Sony RX1R II se pyšní rozlišením 42 Mpx a variabilním low-pass filtrem Krátce

Sony RX1R II se pyšní rozlišením 42 Mpx a variabilním low-pass filtrem

Luděk BouškaAktualizováno: 21. 10. 2015 v 15:06 • Rubrika: Krátce

Sony dnes představila nejnovější přírůstek do jejich řady špičkových fullframe kompaktů s označením CyberShot RX1R II, který přináší nejvyšší kvalitu obrazu ze všech kompaktů, jaké kdy u Sony vyrobili. To lze z velké části přičíst kvalitě fullframe snímače s rozlišením 42,4 Mpx a také světelnému objektivu ZEISS Sonnar® T* 35mm F2. Obě tyto klíčové součásti byly společně vyladěny pro optimalizaci obrazového výkonu, na kterém se ohromnou měrou podílí i zcela nový variabilní low-pass filtr. Podrobnější informace přineseme po zveřejnění tiskové zprávy.

Jako první digitální fotoaparát je Sony CyberShot RX1R II vybaven optickým variabilním low-pass filtrem, který umožňuje fotografovi ručně nastavit vyvážení maximálního rozlišení obrazu a přítomnosti moaré, nebo barevných artefaktů.

Tři možnosti nastavení low-pass filtru:

 • Off - poskytuje podobné účinky jako u přístrojů, které nemají žádný low-pass filtr. Umožňuje dosažení maximální ostrosti a rozlišení pro zachycení nejjemnějších detailů
 • Standard - zajišťuje rovnováhu mezi rozlišením a odstraněním moaré a barevných artefaktů
 • Vysoké - klade větší důraz na snížení moaré a artefaktů.

Tato unikátní funkce umožňuje fotografům dosažení požadované kvality obrazu a rozlišení v závislosti na typu scény, kterou chtějí zachytit. RX1R II v podstatě kombinuje dva fotoaparáty - jeden s a druhý bez low-pass filtru - v jednom těle.

Kromě toho je nový model vybaven o 30% rychlejším autofokusovým systémem v porovnání s předchůdci. Fotoaparát má také nový vysouvací XGA OLED hledáček, který má minimální vliv na celkovou velikost těla v porovnání s předchůdci.

"Nový RX1R II nabízí kombinaci velikosti a výkonu, který nebyl nikdy předtím dosažitelný ve světě kompaktních fotoaparátů," řekl Neal Manowitz, viceprezident Digital Imaging Sony Electronics. "Dáváme fotografickým nadšencům i profesionálům možnost vychutnat si fotoaparát s jednou z nejsilnějších kombinací snímače a objektivu na dnešním trhu. Špičkový fotoaparát, který se snadno vejde do dlaně vaší ruky. Je to prostě nejnovější příklad progresivních inovací, které společnost Sony přináší do světa zobrazování."

Hlavní vlastnosti:

 • Full-Frame Exmor R CMOS BSI snímač s rozlišením 42 Mpx
 • BIONZ X Image Processor
 • Variabilní optický Low-Pass filtr
 • Objektiv Zeiss Sonnar T* 35mm f/2
 • Full HD video a 1080p60 XAVC S Format
 • Autofokus s 399 ostřícími body s fázovou detekcí
 • Sekvenční snímání 5 sn/s
 • Elektronický hledáček 0,39" XGA OLED Tru-Finder EVF s rozlišením 2,36 Mpx
 • Výklopný LCD monitor s úhlopříčkou  3,0" a rozlišením 1,228 Mpx 
 • ISO až 102 400 a nekomprimovaný 14-Bit RAW
 • Vestavěné připojení Wi-Fi a NFC

 


Aktualizováno 21. října - tisková zpráva:

Sony představuje nový fotoaparát RX1R II, který se vejde do dlaně a je vybaven plnoformátovým obrazovým snímačem Exmor R se zadním osvětlením a rozlišením 42,4 megapixelů

Nejnovější prémiový kompaktní fotoaparát od Sony má plnoformátový snímač Exmor R se zadním osvětlením, objektiv ZEISS® Sonnar T* 35mm F2, automatické ostření High Speed AF, vysunovací XGA OLED hledáček a první optický variabilní low-pass filtr s funkcí low-pass filter bracketing

Společnost Sony představila nejnovější přírůstek do své cenami ověnčené řady kompaktních fotoaparátů Cyber-shot RX: plnoformátový model RX1R II (DSC-RX1RM2).

Nový fotoaparát se zařadí po bok původních modelů RX1 a RX1R – do rodiny nejmenších plnoformátových fotoaparátů. Nový RX1R II nabízí nejvyšší kvalitu obrazu ze všech kompaktních fotoaparátů, které kdy značka Sony uvedla na trh. Toto čestné postavení zaujímá především díky svému snímači s vysokým rozlišením 42,4 megapixelů v kombinaci s objektivem s pevnou ohniskovou vzdáleností ZEISS Sonnar T* 35mm a vysokou světelností F2 . Oba prvky byly vyladěny pro optimální společný výkon.

Nový model má navíc o 30 % rychlejší reakci systému automatického ostření ve srovnání s původními oblíbenými modely RX1 a je vybaven prvním optickým variabilním low-pass (dolnopropustným) filtrem na světě, který lze uživatelsky nastavit na „off“ (vypnuto), „standard“ a „high“ (intenzivní) a který má funkci low pass filter bracketing. Fotoaparát také disponuje praktickým výsuvným XGA OLED hledáčkem – i přes tuto skutečnost nedoznalo tělo fotoaparátu oproti svým předchůdcům větších změn.

Nejkvalitnější obraz ve vaší dlani

Nový fotoaparát RX1R II kombinuje 35mm plnoformátový obrazový snímač Exmor R® CMOS se zadním osvětlením s přibližně 42,4 efektivními megapixely s výkonným obrazovým procesorem BIONZ X – díky tomu dosahuje mimořádné úrovně rozlišení a citlivosti obrazu (ISO 100-25600, lze rozšířit na 50 – 102400) se širokým dynamickým rozsahem. Podsvícená struktura snímače s větší plochou tištěného spoje a s použitím měděných vodičů umožňuje vyšší přenosovou rychlost dat – přibližně až 3,5 krát ve srovnání s původním modelem DSC-RX1R.

Objektiv 35mm F2 ZEISS Sonnar T*, který byl speciálně vybrán do kombinace s tímto obrazovým snímačem, se vždy postará o to, aby všechny snímky byly úžasně ostré – od středu až k okrajům. Objektiv je také vybaven unikátním makro ovládacím kroužkem pro zaostřování objektů ve vzdálenosti od 14 cm před objektivem; má devět clonových lamel, díky nimž vzniká plynulý a rovnoměrný efekt ‚bokeh‘ při těch nejběžněji využívaných clonových rozpětích. 

Další unikátní výhodou tohoto fotoaparátu je pevně umístěný objektiv, který umožňuje naprosto přesné sladění snímače a objektivu při všech nastaveních, aby mohl fotograf za všech okolností využít vysokého rozlišení, které obrazový snímač nabízí. Čím blíže jsou tyto dva prvky, tím širší je úhel, pod kterým světlo může procházet objektivem a dopadat na snímač – výsledkem je obraz, který je bohatý na detail a má špičkové rozlišení. Na rozdíl od štěrbinové závěrky, která je běžná u fotoaparátů s vyměnitelnými objektivy, RX1R II má závěrku přímo v objektivu – díky tomu bylo možné dosáhnout rychlosti synchronizace blesku až 1/2000 sekundy a výrazně menších rozměrů.

Nový RX1R II také nabízí, díky širokému dynamickému rozsahu obrazového snímače, možnost snímání v nekomprimovaném 14bitovém RAW formátu. Stávající komprimovaný formát je také podporován.

Rychlé automatické ostření High Speed AF zachytí rozhodující okamžik

Model RX1R II je první v populární řadě RX od Sony, který má funkci Fast Hybrid AF. Snímač disponuje 399 ostřícími body pro fázovou detekci, které pokrývají zhruba 45 % plochy obrazového snímače – jedná se o nejširší pokrytí plochy automatickým ostřením u plnoformátového snímače. Fázová detekce je kombinována s 25 ostřícími body s kontrastní detekcí AF; díky tomu je rychlost automatického ostření přibližně o 30 % vyšší než u předcházejícího modelu. Fotoaparát navíc pracuje s nejmodernějším algoritmem detekce pohybu pro efektivní sledování pohybujících se objektů. Další výhodou je volba režimu AF-C, s níž lze přesně sledovat objekt i po zaostření. Rychlost snímání je 5 sn./s i při průběžném ostření - včetně režimu sledování objektu.

Mezi další inovace na systému automatického ostření u tohoto nového modelu patří volby automatického ostření (Wide, Centre, Flexible Spot) a ostření na oči (Eye AF) a uzamčení ostření (Lock-on AF).

První optický variabilní low-pass filtr na světě

Jako vůbec první digitální fotoaparát se RX1R II může pochlubit optickým variabilním low-pass filtrem, který uživateli umožňuje manuálně nastavit preference systému v poměru mezi rozlišením obrazu, efektem moiré a jinými optickými artefakty.

Low-pass filtr nabízí tři volby „off“ (vypnuto), kdy je výsledek obdobný jako bez low-pass filtru, a proto je tato volba vhodná, pokud chceme fotografovat v maximálním rozlišení. „Standard“, kdy systém pracuje v rovnováze mezi rozlišením a odstraněním moiré a optických vad, a „high“, kdy systém preferuje odstranění moiré a optických vad na úkor rozlišení. Díky této unikátní funkci může fotograf docílit žádoucí kvality obrazu a rozlišení, i když fotografuje objekty s vysokou prostorovou frekvencí. Systém se chová, jako by v jednom těle byly dva fotoaparáty – jeden s low-pass filtrem a jeden bez filtru. Fotoaparát je také vybaven funkcí „low-pass filter bracketing“ pro porovnávání možných výsledků při různém nastavení.

Nový výsuvný XGA OLED hledáček, výklopný displej, HD video a mnoho dalšího

Poprvé v produktové řadě RX1 je model RX1R II vybaven zabudovaným výsuvným hledáčkem XGA OLED Tru-Finder, jehož mechanismus se velmi snadno ovládá jedním tlačítkem. Čočky v hledáčku mají povrchovou úpravu ZEISS T* Coating. Skládá se ze čtyř skleněných elementů včetně dvou asférických čoček, které společně nabízejí zvětšení 0,74x a skvělou viditelnost po celé ploše s minimálním zkreslením. Nový fotoaparát je také osazen LCD displejem 3.0 type s technologií WhiteMagic™ s 1,2 miliony bodů. Displej se dá, pro větší flexibilitu při volbě úhlů a pozic při fotografování, vyklopit směrem nahoru až o 109 stupňů a směrem dolů až o 41 stupňů.

Při záznamu videa jsou špičkový obrazový snímač a procesor zárukou mimořádně detailního obrazu s nízkou hladinou šumu. Fotoaparát podporuje záznam videa v rozlišení HD 1920x1080 rychlostí 60p, 30p či 24p v praktickém formátu XAVC S.

Nový fotoaparát RX1R II také podporuje Wi-Fi® a NFC, funkce aplikace Sony PlayMemories Mobile™ pro platformu Android™ a iOS.

Cena a dostupnost

Nový plnoformátový kompaktní fotoaparát Sony RX1R II bude v prodeji od prosince 2015. Cena je stanovena přibližně na 99 999 Kč.Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím