funkční tlačítka v přední části. Obě tyto fičury jsou přesně tam, kde si rukou objektiv přidržujete a skvěle se ovládají.

Filtry jsou v tomto případě již Drop-in, tedy vkládací, hned u bajonetu a jejich rozměr je 40,5 mm.

 

 

Kvalita výstupu a praxe

Fotit s pevnou šestistovkou již není úplně běžná práce. Dlouho jsem přemýšlel, jak toto popsat, ale není to úplně jednoduché. Kdo má zkušenost s objektivy jako 200-600 či 150-600 si řekne, jo, není to sranda. Jenže když máte pak pouze a jen 600 mm, musíte u toho hodně přemýšlet. Komprese perspektivy je již výrazná, ostření musí být precizní a je třeba tomu přizpůsobit celkové nastavení fotoaparátu.

Také samotné zaměření objektivu je celkem jasné a jeho vydání rok před olympiádou příhodné. Všeobecně, pokud bych jej měl popsat třemi slovy tak je to nekompromisní, přesný a ostrý jako břitva.

Spojením s těly jako A9 či A7R3 (s těmito jsem testoval) dostanete regulérní zbraň na záběry. Při vysokých rychlostech automobilů objektiv fungoval přirozeně, přesně a v podstatě mi dával jasně najevo, že tohle je přesně jeho pole působnosti.

Kvalita obrazu je excelentní, na obou strojích kreslil přesně a čistě, podobně se z doslechu chová i na chystané novince A7R4. Nesetkal jsem se ani s obrazovými vadami jako je aberace, tudíž je zjevné, že konstrukce je navržena dobře a funguje přesně tak, jak má.

Objektiv využívá nejnovější technologie DDSSM se dvěma XD autofokusovými motory, pro precizní a rychlé ostření. Tato kombinace je založena na protichůdnosti motorů a jak jsem se již několikrát přesvědčil, je fenomenální a troufám si říct aktuálně společně s rychlým AF Sony A9, nepřekonatelná.  

Skvěle se mi osvědčila další novinka v podobě trvalého DMF, které funguje i v AF-C módu a při přípravě na záběr se toho dá velmi dobře využít.

Plusem je možnost použití konvertorů v obou variantách, tedy 1,4x a 2,0x. Při použití 2násobného konvertoru se dostaneme na rozsah 840 mm, respektive 1200 mm, s bezproblémovým a plnohodnotným využitím AF. 

Závěrem

Jak jsem již zmínil, tento objektiv není pro každého. Jednoznačně cílí na profesionály a vykrývá mezeru, kterou bylo třeba zacelit. Nekompromisně dodává maximální kvalitu výstupu téměř bez limitu a práce s ním je radost, navíc pokud víte, co očekávat, budete plně uspokojeni stejně jako já.

Popis a parametry

Popis a parametry

Sony FE 600mm F4 GM OSS - špičkové sklo řady G-Master pro fullframe bezzrcadlovky, je vybaven se stabilizací, velmi rychlým zaostřováním, vysokým rozlišením. Objektiv můžete kombinovat s volitelným telekonvertorem SEL14TC pro dosažení ohniska 840 mm nebo SEL20TC pro ohnisko 1200 mm se zachování plné schopnosti automatického zaostřování. Ostřící motory XD linear nabízí výbornou odezvu a nízké vibrace, což vyúsťuje k rychlému přesnému a tichému chodu AF. Optická soustava nabízí jeden XA (extreme aspherical) člen a 3 fluoridové, které zajišťují perfektní ostrost na celé ploše obrazu. Na své ohnisko 600mm nabízí relativně skladné rozměry 45cm délky a hmotnost 3kg.

Superteleobjektiv 600mm F4 G Master

Rychlé automatické ostření spolu s ohromujícím rozlišením typickým pro řadu G Master a nádherným efektem bokeh je ukryto v lehkém a dokonale vyváženém přenosném objektivu. Technologie originálních objektivů XA a lineárních motorů XD od společnosti Sony přispívají ke špičkovému optickému a mechanickému výkonu, což umožňuje zachycení dynamických a poutavých snímků z dálky. Ideální pro fotografování sportu, zpravodajských událostí a přírody.

Motory XD pro rychlé, přesné a spolehlivé automatické ostření

Dva motory XD zajišťují rychlé a přesné automatické zaostření a spolehlivé sledování. Objektiv SEL600F40GM umožňuje moderním fotoaparátům využít jejich plný potenciál díky snadnému udržení zaostření během snímání sportovních nebo přírodních scén. Algoritmus, který byl vyvinut pro ovládání těchto motorů, přispívá k rychlému zaostření záběru s minimálním zpožděním a vibracemi.

Nový prvek XA poskytuje špičkové rozlišení a efekt bokeh

Optický design řady G Master využívá tři fluoritové prvky k potlačení chromatické vady, která může představovat problém u teleobjektivů. Široký prvek XA (vysoce asférický) také eliminuje efekt bokeh s mezikružím. Každý objektiv má vlastní kalibraci, aby tak společně mohly dosáhnout ideální rovnováhy mezi rozlišením a efektem bokeh. Dostupné jsou také volitelné vysoce výkonné telekonvertory 1,4x a 2,0x s prvky XA.

Mimořádná mobilita: nejlehčí ve své třídě

Hmotnost 3040 gramů (včetně stativu) dělá z tohoto objektivu skvělého parťáka pro kompaktní fotoaparáty s bajonetem E, které se tak budou lehce držet a ovládat. Díky tomu můžete snímat plynulé a přesné panoramatické snímky v ruce nebo na monopodu.

Spolehlivost a odolnost i v náročných podmínkách

Konstrukce odolná proti prachu a vlhkosti4 zajišťuje spolehlivost, která se hodí při venkovním použití v náročných podmínkách. Přední část objektivu je navíc pokryta fluorem, který odpuzuje vodu, olej, a ostatní nečistoty. Masivní hořčíková slitina pokrývá nejenom vnější stranu tubusu objektivu a stativ, ale také důležité části uvnitř tubusu, a poskytuje tak maximální pevnost a odolnost.

Podpora funkcí, které potřebuje každý profesionální fotograf

Pokud je FULL TIME DMF v pozici ON, při manipulaci ostřícího kroužku se zapne manuální ostření – i v režimu AF-C. Stabilizátor obrazu SteadyShot obsahuje REŽIM 2 pro panoramatické snímky a REŽIM 3 pro sport nebo do přírody. REŽIM 3 vám umožní snímat se stabilnějším hledáčkem, čímž zajišťuje snazší sledování pohybujících se objektů.


 

Obrazový snímač

Formát snímače 2/3
Crop faktor 1 x

Objektiv

Typ bajonetu Sony E, Sony FE
Optický zoom 1 x
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 600
Minimální ohnisková vzdálenost 600 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 600 mm
Světelnost objektivu (nejkratší ohnisko) 4
Světelnost objektivu (nejdelší ohnisko) 4
Maximální clona (F) 22
Konstrukce objektivu 24 čenů / 18 skupin
Stabilizátor obrazu Ano
Typ sluneční clony ALC-SH158
Délka objektivu 449 mm
Počet lamel clony 11
Vhodný pro žánr Sport, Zvířata
Rozdělení podle ohniska Teleobjektiv
Vhodný pro formát snímače Full Frame
Typ objektivu Pevný

Ostření

Minimální zaostřovací vzdálenost 450 cm

Fyzikální specifikace

Průměr filtru 40,5 mm
Hmotnost 3040 g
Odolnost Utesnění proti prachu a vlhkosti

Ostatní

Číslo produktu SEL600F40GM.SYX
Značka Sony

Zobrazit popis a parametry