Recenze Sony FE 70-200 mm f/2,8 GM II OSS

Ondřej Vachek

Ondřej Vachek • 02. 11. 2021

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • Nízká hmotnost
 • Rychlost ostření
 • Optická stabilizace
 • Jednolitý design bez vyjíždění při zoomu
 • Podpora telekonvertorů
 • Clonový kroužek
 • Spousta ovládacích prvků
 • Funkční tlačítka
 • Krásné bokeh
 • Stejný průměr závitu jako předchůdce (77 mm)
 • Utěsnění proti prachu a dešti
 • Integrovaná noha na stativ

Co se nám nelíbí

 • Nenašel jsem

Představení Sony FE 70-200 mm f/2,8 GM II OSS

Představení Sony FE 70-200 mm f/2,8 GM II OSS

Příjemné překvapení

Zatím se ještě nestalo, že by společnost Sony vydala druhou generaci některého ze svých GM, či G objektivů pro bajonet E. Proč se do toho tedy pustili zrovna u takového kousku, jako je profesionály oblíbená G Master sedmdesát dvoustovka? Ihned po jeho zvednutí jsem pochopil proč. Nová generace totiž shodila krásných 435 gramů a je to opravdu znát. Se svými 1045 gramy se tedy jedná o nejlehčí 70-200 f/2,8 objektiv na trhu, a to se ani nejedná o takzvanou „pumpu”. Objektiv tak stále přibližuje interně, umožňuje použití telekonvertorů a riziko „vdechnutí” prachu při zoomování je eliminováno.

Objektivy značky Sony | Megapixel

Design a provedení objektivu

Rozměry jsou stále stejné jako u předchozího kousku, výrazně se však změnila vnitřní konstrukce. Z původních 23 členů v 18ti skupinách zůstalo členů 17 ve 14ti skupinách. To s sebou přináší nejen o poznání sníženou hmotnost, kterou ještě alespoň jednou zmíním (je totiž opravdu překvapující), ale také výrazně zkrácenou zaostřovací vzdálenost. První generace totiž bez čtyř centimetrů potřebovala celý metr na zaostření. Novinka však zvládne zaostřit už na pouhých 40 centimetrů. Toto otevírá velmi zajímavé možnosti, které většina f/2,8 telezoomů nedokáže. 

Na těle samotného objektivu přibylo hned několik užitečných ovládacích prvků. Tradiční přepínače ostření, stabilizace a režimy stabilizátoru jsou zpět, přibyl však dnes více a více oblíbený clonový kroužek nabízející celý rozsah krásné jedenáctilamelové zaoblené clony spolu s možností automatiky. Samotný clonový kroužek lze zamknout v manuálním, či automatickém režimu. Clonová čísla jsou rozdělená kliky do třetin, ale na těle objektivu je také možnost přepnout clonový kroužek do plynulého režimu pro video produkci. 

Sony FE 70-200 mm f/2,8 GM II OSS | Megapixel

Špičková kresba i výkon

Není třeba nikoho napínat. G Master je z objektivů přeci jen to nejlepší, co je společnost Sony schopná vyrobit a je to znát. Nová FE 70-200 mm f/2,8 GM II OSS ostří tak rychle, že se není o čem bavit. Uvnitř objektivu se o to totiž starají hned dvě skupiny členů, kde každou pohání dva lineární motory. Sony uvádí až čtyřnásobné zrychlení oproti předchůdci. Stabilizace jako vždy pracuje na jedničku a v kombinaci s integrovanou stabilizací většiny vyšších Sony těl dokáže prodloužit expozici na krásná čísla. 

Kombinací asférické čočky s několika členy pro extra nízký rozptyl světla a extrémně asférickým členem a dvěma Super ED členy Sony slibuje prakticky nejen minimalizaci, ale téměř eliminaci chromatických a sférických vad. Objektivem jsem mířil na silně kontrastní scény, kdy běžné objektivy po okrajích barví všemi barvami duhy a nezachytil jsem jedinou barevnou vadu. Barevné odlesky jsem na snímku viděl až při namíření objektivu přímo do poledního slunce a ani tehdy se nejednalo o žádný extrém. 

Kvalita kresby je samozřejmě špičková. Objektiv nezaskočí ani potřeba vykreslit ty nejmenší detaily na 62megapixelovém snímači oblíbené A7R IV. V rozích stále poskytuje špičkové výsledky. Díky výše zmíněné cloně o stále stejných jedenácti zaoblených lamelách je bokeh naprosto vynikající. Objektiv parádně odděluje subjekt od pozadí a na portrétní práci funguje na výbornou.

Výběr je jasný

Není zajímavé jen to, že se jedná prakticky ve všech ohledech o slušné vylepšení od předchozí generace, ale hlavně to, že celý tento objektiv Sony nabízí za stejnou cenu, jako jeho předchůdce. Není tedy co řešit. Opravdu mě tento objektiv bavil a to ani nejsem Sony fotograf. Vynikající optická kvalita, prvotřídní provedení a ta, až zarážející hmotnost, jsou vítězná kombinace. Klobouk dolů, Sony, klobouk dolů...
 

Popis a parametry

Popis a parametry

FE 70-200 mm f/2,8 GM II OSS - nový plnoformátový teleobjektiv společnosti Sony přináší vynikající optický výkon v celém rozsahu ohniska. Kombinace 11 lamelové clony a vysoké světelnosti f/2,8 vytváří dokonale hladký a přirozený bokeh. Objektiv disponuje čtyřmi lineárními motory, které se starají o maximálně rychlý a přesný autofokus. S váhou pouhých 1 045 gramů je o přibližně 30% lehčí než první verze tohoto objektivu. Minimální zaostřovací vzdálenost činí 40 cm, což je z původních 96 cm opravdu působivý rozdíl. Konstrukce odolná vůči povětrnostním vlivům umožňuje fotografovat i za nepříznivých podmínek. Ideální volba pro sportovní, svatební, wildlife fotografy a taktéž pro tvůrce videí. Kompatibilní s 1,4x a 2x telekonvertory.

 

Sony FE 70-200 mm f/2,8 GM II OSS

Vysoce světelný, ale extrémně lehký objektiv pro fotografii a video. Pokročilý optický design, který obsahuje jeden prvek XA (extrémně asférický) pro neuvěřitelné ostré vykreslení až do krajů, spolu s nádherně rozostřeným pozadím (bokeh) dělají z tohoto objektivu dokonalou volbu i pro ty nejnáročnější uživatele. Čtyři lineární motory XD (Extreme Dynamic) poskytují rychlé, přesné a tiché automatické ostření s minimalizovaným focus breathingem, focus shiftem a posunem os při zoomování.

Neuvěřitelně ostrý obraz

Jeden XA (extrémně asférický) člen spolu se dvěma ED (Extra Low Disperze), dvěma Super ED a jedním nově vyvinutým asférickým členem ED zajišťují vynikající rozlišení tohoto světelného teleobjektivu, který přináší dokonalou kresbu až do krajů a nádherný, přirozený bokeh. To z něj dělá špičkový full-frame objektiv ideální pro sport, wildlife, portréty a videotvorbu.

Úchvatný bokeh

Kruhová clona s 11 lamelami v kombinaci s vysokou světelností f/2,8 zaručuje nádherný kruhový efekt bokeh a vytváří dokonale rozostřené pozadí.

Úžasná čistota a kontrast

Nový povrch Nano AR Coating II společnosti Sony účinně minimalizuje vnitřní odlesky fotografovat a zamezuje tak vznikání odleskům a ghostingu. To oceníte zejména při fotografování na přímém slunečním světle a protisvětle, například ve wildlife nebo sportovní fotografii, nebo v jiných světelně obtížných situacích.

Rychlý a přesný autofokus

Čtyři lineární motory XD (Extreme Dynamic) s jejich komplexní konstrukcí poskytují extrémně rychlé a přesné zaostřování vyžadované v dynamické fotografii i videotvorbě. S tímto vysoce světelným objektivem vám neunikne žádný záběr.

Profesionální ergonomie

Konstrukce odolná vůči prachu a dešti spolu s všestrannými ovládacími prvky dělají z tohoto objektivu perfektní volbu i pro ty nejnáročnější situace - uvnitř i venku. Přední člen objektivu se snadno čistí díky fluorové povrchové úpravě.

Dynamická perspektiva

Objektiv Sony FE 70-200 mm f/2,8 GM II OSS působivě potlačuje focus breathing, focus shift a posun os při zoomování pro dokonalejší snímky.

 

Objektiv

Typ bajonetu Sony FE
Optický zoom 2,86 x
Minimální ohnisková vzdálenost 70 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 200 mm
Světelnost objektivu zoom 2,8
Světelnost objektivu - nejkratší ohnisko (F) 2,8
Světelnost objektivu - nejdelší ohnisko (F) 2,8
Maximální clona (F) 22
Konstrukce objektivu 17 členů / 14 skupin
Stabilizátor optický Ano
Délka objektivu 200 mm
Počet lamel clony 11
Vhodný pro žánr Krajina, Portréty, Sport, Zvířata, Reportáže, Koncerty, Svatební fotografie, Video
Rozdělení podle ohniska Teleobjektiv
Vhodný pro formát snímače Full Frame
Typ objektivu Zoom

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 40 cm

Fyzikální specifikace

Hmotnost 1045 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu SEL70200GM2.SYX
Značka Sony

Filtry

Průměr filtru 77 mm

Zobrazit popis a parametry