Magazín

Blog

Sony RX10 v porovnání s konkurenty

Luděk BouškaAktualizováno: 13. 6. 2014 v 11:22 • Rubrika: Blog

Sony RX10 v porovnání s konkurenty

Sony Cybershot RX10 patří k fotoaparátům, které jsou mnohdy trochu přehlíženy. Je to hlavně proto, že nepatří zrovna k nejlevnějším a na první letmý pohled vypadají jako ostatní výkonné kompakty. Proč se tedy zajímat o fotoaparát, který stojí stejně, jako zrcadlovka s univerzálním objektivem? Nebo proč platit skoro dvakrát tolik ve srovnání s jiným špičkovým kompaktem? Odpověď je jednoduchá: protože za to opravdu stojí.

Obsah

Sony RX10 a nebo zrcadlovku?

To je otázka, kterou si pravděpodobně položí náročnější uživatelé. Teď samozřejmě nemám na mysli ty, kteří se fotografování věnují téměř profesionálně. Spíš řekněme středně pokročilé, kteří chtějí špičkové fotky, využívají jak širokoúhlé objektivy, tak teleobjektivy, rádi pracují s hloubkou ostrosti a jsou kreativní.

Ještě Sony RX10 neznáte? Podívejte se na naši kompletní recenzi a videoprezentaci

Zrcadlovka má samozřejmě základní výhodu v tom, že si k ní můžete dokoupit jakýkoliv objektiv si vzpomenete. Ovšem je třeba dodat, že pokud zatoužíte po teleobjektivu se světelností f/2,8, budete si muset připravit alespoň 30 000 Kč jen na objektiv. Jestliže budete chtít i světelný záklaďák, je to minimálně dalších 10 000 Kč a to jsme nezmínili cenu samotného těla fotoaparátu.

RX10 je se zrcadlovkou srovnatelná, pokud se budeme bavit o kvalitě obrazu při vysokých citlivostech. Jak si můžete prohlédnout na ukázce, je na tom se šumem v podstatě stejně, jako Canon EOS 700D, se kterým jsme RX10 porovnávali. Šum je tedy srovnatelný. Ale rozdíl je velice patrný v kresbě. Může za to právě objektiv RX10. Rozsah zoomu pokrývá ohniska 24-200mm v přepočtu na kinofilm, což zhruba odpovídá objektivu 18-135mm, který byl nasazen na Canonu 700D. V těchto objektivech je veliký rozdíl: objektiv RX10 má světelnost f/2,8 v celém rozsahu zoomu a byl speciálně navržen přímo pro snímač, který RX10 používá. Navíc Sony používá algoritmy, které při zpracování snímku berou v úvahu konkrétní nastavení objektivu (clonu, ohnisko, zaostřovací vzdálenost), takže jsou automaticky eliminovány obrazové vady, které by se při daném nastavení mohly vyskytnout. Jde například o eliminaci zhoršení kresby vlivem difrakce při použití vysokých clonových čísel.


Canon 700D vlevo a Sony RX10 vpravo. Obě fotky na ISO 6400.


Canon 700D vlevo a Sony RX10 vpravo. Obě fotky pořízeny na základní citlivost a clonu f/8. Rozdíl v kresbě není nijak velký, nicméně fotka vpravo je přece jen o něco ostřejší.

Další velkou výhodou RX10 je daleko nižší hmotnost a výrazně menší rozměry. Tohle jsou nezanedbatelné parametry, pokud s fotoaparátem rádi cestujete. Nemusí se zrovna jednat o letecké zájezdy, nebo treky do velehor, kde si dvakrát rozmyslíte každé deko, které sebou berete. Bohatě stačí celodenní výšlap třeba v Beskydech, nebo kdekoliv si vzpomenete. Po pár kilometrech se zrcadlovka se sadou objektivů "sakra" pronese - znám to z vlastní zkušenosti. Proč ji tedy sebou tahat, když RX10 nabízí stejnou (nebo dokonce lepší) kvalitu fotek a v porovnání s naprostou většinou (i velice dobře vybavených) zrcadlovek také výrazně lepší funkční výbavu pro skutečně náročné?

Výkonný ultrazoom a nebo RX10?

Dá se říct, že k výkonným ultrazoomům vlastně patří i RX10, vždyť má také pevně vestavěný objektiv s velkým rozsahem zoomu, je na tom tedy podobně jako například Olympus Stylus 1. Stylus je dokonce ještě o kousek menší, má také světelnost f/2,8 v celém rozsahu zoomu a rozsah ohniskových vzdáleností 28-300 mm v přepočtu na kinofilm. Tedy na delším konci nabízí ještě užší úhel záběru.

Velký rozdíl je ale ve velikosti snímačů, které oba dva modely používají. Sony RX10 má 1" snímač, zatímco Stylus 1 má snímač o velikosti 1/1,7", který je mnohokrát menší. To má zásadní vliv jednak na výkon při nastavení vysokých citlivostí (jak je vidět na ukázce níže), ale také na další vlastnosti obrazu. Díky menšímu snímači musí mít použitý objektiv daleko kratší fyzickou ohniskovou vzdálenost pro dosažení srovnatelného úhlu záběru. To znamená, že při stejném úhlu záběru mají fotky pořízené s fotoaparátem vybaveným malým snímačem znatelně větší hloubku ostrosti při nastavení stejné clony. Jinými slovy: pokud potřebujete pracovat s malou hloubkou ostrosti (chcete docílit rozostřeného pozadí třeba při focení portrétu), podaří se vám to s RX10 výrazně lépe, než s jakýmkoliv fotoaparátem s menším snímačem.


Sony RX10 vlevo a Olympus Stylus 1 vpravo. Obě fotky na ISO 6400.

Velikost snímače a tím i "velikost" objektivu mají ale ještě jeden velice důležitý vliv na kvalitu obrazu. Jde o to, jak použitelná jsou vyšší clonová čísla. Problém je v už zmíněné difrakci, vlivem které dochází k výraznému zhoršení ostrosti fotek při použití vysokých clonových čísel. Na ukázce je vidět, že při nastavení stejného clonového čísla, je snímek z RX 10 znatelně ostřejší. RX10 dovoluje nastavit maximální clonové číslo dokonce až na hodnotu f/16 a to ještě využívá zmíněné softwarové úpravy pro eliminaci difrakce, takže s použitím vysokých clon není zdaleka takový problém. Dosáhnete s ním tedy ostřejších fotek a navíc si můžete dovolit pracovat výrazně kreativněji třeba v situacích, kdy potřebujete zaclonit kvůli použití co možná nejdelšího expozičního času (například pro rozmazání tekoucí vody v potoce).


Sony RX10 vlevo a Olympus Stylus 1 vpravo. Obě fotky pořízeny na základní citlivost a clonu f/8, stejně jako v předchozím případě. Rozdíl v kresbě opět není nijak velký, ale levá fotka je ostřejší.

Jestliže tedy chcete fotit stejně kvalitně, jako se zrcadlovkou a chcete dosahovat i stejných efektů, jaké může ve srovnání s kompaktem nabídkout pouze zrcadlovka, je RX10 jednoznačně vynikající volba. Vyjde vás to dokonce levněji, než zrcadlovka se stejně kvalitním objektivem, ale nemusíte se obtěžovat s velkými rozměry a hmotností.

Abych Sony RX10 jenom nechválil, samozřejmě se najdou i oblasti, kde tento jinak skvělý přístroj zrovna dobře neobstojí. Je to focení rychle se pohybujících objektů, pokud se daný pohyb odehrává směrem k a nebo od fotoaparátu. Rychlost ostření není pro takové situace nijak závratná, v tomhle ohledu jsou zrcadlovky s odpovídajícím objektivem přece jen lepší. Tohle je ale asi jediné omezení, které vás při vašich fotografických výpravách může potkat. 

Sony CyberShot RX10 je tedy na pohled relativně nenpadný přístroj, který v sobě skrývá neobyčejný výkon. Je skvělý jako jediný fotoaparát pro toho, kdo s sebou nechce tahat nic navíc. A je jedno, jestli jste začínající, ale kreativní fotograf, který touží po skvělém univerzálním fotoaparátu, co ho nebude omezovat a nebo patříte ke zkušeným matadorům se špičkovou výbavou, která je ale rozměrná a příliš těžká na to, aby ji s sebou vozili na cesty. I velice náročný a zkušený fotograf dokáže ocenit výhody, které RX10 nabízí.

Poznámka: všechny srovnávací fotky jsou výřezy ze zvětšení 1:1

Sdílet na


Komentáře k článku

František Bezděk

Asi nejlepší recence je přímo odkaz na fotky z tohoto fotoaparátu .Jsem s ním spokojen

https://www.flickr.com/photos/162257203@N02/

6

František Bezděk, 25. 12. 2018 |Reagovat

Luděk Bouška

Reaguje na (4) | Dobrý den, podle kolegů zo prodejny, které jsem požádal o vyzkouení, bohužel fotit během natáčení videa nejde.

5

Prodejce Megapixel.cz, Luděk Bouška, 14. 7. 2014 |Reagovat

F

(2) Dobrý den,uvažuji o koupi Sony RX 10,zajímá mne jesli při záznamu videa je možné ještě i fotit a fotka je v jakém rozlišení ?Mám kameru a tady mám i dost slušné fotky,například při velmi důležitém focení,když chci mít záznam kamery zvuk i kvalitní fotku.

4

František, 4. 7. 2014 |Reagovat

m

dobrý den Tubus tohohle objektivu je příšerně bachratý ,nepůsobí to u kompaktu dobrým dojmem ! Ale uznávám kvalitu objektivu z Jeny ! Já si ovšem potrpím na miniaturitu ! V tomhle jsou borci japonci ! Jejich Fuji Filmy mají tak precizně vymakané objektivy a přítom tak mrnavé že to musí každého fotoamat. chytit za srdce ! Pánové je třeba se také více zaměřit na prezentaci hledáčků u kompaktů ! Ani na zahraničních servrech se s tím nějak recenzéři nepárají ,přitom už existují miniaturní kamery které by zobrazovaní funkcí a nastavení foto jistě s přehledem dokázaly na videu z obrazit ! Bude to asi obchodní záležitost a utajování skutečnosti že tyhle elektronické hledáčky mají ještě k dokonalosti moc daleko ! @

3

miroslav, 17. 6. 2014 |Reagovat

PC

Reaguje na (1) | Svatá pravda. Zrovna jsem se dopracovával k rozhodnutí utratit 30tis. za Sony RX 10, když tu najednou Panasonic vyrukuje s FZ 1000. Asi si počkám, leda že by Cena RX 10 šla o něco dolů....

2

Petr Chládek, 15. 6. 2014 |Reagovat

PM

A jak to podle dpreview vypadá, nový Panasonic FZ1000 tuhle Sonku dost deklasuje jak v podání detailů, tak v podání barev na vyšších citlivostech, tak v rozsahu ohnisek - a doufejme i v ceně.

1

Pavel Matějka, 14. 6. 2014 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.