Sportovní fotografie - inspirujte se v naší Galerii Fotoporadna

Sportovní fotografie - inspirujte se v naší Galerii

Martin LukešAktualizováno: 24. 7. 2014 v 13:31 • Rubrika: Fotoporadna

Do uzávěrky naší fotografické soutěže zbývá ještě 7 dní a vy máte poslední víkend na to ulovit nějaké sportovní záběry. Pro ty, kteří nemají se sportovní fotografií takové zkušenosti, jsme pro inspiraci připravili několik zajímavých sportovních záběrů z naší Galerie, ke kterým jsem napsal také krátký komentář.


Martin Lukeš -  Flatland Freestyle BMX
Profesionální jezdec Martin Dražil patří k tuzemské absolutní špičce v moderním sportu Flatland BMX. Jeden náš společný kamarád domluvil takové neoficiální focení, pro které jsem vybral lokaci pěšího tunelu pod pražským Vítkovem, který spojuje Karlín se Žižkovem. Vzhledem k slabému osvětlení v tunelu jsme si na focení přinesli také několik externích blesků, které jsme umístili na stojany po stranách tunelu. Ty jsem ovládal pomocí rádiového odpalovače umístěného na fotoaparátu. Intenzitu záblesku jsem nestavil tak, aby blesky osvětlovaly jen nejbližší okolí a zbytek tunelu tak zůstal ponořen do tmy. Krátký čas expozice a zábleskové světlo dostatečně zmrazily trik, který Martin na kole předváděl. Samozřejmě jsme se domluvili, že ho několikrát zopakuje, abych viděl, jak výskok vypadá a mohl si načasovat expozici. Dominantním prvkem na fotografii jsou ostré stíny na stěnách tunelu, které vytvořilo světlo blesku. Velmi zajímavé je to, jak je každý stín jiný, protože blesky byly umístěny z různých úhlů. Na snímku jsou tedy tři jezdci v různých pozicích. Jeden skuteční a dva stínoví.Jiří Vacek - Pojď mi hop
Návštěvníci naší pražské prodejny v Holešovicích mohou znát tuto fotografii kolegy Jirky Vacka, protože zde visí jako dekorace vytištěná na plátně v 1,5 metrové zvětšenině. Jirka rád experimentuje s perspektivou, netradičními ohnisky objektivu a zajímavými úhly záběru. Přesně na tom postavil fotografii z dostihového prostředí. Snímek je originální nejen perspektivou rybího oka, ale také velmi zajímavým světlem, perfektním načasováním expozice a v neposlední řadě příjemným kontrastním převodem do černobíla, který jen umocnil atmosféru celého záběru.


Martin Bušek - Kite surfer v Rossnowlagh
Fotografie kitera na pobřeží zaujme diváka velmi dobrou kompozicí, diagonální linií a téměř monochromatickou barvou. Dramatické mraky a struktura černého písku pláže skvěle doplňují celý záběr a tvoří jeden velmi příjemný a kompaktní celek.


Jan Mocňák - Lesní úsvit
Přestože je jízda na horském kolem poměrně dynamický sport, postavil autor tento záběr na pravém opaku. Odpočinek po náročné jízdě, klid a ticho lesa, teplé světlo, to všechno jsou prvky, které dávají fotografii pohodovou atmosféru a působí na smysly diváka. Přestože šla fotografie řešit kompozičně trochu jinak, je to velmi dobrý záběr, který se jen tak neokouká.


Zbyněk Cincibus - Tandem
Na opačném principu je postavena další fotografie cyklistiky, tentokrát však silniční. Záměrná pohybová neostrost způsobená jednak dlouhým časem expozice a dále posunem fotoaparátu během ní tzv. švenknutím, dává snímku velmi silnou dramatičnost a dynamiku. Záběr je hezky laděný i po barevné stránce. Divák z fotografie doslova cítí rychlost, kterou jezdec kolem něj prolétne, což jí dává velmi silnou autentičnost.


Jan Povýšil - James
Velmi silný podvodní záběr handicapovaného sportovce zaujme na první nejen velmi dobrým zpracováním a technickou kvalitou, ale také výtvarnou stránkou. Bublinky kolem plavce dávají snímku skvělou atmosféru. Perfektní je také zaostření na obličej sportovce a práce s rozostřeným pozadím, což uhlídat pod vodou není vůbec jednoduchá záležitost. Snímek v sobě navíc nese určité poselství, které ukazuje, že i lidé s tělesným postižením neztrácejí chuť do života a dokáží se radovat ze sportu a z pohybu stejně, nebo možná ještě více než zdraví lidé.


Petr CHMELÍK -  Martinův denní chleba
BMXový jezdec Martin Dražil je i hlavní postavou další sportovní fotografie. I zde si autor vybral velmi atraktivní prostředí. Vyhlídka v pražských letenských sadech kombinuje prvky památníku, graffiti a pozadí zástavby metropole, což je skvělá kombinace pro street sport, kterým je freestyle BMX. Snímek je tedy zajímavý nejen po výtvarné stránce, ale i po stránce expozice, kdy je hezky nasvíceno popředí a jezdec a pozadí se ztrácí v příšeří.


Radek Sieber - Motokros
Motokros patří k dalším fotogenickým sportům a tento snímek patří k velmi vydařeným. I zde pracoval autor s velmi širokoúhlým objektivem, který příjemně zdeformoval perspektivu. Navíc využil velmi netradičního a zajímavé úhlu záběru - podhledu. Fotografie perfektně kombinuje zmražení okamžiku, kdy jezdec s motorkou je ostrý, ale hlína, kterou vyhrabává zadní kolo, je v pohybu.  Fotografie má ale také velmi příjemné světlo a vše na ní je hezky proexponováno, včetně očí jezdce, které jsou schované pod helmou a brýlemi. V neposlední řadě snímku pomohlo i lehké přísaturování barev, takže vynikla křiklavá kombinéza jezdce. To k současnému motokrosu prostě patří.


Václav Novotný - Vodní příkop
Následující tři fotografie se umístily v "reportážním" kole naší celoroční soutěže. Ano, i sport je v podstatě reportáž. První z nich získala třetí místo a porota v čele s panem Šibíkem zde ocenila velmi netradiční, až surrealistickou perspektivu, ve které se divák musí nejprve zorientovat, ale pak zjistil, že je vlastně velmi příjemná a nezvyklá. Přívlastek "originální", to je přesně to, jak by se dala fotografie zhodnotit jedním slovem. Vertikální otočení scény, práce s diagonálami, odrazem, načasování okamžiku, velmi přesná práce s expozicí. To jsou prvky, které dělají tuto fotografii výjimečnou, a osobně myslím, že za podobný snímek by se nemusely stydět ani fotografické hvězdy světových agentur.


Bob Gajdoš - Boj o první místo
To samé se dá říci o dalším snímku. Zde autor využil jako hlavní výrazový prostředek pohybovou neostrost a to hned dvojnásobnou. Jednou je to klasický panning, kdy během expozice sledoval skupinu běžců ve směru jejich pohybu, čímž rozmazal pozadí a podruhé je to dlouhý čas expozice, který rozmazal pohyb všech končetin sportovkyň. Až na jediné místo - hlavu slečny uprostřed. Ta je dokonale ostrá a divák tak může v mimice obličeje vyčíst ten zápal a nasazení, které do závodu běžkyně dává. Skvělé načasování, perfektní práce s expozicí a samozřejmě také trochu toho fotografického štěstí udělaly z této fotografie dokonalý záběr.Standa NAVRÁTIL - BOJOVÍ UMĚLCI #3
Naší malou fotografickou inspiraci uzavírá snímek ze souboru zápasu v thajském boxu. Jde o velmi silnou sérii záběrů, ze kterých je cítit vše, co k tomuto sportu patří. Emoce jako vyčerpání, bolest, odhodlání, nasazení a touha překonat nejen soupeře, ale i sám sebe. Fotografie z celého souboru byly pořízeny z bezprostřední blízkosti, tak jak se u reportáže patří a díky tomu je divák doslova vtažen do ringu. Velmi kontrastní černobílý převod a částečná pohybová neostrost dávají celému souboru a této fotografii zvlášť syrovou atmosféru.

Nezapomeňte, uzávěrka měsíčního kola soutěže na téma Sport - rychleji, výš, dál končí již 31.7.2014 a srpnové kolo bude patřit fotografiím ze světa zvířat.

úvodní fotografie: Martin Lukeš - Cílová zatáčkaVložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené stránky

  • Jak fotit sport

    Fotografování sportu a nebo obecně pohybu patří k velmi oblíbeným fotografickým disciplínám. Protože se jedná v podstatě o odvětví reportážní…

  • Když nemůžeš, přidej!

    Název tohoto měsíčního kola, byla osobním mottem jednoho nejúspěšnějších českých sportovců, Emila Zátopka. "Modří" již tedy zřejmě vědí, že dubnová…

  • Sportovní lifestyle

    Rok s Megapixelem 2018 se pomalu chýlí ke konci a o vítězi stále není zdaleka rozhodnuto. Na předposlední kolo jsme si proto pro vás připravili…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc
Rozumím