Magazín

Produktové aktuality

Špičkový výkon a dlouhá výdrž. Apple představil tři nové Mac počítače

Filip BrožVydáno: 11. 11. 2020 v 10:32 • Rubrika: Produktové aktuality

Špičkový výkon a dlouhá výdrž. Apple představil tři nové Mac počítače

Výkon, výkon a zase výkon. V tomhle duchu se nesla celá již třetí Apple keynote, která trvala přesně 45 minut. Kalifornský gigant dostál svým slovům a představil nám zbrusu nové Mac počítače s vlastním čipsetem. Dalo by se říct, že se začala psát nová historie osobních počítačů. Apple mimo jiné zasadil těžkou ránu Intelu. Pojďme se na to detailně podívat.

Obsah

Tim Cook | Megapixel

Apple akci jako již tradičně zahájil Tim Cook. Následně předal slovo svým kolegům, kteří začali u nového čipu M1. Tento procesor je určen výhradně pro Mac počítače. Podobně jako procesor A14 Bionic, který tepe v nových iPhonech, je i M1 vyroben 5nm výrobním procesem. Nutno podotknout, že jde o vůbec první počítačový procesor, který je tímto způsoben vyráběn.

Čip M1 | Megapixel

Čipset M1 je neuvěřitelně komplexní – výkon, efektivita a úspornost. Uvnitř se skrývá 16 miliard tranzistorů, 8 jader a 16 jader Neural Enginu. Díky tomu procesor M1 zvládne zpracovat až 11 bilionů operací za sekundu. Podle Applu jde o nejlepší procesor, který se aktuálně nachází na trhu. 

Čip M1 | Megapixel

Oproti Intelu nabízí M1 až dvojnásobný výkon a čtvrtinovou spotřebu!

Čip M1 | Megapixel

MacBook Air

První Apple počítač, který si můžete s M1 čipem zakoupit je MacBook Air. Stejné tělo, design, jen mnohonásobně lepší vnitřnosti a specifikace. MacBook Air patří mezi vůbec nejoblíbenější přenosné počítače od kalifornské společnosti. Je tak zřejmé, že tento upgrade má více než pádný důvod. 

Macbook Air | Megapixel

Srdcem nového Airu je zmíněný M1 čip. Skvělou zprávou je také to, že MacBook Air je pasivně chlazený, nemá žádné větráky. Výsledek? Naprosto tichý chod. 

Pro mě osobně ještě lépe zní údaje o výdrži na baterii – až 18 hodin pro přehrávání videa, což je o 6 hodin více než u předchozí generace. Celkově má Air až 3,5× rychlejší CPU a až 5× rychlejší GPU.

Macbook Air | Megapixel

Výpočetní síla nového Airu je prostě neuvěřitelná. Dle specifikací si hravě poradí s nejnáročnějšími úlohami, jako je rendrování 4K videa, animace nebo 3D modelování. Na Airu si můžete zahrát i hry. Některé tyto úkony na předchozí generaci nebyly prostě myslitelné. 

Vše jde samozřejmě ruku v ruce s novým macOS Big Sur, který je navržen speciálně pro čipset M1. Ostatně novou aktualizaci můžete očekávat již ve čtvrtek. Konečně!

Macbook Air | Megapixel

Opomenout nesmím ani nové Thunderbolt / USB 4 porty, které si poradí i s 6K monitory. Fajn je i podpora pro WiFi 6 a datové přenosy až 40 Gb/s. 

Nejen MacBook Air, ale i další modely již můžete objednávat. MacBook Air startuje na částce 29 990 korun ve variantě s 8GB operační pamětí a 256GB interním úložištěm, za verzi s 512GB pamětí si Apple účtuje 37 990 korun. Připlatit si dále můžete za větší operační paměť s kapacitou 16 GB a SSD s až 2TB kapacitou. Zajímavostí je, že dostupné jsou i modely s Intelem, avšak o dost dražší.

Chci Macbook Air

Mac Mini

Po MacBooku Air přišel na řadu Mac Mini. I tady se po designové stránce nezměnilo vůbec nic. Vše nové je pod kapotou, kde opět tepe čip M1. Mac Mini je 3× rychlejší, než předchozí Mac Mini z roku 2018. I grafika je až 6× rychlejší, než u předchozí varianty. Řečí čísel je Mac Mini 5× rychlejší než běžný počítač v této cenové kategorii. 

Mac Mini | Megapixel

I tady byste v praxi měli větrák sotva slyšet. Oproti Airu tu samozřejmě je s vylepšenou architekturou pro odvětrávání a chlazení. Strojové učení (ML) závratnou rychlostí zvládá analýzy videí, rozpo­znávání hlasu, zpracování obrazu a další úlohy. A 16jádrový Neural Engine v čipu M1 spolu s uceleným souborem ML technologií dělá z Macu mini premianta ve strojovém učení.

Mac Mini | Megapixel

Mac mini se dvěma závratně rychlými porty Thunderbolt / USB 4, dvěma porty USB‑A, HDMI 2.0, Wi‑Fi 6 a gigabitovým ethernetem je dokonale disponovaný na cokoli, co potřebujete. Pro kontext jen dodejme, že technologie USB 4 je sotva rok stará záležitost, kdy byla vůbec poprvé popsána. 

Mac Mini | Megapixel

Mac Mini díky svým kompaktním rozměrům, je jako stvořený pro práci všeho druhu. Oceníte ho nejen v kanceláři, ale i studiu. Opět platí, že k němu můžete připojit 6K monitory a další rozhraní. Mac Mini startuje na ceně 21 990 korun s 256GB úložištěm. Přikoupit můžete až 2TB. 

Mac Mini | Megapixel

Chci Mac Mini

MacBook Pro

Jako poslední nám Apple představil 13“ MacBook Pro. Totožný design, stejné tělo, ale ano – nabušený podvozek. Musím začít tím nejdůležitějším! Až 20 hodin výdrž baterie. Při praktickém použití se tak můžete dostat až na dva dny na jedno nabití. Neuvěřitelné. 

Macbook Pro parametry | Megapixel

Díky čipu M1 je MacBook Pro neskutečně rychlý a výkonný. Jeho 8jádrové CPU zpracovává složité pracovní postupy a náročné úlohy až 2,8× rychleji než procesory předchozí generace. Přitom je neuvěřitelně energeticky úsporný. Čip M1 má také vylepšenou architekturu pro zabezpečení, což je společné pro všechny novinky. 

Macbook Pro | Megapixel

Zajímavou novinkou jsou i vylepšené reproduktory a mikrofony pro kvalitnější nahrávání zvuku. Čip M1 také softwarově vylepší přední FaceTime kameru, avšak rozlišení i nadále zůstává jen pouhých 720p. MacBook Pro i nadále disponuje čtečkou otisku Touch ID (stejně jako MacBook Air) a novou generací nůžkové klávesnice. 

Macbook Pro | Megapixel

MacBook Pro startuje na ceně 38 990 korun ve variantě 256GB. Objednat lze až 16 GB paměti a 2TB úložiště. Otázkou je, jak se základní 8 GB paměť osvědčí v praxi. Pro mnoho profesionálů to může být málo. 

Macbook Pro | Megapixel

I u MacBooku Pro se můžete těšit na dva porty Thunderbolt / USB 4 s podporou pro nabíjení, DisplayPort, Thunderbolt 3 (až 40 Gb/s), USB 3.1 Gen 2 (až 10 Gb/s). 

Chci Macbook Pro

Budoucnost je tady

Ano, Apple neudělal upgrade v celém portfoliu svých počítačů. Rovněž stále můžete v nabídce vidět počítače s Intelem. Je potřeba zdůraznit, že nám Apple ukázal budoucnost počítačů. Klíčovým slovem je výkon a výdrž. Nikdy by mě nenapadlo, že by můj MacBook mohl tak dlouho vydržet na jedno nabití. Opravdu se těším, co nám Apple nejen v příštím roce ukáže. 

Novinky Apple | Megapixel

P.S.: Na závěr se nám vrátil ikonický pan PC. Pamatujete staré Apple reklamy Mac vs. PC? Však se podívejte sami.

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.