Magazín

Blog

Srovnání nejlepších fotomobilů: iPhone 7, Samsung S7, Huawei P9

Martin HájekAktualizováno: 17. 8. 2021 v 16:52 • Rubrika: Blog

Srovnání nejlepších fotomobilů: iPhone 7, Samsung S7, Huawei P9

Klasické mobilní telefony jsou v podstatě už přežitkem. Nahradily je chytré telefony - smartphony, nebo prostě fotomobily. A právě jejich fotoaparáty už neslouží jen k dokumentárnímu “cvakání”. Naopak, je z nich regulérní fotografický nástroj, který dnes bere vážně i mnoho profesionálních fotografů. Srovnali jsme trojici populárních top modelů - iPhone 7, Samsung S7 Edge a Huawei P9. Všechny fotky v článku si můžete otevřít v plném rozlišení a porovnat mezi sebou.

Obsah

Fotomobily, neboli smartphony jsou bez diskuze fenoménem dneška. Na trhu jsou už celou jednu dekádu a za tu dobu defakto dobyly celý svět. Proč? Protože jde o univerzální all-in-one řešení, které umí kromě své primární funkce také kompletně pracovat s multimédii, kancelářskými aplikacemi a samozřejmě online světem.

Je to právě digitální fotoaparát, který často určuje zcela zásadní parametr, podle něhož mnozí svůj nový fotomobil vybírají. Není tajemstvím, že právě zde můžeme najít u jednotlivých kategorií fotomobilů propastné rozdíly. Základní, levné smartphony nemají nijak extra výkonný fotoaparát a procesor na zpracování obrazových dat. Naopak, střední a nejvyšší kategorie nabídnou špičkové výstupy foto/videa, které si v ničem nezadají s kvalitní foto/video technnikou (DSLR, bezzrcadlovky, kamery) - za rozumných světelných podmínek, samozřejmě. My jsme porovnali výstupy ze tří fotomobilů těch nejvyšších řad: Apple iPhone 7, Huawei P9 a Samsung Galaxy S7. Jak to dopadlo?    

Apple iPhone 7

Apple iPhone 7 - špičkové multifunkční zařízení s Retina displejem o úhlopříčce 4.7" s technologií 3D Touch. Z pokročilých funkcí zde najdeme například GPS, WiFi, Bluetooth, NFC, 3G/LTE, konektor Lightning nebo čtečku otisku prstů. iPhone7 i 7 Plus  má certifikaci IP67 (odolnost proti prachu a vodě). A samozřejmě zde najdeme i kvalitní fotoaparát.

Základem je senzor s rozlišením 12 MPix a 7 MPix (zadní vs přední). Stejně tak optika je zde dvojí - primární/zadní se světelností f/1.8 a sekundární/přední - f/2.2. K dispozici je stabilizace obrazu a 5x digitální zoom. AF pracuje na základě technologie Focus Pixels s možností rychlého ručního výběru AF oblasti. AF také umí vyhledat a rozpoznat ve scéně obličej a ostřit i měřit expozici s důrazem na něj.

Video a další funkce

Videosekvence lze natáčet v rozlišení až 4K při frekvenci 30 fps. K dispozici je i možnost záznamu vysokorychlostního snímkování s frekvencí 60 fps. Současně už v základním foto-menu je možnost natáčení videa - jak zrychleného (časosběr) tak zpomaleně. Fotoaparát je dále vybaven výkonným bleskem, možností panoramatického focení (skladba z až 63 MPix obrazu), hybridní infračervený filtr, funkce live photos se stabilizací (pro dynamické snímky), zdokonalené místní mapování tónů, redukce digitálního šumu, auto HDR, sekvenční focení nebo automatická stabilizace obrazu.

Celou recenzi čtěte zde

   
Zleva do prava: Apple iPhone 7 vs. Huawei P9 vs. Samsung Galaxy S7/S7 Edge 

Huawei P9

Fotomobil s originální koncepcí zdvojeného snímače a optikou Leica. Huawei P9 zaujme neotřelým designovým provedením s minimem ovládacích prvků a nabídne například rychlé připojení LTE, funkci DualSIM, IPS displej s úhlopříčkou 5.2" a s rozlišením Full HD (1920×1080 bodů). Nechybí podpora bezdrátových technologií Bluetooth 4.2, WiFi nebo GPS.

Fotoaparát Huawei P9 je založen na dvojici senzorů (Sony IMX286), s rozlišením 12 MPix (3968×2976 bodů). Sekundární (přední “selfie” fotoaparát) má rozlišení 8 MPix. Zajímavostí je použitý (duální) systém senzorů, kdy jeden má před sebou umístěnou klasickou Bayerovu masku (RGB filtry) a druhý zaznamenává pouze stupně šedi. Výsledný obraz je tak složený ze součtu dat z obou senzorů. Výsledkem tak je vyšší dynamický rozsah (kontrast), větší prokreslení detailů ale současně i nižší obrazový/digitální šum.

Leica objektivy

Optiku Huawei P9 realizovala legendární Leica. Základem je dvojice Leica objektivů se světelností f/2.2 a duální přisvětlovací diodou. Chybí zde však optická stabilizace, což je trochu škoda a například u videa je to znát. Kvalita videa je ve full HD (1920×1080 bodů). Jak u focení tak i videa lze využít množství funkcí a fotografických filtrů (vč efektních zpomalovaček, HDR nebo funkce časosběru). O vysokou kvalitu snímků a perfektní zpracování se navíc postará technologie IMAGEsmart 5.0.

Celá recenze fotomobilu zde

   
Zleva do prava: Apple iPhone 7 vs. Huawei P9 vs. Samsung Galaxy S7/S7 Edge 

Samsung S7/S7 Edge

Samsung Galaxy S7 a Samsung Galaxy S7 Edge - modely s vyváženým designem, vyladěnými funkcemi i špičkovou hardwarovou výbavou. Výrobce znovu přidal odolnost proti vodě a prachu, stejně jako možnosti rozšíření paměti pomocí microSD karet. Modely S7 i S7 Edge jsou si velice podobné, změny jsou víceméně jen kosmetického rázu. Rámeček tvoří eloxovaný hliník a tvrzené sklo Gorilla Glass. Je zde čtečka otisků prstů, NFC, Wi-fi, buetooth, GPS a mnoho dalšího.

Foto a video v S7 (Edge)

Samsung Galaxy S7 a S7 Edge má fotoaparát s rozlišením 12 MPix (ten hlavní, sekundární má 5 MPix). Potěší světelný objektiv f/1.7. K dispozici je optická stabilizace obrazu (OIS), digitální zoom, fázový AF, pomocné LED světlo a v neposlední řadě i 4K video.

Špičkový je zde systém ostření Dual Pixel (2PD) - sofistikovaná AF technologie, převzatá od Canonu. Výhodou Dual Pixel je vysoká rychlost a přesnost ostření, velká flexibilita a široká ostřící oblast. Autofocus navíc pracuje výrazně lépe v situacích, kdy máme špatné světelné podmínky.

Také video nabízí velmi zajímavé parametry. Maximální velikost je 4K (3840×2160 bodů) s frekvencí snímkování 30 fps. V menším rozlišení (QHD / 2560×1440 bodů, Full-HD / 1920×1080 b) lze nastavit frekvenci až 60 fps. Také nechybí zajímavé funkce videa jako jsou zpomalovačky (pomalý pohyb) nebo “hyperčas” (časosběr). Výhodou je funkce AF tracking, potažmo priorita tváře. Skvělá kombinace, která v režimu videa sleduje obličej (ale třeba i předmět) a průběžně na něj ostří.  

Recenzi Samsungu S7 čtěte tady

  
Zleva do prava: Apple iPhone 7 vs. Huawei P9 vs. Samsung Galaxy S7/S7 Edge 

Srovnání a result

Vybrat ze tří fotomobilů ten nejlepší je úkolem přetěžkým, neboť nelze jednoznačně říci, že by některý z nich výrazně vyčníval nebo naopak zaostával za ostatními. Síly jsou zde velice vyrovnané. Kvalita fotografií je vyvážená - co do ostrosti, barevného vyvážení, kresby. Také co se týče případných neduhů typu: optické vady, obrazový šum - jsou na tom všechny tři fotomobily velice podobně. Rozdíly tak vlastně najdeme spíše jen ve vybavení, možnostech nastavení a ovládání.  

Apple iPhone 7

Apple iPhone 7 má navrch co se týče ovládání a rychlosti zpracování. Uživatelské rozhraní iPhonů je prostě téměř dokonalé a vlastně už na něm není moc co vylepšovat. Systém je zde perfektně odladěn, spuštění fotoaparátu / videokamery je téměř okamžité a vše šlape jako švýcarské hodinky.

Na druhou stranu, malým handicapem je dost ořezaná nabídka funkcí a nastavení (foto/video). Každý, kdo touží po více kreativním přístupu bude trochu zklamán, protože zde není moc na výběr. Jasně, lze to řešit instalací foto aplikace, která možnosti fotoaparátu/kamery rozšíří. Ale proč to není už v základu?! ...říkám si. Škoda!

Huawei P9

Hlavním tahákem Huawei P9 je inovativní systém zdvojené optiky a především úzká spolupráce na vývoji celé fotografické soustavy se společností Leica. Na druhou stranu, velká revoluce se nekoná. Výsledné fotografie sice jsou také na slušné úrovni ale žádný znatelný rozdíl či dokonce posun vpřed - oproti iP7 a SG S7/Edge - tu patrný rozhodně není. Snad jen u snímků monochromatických, které se subjektivně zdají být o trochu kontrastnějšími a jasově plnějšími. Potěší manuální funkce a především možnost hrátek s hloubkou ostrosti - změna virtuální clony - kterou lze navíc měnit i dodatečně, v postprocesu. Parádní věcička.

Naopak hodně mi zde chyběla optická stabilizace, ale také například i “home” klávesa. Nevýhodou - ve srovnání s oběma konkurenty - je také absence vodě/prachu odolnosti.

Samsung Galaxy S7/S7 Edge

Samsung Galaxy S7/S7 Edge nepostrádá nic, co by nadupaný a moderní high-end fotomobil měl mít. Najdete zde manuální funkce, spoustu praktických funkcí i dalších vychytávek (koláž videa, časosběr, zpomalený záběr). K plynulým záběrům pomůže optický stabilizátor. Díky vysoké světelnosti objektivu a skvělému zpracování obrazu můžete fotit i ve velice mizerných světelných podmínkách. A když dojde na “lámání chleba” nemusíte se bát S7/S7 Edge použít ani v bezprostřední blízkosti vody nebo prachu (pláže, bazény, moře, pouště, hory, staveniště atd.) - prostě všude tam, kde normálně hrozí zvýšené riziko poškození. Perfektní ostřící systém (AF Dual pixel) je pomyslnou třešničkou na dortu a ostření je díky němu zkrátka bezkonkurenční.

  
Zleva do prava: Apple iPhone 7 vs. Huawei P9 vs. Samsung Galaxy S7/S7 Edge 

Závěr

Jak už možná správně tušíte, vítěz je víceméně jasný (alespoň co se mě týče). Neoficiální klání Apple iPhone 7 vs. Huawei P9 vs. Samsung Galaxy S7/S7 Edge vyhrává posledně jmenovaný borec. Jednoduše proto, že nepostrádá nic, co by měl nadupaný fotomobil mít. Obrovským benefitem je špičkový AF systém, který nenajdete u žádného konkurenčního modelu.

Apple iPhone 7 - byť jde o špičkový produkt - tak trochu doplácí na svou strategii, tu a tam až lehce hraničící s alibizmem. Jde o absenci v podstatě jakýchkoli možností pokročilých, manuálních nastavení. To mi u něj dost vadí, byť jsem jinak fandou Apple produktů.

Huawei P9 zas postrádá několik relativně klíčových vlastností. Především jde o stabilizátor obrazu, odolnost proti vodě nebo svižné fungování a přehledné prostředí fotoaparátu/kamery.

Ať tak či tak, toto hodnocení je pochopitelně do jisté míry subjektivní a neznamená, že co vyhovuje jednomu, musí nutně vyhovovat i dalším. Faktem je, že ať sáhnete po iPhone 7, Samsung S7/S7 Edge nebo Huawei P9, budete s výsledky na 98% spokojeni, protože se jedná ve všech třech případech o skvělé fotomobily.   

 

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.