Recenze Sony Alpha FX3 tělo - Full Frame Cinema Line kamera

Miroslav Jursa

Miroslav Jursa • 06. 04. 2021

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Kompaktní
  • 4k 120fps 10-Bit
  • 2x CFexpress typu A nebo 2x SD karty SDXC/SDHC
  • Stabilizace
  • Dokonaly Low-Light
  • 1/4 závity po všech stranách těla
  • S-Cinetone
  • Možnost externího RAWU až v 16-Bitu
  • Rukojeť s adaptérem na XLR

Co se nám nelíbí

  • Menší výdrž baterie

Představení Sony Alpha FX3 tělo - Full Frame Cinema Line kamera

Představení Sony Alpha FX3 tělo - Full Frame Cinema Line kamera

Sony Alpha FX3 tělo - Full Frame Cinema Line kamera

Úvod

“Můžu si to nechat?” To byly moje poslední slova před vracením samotné Sony FX3. Sony se v poslední době trošku rozšouplo a vydává novou techniku rychlostí světla. Hlavně kameramani čekali na královskou Sony A7s iii, jejíž předchůdkyní A7s ii byla jedna z nejpoužívanějších bezzrcadlovek na natáčení videa a také byla známa skvělým low lightem.

Nicméně několik let už uteklo a bylo nutné přijít s A7s iii, která přinesla 4k 120fps v 4:2:2 10bit i možnost externího rekordéru s podporou až 16-bit RAWu a další, což jsou nádherné formáty. Sony však mělo ještě jedno eso v záloze a to neočekávanou FX3. 

Zpracování

Zpracování je opravdu skvělé ve všech směrech. Pořád nechápu jak Sony dokázalo "narvat" tolik funkcí do tak kompaktního těla. Celkově je tělo zpracované z kvalitních materiálů a věřím, že vydrží zacházení i v horších podmínkách. Když jsem tuto kameru dostal poprvé do ruky, měl jsem opravdu pocit, že něco pořádného držím. S porovnáním s A7s iii je FX3 o něco menší, ale to hlavně kvůli absenci hledáčku, který může někomu chybět. Celkový design se lehce změnil, ale u řady A7 se stále jedná čistě o kameru.

Samotný grip kamery je dokonalý. Kamera se dobře drží a také se zvětšila v hloubce kvůli přidanému otvoru chladícího větráku, který umožňuje dlouhodobé natáčení s nízkými teplotami. Také se mi líbí 1/4 závity po všech stranách těla, které slouží k nasazení různého externího příslušenství. Na těle můžeme rovněž najít tři LED diody, které se rozsvítí při zapnutí natáčení, nicméně tato možnost lze vypnout v nastavení. 

Sony Alpha FX3 tělo - Full Frame Cinema Line kamera

Některé ovládací prvky byly také přemístěné, například přepínač zapnutí/vypnutí můžeme nově najít na předním levém horním rohu kamery, což je za mne lepší varianta. Alespoň se mi nestávalo, že bych kameru omylem vypínal. Místo přepínače zapnutí/vypnutí je tu páčka na ovládání Zoomu, která funguje s objektivy Power Zoom. U této páčky najdeme také klasickou spoušť, která slouží k pořizování fotek. Na horní straně můžeme ještě najít nové tlačítko REC a netradičně umístěný joystick.

Na celém těle je mnoho funkčních tlačítek a kruhový volič na přední a zadní straně těla. Klasické funkční kolečko najdeme na přední straně s možností nastavení displeje, peakingu, zebry a závěrky. Po pravé straně kamery jsou klasicky dvířka na paměťové karty, kde můžeme vložit 2x CFexpress typu A pro možný maximální výstup nebo 2x SD karty SDXC/SDHC rychlostních tříd UHS-I a UHS-II. Takový systém se mi velice líbí a možnost kombinování karet je geniální. 

Displej kamery je plně otočný, má přibližně 1,44 milionu bodů a i na silnějším světle je všechno krásně vidět. U baterie je to těžké, neboť mi někdy přišlo, že vydržela málo a jindy zase hodně. Podle standardu CIPA je to 95 minut záznamu. U jiných modelu FX je to přibližně 150 minut. Výdrž je určitě ovlivněná kompaktností kamery, takže je to zcela pochopitelné. Sony se rozhodlo pro baterii NP-FZ100. Výdrž si však můžete zvýšit připojením kamery k powerbance. 

Sony Alpha FX3 tělo - Full Frame Cinema Line kamera

Výstup

Když jsem uviděl první záběry, byl jsem nadšený a nedokázal jsem se přestat divit, kolik dat dokážu vytáhnout při postprodukci videa. Video ve formátu 4k 10-bit 4:2:2 a bitratem600 Mbps je opravdu nádherné. V kameře máte mnoho možností nastavení videa, samotných formátů, picture profile, například S-Cinetone, který můžeme znát z kamer FX6,9 a Venice či často používaného S-Logu. Natáčení ve 4K v 120 fps jsem využíval nejvíc, abych se mohl kochat zpomalenými záběry ve 4K.

Několikrát jsem si pokládal otázku, jestli je nutná u takové kamery stabilizace, neboť jak víme, tak profesionální kamery stabilizaci nemají. U FX3 jsem však rád, že tam je a funguje velmi dobře. Další funkcí, která často nebývá ve filmových a profi kamerách je autofokus. Jedná se o hybridní automatické ostření, které kombinuje automatické ostření s fázovou detekcí v ohniskové rovině s automatickým ostřením s detekcí kontrastu. Autofokus můžete použít i v 4k 120 fps a nesmí chybět i ostření na oko.

Celkové ostření má 627 bodů při videu a 759 bodů u focení. Byl jsem navyklý při natáčení používat manuální ostření, ale rychlé a funkční AF je velkou výhodou. U řady A7s jsme byli vždy zvyklí na to, že jsme mohli používat vyšší hodnoty ISO, jelikož tyto fotoaparáty to bez problému zvládly a u FX3 to není jinak. U videa ISO můžeme nastavit až do 409 600 a u fotek je to maximálně 102 400.

V praxi jsem se nebál nastavit ISO 12800 a věděl jsem, že záběr budu moct použít. Větší hodnoty jsou také možné. Záběry už sice začínají trochu šumět, ale vypadají jako krásné filmové zrno. Za celou tuhle nádheru může Full-Frame CMOS Exmor R snímač s 10,2 megapixely. Interní mikrofon je dostačujicí a překvapil mne i pěknou kvalitou.

Sony Alpha FX3 tělo - Full Frame Cinema Line kamera

Příslušenství


V balení můžeme také najít rukojeť s adaptérem XLR, který podporuje připojení externího profesionálního mikrofonu přes 0. Tohle beru jako velkou výhodu. 

Sony Alpha FX3 tělo - Full Frame Cinema Line kamera

Externí konektory

Na levé straně kamery máme samotné konektory, a když nám nebude dostačující 10-Bit 4:2:2, tak můžeme použít HDMI typu A k propojení kamery a externího rekordéru k natáčení až 16-Bit RAWU. U Audia máme jack na vstup mikrofonu a jack na sluchátka. Osobně si myslím, že by v kameře mohl být mini XLR, ale tohle můžeme omluvit, protože v balení máme rukojeť s XLR. Základem je také USB-C, které můžeme používat k rychlému nabíjení kamery. Poslední konektor je klasické Multi/Micro USB, jak je u Sony pravidlem.

Sony Alpha FX3 tělo - Full Frame Cinema Line kamera

Závěr

Po delší pauze ve video segmentu Sony ukázalo, že to opravdu umí. Ano se Sony FX3 se mi těžko loučilo a doufám, že ji zase někdy budu moct vyzkoušet. Pro mne je to dokonalá kamera, která má o pár funkcí víc než A7s iii. Tahle kompaktní kamera se skvělým obrazovým výstupem, výbornou stabilizací a autofokusem je ideální run and go kamerou, kterou můžete koupit. 

Popis a parametry

Popis a parametry

Sony Alpha FX3 je nejkompaktnější kamera řady Cinema Line navržená pro sólo natáčení. Aktivní chlazení zaručuje dlouhé nepřerušované natáčení, ať už se dostanete do jakýchkoliv situací. Díky 12Mpx BSI CMOS snímači Exmor R a novému procesoru Bionz XR nabídne FX3 špičkovou kvalitu 4K full frame videa s až 120 fps, malý rolling shutter efektem a perfektními schopnostmi natáčení v horších světelných podmínkách s maximálním ISO až 409800. Pro natáčení jsou k dispozici barevné profily S-LOG3 a S-CINETONE, které definují novou éru Cinema kamer Sony. Součástí výbavy FX3 je i pětiosá stabilizace snímače s Active režimem, díky čemuž je tato kamera ideální pro záběry z ruky. Součástí balení je i odnímatelná rukojeť s XLR vstupy pro připojení profesionálních mikrofonů.

Jedinečný Back-illuminated CMOS Exmor R senzor

Nová Sony Alpha FX3 přichází s unikátním 12 Mpx 4K Full-frame Back-illuminated (se zadním osvitem) CMOS Emor R snímačem a novým procesorem BIONZ XR. Nabízí nám dynamický rozsah až 15 stop a možnost použití ISO až do 409600, pro dokonalou práci při low light scénách.  Tělo nabízí velmi účinnou stabilizaci s tzv. Active Mode. Dále nám také přináší aktivní chlazení zabudované v těle. Nově byl přidán XLR adaptér pro mikrofony s Top handle úchytem, pro možnost okamžitého natáčení z ruky.

Budoucnost natáčení videa bez limitů

Sony se rozhodlo doplnit stávající řadu Cinema Line a přichází tak s revoluční novinkou. Nová Sony Alpha FX3 je neskutečně kompaktní a lehká. Se svou váhou pouhých 715g (včetně akumulátoru a SD karty) se tak stává ideálním řešením pro filmaře, kteří nechtějí pracovat s velkou a těžkou kamerou, ale zároveň chtějí zachovat unikátní kvalitu. Tělo je zkonstruováno z hořčíkové slitiny a je osazeno závity pro možnost použití dalšího příslušenství bez nutnosti nasazení kamerové klece. Pro ještě větší pohodlí při natáčení je na FX3 přidán výklopný a otočný displej, který jsme také poprvé viděli u těla A7S III. Pro nepřetržitou možnost natáčení nejen ve 4K60p je na těle také aktivní chladící systém, který zajišťuje plynulý chod bez přehřívání těla. Díky tomu tak můžeme své možnosti posunout na další úroveň. Navíc pro tu nejkomfortnější práci bez nutnosti usazení do klece je dodáván také XLR adaptér pro mikrofony a další příslušenství, který závoreň slouží jako Top handle držák. Díky tomu tak můžeme být okamžitě připraveni na natáčení. 

Špičková kvalita 4K videa

Sony Alpha FX3 nahrává až do 4K QFHD 120p v 10-bit 4:2:2 pro neomezený tvůrčí potenciál s minimálním Rolling Shutter efektem. Špičková kvalita obrazu při špatném osvětlení s rozsahem 80-409,600 ISO. Kamera dokáže natáčet záběry v 4K/60fps v 4:2:2 10-bit bez ořezu a časového limitu. Jediné limity představují výdrž baterie, případně kapacita karet. Je možné také nahrávání do externího zařízení pomocí HDMI v 16bitovém formátu RAW. Novinkou je také nastavení barevného gamutu: S-Gamut, S-Gamut3, a S-Gamut3.Cine, diky kterým je možné kombinovat záběry spolu s další řadou profesionálních kamer Sony. Dále pak nový S-Cinetone profile look, který je výrazně inspirován nejvyšší řadou VENICE.


Ještě dokonalejší AF

FX3 má schopnost sledovat objekt po velké ploše vysokou rychlostí, přesně a plynule, dokonce i při použití malé hloubky ostrosti. V momentech, kde se odehrává rychlejší pohyb, jsou k dispozici funkce Real-time Tracking a Real-time Eye AF, které nepřetržité sledují a ostrí na fotografovaný objekt. Real-time Eye AF od Sony zlepšuje výkon detekce o 30 % oproti předchozímu systému a to díky novému obrazovému procesoru. Užijte si přesnou a spolehlivou detekci, i v případě, že se fotografovaná osoba odvrátí. Funkce Real-time Tracking se aktivuje jednoduše poklepáním na displej a zvolením fotografovaného objektu. Zároveň se aktivuje funkce Real-time Eye AF, pokud fotoaparát rozpozná oko. Mimo jiné nám Alpha FX3 nabízí možnost vytvořit a upravit si posun zaostření neboli možnost "Rack-focus" a také disponuje 5 možnostmi nastavení posunu intenzity zaostření.

Ideální pro Run and Gun filmaře

Optická 5-osá stabilizace snímače IBIS až do 5.5 kroku + nový aktivní mód stabilizace. Nový menu systém (ovladatelný dotykem), duální slot na karty typu CFexpress Type A/UHS-II, s vylepšenou odolností proti vlhkosti a prachu pro náročné filmaře. Displej je výklopný 3 palcový LCD s rozlišením 1.44 milionů bodů a možností dotykového ovládání. 

Obrázek struktury systému pětiosé optické stabilizace obrazu integrovaného v těle kamery

Přední a zadní kontrolky nahrávání

Kontrolky nahrávání na přední a zadní straně kamery FX3 signalizují, zda kamera v daném okamžiku pořizuje záznam. Jsou jasně viditelné jak pro obsluhu kamery, tak pro osobu vystupující před kamerou.

Ovládací prvky pro efektivní snímání

Šest přizpůsobitelných tlačítek a často užívané ovládací prvky jsou snadno dostupné jednou rukou, takže druhá ruka zůstane volná pro ovládání a vyvažování objektivu. Použitelnost je navíc vylepšena několika otvory pro šrouby na těle a rukojeti pro přímé připojení příslušenství.

XLR adaptér a digitální vstup pro kvalitní zvuk

Kromě praktického vestavěného mikrofonu kamery lze přes konektory XLR plné velikosti na rukojeti externě připojit různé profesionální mikrofony k digitálnímu zvukovému rozhraní dostupnému prostřednictvím patice Multi Interface (MI). Lze vybrat tři formáty záznamu, včetně 24bitového se 4 kanály. Digitální záznam zvuku je také možné pořídit připojením digitálního mikrofonu, jako je ECM-B1M, i když není použita rukojeť.

Snímek konektorů XLR na rukojeti

Dva sloty pro vysokorychlostní média

Karty CFexpress typu A splňují požadavky filmové tvorby a podporují záznam s vysokou přenosovou rychlostí. Sloty kamery podporují karty CFexpress typu A i karty SDXC UHS-I a UHS-II. Díky dvěma slotům je možné pořizovat záznamy s přepínáním mezi sloty nebo nahrávat současně.

Snímek dvou mediálních slotů

Obrazový snímač

Formát snímače Full Frame / FX
Rozlišení 10,2 Mpx
Obrazový snímač CMOS ,,Exmor R"
Poměr stran snímku 16:9, 21:9
Počet snímačů 1
Poměr stran snímače 4:3
Stabilizátor snímače Ano

Obrazový procesor

Typ obrazového procesoru BIONZ XR

Objektiv

Typ stabilizátoru Optický
Crop faktor 1 x

Nastavení expozice

ISO - minimální citlivost 80
ISO - maximální citlivost 409600

Hledáček

Typ hledáčku Nemá

LCD

Dotykový displej Ano
Výklopný displej Ano

Blesk

Vestavěný blesk Ne

Typ videokamery

Typ Profesionální kamery

Záznam

Typ paměťového media SD / SDHC / SDXC (UHS-II), CFexpress typ A
Formáty souborů RAW, XAVC S, AVCHD, H.265/HEVC, XAVC I
Rozlišení videa 4K RAW (5496×2904) 120p

Obecné

České menu Ano

Fyzikální specifikace

Materiál těla Hořčík
Hmotnost 715 g

Ostatní

Číslo produktu ILMEFX3.CEC
Značka Sony

Zobrazit popis a parametry